Здравословно хранене - тема за дискусии

Аватар
Cheva
Със словото напред
Мнения: 1526
Регистриран на: 31 Мар 2011, 11:32

Re: Здравословно хранене - тема за дискусии

Мнение от Cheva »

lindorina написа: Между другото тахан и масло - много мазно не ти ли стана
Никак не ми е мазно. :1062
Тахана май е печен, макар да пише "изсушен" и ми е страшно вкусен.
Мога и така да го ям, на малки дози с наслада, остава ми един приятен ядков вкус.
Досега все ми е горчало, но този ми е екстра.

По повод мазното, не се приетсняжам, това е натурална, растителна мазнина(тахана , де). :954
Пък и страшно съм изчистила ежедневното си меню и мазнини почти няма, затова
от време на време наблягам на тях. :1062
А маслото.....и яз мога да го ям "от пакета".

Гхи си правих няколко пъти, заради детокси с него....но сега не ми се нрави.
Веднага ме връща към усещанията от детоксите + рациновото масло, което се приема на 4-я ден.... :1052
А гледам био такова е 16лв.....за 230гр......по-евтино ще ми е да ида на място, в някоя мандра
и да си купя прясно масло...... :plezya se

Да споделя как ям моето мюсли. Преди време овесените ядки ги ядах само с кисело мляко,
след това търсих вариант да махна млякото(защото моето "мляко" беше купешко...)
и стигнах до масло и сирене. Този вариант наричам "попара" и го предлагам на дъщеря ми в почивните дни.
Супер закуска, която не отнема време и засища. :mrgreen:
Но сега вече втори път ям следното - овесени ядки, фини + ръжени ядки + пшенични трици ( по препоръка на Док,
за да се извлече максимума от ядките), белен слънчоглед, стафиди , стевия, мляно ленено семе. Разбърквам добре
и заливам с по-топла вода 2 часа преди ядене. Така суровите ядки "покълват" и хрупкат апетитно измежду другото. :954
"Когато няма къде да отидеш, ела на себе си!"
Аватар
bobichan
От писане глава не боли
Мнения: 827
Регистриран на: 20 Авг 2010, 12:02
Обратна връзка:

Re: Здравословно хранене - тема за дискусии

Мнение от bobichan »

lindorina написа:То моето е някакво пристрастяване към него,че като гледам и малката също :shock: :1062 може да яде масло ей така от пакета.
Линди за малките маслото е препоръчително. В процес на растеж имат голяма нужда от мазнини. И то правилни. Маслото не е от най-здравословните, но е за предпочитане от маргарина и от сланините по пържолите. И Митето така го яде и аз го оставям. А с кокосовото масло го яде като крем. Обаче Линди спечели ме за идеята да си направя Гхе. От толкова време отказвах, но сега узрях за идеята. Ще споделя какво се е получило след празниците.
Като цяло организма ни се нуждае от доста мазнини затова внимавайте с ограничаването. Но трябва да се изберат правилните - ленено масло, зехтин, кокосово масло са сред топ мазнините, следват конопено, сусамово, тахан, тиквено, какаово, от гроздови семки, от рапица (само био, защото има доста ГМО) и т.н. Но само когато говорим за сурови, студено пресовани масла и в никакъв случай рафинирани. Сещам се за разни хубави примери от Холфорд, но ще пускам допълнително. Напоследък ми е доста напрегнато и не остава време. Бях обещала и за месото да пусна цитат.
Чева, благодаря за идеята. От 2 седмици не мога да стана на време да сваря макарони на децата - това ще е супер заместител. Просото ми свърши и още не съм си купила, затова не съм пробвала и този вариант.
Вер, аз опитах със сурово брашно от нахут, обаче нещо не ме изкефи. А и нали е от бобовите та се притесних, да няма после стомашни неразположения.
В заключение
lindorina написа:ИЗВОД:Здравословно хранене=желание за живот!
100% за! От както започнах да се интересувам от темата и от това как организма ни усвоява храната наблюдавам реакциите му. На пример - час- два след като изядете нещо сладко/рафинирано/"обогатено" с витамини/подобрено/в лъскава опаковка и т.н. получавате рязък спад в енергията и ви се доспива, след около още половин настъпва хипоглекимимя. В резултат това тялото ни е останало гладно, защото за да обработи тези "вкусни" неща е изразходвало много витамини, минерали и микроелементи, а не е получило нищо полезно.
[url=http://www.vdahnovenia.bg/]Вдъхнови се за голямата промяна![/url]
Аватар
Cheva
Със словото напред
Мнения: 1526
Регистриран на: 31 Мар 2011, 11:32

Re: Здравословно хранене - тема за дискусии

Мнение от Cheva »

Преди време бях попаднала на един сайт за Петър Дънов.
Впачатли ме отношението към храненето като цяло :

Според Учителя Петър Дънов под хранене в широк смисъл, се разбира процес
на възприемане на новите сили в природата.То не е само физически процес,
но и духовен. Храненето е наука за трансформиране на енергиите от едно
състояние в друго,на грубата енергия в умствена. В него е скрита една
Велика Божествена сила. Чрез храненето човек може да възприеме живота,
да влезе във връзка с него и да се обнови.


