ТАРО и сайтът 78 истории :)

Свобода на словото
Публикувай отговор
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ТАРО и сайтът 78 истории :)

Мнение от Kleo »

Изображение

Таро карта на деня :1216

Авторът на Таро рубриката е Илиана Смилянова.

ДВОЙКА ЧАШИ

Днес е ден за партньорски взаимоотношения - любовни, колегиални, приятелски. Необходимостта от споделяне може да срещне разбиране или да бъде отхвърлена - от другите или от самите вас. Вътрешната ви нагласа води до събиране или разделяне, до разбирателство или разминаване, до компромиси или претенции, до обогатяващо или тягостно общуване.

Забележката моя:

А малко по-рано си изтеглих от моите си карти Крал Чаши. Това е мъж от Водна зодия /Рак, Скорпион, Риби/. Е, Есмо е Риби. ... Хубаво е, когато Таро-то ми говори, чрез моята си боя.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ТАРО и сайтът 78 истории :)

Мнение от Kleo »

Таро карта на деня :222

Авторът на Таро рубриката е Илиана Смилянова.

СЕДМИЦА ПЕНТАКЛИ :524

Изображение

Днешният ден ще изисква от вас да проявите необходимото търпение, за да получите желания от вас краен резултат. Всяко евентуално забавяне и отлагане може да ви обезвери, да ви накара да загубите вътрешна увереност в успешния завършек. Желанието за бърза реализация обаче днес може да осуети правилното протичане на процесите, да насили естествения ход на събитията и да попречи проявата на оптималния краен ефект.
:922
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ТАРО и сайтът 78 истории :)

Мнение от Kleo »

Таро карта на деня :222

Авторът на Таро рубриката е Илиана Смилянова.

ОСМИЦА ЖЕЗЛИ

Изображение

Днешният ден предполага действия, изискващи бързина, точност, целеустременост. Ако сте планирали нещо, то сега може да сте много близко до неговото осъществяване. Днес можете да извършите много повече от заплануваното или за много по-кратко време. Това обаче може да доведе и до прибързаност, претупване, припряност, нетърпение и пропускане на целта. Вероятно казвате нещата точно на място или точно на когото трябва, но скоростта на вашите мисъл и действия може да ви изиграе и лоша шега.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ТАРО и сайтът 78 истории :)

Мнение от Kleo »

Таро карта на деня :222

Авторът на Таро рубриката е Илиана Смилянова.

VІІ. КОЛЕСНИЦАТА

Изображение

Днешният ден предлага възможности за пътуване - външно или вътрешно, за изминаване на обективен или субективен път. Енергията на такъв ден изпълва с желание за движение и промяна, дава шанс за бързо придвижване към целта, но и съдържа опасностите на всяко избързване и прекалено форсиране на хора и средства, на надценяването на собствените възможности. Следователно крайният резултат може да бъде както напредък, така и изоставане.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ТАРО и сайтът 78 истории :)

Мнение от Kleo »

Таро картата ми за деня :524

Авторът на Таро рубриката е Илиана Смилянова.

ДЕВЕТКА ЖЕЗЛИ

Изображение

Днес вероятно ще се почувствате застрашени или просто ще имате нагласата да се отбранявате срещу реални или по-скоро несъществуващи заплахи и противници. Склонни сте повече да защитавате постигнатото, отколкото да завоювате нови територии. Причината за това се корени в спомени за стари загуби и рани, които за вас все още са актуални. Този ваш опит може да ви предпази, но може и да бъде причина за пропуснати възможности. Преценете трезво доколко реална е опасността.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ТАРО и сайтът 78 истории :)

Мнение от Kleo »

От Марсилското Таро си изтеглих преди малко тези три карти:

5 мечове права

Кралица Мечове права

9 мечове обърната

Тълкуванията на каритете ми след малко, че влизам в час!

И друго, Петя от Лилит Школата ми гледа половин час на Таро. Преди да забравя, да разкажа някои неща от месинджър-разговора ни, също така.

Иначе сутринта във вайбър ми се падна картата Папата, обърнат /5 голям аркан/. Добре, ще мисля значи! :222
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ТАРО и сайтът 78 истории :)

Мнение от Kleo »

Хм, вчера наистина не ми остана живец и сила, за да си прочета картите, повечето от боя Мечове, с отрицателен привкус...

