Ценности, които искаме да възпитаме в децата си

Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Ценности, които искаме да възпитаме в децата си

Мнение от dexter »

Ако искате да си поговорим малко за това :). Какво искаме да видим у децата си, на какво да ги научим, какви качества да им предадем, за да могат да живеят в сигурност, щастие и хармония със себе си и със света? Всъщност като го написах така, излиза, че това са най-важните неща, а всъщност е само моето усещане какво е важното в живота :lol: . Идеята е друга. Да споделим мислите си по повод нещата, които искаме децата ни да усвоят - всеки според своето светоусещане.
Напоследък (визирам последните около 5 години :954 ) постоянно мисля за това. И мислите ми еволюират :). Поседно се замислих сериозно покрай книгата, която си препрочитам и си дадох сметка, че възпитаваме Яна с някакви представи, които имаме, дори и да не си даваме сметка. Тези представи отразяват нашето виждане за това какви качества трябва да притежава едно момиче, а до голяма степен са отражение и на модела, по който ние сме били възпитавани. Покрай това ми хрумна, че напр. нашите идеи (визирам и съприга ми, с който се оказва, че споделяме едни и същи ценности в това отношение :221 ) се отличават от идеите, които имат наши познати родители с деца момичета. Напр. Яна почти не си играе с кукли, ние не сме й купували. Има няколко, подаръци, но седят в кутията за играчки и много, много рядко виждат бял свят. Насърчаваме я да играе с книжки, да смята, да пише и да чете, да оцветява, да изрязва, т.е. да върши нещо с мозъка и ръцете си. Не я насърчаваме да се глези, да се конти, да обръща внимание на облеклото си. Е, разбира се - тя и сама започна да прави всичко това, къде под влияние на други деца, къде по някакъв вътрешен инстинкт. Както и започна да си играе на майки, макар децата й да са плюшените животни, а не кукли, които приличат на хора. Ужасно си пада по принцеси, макар ние да не й четем много такива, а баща й направо полудява, като чуе за принцеси. Сега иска да й купим кукла Барби - това със сигурност е влиянието на нейните приятелки от градината.
Постът ми е за това, какви ценности възпитаваме у децата си - било то съзнателно или не толкова, какви качества бихме искали да им предадем, на какво да ги научим, какви практически умения искаме да им създадем. Не става въпрос само за основни морални принципи, които - смятам, са ясни, а по-скоро за по-практични неща.
Въпреки, че ще стане дълго, редно е да започна първа :). За мен първостепенно е да осигуря на дъщеря си сигурност. След това искам да е щастлива. Споменах и на друго място, че едно от най-важните неща (в момента мисля така) е човек да се познава, да се харесва и да се уважава такъв какъвто е. Мисля, че това е ключът към щастието. Също така е и ключът към сигурността. Ако се уважавам, няма да позволя никой да злоупотреби с тялото ми, да ме използва по друг начин, да ме нарани, няма да стана жертва на нечия агресия (говорим за ежедневието - винаги се случват лоши неща, няма застраховани....).
Като част от това себепознаване е и умението да разчита на преценката си, да отстоява мнението и идеите си. Смятам, че това ще я запази от вредни влияния като алкохол в ранна възраст, наркотоци (настръхва ми косата като си помисля), чалгата и т.н. Пак е елемент от идеята за сигурност.
Следващо нещо, което ми е важно - финансова интелигентност и култура. Да знае от къде идват парите, какво може да се постигне с тях, какво могат да осигурят, как да се печелят и употребяват, за да носят комфорт, спокойствие, сигурност и удобство. В тази насока самата аз постоянно се образовам и споделям знанията си и опита си с Яна.
Възпитаваме я и да е отговорна към природата. В къщи събираме отпадъците разделно и обясняваме защо го правим, какво се случва след това и защо е важно. Настоявам да се пестят ресурси - вода, електричество, да не се изхвърля храна, да не се купува храна в големи количества, да не се купуват неща, които не са ни необходими в момента. Обяснявам защо даваме дрехи, които са ни малки на Рая (детето на приятелката ми) или други приятелски деца, или защо ги сгъваме, слагаме в торбичка и ги оставяме до контейнера.
По всякакви начини се стремя да избягвам стереотипите във възпитанието й като момиче. Както вече споменах, насърчаваме я да си използва мозъка, а не чара. Тя е блондинка и определено се дразня на коментари по този въпрос - напр. "русо гладно няма" :126 . Смятам този стереотип да го избегна. Аз лично искам да израстне силна жена, а не някаква принцеса, която чака принца да я спаси, да й уреди живота, да й служи за удобство. Като че ли малко прекалявам, притеснявам се да не пропусне да е женствена. Кокетството не е лошо, стига да е с мярка и да не е линия на поведение за манипулиране. Върху това ще трябва да поработи баща й, смятам, че му е напипала слабото място и успешно го използва :221. Само се чудя кой ще я научи на типично женските неща като грим, тоалети, бижута, готвене (за плетене и шиене йич хабер си нямам :lol: ). Аз донякъде се справям, но понеже това не са ми основни приоритети, та явно ще имаме нужда от друг ментор. Не са излишни неща, според мен, всяка жена трябва да се поддържа и да изглежда зашеметяващо, стига това да не е за сметка на умствения багаж и другите ценности.
Стана дълго, а мога да пиша още много :221 , но не искам да съм досадна. Та ако искате да поговорим за тези неща :).
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Ценности, които искаме да възпитаме в децата си

