Отбелязване 35-я юбилей на ОДЗ "Ян Бибиян" - София

В този подфорум родителите на деца от училищни класове и градински групи могат да пускат теми, в които да обсъждат предложения, инициативи и т.н., свързани с ежедневието на децата в учебните заведения
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Отбелязване 35-я юбилей на ОДЗ "Ян Бибиян" - София

Мнение от cchery »

Здравейте. На провелата се преди месец и малко среща на директорката на 28 ОДЗ с родителските тройки беше дискутиран основно въпроса за украсата на градината по повод юбилея й, който ще се чества през м. май тази година. Една майка се ангажира да намери оферти за украса с балони с хелий и каскадни цветя. Предлагам на вашето внимание мейла на тази майка:

Здравейте,

След доста търсене мога да представя на вашето внимание 3 оферти за украса за тържеството по случай 35-годишнината на нашата детска градина:
1. оферта на Мотивирам БГ / мой коментар: липсва цена за цветя от балони /
2. оферта на Ателие Мънисто / мой коментар: доста високи цени спрямо другите две офери /
3. оферта на Дон БалОно / мой коментар: добри цени и много сериозно отношение към моето запитване – г-н Явор Вълчинов, който е изготвил офертата ходи на място да разгледа двора на детската градина)
Във всички оферти има 200бр. балони с хелии / или на пръчка /, които да са подарък за дечицата.

Тези три офери са за украса от балони и не касаят цветята, за които спомена г-жа Танева на срещата с нас. За каскадни петуний в саксии, все още чакам предложение от два разсадника, като от едното място са ми казали ориентировъчна цена 10 лв. на сандъче, ако поръчаме 10бр. Като имам повече информация ще ви уведомя.

Аз предлагам два варианта:
1. Да определим бюджет за украса с балони около 300 лв. В нашата градина има общо 10 групи, включително двете групи ясла. Разпределено между тях се получава по 30 лв. от касата на всяка група.
2. Да определим бюджет за украса с балони около 300 лв. + бюджет за за каскадни петуний 100 лв. за 10бр. сандъчета и около 40 лв. за 10бр. стойки за сандъчета, за да се закачат на перилата на терасите: общо 440лв. В нашата градина има общо 10 групи, включително двете групи ясла. Разпределено между тях се получава по 44 лв. от касата на всяка група.

Всяка група индивидуално може да реши:
- дали да се направи освежаване на площадката, където играят децичата
- дали да се закупи почерпка за дечицата за тържеството.

Моля, да разгледате офертите за украса и да ми пратите вашите коментари, за да знам какво ще се прави по нататък.

Поздрави:
Весела Тодорова

  1. ОФЕРТИТЕ:
  2. Мотивирам Бг ЕООД
  3. АТЕЛИЕ МЪНИСТО
  4. Дон БалОно
Моля за вашето мнение!!
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Отбелязване 35-я юбилей на ОДЗ "Ян Бибиян" - София

Мнение от cchery »

Мнение на Милен Раднев - родител от ІІ А група:

Здравейте,

прегледах представените от вас оферти, но:

1. не става ясно тази на Ателие Мънисто дали и със или без включен ДДС
...ако е с ДДС то тогава тя се изравнява с останалите 2, тъй като
2. тази на Дон БалОно е БЕЗ ДДС


Съжалявам, но не мисля, че ние, родителите трябва да поемаме организационно и най-вече финансово всичко, свързано с дейността на градината. Разбира се, че можем да ПОМОГНЕМ, но в никакъв случай не ИЗЦЯЛО. И не ме разбирайте погрешно, не е въпроса за 30-те лв. от група, а по принцип.
Учителите и най-вече директора злоупотребяват с желанието ни децата да обитават и играят в малко по-приятна и чиста среда. И повечето от нас се подлъгват по тази чувствителна нотка.
Убеден съм, че в Общината имат бюджет или поне има начин да се осигурят подобни скромни суми за такъв род събития.
Със сигурност има родители, които са по-наясно, поразпитайте. От нашата (II a) група има майка, която работи в Община Младост - ще попитам за мнение.