Обаче днес продължавам да тегля карти Таро, от сутринта, които засилват вчерашната тенденция с Мечовете:

Кулата права, Императорът прав, 10 мечове права, Паж пентакли прав и Силата права. ... Абе усещам се аз, че съм си в Сатурнова дупка /от астрологична гледна точка това/, ама и картите, които си тегля през последните няколко дни, са повече от ясни и показателни за това какво ми е в душата в момента.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ТАРО и сайтът 78 истории :)

Мнение от Kleo »

Таро картата ми за деня :524

Авторът на Таро рубриката е Илиана Смилянова.

ХХ. СТРАШНИЯТ СЪД

Изображение

Днес можете да изплатите някакви стари сметки, но и да отворите нови. Може да получите широк, перспективен поглед върху дела и взаимоотношения, както и да задълбаете в дребни ежедневни детайли и подробности. Получавате възможности за разрешаване на стари проблеми. Но може и да не се възползвате от тях, да зациклите, изгубвайки цялостния поглед и смисъл.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ТАРО и сайтът 78 истории :)

Мнение от Kleo »

Kleo написа: 25 Фев 2022, 10:25Хм, вчера наистина не ми остана живец и сила, за да си прочета картите, повечето от боя Мечове, с отрицателен привкус... Обаче днес продължавам да тегля карти Таро, от сутринта, които засилват вчерашната тенденция с Мечовете: Кулата права, Императорът прав, 10 мечове права, Паж пентакли прав и Силата права. ... Абе усещам се аз, че съм си в Сатурнова дупка /от астрологична гледна точка това/, ама и картите, които си тегля през последните няколко дни, са повече от ясни и показателни за това какво ми е в душата в момента.
Кулата
Публикувано на 10.10.2011 от Вера

Изображение

Това е една не особено приятна карта, която често стряска хората не по-малко от Смъртта или Дявола. Единственото, което мога да кажа, за да смекча неприятното усещане от XVI аркан, е, че не винаги при него става дума задължително за някакви природни катаклизми или катастрофи. Но където и да се появи, показва сфера, в която има голяма доза напрежение и ще последва изненадващо развитие. Кулата е Марсова карта според традиционните схващания. Според мен донякъде има влияние и на Уран, що се отнася до нейната неочакваност и електрически заряд. Да, понякога тя може да говори именно за електричество. Най-важното да се схване при нея е, че проблемите ни първоначално лежат на лъжлива структура, изградили сме нещо, което е като кула от карти, а сега искаме да се нанесем с мебелите си в нея – естествено е, че тя ще се събори. Обикновено сме ужасно неподготвени за този момент, защото някак през цялото това време ни е убягвал факта колко нестабилна в действителност е тази кула. Това има много общо и с факта, че редуцирания номер на картата дава 7, което в таро е Колесницата, тоест егото, желанието за влияние и власт. Когато започнем да упражняваме това си поведение без контрол и да градим живота си, без оглед на обкръжаващата ни действителност, стигаме съвсем естествено до Кулата, която ни припомня, че „откъдето дошло, там и отишло“. Всеки път, когато се привържем прекалено много към вещите си, зазидаме се в материалните блага, на които сме свикнали да гледаме като на наше изконно право, стигаме до момента, в който тази карта ни припомня, че нищо в живота не е сигурно и можем да изгубим лукса на живот, ако сме го взели за даденост и сме си повярвали прекалено много. В права позиция: в права позиция картата е само по-видимо разрушителна. Тоест ако имаме една ситуация, в която сме женени от дълго време, при появята на Кулата ще излезе наяве факта, че някой отдавна изневерява. Това може би ще стане явно по съвсем неприятен начин, като например съобщението на един от съпрузите, че напуска другия, за да заживее с третия човек. Всички тези новини ще дойдат буквално като гръм от ясно небе (изображението на картата) и усещането на изоставения съпруг ще бъде като че ли светът се срутва изпод краката му. Важното е да се преборим с първоначалната си реакция на шок и ужас, защото ако след време се замислим над нещата, няма как да не стигнем до извода, че така наистина е било по-добре за нас самите, отколкото да продължаваме да живеем в лъжа, без да подозираме колко ни мамят. Да, отрезвяването обикновено е болезнено, но това е временен ефект, след който всеки един от нас рано или късно си стъпва на карката. Понякога Кулата не идва да обозначи драстични проблеми, тя може да се появи и по хубава причина. Например, при мен тази карта досега се появява почти само, за да обозначи дни или периоди на прозрения и открития. Онзи „аха!“ момент, в който сякаш някаква светкавица озарява досега мъгливото ти съзнание и откриваш отговора. Кулата може да символизира и рязка промяна в реда, с който сте свикнали. Да речем, на работа изведнъж започват да наемат много нови хора в офиса ви и започвате да се чувствате несигурно, тъй като сте се били привързали към старите си колеги и в тази променяща се среда имате усещането, че ви издърпват килимчето под краката. Тази промяна обаче не е задължително лоша, а картата показва само, че обратите ви плашат и че може би не сте един от най-добрите, когато става дума за адаптация. Във всеки случай събитията, които Кулата предвещава, са необратими и обикновено са за добро, просто трябва да се обърнете и от дистанцията на времето да констатирате това.