Мнение от cchery »

Аз се включвам..... както винаги :1062 :1062 . Макар понякога да се въздържам да пиша имено по причина, че моят ник е като "последно мнение" в почти всички форуми :oops: :oops: . Но аз съм достатъчно социален тип и типаж, че общуването е жизненоважно за мене.

По темата: вчера взех психиатричния анализ на Бела - излишно е да казвам, че съм повече от щастлива и доволна от написаното в него. И мога смело да препоръчам на всеки един, който ме попита, да направи такова на детето си. Не поради причините, които подтикнаха мен! Не! Честно казано това се оказа една много добра, навременна и полезна справка за самата мен като родител, а имено КАК СЪМ СЕ СПРАВИЛА ДОТУК!!!!

На какво искам да науча децата си! Първото нещо копирам директно от изследването на Бели (но важи на 100% и за Коси):

ЕМОЦИОНАЛНА ИНТЕЛИГЕНТНОСТ - това е умението да общуваш с околния свят! Буквално означава да притежаваш интелигентност на възприятията, чувствата, емоциите и реакциите си, така щото да не допускаш разочарования, депресии, а също така да не бъдеш повърхностен и лековат, лузър. Това е начина да те разочароват без да си разочарован; да губиш без да си губещ; да побеждаваш без да доминираш (парадираш); да бъдеш в "средата" без да си посредствен. Мога да развия още темата, но засега спирам дотук. С две думи: искам да науча децата ми, че няма да срещнат никога свои двойници и затова трябва да могат да общуват с неизброимо количество най-различни според разбиранията си хора без това да ги обременява и наранява.

ОТГОВОРНОСТ - умение да преди всичко да се харесваш! Декс, тук се допираме доста близко с тебе! :) Мисля, че само напълно осъзнатия по отношение АЗ-а си човек, е и отговорния такъв във всеки аспект на съществуването си. Защото като че ли най-трудно харесваме самите себе си, лутаме се, заблуждаваме се, че е така, но все се намира някой да ни втрещи с огледалото, което образно ще ни завре пред очите. Когато човек спре да се търси, обикне се и като цяло забрави, че му е нужна себеоценка, защото вече я чувства като част от личността си, тогава става полезно екстровертен!

ЗЕЛЕНАТА ИДЕЯ - мисля, че съм достатъчно напред в това отношение. Толкова, че постоянно чувам в главата си любимият израз на майка ми "що се занимаваш с глупости и простотии?!". Много е важно децата да разберат, че няма безкрайни неща, освен може би човешкия род. Често давам примери от сорта на това да се замислят, ако изхвърляме постоянно количества отпадъци и все така се раждат хора, ще има ли място за живот след време?!

