Тъжна статия за БГ образование

Публикувай отговор
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Re: Тъжна статия за БГ образование

Мнение от dexter »

Държавата няма да се промени по собствена инициатива, защото хората, които я представляват, т.е държавната администрация, си живеят добре и не виждат нужда от промяна. Държавата трябва да бъде заставена да се промени - с революция, със силен обществен натиск, или пък бавно и полека. Инициативата никога не е идвала от държавата - като администрация, колкото и да се бият политиците в гърдите. Пък и някой трябва да работи в заводите, не може есички да са интелектуалци, щото ще умрем от глад :221 :221 . Ето я философската страна на проблема :). И аз действам като Вер - избирам си битките и си нося отговорността за изборите си.
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Re: Тъжна статия за БГ образование

Мнение от dexter »

Забравих нещо, което исках да кажа по повод поста на Чери (ей, така и не се научих да "цитирам"....). По повод, че децата ще се сблъскат с реалността като тръгнат да си търсят работа. Исках да кажа, че това изобщо не е задължително. Не е задължително да се работи в учреждение, нито в голяма фирма. Даже ако може да се избегне - най-добре :221 . Именно за това ми се струва важно децата да се възпитават в уникалност, за да намерят призванието си. Да започнат да печелят пари с това. Ако могат да мислят, ще намерят начин да се реализират. Ако ги научим да са устойчиви - мракът навън няма да ги победи (ех, ама и аз съм един философ днес..... :221 ). Вярвам го това, защото го виждам по себе си :).
Ver

Re: Тъжна статия за БГ образование

Мнение от Ver »

dexter написа:(ей, така и не се научих да "цитирам"....). .
:1024 Избираш си мнението, което искаш да цитираш и натискаш "quote". Ako не ти трябва цялото изтриваш излишното, ако ти трявба просто пишеш след цитата ;)
Няма да ти коментирам последното мнение, защото сякаш сме си плюли в устите ;)
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Тъжна статия за БГ образование

Мнение от cchery »

dexter написа:Забравих нещо, което исках да кажа по повод поста на Чери (ей, така и не се научих да "цитирам"....). По повод, че децата ще се сблъскат с реалността като тръгнат да си търсят работа. Исках да кажа, че това изобщо не е задължително. Не е задължително да се работи в учреждение, нито в голяма фирма. Даже ако може да се избегне - най-добре :221 . Именно за това ми се струва важно децата да се възпитават в уникалност, за да намерят призванието си. Да започнат да печелят пари с това. Ако могат да мислят, ще намерят начин да се реализират. Ако ги научим да са устойчиви - мракът навън няма да ги победи (ех, ама и аз съм един философ днес..... :221 ). Вярвам го това, защото го виждам по себе си :).
То аз казах, че ще се дообясня, ама...... не ми стигна времето :D :D . Всъщност, аз съм много далече, че мракът ще превземе децата ни! И го вярвам, и се радвам като ви чета... Уверена съм! По-скоро имах предвид, че децата ще минат по нашия път, ще водят нашите битки, което е за мен безсмисленото! И аз няма да спра да обяснявам защо мисля различно и как съм стигнала до това! Но проблемът не е само в работата, която децата ще работят. Ние живеем в институциално общество! Навсякъде има институции, които са формирани и работят по стандартите и правилата на "люпилнята". Ето това е проблема, който аз виждам.

Ще направя една аналогия, чийто призрак ме преследва от снощи :1062 :1062 :1062 :1062:

Знаете ли какво е необходимо на един софтуерен код, за да тръгне и работи като програма?!? Освен, естествено програмист, който да го напише вярно :1062 , е необходима т.нар. "развойна среда"/ "транслатор"/"асемблер". Не го пиша, за да се правя на интелигентна и да вадя част от лекциите, които съм посещавала или по-често пропускала май :1062 :1062 :1062 преди години! А имам предвид следното:

нашите деца са програмите! писането на програмата е това, което всички се съгласяваме, че правим: предаваме знанията, които ние считаме за уместни! но в общество, чиято "развойна среда" не е създадена за тази програма, децата ще са вечния бъг! Ето защо искам да променя обществото, не просто децата си......
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Тъжна статия за БГ образование

Мнение от cchery »

vihrogonche написа:.................................................
Но ЗАЩО и аз ЧАК сега проглеждам КОЙ е истинският ВИНОВНИК?!?!?! А именно, НЕ ДЕТЕТО МИ и неговият темперамент, а системата, обществото с насадените тъпи програми и очаквания!!! Ама истински се ядосах ви казвам, истински се разбеснях :126
П.П. Вкъщи нямаме кабелна ТВ. Отдавна. Липсват ми само 1-2 чужди програми. Нищо друго!
Деска, в момента, в който стигнах до твоя извод, вярвай ми, чувствах се по същия начин..... Не беше много отдавна, не беше и съвсем скоро, но си дадох такава ясна сметка за грешките ми, че...... после ти самата ме попита много пъти защо са ми черни краските в блога :1062 :1062 :1062 :1062 ........ ами аз така беснея, като пиша! :1140 :923 :923