Изображение

Защо Кулата не бива да ни плаши?
Публикувано на 21.05.2015 от Вера

Като се връщам назад към значенията на картите, които съм описала тук, намирам толкова много неща, които ми се иска да бях написала, а не съм. Дала съм по-практични, базови тълкувания с готови примери, а Големите аркани имат още толкова много дълбочина. Затова се появи и този пост, като опит да нарисувам по-пълна картина за Аркана XVI – Кулата. Надявам се да последват и още такива, но нищо не обещавам :)

Кулата е карта, която ме плаши от самото начало. Мисля си, че плаши и много други практикуващи, освен може би онези с хармонични аспекти между Марс и Уран в натала. И като че ли точно този страх ни пречи да видим истинската същност на картата, която е не по-малко вдъхновяваща и дълбока, отколкото при който и да е друг Голям аркан.

Първото, което лично на мен ми се набиваше на очи при изображението на Кулата, виинаги е било самата кула, която е в процес на разрушаване. Това винаги предизвиква страх и паника в мен и то съвсем не случайно. Кулите в живота ни са четворките – онова, което трупаме и градим около себе си с цел да си осигурим безопасност и да се презастраховаме. Културата, в която съществуваме, издига в култ четворките и кулите под формата на собствен дом, издигане в голяма корпорация, натрупване в банкови сметки, постоянен икономически ръст (което лично за мен е малоумна концепция) и т.н. Но това, на което не ни учат в културата, в която съществуваме, е, че когато не спираме да трупаме и да зидаме стени, за да се предпазим, в един момент е възможно и дори напълно вероятно да се затрупаме и зазидаме сами. Да стигнем до такава крайност, че да се превърнем просто в една костелива обвивка на онова, което преди сме били. Да спрем да съществуваме от страх, че може да изгубим нещо, което смятаме съществено важно за оцеляването и съществуването си, а всъщност самото то да ни пречи да съществуваме пълноценно.

Мисля, че объркването ми относно тази карти винаги е идвало от паралела с нейния цифров еквивалент – Колесницата. В началото смятах, че Колесницата е проявата на егото, тогава, когато преследваме онова, което искаме, и имаме най-голям шанс да го получим. А Кулата е обратната страна на медала – тоест моментите в живота, когато губим и егото ни е безсилно срещу това. Но безсилното его си е тема на Обесения. Всъщност сега осъзнавам, че контрапунктът на Кулата е Императорът – контрол, сигурност, правила. И като човек, който има много от Императора в себе си, няма нищо чудно в това, че Кулата е една от картите, които ме плашат най-много. Това, което е ключът за палатката в Кулата е именно светкавицата, която се спуска от небето и разрушава кулата. Може да я видим като Божие проклятие, което обикновено е първоначалната реакция, но и като Божия благословия. От една страна нещо бива разрушено и отнето. Но от друга страна това, което е било разрушено, ни е пречело, дърпало ни е назад, бавно ни е убивало.

Защото кулата в живота са всички онези неща, които на пръв поглед ни дават сигурност и комфорт, но ако се задълбочим, бихме открили с изненада, че също така ни ограничават и ни пречат да се развиваме. Например, дългогодишна връзка с безопасен, добронамерен и примерен човек, когото не обичаме истински, но не бихме напуснали, защото знаем, че е „добра партия“. Например работа, която мразим, но не искаме да напуснем, защото парите са добри и не вярваме, че ще намерим нещо по-добро. Например, квартира с приличен наем, с която сме свикнали и не искаме да напуснем, за да си купим дома, за който винаги сме мечтали.