ДОБРОТО ЩЕ ПОБЕДИ ЗЛОТО - ако ще да ме определят като най-залюхания идеалист, аз никога няма спра да вярвам в тази идея. И държа и ще я предам на Коки и Бели. Много често Коки попрочита тук-таме заглавие от вестник, което оповестява поредния обир, побой, убийство, наркомански изпълнения и така нататък! И ме разпитва, и аз обяснявам. Макар че предпочитам той да не стига до тази информация. Поради това все по-рядко с Момчил гледаме новини (даже доста рядко), най-често гледаме музикалните формати с уговорката, че там всичко е нагласено и че по-важни са уменията на човека на сцената, отколкото класирането им! А пък ние си мислим, че детските филмчета учели децата ни на лошо.... :1053 :1053 . Честно казано те са отражение на реалния живот..... А защо той е такъв?! И кое е по-важно да възприемеш от хлапе компира за своя герой или образа на Левски, па макар и идеализиран?

ТОЛЕРАНТНОСТ - полезната толерантност, а не жертвоготовната. От излишни драматизации няма нужда! Човек трябва да живее така както би искал останалите да живеят и се отнасят към него.

СПОРТ - и двамата са силно увлечени в нещата, които спортуват. Щом на Бели й трябваха само няколко минути, за да въприеме идеята,че с гимнастиката ще стане стройна, гъвката и с хубаво тяло - и това всичко го казвах на една нейна приятелка, която се отказа да тренира гимнастика - значи съвременното общество вече е оказало влияние върху възприятията й. Тя ще живее в това общество и на този етап ще задоволи изискванията му. А когато усети ефекта от спорта върху здравето си, мисля, че ще имам най-добрия съюзник. Коки отдавна е "облъчен" по този въпрос и не поставя под съмнение футбола.
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Re: Ценности, които искаме да възпитаме в децата си

Мнение от dexter »

Емоционалната интелигентност и за мен е много важна, чудно как изпуснах да я спомена :lol: :lol: . Разбрах за нея преди доста време, от една книга и честно казано, очите ми се отвориха. Сега постоянно се учим с Яна - да споделя какво мисли (и ние покрай нея, че си е предизвикателство и за възрастните), какви са й чувствата, защо се чуства по определен начин. Как да се преборва с тъгата, с лошото настроение. И да - как да приема хора, които са различни от нея, държат се и реагират по различне начин. Смятам, че емоционалната интелигентност е ключът към уравновесена личност, а от там - отново сигурност за детето ми :). Също и щастие.
Друго, което бих искала да постигнем като родители - широта на идеите и на познанията. Запознанство с всякакви видове изкуство - изобразително, музика, театър, на по-късен етап и кино (евентуално), спорт. Яна не ми прави впечатление на артистична натура, но въпреки това разглеждаме картини, слушаме различни видове музика, ходим на куклен театър от известно време. Водим я на екскурзии, влизаме в църкви, посещаваме всякакви музеи. Според мен колкото по-разнообразно, толкова по-добре :). Няма значение, че е малка и не помни - нещата оставят бразда в мозъка й, развитието е постоянен процес (повтарям се вече :954 ) и всяко нещо ми се струва важно. Дори да не стане познавач на което и да било излуство, досегът с този свят ще я обогати - смятам аз :).
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Ценности, които искаме да възпитаме в децата си

Мнение от Kleo »

Задължително ще пиша по темата! :222
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Ценности, които искаме да възпитаме в децата си

Мнение от Kleo »

Обещах нещо, а никой не ме подръчква да си го спазя :1062

У Александър искам да възпитам следните ценности:

