Стигмата, тегнеща над психичните проблеми и преодоляването й

Свобода на словото
Публикувай отговор
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Стигмата, тегнеща над психичните разстройства и болести

Мнение от Kleo »

От местоработата ми възложиха едно обучение, касаещо депресията, тревожността и суицидността. Ето част от онлайн модула:

[youtube]THFln3TWWIQ[/youtube]

Обучението е организирано от БЛС и е много добре организирано. Теоретично, но и обогатено с реални казуси и видеа като горното.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Стигмата, тегнеща над психичните разстройства и болести

Мнение от Kleo »



Аз, депресията

Из edna@netinfocompany.bg

Депресията е здравословен проблем, който води след себе си усложнения и има неприятни последици, ако не му обърнем внимание и не го лекуваме.

Пиша за нея, защото често ме е навестявала и на няколко пъти ми се е налагало да водя битка с нея. Депресията е мъчително състояние. И води до отчаяние и безнадеждност. Депресията те прави безпомощен.

Винаги съм искала да споделя това, което знам за депресията с другите. Винаги съм искала, когато съм в депресия да бъда разбрана от другите. И сега си казах – сега е моментът, това е моят миг – мигът, в който сядам да пиша за депресията и ще изпратя текста си на Edna.bg.

Чувствате умора. Нищо не се получава. Нямате енергия. Всяко нещо, което се налага да правите ви коства големи усилия. Казвате си, че ще си вземете отпуск, че ще се наспите и всичко това ще се оправи. Обещавате си, че ще се стегнете…

Идват почивните дни. Имате време да си починете. Трябва да победите това безсилие, тази умора… Да, обаче се оказва, че сънят също е пострадал. Не спите добре. Спите, но не се чувствате отпочинал. Напротив. Колкото повече време прекарвате в леглото, толкова повече ви се стои там – под завивките. Не ви се става.

Почивка, почивка…, но и вкъщи имате задължения. Решавате да изперете мръсните дрехи. Правите нещата много мудно и дълго време обмисляте всичко. Трудно взимате решение какви дрехи да пуснете – бели или цветни. После трудно избирате програмата, която да зададете на пералнята машина. После решавате да коригирате температурата… Изобщо, оказва се, че си е цяло приключение да пуснеш пералнята – нещо, което иначе е толкова просто.

Не желаете да излизате навън. Не искате да срещате никого. Никого. Не ви се говори с никого.

И може би не можете да повярвате… обаче… не желаете да се къпете. В никакъв случай. Мисълта, че трябва да влезете в банята ви побърква. И естествено отлагате къпането.

И тогава… си казвате:

“Нещо не е наред. Чувствам умора и безсилие. Трудно се справям в офиса. Изпотих се 15 пъти, докато пусна пералнята! Не мога да спя добре. Не ми се става от леглото. Не искам да излизам. Не искам да се къпя. Тук има проблем!”

Ако никога не ви се е случвало, може би няма да се сетите, че трябва да се обадите на личния си лекар, защото ако никога не ви се е случвало, няма да знаете, че това е заболяване. Това е заболяване и се нарича Депресия.

Често хората я подценяват. За много от тях тя е Мързел, Глезене, Капризи…

Може да срещнете неразбиране у околните, колегите , семейството си, но вие трябва да се погрижите за себе си.

Ето и някои от нещата, които трябва да направите:

Отидете при личния си лекар. Разкажете му всичко. И поискайте талон за консултация със специалист. Нека той ви препоръча такъв. Вземете си болничен.

Отидете на преглед при специалиста. Доверете му се. Следвайте препоръките му. Обсъдете заедно положението. Пийте лекарствата, които ви изпише той – те няма да ви навредят, напротив – ще ви помогнат.

Правете само това, което ви доставя удоволствие. Но нека това в никакъв случай да не бъде да останете в леглото целия ден. Правете всичко друго, но недейте да лежите и да допускате лошите мисли да ви завладеят.

Разхождайте се. Бъдете сред природата.

Депресията е заболяване и не е за подценяване. Депресията е лечима. Ако не бъде лекувана, може да доведе до други усложнения, дори до други заболявания. Може да доведе до отчаяние и до самоубийство.

Просто не я подценявайте. Не се предавайте. Потърсете помощ навреме и се лекувайте. И в никакъв случай не се срамувайте, че сте в депресия. Все едно да ви срам от това, че сте болен от грип.