Затова и лично за мен Кулата има две фази. Първо е светкавицата – заслепяващата светлина, която озарява тъмното небе. Тя е просветлението, моментът, в който ни „просветва“, че нещо не е така, както трябва, виждаме нещата в истинската им светлина и осъзнаваме необходимостта от промяна. Ако наистина съумеем да се престрашим и да действаме още в първата фаза, ние движим събитията, промяната идва от нас, ние я инициираме. Но ако пренебрегнем това просветление, обикновено чуваме гръмотевицата и това е моментът, в който Божието провидение се намесва, за да е сигурно, че този път няма как да пренебрегнем знаците. Това е моментът, в който кулите падат и започваме да се чувстваме така, сякаш светът ни се руши. „Добрата партия“ започва странична връзка или пък ние сме тези, които си намират любовник/любовница и ни хващат в крачка, съкращават щаба на добре платената работа и оставаме безработни, хазяинът ни дава едномесечно предизвестие за освобождаване. Неизбежно е първоначално да погледнем на тези събития като на ужасни проблеми и заговор срещу нас. Но ако съумеем да бъдем честни със себе си, ще разберем, че това е просто освобождаване или начален тласък да поемем по пътя, който сме заобикаляли от дълго време. Този път може да е труден първоначално, може да не се чувстваме готови да го следваме, но е истинският път и с времето ще ни става само по-лесно. Дотогова, докато не мине достатъчно време, за да се обърнем назад към мястото, от което сме тръгнали, и не видим момента на Кулата в истинската му същност – освобождение, благословия, помощ от горе.

Кулата в колодата на Райдър-Уейт не ми харесва, защото е някак прекалено драматична, сякаш нарочно набляга на лошото и бедствието, но като цяло неговият прочит на значенията на картите си е доста черноглед и търсещ зловещото. Но Кулата в Друидите и Уика показва две фигури, които вместо на скалите, падат към водата. А водата е изначалния източник на живот, там, където всичко се заражда. Тази трактовка ми говори не толкова за катастрофа и погубване, колкото за връщане към изходната точка, към себе си, към онова, което трябва да бъдем. Отдалечили сме се прекалено много от истинското себе си и е време да се завърнем. За мен лично това е ключът към приемането на тази карта. Към спокойното ѝ тълкуване, когато се появи в мое гледане. Всичко онова, което се случва, колкото и плашещо да изглежда сега, ще доведе само към по-добро и по-истинско съществуване. Кулата не е просто промяна, тя е промяната, от която се нуждаем.

Друго любимо проявление на тази карта лично за мен е вдъхновение, което идва точно по същия начин. Всеки, който пише, рисува, композира, изобщо твори под каквато и да било форма, знае, че вдъхновението е точно такова. Кратък миг, в който в главата ти просто просветват конкретни думи, картина, мелодия. Усещането е точно като спуснато от горе съобщение, което сякаш не идва от теб. Сякаш ти си просто каналът, по който съобщението протича. Ти си само средство, което да го предаде. Същото важи и за интуитивното гледане, при което отделните значения на картите престават да бъдат просто сбор от ключови думи, а изведнъж някъде в главата ни проблесва цяла история, някаква нишка от събития, които говорят на питащия, предават послание. Усещането е наелектризиращо и приятно по странен начин.


Изображение
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ТАРО и сайтът 78 истории :)

Мнение от Kleo »

Императорът
Публикувано на 03.08.2011 от Вера

След картата на Императрицата и нейното изобилие, голите скали и пустото място, на които се намира Императорът, сякаш не говорят за същото кралство. Но в действителност е същото място, просто аркан номер четири говори за властта и управлението, но не в смисъла, в който у нас сме свикнали да ги възприемаме като средство за облагодетелстване. Става дума за тежки, важни решения, които всеки избягва и оставя на някой друг, но Императорът е този, който в крайна сметка трябва да ги вземе. Дали да се влезе във война и да се погубят много човешки животи, или пък да не се предприема атака, което може да доведе до разграбване и убийства на своите. Повечето хора инстинктивно виждат заплаха в картата на Императора, той им изглежда строг и деспотичен, но в действителност те просто не осъзнават какво би станало без него в кралството. Картата изобилства от марсова енергия, оприличава се на знака Овен (забележете трона) и може би именно поради това ми е толкова любима.