Формулирал е и правила:

Правила за хранене
  • < Всичко, в което има еднообразие е опасно.
    Еднообразието в храненето също е опасно.

    < Ще се храниш вечерно време преди да е залязло слънцето,
    а сутрин никога няма да ядеш преди да е изгряло .

    < Силата на храната е в качеството , а не в количеството.

    < Яж най-здравословните храни и никога не преяждай.

    < Хубави храни са тези , които най-лесно се смилат и от които
    остават по възможност най-малките излишъци.

    < Никакво бързане при ядене.

    < Храната трябва да бъде винаги прясна.

    < Не яжте много гореща храна, нито пък много студена.

    < Добре е , когато човек се храни да слуша музика.
    По време на ядене човек се нуждае от весела, но не игрива музика.

    < Човек трябва да яде точно навреме, не определен час, но
    огато силите в неговия организъм се проявяват,
    т.е. когато усеща вътрешен глад.

    < Никога не яж при неразположение. Ще ядеш само, ако си гладен.

    < Здравословно е да се яде с разположение, т.е.
    да чувстваш удоволствие при ядене.

    < Многото ядене изтощава човешкия организъм.

    < Колкото повече яде човек , толкова по-малко помни.
    Стомахът мели много , но паметта се обременява и отслабва.

    < Когато човек претоварва стомаха си повече отколкото трябва,
    в стомаха и в червата остава необработена част от храната,
    която започва да се разлага и образува отровни газове.

    <Никога не допускай един болен човек да ви готви.
    Когато една жена готви трябва да пее,
    тогава яденето ще бъде много по-вкусно и здравословно.

    <Имате някакъв плод, круша например.
    Не почвайте веднага да я ядете.
    Спрете се , разгледайте я, помислете си малко за нея.
    Онези същества, които са създали плода,
    са събрали слънчеви лъчи, кондензирали са слънчева енергия в този плод.
    Вие имате за задача да извадите тази светлина и да я внесете в тялото си.

    < След плодове никога не пий нито студенена , нито топла вода.
    Преди ядене можеш да пиеш вода, но веднага след ядене не се позволява.
Спазвайки тези правила ще бъдете здрави, бодри и силни.
"Когато няма къде да отидеш, ела на себе си!"
Аватар
Cheva
Със словото напред
Мнения: 1526
Регистриран на: 31 Мар 2011, 11:32

Re: Здравословно хранене - тема за дискусии

Мнение от Cheva »

Не мога да не цитирам тук и тази статия на Лидия Ковачева:

В ГОЛЕМИЯ ГРАД

В големия град се създаде още един допълнителен навик, който доведе, до неусетно прехранване, и той е
ЯДЕНЕ ПО ВСЯКО ВРЕМЕ НА ДЕНЯ, БЕЗ ДА СИ ГЛАДЕН.
4732139646_93c2544d43_m.jpg
(20.3 KiB) Свалено 2026 пъти

По нашите улици почти всеки трети човек яде и дъвче - семки, бисквити, пасти, банички, мекици, сладкиши, фъстъци, захаросани ядки, шоколади, сладоледи и какви ли не още лакомства. Пият се сиропи, сокове, боза, бири, газирани напитки, кафета. И интересното е това, че към тях се насочват не гладните, а ситите, и то след изобилна сутрешна закуска и още по-изобилен обяд.



Лакомствата се поемат по всяко време на денонощието, без да се мисли за тяхната често висококалорична и хранителна стойност. След като стомахът е приел редовната си храна - сутрешна закуска, обяд, вечеря, - той трябва да бъде оставен спокойно да се справи с поставената му задача - да преработи и усвои приетото. Нашата задача се е състояла само с доставянето и приемането на храната. Вече попаднала в стомаха, работата над нея се е прехвърлила върху самата природа - в развитието на храносмилателния процес ние нямаме участие и грижа, но трябва да имаме поне благоразумието да не му пречим и да не прекъсваме нормалния му ход.

Подадем ли през това междинно време допълнителна храна, това означава, че възлагаме нова задача на стомаха, ново отделяне на сокове, преди още той да е привършил възложената му преди това работа. Положението става сложно, а нашият стомах обича простите задачи. Сложните натоварвания не са по силите му.

За да бъде запазен стомахът, той трябва да бъде щаден. Приеме ли се една храна, трябва да се изчака до пълната й преработка, т. е. до момента, когато той вече ще бъде готов да приеме другата храна. Само тогава подадената нова храна ще бъде приета добре и за преработването й ще бъдат отделени достатъчно сили. Сигнал за това, че стомахът е готов за приемането на нова храна, е появяването на апетит, което обикновено става едва след няколко часа.