Автор: Детелина Николова

Още за депресията:
Има ли място за тъжните
Причинители на депресия
Жените с власт по-уязвими към депресия
Да преборим зимната депресия
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Стигмата, тегнеща над психичните разстройства и болести

Мнение от Kleo »

Към какъв специалист да се обърнем?
Разликите между психолог, психиатър и други професии от сферата на душевното здраве

В света през последните години все по-голямо внимание се обръща на психичното здраве и превенцията на психичните заболявания. По данни на СЗО от 2011 г. всеки един на четири души развива някаква форма на психично заболяване на определен етап от живота си, a най-разпространени са тревожните и депресивните разстройства.

Между психично заболяване и психическо страдание няма знак на равенство! Всеки един от нас има периоди от живота си, когато е потиснат, апатичен, неудовлетворен и тъжен, но това не означава, че той има диагноза „депресия“. Въпреки това тези емоционални преживявания не са маловажни. Много хора търсят път за лично усъвършенстване - имат желание да се справят с емоционалните трудности, да си дадат равносметка, да се погледнат отстрани, да променят черти в характера си, начина си на поведение и отношенията, които изграждат с другите хора. Все повече хора търсят помощ и подкрепа от професионалист. Част от тях обаче изпитват сериозно затруднение в избора си на специалист. Ето и различията между професиите и спецификите на всяка от тях.

Психолог

Психологията е разнообразна научна дисциплина и професионална практика, в която съществуват различни профили, като клинична и консултативна психология, социална и юридическа психология, трудова и организационна, педагогическа психология и други. Работата на психолога зависи от неговия профил. Например социалният психолог би коментирал някой обществен процес, организационният - ще участва в подбора на персонал, училищният психолог - би преценил дали даден ученик има обучителни затруднения и т.н. Като цяло, психолозите помагат на хората, на човешките групи, организации и общности да живеят по-качествено, да действат и да се развиват по-пълноценно.

Клиничният психолог се занимава с психичното функциониране на индивида в норма и патология и специализира в психологично консултиране и психотерапия, както и в провеждането на тестови и диагностични процедури. Основните му дейности са:
- психологична оценка и диагностика - оценка на когнитивни функции и специфични психични нарушения на пациента
- психологично консултиране - процес, при който пациентът получава време, пространство и лична ангажираност от професионалист, помагащ му да изследва проблема си и да потърси своя личен път за промяна и развитие

Психотерапевт - подпомага индивида в усилията му да разбере и успешно да разреши вътрешните си конфликти. Пациентите развиват умението да познават по-добре чувствата и мотивите си и да управляват изборите си; изграждат по-адаптивни умения и стратегии за справяне с реалността и оптимизират начина, по-който се свързват с вътрешния си свят и с другите хора.


Психиатър

Психиатрите диагностицират и лекуват болестните промени във възприятието, мисленето, емоциите, паметта, вниманието и поведението. Те поставят диагнози, като депресия, генерализирано тревожно разстройство, биполярно афективно разстройство, шизофрения и др. В голяма част от случаите е препоръчително психичното лечение да се съчетае с консултация от психолог/психотерапия за по-цялостен резултат.

Невролог

Невролозите диагностицират и лекуват различните нарушения и болести на централната и периферната нервна система, като главоболие, мигрена, световъртеж; епилепсия, мозъчни тумори, инсулти, дископатии, паркинсонизъм и други. За изграждане на диагнозата те ползват методи, като ЕЕГ, ЕМГ, доплерова сонография, образни методи (КТ, МРТ, рентгенографии и др.) и др.

Нерядко определени нарушения и болести се предизвикват от различни причини, показват мултифункционалност в протичането си и изискват съвместно диагностициране и лечение от повече от един определен специалист.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Стигмата, тегнеща над психичните разстройства и болести

Мнение от Kleo »

Както написах по-горе, от местоработата ми възложиха едно обучение, касаещо депресията, тревожността и суицидността, и тяхното ранно разпознаване в първичната помощ. Обучението е организирано от Министерство на Здравеопазването и от БЛС и е много добре организирано. Теоретично, но и обогатено с реални казуси и видеа. Предназначено е за общо практикуващи лекари, психолози и социални работници. Преминах успешно онлайн модула: изкарах 25 от общо 30 точки. Сега е време за присъствения модул. Хубавата част предстои - от 29 до 31 януари 2016 ще отида на обучение в Банско, в ето този хотел. Ще се запозная с лекари, колеги психолози и социални работници от цяла България. Щастлива съм, че се развивам. Имам и сертификат за завършения онлайн-модул. После ще ми дадат и сертификат за присъствения модул, което ще ме кредитира с 28 точки от Български Лекарски Съюз.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Стигмата, тегнеща над психичните разстройства и болести