Изображение
Императорът в тарото на Друидите и Уика

В права позиция: тук си говорим за управление, власт, авторитети и всякакви теми, свързани с правната страна на нещата. Ако вече сте построили къщата си по времето на Императрицата, с Императора идва времето, в което ще трябва да си извадите всички необходими документи и разрешителни, за да се нанесете да живеете, в България по-познати като акт 14, 15 и 16. Да, бумащина донякъде, но законите не са измислени случайно (поне някоя от тях не са). В чисто практически план картата се появява тогава, когато човек взема важно решение да се лиши от нещо, да спре да се опитва в дадена посока, в смисъл, който я прави донякъде близка с Крал мечове. Ако сте започнали частен бизнес и нещата не вървят добре, макар той много да ви харесва, именно тази карта ще излезе, когато усетите, че вместо да печелите, само затъвате и е време да спрете. Също така обаче Императорът ще излезе и когато сте били безработни и най-после си намерите работа. Открила съм, че тази карта често е обвързана с професионалния път, което е напълно логично. Иператорът е добрият, но строг баща. Той няма да глези децата си с бонбони от вратата, но ще работи денонощно, ако трябва, за да им осигури спокоен и охолен живот. Ще изисква и от тях инициатива и съвестно представяне в училище. И ако децата роптаят като малки, след време от дистанцията на времето ще могат да оценят какво е направил за тях.

Императорът е приятел, а не враг
Публикувано на 30.07.2015 от Вера

Заедно с разнообразните new age учения, феминизъм и LGBT движения, картите на Императора и Жреца в Таро са все по-масово неразбирани и съответно недолюбвани. Инстинктивната реакция на повечето практикуващи към тези карти е негативна. Свързват ги със закостенелите виждания, реалната църква и догми, както и с агресията срещу различните, което според мен изобщо не е вярно. За Жрецът съм говорила по-подробно в други постове и предполагам сте чели, че аз не го свързвам толкова с църква, колкото с йерархия и обществена ангажираност. Така че днес ми се иска да се спра на Императора. Това е една от картите, която обикновено предизвиква положителна инстинктивна реакция у мен.

И така, да започнем с най-очевидното, а именно архетипите на майката и бащата. Когато казвам майка и баща, не бива да мислите за конкретни хора от мъжки и женски пол, а за символни означения, тоест какво свързва съзнанието ни с едната роля и съответно с другата. Майката по презумпция е архетип на грижата – там, откъдето идва топлината, храната, вниманието към нас, приемането ни като личности, първото възприятие за красиво, което виждаме на тази земя. От другата страна е архетипът на бащата. Какво свързва съзнанието с бащата – границите, какво може и какво не може да прави, добро и лошо, дисциплина, но и закрила и защита, някой, който осигурява спокойно и защитено място, на което човек може да се развива. Императорът не е обратното на любовта и грижата на Императрицата, напротив, той е любов и грижа, но изразена с твърда ръка. Tough love, както казват американците, за нещастие не мога да измисля алтернатива на български. Не случайно Императорът е под номер 4 в таро, а знаем, че четворките носят структура, подреденост, стабилност, ограничения, но и чувство на защитеност. Той е любов под формата на интервенция, ако имаме проблем с алкохола. Или дори изпращането на зависимия в клиника за рехабилитация против волята му, но за негово добро. Той е отказът на допълнителни джобни за дете, което трябва да се научи да цени парите, като види колко трудно се изкарват. Любовта не винаги е цветя и рози, понякога трябва да срещнем съпротива, ако вървим по грешен път.

Другият важен компонент от значението на Императора е свързан с астрологичната препратка към зодия Овен. Тоест да кажеш „не“, да кажеш „стига толкова“, да зарежеш дипломацията и да гледаш ти да си добре. Да се противопоставиш. Да обявиш война. Точно така, Овен е управляван от планетата Марс, богът на войната. Всичко това ви звучи зле, нали? Помислете пак.

