Здравословно хранене на децата. Как се справяме.

Аватар
bobichan
От писане глава не боли
Мнения: 827
Регистриран на: 20 Авг 2010, 12:02
Обратна връзка:

Re: Здравословно хранене на децата. Как се справяме.

Мнение от bobichan »

Но пък аз не бързам :)
[url=http://www.vdahnovenia.bg/]Вдъхнови се за голямата промяна![/url]
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Здравословно хранене на децата. Как се справяме.

Мнение от Kleo »

Бобка, цитирам една част от твой горен постинг, с която не съм съгласна:

И нещо друго - децата по природа са вегетарианци и суровоядци! Ние ги обременяваме с правила - сега трябва да ядеш това, а после еди какво си! И хоп много лесно стигаме до хранителни разстройства, истерии и т.н. Кому е нужно това? Като се замисля, май само на производителите на адаптирани млека, каши и пюрета. Факт е че дацата могат и без тях, но щом педиатъра ни е казал, че трябва, занчи трябва!

И по-конкретно, първото изречение. Според биологията човекът е ВСЕЯДНО животно, тоест яде смесена храна, както вегетарианска, така и месна. Помисли, имаме си дори и КУЧЕШКИ зъби, едва ли са случайно в устите ни. Така поне мисля аз де. А и аз лично имах едно много ящно бебе, апетитът му си беше голям, и повярвай ми, без капка насилие от моя страна, ядеше с апетит и зеленчуковите, и плодовите, и месните пюрета, и млечните каши, абе всичко :)
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
bobichan
От писане глава не боли
Мнения: 827
Регистриран на: 20 Авг 2010, 12:02
Обратна връзка:

Re: Здравословно хранене на децата. Как се справяме.

Мнение от bobichan »

Ехх, Деси имала си късмет с това всеядно дете. Моите и двамата са много специални. Цвети иска от всичко да опита, но не всичко и харесва, което всъщност е нормалко. Докато с Митенцето всичко ми беше зор. За вегетарианството обаче си мисля, че ако не за всички деца то важи за много голяма част от тях. Знам и за доста други деца, които са отказвали месото и то е било въвеждане насилствено. А знам, че има деца, които се раждат вегетарианци и никога не се научават да харесват месо! И сега като се замисля 5-6 месец си е раничко за месо. Ако захранвам сега дете бих го дала смело след годинка, разбира се ако то само не поиска дотогава.
Основната идея на предишния ми пост беше, че не трябва да се бърза и да се насилват нещата. Много често правим грешка - щом трябва, значи трябва без да се съобразяваме с индивидуалността, а не може да се постравят нещата под общ знаменател.
[url=http://www.vdahnovenia.bg/]Вдъхнови се за голямата промяна![/url]
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Здравословно хранене на децата. Как се справяме.

Мнение от Kleo »

Съгласна съм, че е важно да се гледа ИНДИВИДУАЛНОСТТА на детето и да се зачитат неговите желания на отделна ЛИЧНОСТ! Против съм НАСИЛИЕТО при хранене (вече)! Ако един прекрасен ден имам второ дете, бих го отглеждала с много по-МАЛКО на брой "ТРЯБВА!" :)
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Нели
Философска система
Мнения: 1466
Регистриран на: 23 Авг 2010, 19:49

Re: Здравословно хранене на децата. Как се справяме.

Мнение от Нели »

vihrogonche написа:Съгласна съм, че е важно да се гледа ИНДИВИДУАЛНОСТТА на детето и да се зачитат неговите желания на отделна ЛИЧНОСТ! Против съм НАСИЛИЕТО при хранене (вече)! Ако един прекрасен ден имам второ дете, бих го отглеждала с много по-МАЛКО на брой "ТРЯБВА!" :)
Момичета, аз предполагам, че именно това имате предвид, но все пак да си кажа: ненасилието означава да не караме детето да яде месо, ако не иска, но също така и да не му го забраняваме, ако го иска. Ани си беше месарче като малка, а сега я наблюдавам, че почти не иска месо. ;)
"Когато всички мислят еднакво, никой не мисли достатъчно" Уолтър Липман
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Здравословно хранене на децата. Как се справяме.

Мнение от cchery »

Нели написа:
vihrogonche написа:Съгласна съм, че е важно да се гледа ИНДИВИДУАЛНОСТТА на детето и да се зачитат неговите желания на отделна ЛИЧНОСТ! Против съм НАСИЛИЕТО при хранене (вече)! Ако един прекрасен ден имам второ дете, бих го отглеждала с много по-МАЛКО на брой "ТРЯБВА!" :)
Момичета, аз предполагам, че именно това имате предвид, но все пак да си кажа: ненасилието означава да не караме детето да яде месо, ако не иска, но също така и да не му го забраняваме, ако го иска. Ани си беше месарче като малка, а сега я наблюдавам, че почти не иска месо. ;)
Бела по същия начин ми се оформя като "веге", т.е. почти не обича месо - честно казано май само луканката й харесва, топчетата от кайма като направя супа топчета и..... това е. А си беше всеядна като бебенце и малко дете - не съм я насилвала за разлика от батко й - нещо от което не се срамувам, защото е продукт на обществото и даденото ми възпитание, но пък съжалявам, че твърде късно прочетох статията на Лидия Ковачева за детското хранене...... твърде късно, за да си спестя тревогите, че детето ми ляга да спи ненахранено и ..... може да му се случи нещо.
vihrogonche написа:Ако един прекрасен ден имам второ дете, бих го отглеждала с много по-МАЛКО на брой "ТРЯБВА!" :)
Деско, това горното е едно страхотно мото... за бъдещите майки! :923 :923
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
bobichan
От писане глава не боли
Мнения: 827
Регистриран на: 20 Авг 2010, 12:02
Обратна връзка:

Re: Здравословно хранене на децата. Как се справяме.