Вкъщи имаме кабелна. Лично аз и Момчил гледаме.......... "Фиеста ТВ" :oops: :oops: :oops: . Кабелната не ми пречи, както и двата телевизора, щото така или иначе не бърша прах :221 :221 . Единственото неудобство се появява, когато дойдат гости ни питат защо не сме си купили плазма все още?!?!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Еми.......... защото не виждам смисъл да си имам един прекрасен, голям черен правоъгълник в стаята вместо, сивия квадрат в момента. :955 Децата гледат детски програми от 8,30 до 21,45..... имат там 2 сериала, които са им любими. И това във вечерите, в които не правят нещо друго. Няма насилие, има ограничение за часа...... и няма никаква съпротива и от двамата!
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Re: Тъжна статия за БГ образование

Мнение от dexter »

Така е, живеем в институционално общество. Обаче каква е алтернативата, Чери? Сериозно те питам. Какъв социално-икономически строй предлагаш - действителен или утопичен, който би решил проблема с институциите? Аз лично не виждам алтернатива. Искам да живея в спокойно общество, в мир и толерантност, а това може да ми го гарантира силна институция - силна държава. Т.е. аз съм съгласна да спазвам определени правила, за да се гарантира социалният мир (например). Съгласна съм даже да плаща данъци, за да работи нещо като пенсионна система :221 . Съгласна съм да има държавно здравеопазване, държавно образивание, социално подпомагане. Но - всичко това си има цена. Съгласна ли съм да я платя? Донякъде. Имам много забележки, разбира се, както се вижда от дискусията. Но не мисля, че би могло да съществува съвършенно общество, просто няма начин. Комунизмът се провали, социалният капитализъм и той се проваля в Скандинавските държави, за чистият капитализъм пък да не говорим. Глобализацията също няма да я бъде, както изглежда. Е - къде е пътят тогава? Анархия? Не съм много запозната с философията на анархията, но не мисля, че ще проработи :).
Така че при положение, че се налага да живеем все пак в един несъвършен свят - какво да правим? Не бих трошила нерви за проблеми без решение. По-скоро намирам мой си път.
А това, което бих искала да се промени в държавата и което смятам, че е възможно - това е правото на избор. Да имам право да избера между няколко образователни системи, например - на МОН, домашно обучение, Монтесори, Валдорф и т.н. Да има алтернатива. Ясно е, че хората, които ще изберат алтернативата, няма да са много, т.е. няма да са заплаха за обществения ред и статуквото в държавата :221 . Но в момента държавата не дава алтернатива заради чист мързел и некадърност на чиновниците. Хора, които биха променили това, не са членовете на политическите партии. А са хора като собственичката на нашата частна градина, която вече втора година се мъчи да легализира системата Монтесори като равна с официалната. Тя не го прави от алтруизъм, а заради бизнеса си. Което според мен е много практично и правилно, а ще донесе широка полза. Просто трябва да намери някой достатъчно разбран чиновник, за да се пропука стената.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Тъжна статия за БГ образование

Мнение от Kleo »

dexter написа:Ще чета по-късно какво сте писали :), само минавам да "оставя" нещо за размисъл и надявам се дискусия :)
http://paper.standartnews.com/bg/articl ... cle=397114" onclick="window.open(this.href);return false;
Статията много ми хареса, евалла на тези хора! :326
Аз не бих могла да направя като тях, но им се възхитих!
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Тъжна статия за БГ образование

Мнение от cchery »

Декс, не предлагам абсолютно никакъв строй или пък теория по социология, икономика, право и т.н. Винаги, ама винаги съм залагала на това хората да осъзнаят, че промяната идва и зависи само от тях самите!!!! И почти винаги в отговор съм срещала МЪРЗЕЛ! Ама чист, български, лицемерен МЪРЗЕЛ, подплатен със златни оправдания! Не ти е кеф, че кучетата серат в парка - пусни мейл до общината и РИО!!! Не ти е кеф, че групата на детето в детската градина се увеличава право-пропорционално с населението в Китай - пиши до общината и инспектората! Не си съгласен да ядеш ГМО - ела на протест! Би искал да имаш права и да не те третират като животно, когато раждаш - ми потърси си правата като намериш съмишленици и заедно поискате нещо! Как да стане промяната, когато газиш из лайната и единственото, което правиш за това е да си измиеш обувките?!!