Изображение
В Japaridze Tarot името на Големия аркан IV е Война

Ние вярваме, че войната е нещо, което трябва да се избягва на всяка цена. Но когато говорим за психичното ни равновесие и отношенията ни с околните, Овенът е точно толкова важен, колкото и Везните. Тоест има време за дипломация, но има и моменти, в които е жизнено важно да се противопоставим. Познавам две жени, чиято рождена карта таро е Императорът. Общото помежду им е, че и двете не могат да казват „не“ и често това води до компромиси със самите тях, със здравето и спокойствието им в името на това другите да са щастливи и доволни. Житейският им урок в това прераждане е да се научат да уважават самите себе си и собственото си спокойствие, да се научат да се противопоставят и да водят битките си докрай. Докато не го направят, „съдбата“ винаги ще им изпраща такива трудни хора, за да си научат урока. Защото няма такова нещо като хармонични отношения, ако компромисите винаги идват само от едната страна.

Другото важно нещо при Императора е, че, противно на първоначалните ни очаквания, когато се примиряваш с налагането на другите, за да си добър, никой не те харесва. Винаги ще искат още и още от теб и в момента, в който откажеш от изтощение, ще те обявят за най-големия тиранин. Просто защото така си ги свикнал. Но научиш ли се да казваш „не“, едва тогава хората започват да те уважават. И не става дума за дипломатичен отказ, при който обясняваме, че сме уморени и не можем да измием чиниите, защото ни болят краката от цялото това тичане на работа. Не. Става дума да ударим по масата и да кажем: „Не! Измий си чиниите сам, аз не съм домашна прислужница.“ Примерно.

С две думи, ако видите Императора в гледане, свързано с някой тираничен човек в живота ви, не бързайте да свързвате картата с него. Таро е преди всичко огледало за нас самите, а не за това да обяснява колко са лоши другите и колко нещастни жертви сме ние. Всъщност Императорът ви уверява, че е време да се превърнете в него, да се защитите от нападките, да надигнете глава или да наведете напред рогата, което сравнение ви харесва повече. Покажете, че и вие имате бодли и не се оставяйте да ви размотават. В противен случай оставяте нуждите и интересите си в чужди ръце, а уверявам ви, никой не носи присърце проблемите ви толкова, колкото вие самите. И стигаме до един от основните парадокси, че точно тези хора, които отхвърлят Императора най-много, имат най-силна нужда от неговата енергия :)
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ТАРО и сайтът 78 истории :)

Мнение от Kleo »

Десетките
Публикувано на 04.01.2014 от Вера

Под номер 10 в големите аркани е Колелото на съдбата и също както него, десетките в малките аркани връщат темата за време и цикличност. С десетките един цикъл се затваря, колелото прави пълното си завъртане и е време да се върне в първоначалната си позиция… но не още. Точно както Колелото на съдбата не е Глупакът, така и десетките не са Аса. Те по-скоро показват пикът на една ситуация, нейния възможен максимум, след който би могло да следва само спад, а ако не сме готови да се разделим с този максимум, ни очаква буквално зацикляне.

Изображение

Десетка мечове е доста стряскаща като изображение, затова много често се бърка със смърт, тъй като човекът на изображението е намушкан и то доста пъти. Но тъй като боята тук е мечове, си говорим за идеи и мислене, тоест смъртта е край на някакво наше мислене или разбиране. В това отношение тя по-скоро е близка с 5 мечове, отколкото с 9 мечове, например. Десетка мечове е по-скоро реакция от типа – „отказвам се, аз бях до тук“, при това има и нотка драматизъм в действията ни. Или поне малко повече емоции, отколкото нормално бихме вложили. Десетка мечове е моментът, в който осъзнаваме, че няма да получим от даден човек, това, което искаме. Изхабили сме достатъчно нерви и сълзи за тази връзка и си казваме – „край, не искам да се занимавам с това повече“. Буквално можем да хлопнем вратата, при това обидени. Затова често в книгите я описват като насилствен край. Според мен е по-скоро малко драматичен и емоционален край, но в повечето случаи е край, който ние избираме да сложим, за разлика от картата на Смъртта например. При 10 мечове също така има и натрупване на доста умора. Това са цели десет меча, тоест десет истини или десет гледни точки, с които ние сме се опитвали да жонглираме твърде дълго, което само е изсмукало силите ни, а и ни е ранило твърде много пъти. Време е да сложим край на всичко това и да се върнем отново към една-единствена гледна точка, която срещаме при Асото. Да, има известна доза тъга от този край, но повече като че ли има негативни емоции и донякъде облекчение, че с това най-после се е приключило.