Приятен ден!
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Отбелязване 35-я юбилей на ОДЗ "Ян Бибиян" - София

Мнение от cchery »

Моето мнение, което пуснах до всички участници в дискусията на мейл:

Здравейте.

Първо искам да благодаря на Весела за това, че отделя от личното си време да търси оферти и да ги свежда до нашето знание. Само който не го е правил, не е наясно какво отнема това.

И като цяло се присъединявам към мнението на Милен Раднев, което дойде с мейл по-рано днес, че е нелепо от касите на групите да се отделят средства за УКРАСА НА ДЕТСКАТА ГРАДИНА ПО ПОВОД НЕЙНИЯ ЮБИЛЕЙ!!! Това е тържество основно за персонала и гостите на градината. Нашите деца и особено тези в яслените групи едва ли ще разберат нещо. Отделно, че празничната част ще се случва в салона, до който групите няма въобще да стигнат!!!

В ситуация, в която дворът на градината е в окаяно състояние, оградата отчаяно плаче за ремонт, а родителите наливаме ден след ден пари в интериора, че и есктериора на детското заведение, не считам, че е редно ние да поемем разходите по юбилея му!!!

Разбира се, ще сведа до знанието на нашата група тази информация и ще ви уведомя при възможност за общото мнение. И ще се съобразя с общото решение.

Поздрави,
Анелия Донева
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
vesi_n

Re: Отбелязване 35-я юбилей на ОДЗ "Ян Бибиян" - София

Мнение от vesi_n »

Анелия, благодаря за прехвърлянето на инфото във форима. Тук наистина може да се получи дискусия.

Имаше питане за цените с ДДС или без ДДС са. Всички, които ни предлагат украса са съгласни да плащаме цени без ДДС срещу подписване на приемо-предавателен протокол или разходен ордер.

Моето мнение не се различава от мнението на повечето от вас, че се злоупотребява с нас родителите. Точно, затова искането ми към ф-мите за украса беше: 200 балона с хелий, които да останат като подарък за децата; цветя от балони, които да се разпределят след тържеството във всяка група; и арката - тя е бонус от нас за тържеството ;)
Позволете ми да дам пример с коледните театри в градината, когато билетчето е 5 лева - отново злоупотребяват с родителите, защото е празник и накрая дечицата ни се връщат с пакетче солети и сокче от 20 стотинки, но са щастливи че е имало празничен театър.
Ще видим какво ще е общото мнение за тази украса и разбира се най-лесното решение е да не се прави нищо.

Копирам въпросите ми и отговора, който получих от г-жа Анелия Станева -
Н-к отдел “Образование, култура, здравеопазване, социални дейности екология и чистота”
Здравейте г-жо Станева,

Аз съм родител на дете от 28 ОДЗ Ян Бибиян в Младост 2 и съм член на родителското настоятелство. Имам няколко въпроса към вас:

1. Оградата на детската градина е в окаяно състояние. До колото знам от г-жа директорката Танева оградата не е ремонтирана от създаването на градината. Лично моето мнение е, че не е безопасна. Подавани ли са сигнали за ремонт на оградата? Ако да кога се предвижда такъв ремонт? Ако не има ли процедура, по която може да се заяви желание в общината за такъв ремонт?
2. В двора на детската градина няма нито едно съоръжение за игра. Преди години са демонтирани старите съоръжения като небезопасни. Предвижда ли се подновяване на детските площадки или по-точно монтиране на пързалки, катерушки или други съоръжения одобрени от общината?

Благодаря ви предварително за отделеното време.