Ти самата си направила част от нещата, за които пиша по-горе - търсиш изход като искаш следното:
dexter написа:А това, което бих искала да се промени в държавата и което смятам, че е възможно - това е правото на избор. Да имам право да избера между няколко образователни системи, например - на МОН, домашно обучение, Монтесори, Валдорф и т.н. Да има алтернатива.
Промяната е вече в теб! Сега остава тази промяна да стигне до:
dexter написа:...... някой достатъчно разбран чиновник, за да се пропука стената.
Ала това не става от самосебе си....... а като някой/НЯКОИ му "подшушне"/"ПОДШУШНАТ" или направо си му каже/КАЖАТ в прав текст какво мислят и считат за редно! Друг е въпросът, че....... ако този чиновник няма необходимата нормативна база, ще може само да стане ваш съмишленик! Т.е. промяна е необходима и на следващото стъпало! Ето затова считам, че вече не е достатъчно да променям само мен и децата си........ Защото ако стане само това, честно казано и аз ще се попитам следното:
dexter написа:Така е, живеем в институционално общество. Обаче каква е алтернативата, Чери? Сериозно те питам. Какъв социално-икономически строй предлагаш - действителен или утопичен, който би решил проблема с институциите?
Искрено се надявам да не съм нито много агресивна, нито много настоятелна и затова се извинявам предварително!.......... адски много искам да обясня какво имам предвид и чрез това, което ми отговорите, да видя къде греша и се пропуквам! :)
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Тъжна статия за БГ образование

Мнение от Kleo »

Вижте т. 8 от списъка по-долу. Какво мислите за нея? :1044

10 вдъхновяващи мисли за трудни моменти

Всеки среща трудности в живота си, но понякога тези трудности могат и да ни вдъхновят да дадем най-доброто от себе си, да намерим собствен път към щастието, дори да надскочим самите себе си.

Може би тези вдъхновяващи мисли ще ви помогнат да намерите сили в себе си, за да се справите с предизвикателствата, а може би даже ще ви вдъхновят да помогнете и на другите хора около вас, когато изпитват трудности.

1. Това че си разорен/а не означава, че си негоден/негодна
Разорението не те прави повреден/а, а загубата на пари не е същото, като да загубиш самия/самата себе си.

2. Може да имаш по-малко в сравнение с някой друг, но това не те прави по-незначителен/по-незначителна
Не трябва да бъкаш понятията - имането на повече не е същото, като да бъдеш повече, а какво притежаваш не е критерии за това какво представляваш.

3. Забави малко крачка и вкуси живота
Както казва народа - "Който бърза далече не стига". Колкото повече бързаш, толкова по-бързо ще отмине и живота ти.

4. Молитвата създава нови пътища
И не само създава нови пътища пред нозете ти, ами и превръща камъните, които те препъват в тухли, с които можеш да градиш.

5. Да си смел/а не означава да нямаш никакви страхове
А означава да успееш да се изправиш срещу страховете си и да ги надвиеш.

6. Прегърни бъдещето
Ако си твърде зает/а да се ровиш в миналото няма да можеш да прегърнеш бъдещето си. Не позволявай на миналото да отвлича бъдещето ти.

7. Единственото постоянно нещо е промяната.
Всичко тече и се променя. Тези твои трудности също ще преминат.

8. Ако искаш да промениш света започни първо от себе си.
Ти си движещия фактор в твоя живот. Прави каквото е по силите ти и никога не се предавай.

9. Бъди щастлив/а
Трудните моменти не са оправдание за това да бъдеш жесток/а към себе си. Намери сили да бъдеш оптимист/ка и прегърни щастието.

10. Ти си велик/а
За да си велик/а не е нужно всичко в живота ти да бъде наред, защото величието е вътрешно усещане.

Автор: Noah benShea


Търся една мъдра мисъл в нет-пространството, но нещо ми се опъва и не мога да я намеря засега. Беше нещо близко по смисъл до тази осма точка, но изказано по-поетично и зряло!
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Тъжна статия за БГ образование

Мнение от Kleo »

Когато бях млад исках да променя света,но разбрах че не е по силите ми. После исках да променя страната си... после семеиството си и все се провалях... накрая разбрах, че първо трябва да променя себе си! Промени себе си и ще промениш целия свят. - търся нещо подобно на това, но не е точно това! Хелп?
Това в унисон с прозрението, което и Вер сподели, че всички сме ЕДНО :222
Напълно съм съгласна с това! Смятам, че сме по-силни, отколкото смятаме! Всяка една от нас може да стане пламък за друг човек! Разпространяващи се светлинки, като светулки сме, в мрака...
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Тъжна статия за БГ образование

Мнение от Kleo »

Има само едно ъгълче във Вселената, което със сигурност можете да подобрите и това е вашето собствено Аз. Така вие трябва да започнете от него, не от външното, не от другите хора. Външните промени идват по-късно, когато вече сте обработили своя ъгъл. Чистия Дух,(и това е 100 процента сигурно), е напитка, която могат да си позволят само най-закоравелите пияници-съзерцатели. Бодхисатвите разреждат своята Нирвана с равни части работа и любов. Аз исках да променя света. Но разбрах, че единственото нещо което със сигурност мога да променя е моето "себе си".

Както виждате, аз продължавам да се ровя и намерих горното ето тук

За всички вас малко споделена красота [img]http://valenta-bg.com/site/home1.jpg[/img]
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Публикувай отговор