Пажовете
Публикувано на 20.02.2014 от Вера

В предишния, обобщителен пост вече споменах, че Пажовете най-често са сигнал за някакво съобщение, новина или комуникация. Те са новост, която навлиза в живота ни. Разликата от значението на Асата идва от това, че Пажовете обикновено носят новост в общуването и отношенията ни с другите хора и въобще дворцовите карти се отнасят по-скоро за междуличностните отношения, засягат въпроси, свързани с нас и поне още един човек.

Изображение

Според мен Паж пентакли е картата, която най-често може да символизира приятелство. Тя отново е свързана с общуване, но то обикновено е доста по-насочено от това при другите Пажове и най-често става дума за някаква услуга или жест. С Паж пентакли някой ще има нужда от вашата помощ или просто присъствието ви и ще ви потърси, най-често по телефон, макар че и и-мейли не са изключени. Има нужда да купите нещо вместо него, да му гледате на карти, да ползва вашия Интернет… В други случаи Паж пентакли представлява първите, но уверени стъпки, които правим в някаква сфера. Някакъв потенциал, който виждаме от наше хоби или пък от работа, в която сме нови и все още не знаем достатъчно, за да я вършим като рутина. В тази карта има особено голяма доза прилежание и старание, всеки ден се учим, но за нещастие тя е и доста мудна, така че се пригответе да си почакате, защото резултатите може да дойдат след доста време. Но в крайна сметка ще си заслужават чакането. Като дете Паж пентакли ще е доста саможиво хлапе, може би дори ще проговори доста по-късно от връстниците си и дори когато вече е способно да говори, рядко ще го прави. Паж пентакли може да е онова дете, което си пее, докато се храни, защото поне с храненето му няма да имате проблеми. Той ще трябва да пипне всичко и често ще е омазан целия, ще обича да дълбае дупки в калната пръст и да си играе с червеи за ужас на другите деца. Може да учи по-трудно от останалите, но поне веднъж усвоил нещо, то става част от него и не го забравя повече.

Силата
Публикувано на 09.08.2011 от Вера

Една от най-неприятните карти в колодата за мен, тъй като търпението никога не ми е било силна страна. Името на осмия аркан от таро първоначално може и да те подмами да вярваш, че действително става дума за проявяване на сила и твърдост, но за съжаление това вече сме го преживели в Колесницата, така че тук идва ред на друго. Обърнете внимание, че жената, която разтваря устата на лъва тук е с голи ръце, а той й се доверява, тук няма употреба на каквото и да било насилие, всичко става доброволно. От една страна може да мислим за опитомяване. Този бавен процес, в който успяваме да вземем надмощие над дивата страна – било то в някой вълк или в самите нас. Силата изобразява културният дух, който взема надмощие над дивата ни природа, без да използва нищо друго освен воля и търпение. А това вече звучи като доста труден урок.

Изображение
Силата в Универсалното таро на Уейт

В права позиция: там, където се появи Силата в гледане, не очаквайте бързо развитие, ще трябва да си проправяте път с много усилия, дипломация и в повечето случаи ще се изправите пред много задържания. Ако питате, дали нещо ще се случи, по-вероятно отговорът да е „не“ или поне не в близкото бъдеще. В личните отношения тази карта често пъти също е тежка, защото указва периоди на въздържание в личните връзки или говори за ситуации, в които ни се налага да правим компромиси със себе си в името на това всичко да върви гладко и за да са доволни другите. Трябва да отбележа, че правата позиция е по-благоприятна от обърнатата, защото сигнализира, че това наложено търпение и компромиси някак ни се удават на този етап и не ни причиняват толкова неприятности, колкото когато картата е в обърната позиция. Тук питащият разбира, че е наложително да се въздържа от по-крайни действия и коментари и е наясно, че трябва да си кротува, затова го приема и далеч по-леко. Въпреки, че на повечето места ще откриете, че Силата е под знака на зодия Лъв, аз лично не откривам никакви прилики между двете неща, защото огнените знаци почти никога не са толкова пасивни, а в тази карта почти няма действие. Тя по-скоро говори „почакай, потърпи още малко и ще бъдеш възнаграден“. За един колеблив и нерешителен човек това може би е идеалното послание, но в повечето случаи хората са нетърпеливи да получат това, което искат, затова и чакането не им се удава толкова лесно.

Силата извиква у нас дипломацията, търпението, най-висшите ни човешки качества, способността да правим компромиси в името на общото благо. Тя ни призовава да проявим културната си страна и да подчиним животинските си инстинкти.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Публикувай отговор