- самоуважение и уважение (зачитане на) към другите хора;
- здравословен егоизъм (да умее да защитава и да се грижи за себе си, да отстоява желанията си, да задоволява потребностите си);
- отговорност за постъпките, мислите и чувствата си, както и за цялостния си живот, отношенията с околните и т.н.;
- толерантност към различните от него;
- чувство за справедливост, борбеност и гражданска съвест, когато справедливостта е нарушена;
- активност, трудолюбие, инициативност, смелост и пробивност;
- способност да изслушва и разбира хората (емпатия, чувствителност, състрадание);
- любознателност, желание да се учи и образова, да научава нови неща и умения;
- добросърдечност, доброжелателност, добронамереност, доброта, нежност;
- честност, искреност, прямота, но без да губи чувство за такт и мярка;
- финансова интелигентност, която да го доведе до финансова стабилност и най-важното - до финансова свобода;
- умение да се прави щастлив, независимо от външните обстоятелства, оптимизъм, сила на духа;
- социална и емоционална интелигентност, да знае как да печели и поддържа приятелства;
- щедрост, благородство, снизходителност към своите и чуждите грешки, способност да прощава и лесно да забравя лошото;
- отдаденост на някаква идея, кауза, цел, хоби, занимание, което да осмисля ежедневието му;
- търпение и смирение при нужда;
- любов;
- упоритост. ... ... ...

Хайде да се спра вече, че аз очертах идеала си за личност :1069
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
qn4eto

Re: Ценности, които искаме да възпитаме в децата си

Мнение от qn4eto »

Честно казано напоследък все по-често се замислям дали правилно възпитавам децата си. Всичко, което сте написали е в основни линии това, което е и моята представа за правилна посока при възпитанието на дете. Но. Има и но. Децата порастват и идва момент, в който започва да възпитава средата. Със страшна сила. И тук ако не сме съумели да приучим детето да споделя всичко преживяно, а себе си да не реагираме според първия импулс, който ни връхлита в някои ситуации нещата стават трудни и опасни. Аз съм го научила да се бори, да е толерантен, отговорен, да зачита и уважава околните, но не съм го научила като че ли как да се справя със завистта, злобата, простащината. И сега се уча в движение как да науча детето си да живее сред деца, чиито родители са ги научили не на толерантност и отговорност, а на това да не подбират средствата. И колкото по-зле накараш да се чувства другия, толкова ти се чувстваш по- добре. Може би трябва да поработим още по емоционалната интелигентност, но теорията е много увлекателна, а като се сблъскаш челно е трудно да я приложиш веднага. Може би трябва опит. Той обаче ще е горчив и цената му ще е известни разочарования. Лошото е, че и аз не съм с достатъчен имунитет в това отношение и ще се уча, възпитавайки. Дано не съм закъсняла.
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Ценности, които искаме да възпитаме в децата си

Мнение от cchery »

Прочетох внимателно поста на Янчето и се замислих наистина върху връзката ВЪЗПИТАНИЕ-СРЕДА!! Мисля си колко от нещата, които искам и ще възпитам у децата ще оцелеят след сблъсъка със средата, в която ще се наместят! При всяко едно положение не бих искала да се меся, когато си избират компанията и приятелите, но мога ли пък да остана безучастна, ако нещо не ми харесва или, не дай си боже, се появат пиянство, побоища, наркотици, педерастия?!?!

Вие как бихте реагирали?
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Re: Ценности, които искаме да възпитаме в децата си

Мнение от dexter »