Мнение от Kleo »

В крайна сметка ще се обучавам в хотел Триада, в София. Със закъснение организаторите на събитието ми съобщиха, че обученията се провеждат по населени места, най-близки до тези, където е местожителството и местоработата. В петък, събота и неделя ще съм по цели дни на обучение, така че сигурно ще замлъкна временно във форума, само за да се върна с пълна сила след това :plezya se

По темата: намерих ето този материал, на английски е, но ми се стори интересен и го поствам:



П.П. Промених малко заглавието на темата. Така повече ми харесва. А на вас?

П.П. От първия пост разбрах, че съм пуснала тази тема в началото на януари 2012 година. Значи вече пълни 4 години се върти във форума. Как тече времето...
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Стигмата, тегнеща над психичните проблеми и преодоляване

Мнение от Kleo »

Знаете ли, че...
Нарушенията на съня са много и разнообразни. Според различни автори от 30% до 50% от населението на света има проблеми със съня. Често нарушението на съня е само един от симптомите на друго разстройство, било то психическо или телесно.
Най-често срещаните оплаквания сред хората, страдащи от безсъние (инсомния), са свързани с трудно заспиване, често пробуждане по време на сън или твърде ранно събуждане, което продължава повече от няколко седмици. В много от случаите пациетните описват комбинация от тези оплаквания.
Част от телесните причини, водещи до разстройство на съня, са свързани с различни заболявания - например хронични болкови синдроми, дискови хернии и дископатии, белодробните болести, сърдечни увреждания, различни анемии, захарна болест и др. Някои наркотични вещества и стимуланти, като кофеин и ефедрин, както и някои лекарства, също водят до проблеми със съня. В тези случаи, както и при други разстройства на съня, свързани с органични нарушения (напр. синдром на Klein-Levin, нощна апнея, нарколепсия и др.) е препоръчително да се обърнете към невролог.
Голяма част от хората с безсъние страдат също от психични разстройства, като депресия, биполярно разстройство или генерализирано тревожно разстройство. В тези случаи е необходима консултация с психиатър, след което лечението може да се съчетае с психотерапия.
Ако страдате от безсъние и за това не са налични здравословни или психиатрични основания, помислете върху начина, по който заспивате и се пробуждате. В известна степен безсънието може да се дължи на недобра хигиена на съня. Ето какво е важно да имате предвид, за да си осигурите качествен сън: ◦Възрастният индивид има нужда от 7 - 9 часа пълноценен сън на денонощие
◦Опитайте се да поддържате редовен график сън - пробуждане
◦Избягвайте употребата на кофеин, алкохол, никотин, не преяждайте, особено непосредствено преди лягане
◦Избягвайте усилените физически упражнения преди лягане
◦Спалнята е спалня - избягвайте храненето и гледането на телевизия там; важно е матракът да е качествен, а обстановката - да е комфортна, да е тихо и затъмнено.
В случай че тези ритуали не помогнат или така и не успявате да се мотивирате да ги изпълните, е добре да помислите върху емоционалните причини за безсънието Ви. Понякога психичните причини са първичен фактор за появата на безсъние.
Обикновено безсънието се появява вследствие на увеличен стрес, в ситуации, в които човек не е способен да се справя достатъчно ефективно с предизвикателствата на живота. Психично обусловеното безсъние може да е следствие от преживяна загуба или друга кризисна ситуация, както и от промяна в здравословното състояние на човек или негов близък. Често значими промени в условията на живот също водят до безсъние. Такива са например смяната на местожителството или работата; приключването на важен етап от живота; кризата в отношенията с интимния партньор или близките; раздялата; бременността; появата на нов член в семейството; затрудненията от финансов и битов характер и др.
Пациентите, страдащи от инсомния, се чувстват напрегнати, тревожни или потиснати. Често са изтощени и нямат сили да се справят с ежедневните си задачи. Те споделят, че мислите им препускат и размишляват върху личните си проблеми, здравословното си състояние и дори смъртта. Когато инсомнията започне да се повтаря, тя може да доведе до нарастващ страх от самото безсъние и до свръхангажираност с последствията му. Тази тревожност, от своя страна, води отново до безсъние и така се затваря един порочен кръг. В тези случаи се препоръчва консултация с психолог.
В сесиите с психолог се набляга върху психичните причини, довели до симптома. Справянето с психичите причини води до облекчаване и постепенно отшумяване на безсънието. От тази гледна точка една от най-важните цели на консултациите е да се подпомогне индивида в усилията му да разбере и успешно да разреши вътрешните си (съзнавани и несъзнавани) конфликти.
В рамките на психологическото консултиране се създава една сигурна и защитена среда, в която пациентът може свободно да изказва всички свои мисли, чувства, преживявания. Психологът и пациентът са равнопоставени партньори в един процес на търсене и намиране на нови пътища, идеи и нов смисъл. Работата с психолог дава на човек възможността да погледне на себе си и ситуацията по един нов, по-различен начин; да започне да се справя по-успешно в ежедневието си. Това води до личностна промяна и постепенно справяне със симптомите.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Стигмата, тегнеща над психичните проблеми и преодоляване