С уважение:
Весела Тодорова


Уважаема г-жо Тодорова,
Във връзка с Вашите въпроси за 28 ОДЗ ви уведомявам, че е направен оглед на всички детски градини и необходимите ремонти са заявени в Столична община, която трябва да отпусне пари за извършването им. За изграждане на нови съоръжения за игра в двора на ОДЗ-то се търсят всевъзможни начини, включително и по проекти. През месец април ще се състои семинар, иницииран от родител от Вашата градина, за да се разясни на всички - родители, учители,
ръководство как да се работи и да се търси съдействие от неправителствени организации, за да се помага на детските заведения. Хубаво е да присъствате. Допълнително ще бъде обявена датата.
Поздрави.
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Отбелязване 35-я юбилей на ОДЗ "Ян Бибиян" - София

Мнение от cchery »

Здравей, Веси! Радвам се, че ти допадна идеята за дискусия тук. :954

Така както си го написала, наистина тези балони ще бъдат голяма радост за децата. Особено, когато тръгнат към небето :1062 :1062 . Отделно цветята са си цветя и винаги е хубаво да ги има. Това, което мен лично ме притеснява, е че..... тържеството основно ще е за персонала и официалните гости. А ще трябва да го поемем ние - родителите!!! Мисля, че даже беше редно градината да почерпи децата и да им подари по нещо за спомен за юбилея......... Разбира се, чакаме и други мнения.

Веси, поздравления за инициатива да пишеш до общината. Бих казала, че е редно и други родители да го направим, така че да има масовост и да е ясно, че проблемът е много сериозен. Аз живея в близост до реновираната детска градина, в която преди се помещаваха социални грижи - в парка до езерото. Ние сме на 8-я етаж и оттам идеално се вижда какво вложи и направи общината на това място. Всички площадки са с меки настилки, мисля че са от тези гумираните плочи. Цветни са и са много красиви. Всъщност подозирам, че това е станало със средства на общината, без да го знам със сигурност. Защо да не се получи същото и в нашата градина. Веси, ако имаш възможност, би ли следила за датата на семинара, за която госпожа Станева говори и да ни уведомиш, когато е ясна - много бих искала да присъствам на него. А ако пуснеш тук и мейла на г-жа Станева, аз ще й пиша.

И не мога да не спомена нещо, което много ми натежа. Издателство КОЛХИДА пускат на пазара 3 нови книжки с детски стихчета. По традиция почти всички техни нови заглавия стартират живота си по книжарниците с презентации. Предложих им защо пък не направят презантацията на детските книжки в салона на нашата градина?!? Презентацията минава с четене на стихчетата, с игри, обикновено се канят и журналисти, които пишат за книги и всъщност би могло да се получи едно хубаво тържество, което да завърши и с подаръци - книги за групите. От издателството адмирираха тази идея и се ангажирах да говоря с г-жа Танева по този въпрос. Направих го тази сряда и получих отказ. Аргументите на госпожа Танева не мога да предам, т.к. няма да съм безпристнастна и няма да е честно. Но ще попитам едно: честно ли е да се иска от нас, а когато ние поискаме, да срещаме непристъпна стена?!?!
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
vesi_n

Re: Отбелязване 35-я юбилей на ОДЗ "Ян Бибиян" - София

Мнение от vesi_n »

ето това е сайта на Район Младост:
http://www.so-mladost.com/administratsiya/kontakti.html
от там е email на г-жа Анелия Станева a.staneva@so-mladost.com
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Отбелязване 35-я юбилей на ОДЗ "Ян Бибиян" - София

Мнение от cchery »

vesi_n написа:ето това е сайта на Район Младост:
http://www.so-mladost.com/administratsiya/kontakti.html
от там е email на г-жа Анелия Станева a.staneva@so-mladost.com
Здравей, Веси. Току-що пуснах мейл до г-жа Станева със следното съдържание:

Здравейте г-жо Станева,

Казвам се Анелия Донева и съм родител на дете, посещаващо 28 ОДЗ "Ян Бибиян" в Младост 2. Бих искала да попитам във връзка с постоянния рекет на родителите да оправяме със собствени средства както външната част от градината, така и стаите вътре, кога общината предвижда да отпусне средства за най-спешните ремонти в ОДЗ-то, а имено площадките и оградата?