Мнение от bobichan »

Нели написа:
vihrogonche написа:Съгласна съм, че е важно да се гледа ИНДИВИДУАЛНОСТТА на детето и да се зачитат неговите желания на отделна ЛИЧНОСТ! Против съм НАСИЛИЕТО при хранене (вече)! Ако един прекрасен ден имам второ дете, бих го отглеждала с много по-МАЛКО на брой "ТРЯБВА!" :)
Момичета, аз предполагам, че именно това имате предвид, но все пак да си кажа: ненасилието означава да не караме детето да яде месо, ако не иска, но също така и да не му го забраняваме, ако го иска. Ани си беше месарче като малка, а сега я наблюдавам, че почти не иска месо. ;)
Разбира се Нели, това е основната идея. Както винаги много добре обобщаваш нещата. :923
cchery написа: vihrogonche написа:Ако един прекрасен ден имам второ дете, бих го отглеждала с много по-МАЛКО на брой "ТРЯБВА!" :)



Деско, това горното е едно страхотно мото... за бъдещите майки! :923 :923
:524 :524 :524
[url=http://www.vdahnovenia.bg/]Вдъхнови се за голямата промяна![/url]
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Здравословно хранене на децата. Как се справяме.

Мнение от Kleo »

Нели написа:
vihrogonche написа:Съгласна съм, че е важно да се гледа ИНДИВИДУАЛНОСТТА на детето и да се зачитат неговите желания на отделна ЛИЧНОСТ! Против съм НАСИЛИЕТО при хранене (вече)! Ако един прекрасен ден имам второ дете, бих го отглеждала с много по-МАЛКО на брой "ТРЯБВА!" :)
Момичета, аз предполагам, че именно това имате предвид, но все пак да си кажа: ненасилието означава да не караме детето да яде месо, ако не иска, но също така и да не му го забраняваме, ако го иска. Ани си беше месарче като малка, а сега я наблюдавам, че почти не иска месо. ;)
Естествено, Нели :)
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Re: Здравословно хранене на децата. Как се справяме.

Мнение от dexter »

Да се пооплача малко тук :). Днес бяхме на контролен преглед при нашия хомеопат и вече сеиозно се замислям дали да не го сменям :221 . Пак ме накара да се почуствам глупава, неинформирана и незаинтересована (между другото тъкмо приключих една книжка, която проповядва лекарите да не обръщат внимание само на физическото състояние на пациентите, но и на емоционалната им нагласа, но това е друга тема). Не трябвало да давам на Яна да яде яйца, особено пък разбъркани с кисело мляко и сложени в мусака!!! Прецаквала се чревната флора, да съм си погледнела литературата по въпроса.....
Я кажете, езиците на вашите деца имат ли бял налеп? На Яна почти постоянно й е такъв езика, като се има предвид, че тя яде само манджи, без никакви, но наистина никакви купени сладки и солени неща, от време на време хапва по някоя домашна курабия с мед. Но това не било достатъчно. Вече се замислям да й правим някакви гастро изследвания, защото според мен този език не е само от храната. Не знам с какво да я храня. Ако напр. яде 3 дни само зеленчукова супа, нещата се подобряват. Но може ли да живее на зеленчукова супа? Тя сама си иска месо, иска хляб, макарони, спагети, боб, леща..... Явно нещо бъркам в комбинациите, и аз вече не знам какво става.
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Здравословно хранене на децата. Как се справяме.

Мнение от cchery »

Декс, аз не мога да напиша, че Коко и Бела ядат само здравословна храна по простата причина, че не е така. Но бели налепи по езиците нямат. Нямам и идея от какво й се получават на Яна такива. Обаче сериозно ти препоръчвам да се замислиш наистина за нов хомеопат. Лично аз съм против всякакви крайности. Можеш ли цял живот да делиш яйца от мляко, мед от сол, чушки от домати, хляб от олио и тем подобни комбинации....?!? Това вече е прекалено.

Що се отнася до езика на Яна - ами... като се има предвид, че един от ефектите на детокса, по който се съди за пречистващата му сила е обложения език, то... не знам какво да си мисля. Другото, което може и да е причина при Яна, трябва да го каже лекар. Не е лоша идеята за гастро-ентеролог, макар че ..... според мен някои неща при децата си отшумяват с възрастта... и сигурно след 2 години ще се чудиш защо си се притеснявала сега. :954
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Re: Здравословно хранене на децата. Как се справяме.

Мнение от dexter »

Ще даваме известно време пробиотик, това преди месец пооправи нещата. Ще взема наистина да питам и личната какво мисли, макар че пък нея хич я няма (според непрофесионалното ми мнение :221 ). Но може пък да измисли нещо, знае ли човек...
Четох днес малко за дисбактериозата, мисля да взема пчелен прашец, да го смеся с мед и да давам известно време. Хем и да подкрепя малко имунната система. Пък да видим.
Езикът на Яна побелява най-вече като е болна, със сополи, със секретираща трета сливица. Но в момента нищо такова няма, а пак има леки налепи. За като е болна разбирам - токсини и др. подобни. Но през другото време - нямам обяснение....
Публикувай отговор