Вчера Яна ми каза - мамо, никога няма да пия и да пуша :221 :221 . Това по повод разговор на колко години хората остаряват и на колко години умират. Казах й, че тялото през годините остарява, но остаряването зависи от начина на живот - какво ядем, дали пушим или пием алкохол. И после тя ми изтърси това. Надявам се да не си промени мнението като порасне :).
Ще се повторя, но все пак ще го кажа - за мен е най-важно себеуважението. Също себепознаването. Защо децата посягат към наркотоци, цигари, алкохол? Съдейки по себе си и мой приятели - за да са като другите, да се харесат. Ако детето (естествено, визирам пораснали деца) се харесва такова каквото е и няма нужда от одобрението на околните - защо да пуши? Може да пробва, но тъй като пушенето е твърде гадно в началото и ако няма стимул да продължава, надявам се да спре. Не мисля, че който и да било родител е успял да се пребори с дете, което е решило да пуши. А познавам и няколко родители, които не успяват да се преборят и с наркоманията на вече големите си деца. Въпросът е да не решават, че имат нужда от цигари или наркотици поради каквато и да било причина. Спомням си защо аз не започнах да пуша - на първо място бях чела колко са вредни цигарите за кожата и зъбите. Освен това никак не исках да съм като тълпата, определено се чуствах по-интересна и по-различна като не пушех. И в момента съм изключително доволна от избора си :954.
Но Яна е твърде социално дете, тя иска да е като другите, да е приятел с тях, да я харесват. Не мога да преценя до колко прави разни неща, които не са й по вкуса, само за да я харесат. Според мен за сега не се поддава, напр. не започна да яде плодове като другите :221 , спря да споменава една от приятелките си и да я сочи за пример за много неща, защото тази приятелка започнала да се държи грубичко с децата и др. подобни. И понеже Яна иска да е част от групата, няма да й навреди да е сигурна в себе си, да се познава и харесва. Надявам се йогата също да допринесе в тази посока.
Чери, не знам какво визираш с "педерастия" :). В момента си мисля, че бих била толерантна към Яна, ако реши, че е гей в някой етап от живота си :lol: . Но това го казвам само теоретично. Въпреки че мисля, че и тук няма какво да се направи - ако е решила да е такава, едва ли ще слуша мен. Но ако вярва на себе си, ще спре с експериментите като разбере каквото е търсила. Или ще продължи, ако й е такава природата. Ако това я прави щастлива, не й вреди на здравето или на психиката - какво против да имам аз?
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Ценности, които искаме да възпитаме в децата си

Мнение от cchery »

Декс, аз пропуших в 7-и клас. И то не за да се харесам. А първо за да пробвам какво е. И второ, за да върша неразрешените от майка ми неща. Което иде да рече, че.... е необходимо да се възпитава и изгради определно мнение и отношение специално към цигарите и пушенето. И Коки ми заявява, че няма да пуши никога! И се надявам да е така. Дано и спортът, който и двамата тренират, да им помогне да избегнат тази гадост.

Аз спрях цигарите от чиста суетност - не ми харесваше да остарявам толкова рано :) . Тогава още не мислех за другата огромна вреда, която ми нанасят - нарушеното здраве! Но и суетата върши работа. В случая с Коки, който е силно боязлив спрямо болестите, може би е добре да впрегна този му страх да свърши нещо добро, а имено да не пропушва.
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
qn4eto

Re: Ценности, които искаме да възпитаме в децата си

Мнение от qn4eto »

Здравейте! Чета ви и си мисля, че тези, които пишат тук са с по 1 сравнително малко дете. Колко хубаво време е това - в моя живот - най-хубавото, например когато дъщеря ми беше на 4-8, а синът ми- бебе-до 4 годинки. И по-нататък не е зле, но при нас имаше сериозно заболяване на дете , което стана причина следващите да са най-черните ми години. Някои обстоятелства така нахлуват в живота ни, неканени, нежелани, страшни, и объркват представите ни за възпитание, провалят плановете ни за такова и ни понасят па едно течение, на което трудно можем да се противопоставим. Дано сте разбрали какво искам да кажа и дано никога не ви се налага да го изживеете. Но мисля, че въпреки всичко усилията, които съм полагала за възпитанието на децата са дали резултати. Между другото трудностите също са възпитател. Неприятен, но много силен и качествен. Така синчето ми не се научи да е център на вселената, а такъв и за него беше сестра му, която имаше повече нужда от внимание и той и го даваше и и преотстъпваше вниманието от наша страна, което се полагаше на него. Сега е толерантен, отговорен, дори повече отколкоте е здравословно, оказа се.
Що се отнася до цигари, алкохол, недай боже и наркотици, мисля, че освен средата се намесват още фактори, например хормоните, в съчетание с подходящи обстоятелства. Не можем всичко да предвидим. Да правим каквото трябва, а по-нататък дано Господ ни ги пази!
valrus

Re: Ценности, които искаме да възпитаме в децата си

Мнение от valrus »

Да правим каквото трябва, а по-нататък дано Господ ни ги пази!
Точно така,Янче!
Ние да дадем обичта си,нежността и разбирането си......,а за другото Бог ще се погрижи!
Публикувай отговор