На проведена среща между родителските комитети на групите и директорката г-жа Танева стана ясно, че градината не може да кандидатства по проекти за отпускане на европейски пари, защото няма работещо настоятелство към нея. Също така г-жа Танева изисква от родителите да намерят НПО и по този начин да се кандидаства. Моля да разясните съвсем точно чие задължение е това?

Стана ясно, че през април ще има семинар във връзка с вечните проблеми в нашето ОДЗ. Настоявам да има навременна и точна информация за датата на семинара, както и въпросите, които ще се дискутират и лицата, към които ще можем да ги зададем!

И последният въпрос, който "дъвча" откакто децата ми посещават градини - разходките на открито!!! На проведена родителска среща в началото на учебната година стана ясно, че едва ли ще е възможно следобедните разходки на децата в двора на градината да се случват преди 17-17.30 часа, така щото част от децата в групите посещават по това време допълнителни занимания като футбол, танци, английски, а учителката на групата стои с останалите деца в стаята и ги чака да се върнат. Това изчакване според госпожите и г-жа Танева не може да се осъществи на площадката на съответната група в двора на ОДЗ-то. В проведен разговор с Дирекция "ПБПЗ" на столична РИЗ и в частност с д-р Христина Котларова от отдела за оплаквания стана ясно, че подобна практика е в явен разрез със сведените от РИЗ препоръки по отношение дневния режим детските заведения. Моля за Вашето съдействие този въпрос да се реши окончателно и да гарантираме на децата си здраве чрез игра на открито.

С уважение,
Анелия Донева
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
vesi_n

Re: Отбелязване 35-я юбилей на ОДЗ "Ян Бибиян" - София

Мнение от vesi_n »

Добро утро Анелия!

Дискусия не се получава във форума. Не знам защо, може би на хората не им се отделят 2 минути за да си направят регистрация. Лошото е, че и по email нямам отговори освен тук публикуваните.
Това е email на Ivelina Ivanova-Airanova <ivka_aira@abv.bg>:
Присъединявам се към мнението на Анелия Донева, че директорката наистина злоупотребява с нашата доброта за да се занимаваме ние с тези неща.Но все пак ще сведа информ. до нашата 4 б група.Благодаря ви.
Това е email на Paneva, Ivanka <ipaneva@sofiyskavoda.bg>:
Ще обсъдим предложението в нашата група и ще Ви върна отговор.

Благодаря, че сте отделила време и нерви!

С уважение,
Ив.Панева
II-ра Б група



Питам се тогава какъв е смисъла за сайт на градината и съответно на форум към него.

Все още имаме време за да се изчака, но ако до края на месеца няма активна позиция на родителите от родителското настоятелство, мисля че украса от родители няма да има.

Също така ще видим и какво ще отговори г-жата от община Младост.
Относно отказа на директор Танева за представяне на детски книжки, за мен това е необяснимо ???!! Надявам се да има основателна причина, която да обяснява отказа.
vesi_n

Re: Отбелязване 35-я юбилей на ОДЗ "Ян Бибиян" - София

Мнение от vesi_n »

Здравей Анелия :)
Имаш ли отговор от г-жа Станева от общината?
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Отбелязване 35-я юбилей на ОДЗ "Ян Бибиян" - София

Мнение от cchery »

vesi_n написа:Здравей Анелия :)
Имаш ли отговор от г-жа Станева от общината?
Здрасти, Веси. Извинявам се за късното включване, но имах много работа днес. Да, имам отговор и той е ........ няма да квалифицирам. Ето го:

Здравейте, г-жо Донева,
Във връзка с Вашите въпроси Ви уведомявам следното:
-ремонтите в детските заведения се планират предварлително, подават се към Столична община и те отпускат необходимите средства. За Вашето ОДЗ също е подадено най-неотложното, коета трябва да се прави.
- Семинарът през април месец не е във връзка с проблемите в ОДЗ -то. Организира се от родител на дете в градината и ще засегне именно въпрос за това, как може да се кандидатства по проекти за подпомагане. Въобще няма да се стига до обсъждане на въпроси, касаещи вътрешната организация на работа в ОДЗ-то, отношения и др. Това няма да е родителска среща, а семинар с участието на лектори, представители на други райони в София, директори.
- Вашето писмо ще бъде препратено на г-жа Танева за съответно съдействие и разрешаване на проблемите. Работи се добре и се постигат резултати, когато усилията на персонал в ОДЗ-то и родителите са насочени в една посока, а не се търси само конфронтацията.-


Разбира се, за мен той е незадоволителен и току-що попитах следното:

Уважаеме г-жо Станева,

Думата "конфронтация", използвана във Вашия мейл е пряко следствие на "Гузен негонен бяга"!!!