Мнение от Kleo »

Преди време британският актьор, журналист и писател Стивън Фрай получил отчаяно писмо от момиче на име Кристал Нън. В него тя му споделила, че се чувства отчаяна, че не знае към кого да се обърне и че не открива никаква радост в ежедневието си. Фрай решил да отдели от времето си и да отговори на момичето, което споделя, че тези няколко реда са променили изцяло живота й.

"Скъпа Кристал,
Съжалявам да чуя, че не изпитваш удоволетворение от сегашния си живот. Бог ни е свидетел, че може да ни бъде трудно, когато нищо не изглежда да е на мястото си и малко неща изглеждат удоволетворяващи. Не съм сигурен, че мога да ти дам специфичен съвет, който да ти върне стимула за живот. Въпреки че всички са добронамерени, понякога е доста досадно да ти напомнят колко много те обичат останалите, когато ти не обичаш себе си.
Открих, че помага, когато мислиш за собствените си настроения и чувства като за времето.
Ето някои очевидни неща за времето:
Истинско е.
Не можеш да го промениш, като си пожелаеш да изчезне.
Ако е тъмно и дъждовно, наистина е тъмно и дъждовно и ти не можеш да го направиш по-хубаво.
Може да е тъмно и дъждовно в продължение на 2 седмици.
НО
Eдин ден ще стане слънчево.
Никой не може да контролира това кога слънцето ще се появи, но то ще се покаже.
Един ден.
Съвсем същото е с емоциите ни. Неправилният подход е да вярваш, че те са илюзии. Те са истински. Депресията, тревожността, безпокойството, те са истински колкото самото време и са също толкова неконтролируеми колкото е то. Никой няма вина затова.
НО
Те ще отминат, наистина ще отминат.
По същия начин, по който човек трябва да приеме времето, той трябва да приеме и начина, по който се чувства в живота си.
Това, да кажеш “Днес е ужасен ден”, е напълно реалистичен подход. Разковничето се крие в това да откриете нещо като ментален чадър “Вътре в мен вали - това не е по моя вина и нищо не мога да направя по въпроса, но ще изчакам да премине. Слънцето ще изгрее утре и щом това се случи, ще се възползвам напълно”.
Не знам дали нещо от това писмо ще ти бъде от полза - ако не е така, съжалявам. Просто реших да ти напиша няколко реда, за да ти пожелая всичко най-добро в търсенето на удоволствие и цел в живота.

С пожелание за всичко най-добро,
Стивън Фрай"
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Стигмата, тегнеща над психичните проблеми и преодоляване

Мнение от Kleo »

Денят на лудите

За любовта с любов

[img]http://m3.netinfo.bg/media/images/23300 ... antika.jpg[/img]

На 14 февруари отбелязваме Свети Валентин - празника на влюбените.

[img]http://m5.netinfo.bg/media/images/23300 ... antika.jpg[/img]

Знаете ли обаче, че в Германия свързват любовта с лудостта и считат Свети Валентин за покровител на лудите? На този ден се украсяват психиатричните клиники с гирлянди и цветя.

[img]http://m4.netinfo.bg/media/images/23300 ... antika.jpg[/img]

Дали наистина любовта не ни кара да оглупеем? Със сигурност!