Хаотичното включване на междинни храни говори не само за лош навик, за проява на лакомия, но и за ниска култура при хигиената на хранене.
Здравето се извоюва с дисциплина, засягаща пряко и стомаха. Тръгне ли се по пътя на прищевките, умореният стомах отслабва, а с него отслабва и волята. Идва момент, когато този човек вече не може да спре и да се противопостави на изкушението, въпреки желанието си. Той посяга към всичко, без да се интересува от последствията.
"Когато няма къде да отидеш, ела на себе си!"
Аватар
Cheva
Със словото напред
Мнения: 1526
Регистриран на: 31 Мар 2011, 11:32

Re: Здравословно хранене - тема за дискусии

Мнение от Cheva »

Тези два текста на Дънов и Ковачева ми помогнаха да осъзная храненето.
Дори преди време си мислих да пусна тема "Осъзнато хранене" , но и
тази го съдържа като подтема. :)
Като се зачете човек , си казва - лесно. Ми то не е трудно, стига да го осъзнаеш и
действаш последователна. :954
"Когато няма къде да отидеш, ела на себе си!"
Аватар
Мърмори
Философска система
Мнения: 1304
Регистриран на: 19 Авг 2010, 21:51

Re: Здравословно хранене - тема за дискусии

Мнение от Мърмори »

Малко и тук да оспамя, не само в детокс темата. Пускам нещо,което ми попадна случайно-да се позабавлявате малко.
"В много случаи хората с наднормено тегло не са в състояние да се откажат от вкусна и калорична храна, дори и когато са сити. Вината обаче не е тяхна. Това са доказали екип от учени на Йейлския университет под ръководството на доктор Робърт Шервин.

Те провели експеримент с хора с нормална телесна маса и такива с наднормено тегло, които имат еднакво количество захар в кръвта. Оказало се, че при прием на храна хората с нормално тегло се засищат горе-долу по едно и също време, докато пълните продължават да ядат.

Учените твърдят, че проблемът се крие в част от кората на главния мозък, отговаряща за мотивацията на човек да се откаже в определени случаи да приема храна. Американските учени са доказали, че при пълните хора тази зона функционира значително по-слабо."
статия от http://www.fakti.bg" onclick="window.open(this.href);return false;
А ето и един коментар:
"Да, винаги проблема се крие в кората на главния мозък, ако го имаш изобщо. Въобще не разбирам как самия човек не е виновен, че се тъпче, а само кората на главния му мозък е виновна. Я, да махнем мозъка тогава и да оставим САМИЯ ЧОВЕК да си живее на спокойствие."
Ver

Re: Здравословно хранене - тема за дискусии

Мнение от Ver »

Мда, много удобно :1062
Да прехвърлим отговорността за лакомията си на мозъка :1062
Воля си трябва и осъзнаване. Другото е бошлав работа.
Аватар
Мърмори
Философска система
Мнения: 1304
Регистриран на: 19 Авг 2010, 21:51

Re: Здравословно хранене - тема за дискусии

Мнение от Мърмори »

Е да,де! Ама нали пък волята идва от мозъка... :roll: От друга страна,лично аз милиони пъти съм повтаряла,че всичко е в главата. Май най-добре да резнем капацуната! :1062 :1062 :1062 Ей тогава няма да има друг виновник освен търбуха,мамка му ненаситна! :221 :221 :221
Ver

Re: Здравословно хранене - тема за дискусии

Мнение от Ver »

Мърмори написа:... Ама нали пък волята идва от мозъка... :roll:
Дали?!
Волята е такава, кавото силното вътрешно желание.А истинските желания идват от сърцето :524
Аватар
Cheva
Със словото напред
Мнения: 1526
Регистриран на: 31 Мар 2011, 11:32

Re: Здравословно хранене - тема за дискусии

Мнение от Cheva »

Имам задача, да се науча да ям по едно парче...,
хайде, най-много по една лентичка шоколад. :mrgreen:
А не както тази вечер- цял шоколад милка + половин от 2-я. :plezya se
УжасТ!

Как ядете кокосов орех ?
Изпива се млякото и после месестата част как се ядете?
"Когато няма къде да отидеш, ела на себе си!"
Аватар
bobichan
От писане глава не боли
Мнения: 827
Регистриран на: 20 Авг 2010, 12:02
Обратна връзка:

Re: Здравословно хранене - тема за дискусии

Мнение от bobichan »

Cheva написа:Изпива се млякото и после месестата част как се ядете?
Аз я ям директно страшно ми е вкусна натюр. Обаче можеш да си направиш разни бонбони със смлени ядки и сушени плодове и пасиран (блендиран) кокос + мед. Импровизирай с това, което имаш под ръка.
Знаеш ли как да си го отвориш?
Мърмори написа:Ей тогава няма да има друг виновник освен търбуха,мамка му ненаситна!
:524
[url=http://www.vdahnovenia.bg/]Вдъхнови се за голямата промяна![/url]
Публикувай отговор