Благодаря за Вашето писмо. Т.к. то не съдържа конкретен отговор моите питания, ще ги формулирам отново:

  1. Какви ремонти са планирани за нашето ОДЗ и кога ще бъдат изпълнени?
    През 2009 година планираните ремонти започнаха изключително късно и във възможно най-неподходящото време - края на лятото и началото на новата учебна година. Това доведе до множество неудобства както за персонала, така и за родителите, а най-вече за децата. Имаше дни, в които оставяхме децата си в 1 стая, а ги получавахме следобед в съвсем различна. И, разбира се, бяхме молени да си ги задържим вкъщи докато траят ремонтите - нещо, което е от изключителна трудност за повечето родители!
  2. Кога ще бъде проведен семинара във връзка с кандидатстването по проекти за подпомагане? И какво е отношението му спрямо връзката родители-ОДЗ-финансиране? Така както сте го обяснили, този семинар ще обсъди общите принципи при кандидатсване по проекти за подпомагане. Ще уточни ли ролята на директор и родители в процеса?
  3. Моля за съдействие относно въпросите касаещи дневния режим в ОДЗ-то така-щото да постигнем най-доброто за децата ни.


С уважение,
Анелия Донева
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Отбелязване 35-я юбилей на ОДЗ "Ян Бибиян" - София

Мнение от cchery »

vesi_n написа:Добро утро Анелия!

Дискусия не се получава във форума. Не знам защо, може би на хората не им се отделят 2 минути за да си направят регистрация. Лошото е, че и по email нямам отговори освен тук публикуваните.
Това е email на Ivelina Ivanova-Airanova <ivka_aira@abv.bg>:
Присъединявам се към мнението на Анелия Донева, че директорката наистина злоупотребява с нашата доброта за да се занимаваме ние с тези неща.Но все пак ще сведа информ. до нашата 4 б група.Благодаря ви.
Това е email на Paneva, Ivanka <ipaneva@sofiyskavoda.bg>:
Ще обсъдим предложението в нашата група и ще Ви върна отговор.

Благодаря, че сте отделила време и нерви!

С уважение,
Ив.Панева
II-ра Б група



Питам се тогава какъв е смисъла за сайт на градината и съответно на форум към него.

Все още имаме време за да се изчака, но ако до края на месеца няма активна позиция на родителите от родителското настоятелство, мисля че украса от родители няма да има.

Също така ще видим и какво ще отговори г-жата от община Младост.
Относно отказа на директор Танева за представяне на детски книжки, за мен това е необяснимо ???!! Надявам се да има основателна причина, която да обяснява отказа.
Аз също не разбирам защо е трудно на хората да влязат, да се регнат тук и да дискутираме. Разбира се, мога да дам достъп до този подфорум за нерегистрирани потребители, но мисля, че няма да е удачно и може да се стигне до злоупотреби.

Иначе и моята дъщеря е във втора "Б" група както на Ив. Панева :lol: :lol: , но т.к. дъщеря ми е във ваканция от миналия четвъртък, не съм посещавала групата и не съм имала възможност да говоря по този въпрос - свела съм го до вниманието на родителите, чиито имейли имам или пък са ми в конкакт листа на скайп.

Все повече си мисля, че с удоволствие бих отделила средства за обновяване на стаята на децата или пък на площадката, а не за почерпка на официалните гости на юбилея на градината. Реално, градината би следвало да почерпи децата ни...... :526
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Публикувай отговор