И въпреки това всеки иска да има човек до себе си, когото да обича, а пеперудите в стомаха и всички останали странични ефекти на влюбването са нещо, заради което си заслужава да живееш.

[img]http://m.netinfo.bg/media/images/23300/ ... antika.jpg[/img]

Нека ви припомним някои от най-хубавите "влюбени" откровения, които нашите читатели са споделяли:
Там, където има „Ние“, всичко е възможно!
Любов отвъд смъртта
Онзи парфюм
Отвъд представите ни за добро и зло
„Няма щастие, наготово поднесено като сладко от вишни на табличка!"
Нощи в бял сатен
Да се влюбиш отново
Приказка за романтичната и библейската любов
Сърцето ми се счупи...
Разкриване на картите или трите М
19 тъжни (но мъдри) истини за любовта
Какво иска той
Първа секунда любов
Разговор за любовта
Хей, секси, всичко е любов
Наистина любов
Сърдечна баница – точно като за днес
Шоколадови хрупкави сърца
Желирана торта-сърце
Как да си направим яйце сърце
Как да направим бисквитена торта-сърце за 10 минути
Шоколадови банички с ягодови сърца
Неделни ябълкови розички
Шоколадов пастет
Шоколадова торта за една минута
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Стигмата, тегнеща над психичните проблеми и преодоляване

Мнение от Kleo »

Причинители на депресия

Кои са те и как да ги преборим

Има редица добре познати причинители на депресия - проблеми с парите, любовна мъка, напрежение на работното място и тн.

Депресията обаче може да бъде породена и от други неща. Ето няколко от причините, които могат да ви докарат до угнетено състояние.

Липсата на сън
Недоспиването е чест причинител на депресия и негативни настроения. При недоспиване мозъчните клетки не са имали време да се възстановят пълноценно. Това води до по-забавена функция и претоварване на мозъка, което може да доведе до депресивни състояния, обяснява доктор Матю Едлънд, директор на Центъра за медицина във Флорида и автор на книгата "Силата на почивката".

Прекаленото заседяване пред компютъра
Тук се визира основно времето, прекарано в социалните мрежи. Интернет зависимостта засяга основно тийнейджирите, но от нея страдат хора на всякаква възраст. Заседяването пред компютъра може да разруши социалните контакти, както и добрия нощен съд, което ще доведе неминуемо до депресия.

Сънуването на кошмари
Неприятните сънища често имат негативен ефект върху настроението ни на сутринта. Често пъти кошмарите са попречили на пълноценната нощна почивка и когато будилника звънне, ние се събуждаме с неприятно чувство, загнездило се в нас, а отделно на това едва си отваряме очите. Кошмарите често се базират върху неща, от които ни е страх по принцип. Важно е да знаете, че това е било само сън и трябва да намерите начин да го забравите и да не позволявате на нощните видения да ви притесняват и депресират.

Населеното място
То също е чест причинител на депресия. Основно става въпрос за натоварения трафик по улиците, претъпкания градски транспорт, невъзможността за паркиране, губене на време в задръствания, претъпкани улици, бутащи се хора, опашки и какво ли още не. Всяка година се появяват различни изследвания с най-нещастните хора в различни градове по света и други подобни. Важно е да не се депресирате допълнително от тези факти, а да се опитате да гледате на всичко от положителната му страна.

Диети
Спазването на хранителен режим за сваляне на килограми е чест причинител на депресия. Причината е, че човекът не може да яде любимите си неща, например шоколад, пържени картофки, чипс или други подобни. Тук важен момент е мотивацията - ако достатъчно силно искате да постигнете целите, които сте си поставили в началото на диетата, ще се справите с невъзможността да чревоугодничите.

Противозачатъчните
Техният хормонален състав променя химическия баланс в организма на жената и много често това води до поява на депресивни състояния, намалено либидо, лесна избухливост и често главоболие. Може да се справите с този проблем като спрете противозачатъчните и намерите друг начин за контрацепция или приемате магнезий на таблетки. Магнезият не напразно е титулуван като естествения антидепресант.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Стигмата, тегнеща над психичните проблеми и преодоляване

Мнение от Kleo »

Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Стигмата, тегнеща над психичните проблеми и преодоляване

Мнение от Kleo »

- Депресията от Астрологическа гледна точка

- И втората част, от същия сайт:

http://pims.ucoz.net/blog/
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Публикувай отговор