Здравословно хранене на децата. Как се справяме.

Аватар
bobichan
От писане глава не боли
Мнения: 827
Регистриран на: 20 Авг 2010, 12:02
Обратна връзка:

Re: Здравословно хранене на децата. Как се справяме.

Мнение от bobichan »

Вихърче, Много хубава статия.
Когато се роди Митето аз бях точно такава майка
vihrogonche написа:Случва се бебетата да са злояди и родителите започват да се притесняват, че децата им не ядат достатъчно. Децата са заситени и не искат да ядат повече, но родителите продължават да настояват: "Хайде, маминото, папкай още!".
И си умирах от притеснение, въпреки, че моя позната (педиатър, специалист по детско хранене) все ми повтаряше, че бебетата са най-интелигентните същества и те сами знаят какво, колко и кога! Аз обаче четях всички книги за захранване, които имам, в нета също и пак не разбирах, защо моето дете отказва да яде повечето пюрета и кара на домати, сливи и грозде.
Е бавно и постепенно осъзнах, че е факт децата ядът колкото са гладни и когато са гладни. И нещо друго - децата по природа са вегетарианци и суровоядци! Ние ги обременяваме с правила - сега трябва да ядеш това, а после еди какво си! И хоп много лесно стигаме до хранителни разстройства, истерии и т.н. Кому е нужно това? Като се замисля, май само на производителите на адаптирани млека, каши и пюрета. Факт е че дацата могат и без тях, но щом педиатъра ни е казал, че трябва, занчи трябва!
Митето яде много плодове и зеленчуци, овесени ядки, ленено семе, сурояи ядки, покълнало жито, кълнове от боб муг - вече и много сурови сладоледи, бонбони, торти и т.н. Даже той самия ми помага да ги приготвим. Радвам се че осъзнах тази си грешка и успях да я поправя. Храненето от мъка се превърна в забавление. От доста време си мисля да опиша всичко това в книга - заедно с любимите ни рецепти с Митето и скоро ще започна. Имам страхотни идеи. Как да научим дедето да яде здравословни храни и да се забавлява, докато помага на мама да ги приготви.
С Цвети захранването беше също много интересно. От всички "задължителни" храни тя ядеше само безмлечните каши, направени с кърма. Всичко груго се отказваше категорично. И така 2 месеца. Захраних я късно, заради атопичния дерматит и още 2 месеца се опитвах не успешно да я захраня. Стигнахме до ситуацията в 8 месец тя да яде по 80 мл. безмлечна каша, направена с кърма и всичко останало (различно от кърма) се плюеше и буташе. И тогава тя започна да си краде храна от на Митето. Интересно че започна с покълнал нахут и авокадо. Не мога да ви опиша колко се радваше, че сама си взема парченца и си ги мачка. Беше точно като за рекламен клип. Тогава тотално си промених мнението за "трябва". Започнах да планирам менюто на Мити така че да става и за захранването на Цвети, като съобразявам всички алергени, щадящи, захранващи храни и и водех дневник.
Чак по-късно разбрах, че с Цвети сме практикували "Захранване водено от бебето". Ако знех по-рано за него, бих го практикувала по-сигурно и с двамата. С Цвети си беше риск, но аз го поех, предвид че знаех доста за детското хранене (освен как да накарам детето да изяде "сготвеното" :1069 ), а и не исках да се повтарят неприятните сцени да се гоним с лъжиците, когато се радва толкова много на храната, която тя "избира".
Пиша всичко подробно, предвид бременността на Чева. Сигурна съм че ще се справиш блестящо с това начинание, но ми се искаше да споделя за захранването водено от бебето. За мен то е по-добро и за психическото развитие на детето.
[url=http://www.vdahnovenia.bg/]Вдъхнови се за голямата промяна![/url]
Аватар
bobichan
От писане глава не боли
Мнения: 827
Регистриран на: 20 Авг 2010, 12:02
Обратна връзка:

Re: Здравословно хранене на децата. Как се справяме.

Мнение от bobichan »

Чева, фъстъченото масло е като другите ядкови масла - изключително богато на мазнини, които са много полезни за подрастващите и лесно усвоими протеини, витамини и минерали. Препоръчва се много на деца, които са с тегло под нормата. Мазнините са основен градивен елемент на тъкъните и имат ключова роля при подрастващите. Фъстъците са богати на магнезий и калий. Също на резвератол - фитохимикал, който подпомага предпазването от сърдечни заболявания и предпазва от някой видове рак.
Митето в началото не го харесваше, но аз държах заради горните две неща да го науча да го яде, още повече че той е на 3 години и 3 месеца и тежи 13 килограма. Когато започнах да му го смесвам с мед и да го мажа на оризовка или вафлена коричка много му допадна. С Цвети хапват големи количества. С него обаче трябва много да се внимава, защото има голям риск от алергии. Като цяло не се препоръч за деца под 3 години. Аз го въедох по-рано но поех риска, защото знаех че нямат алергия към фъстъци.
За момента единственото фъстъчено масло, което съм откривала, без примеси на каквито и да е други мазнини, съм го намирала в Зоя. Останалите са ми съмнителни и не бих ги давала на деца.
Сиренце, ядковите масла се полуават точно от стриване или мелене, но само на ядките. Ако говорим за истински масла. Ако ди го правиш в къщи може да добавиш малко вода, но само за да олесниш работата на блендера. Крайният резултат няма да е 100 % масло, но ще си го направила сама. Другия вариант, за който се сещам е да се бие в такъв съд в който едно време са правили кравето масло. Но си трябва бая блъскане.
[url=http://www.vdahnovenia.bg/]Вдъхнови се за голямата промяна![/url]
Аватар
bobichan
От писане глава не боли
Мнения: 827
Регистриран на: 20 Авг 2010, 12:02
Обратна връзка:

Re: Здравословно хранене на децата. Как се справяме.

Мнение от bobichan »

Вер, много се развълнувах, отплеснах и забравих да пиша. Ядковото мляко можеш да консервираш с хималайска или моркса сол или мед. Така ще ти трае около 5 дни. А пулпата можеш да направиш на бонбони, крем, сладолед... или да дехидратираш и смелиш на брашно (пак за бонбони). Хубаво е да си купиш торбична за ядкови млека. С тяхна помощ няма никакъв разход на материал. Изцеждат идеално.Добре дошла в суровата кухня. Тук е много забавно. Ако Ясен ме подкрепи мога да мина на 100 % суровоядство, но още сме далеч от тази идея :(
[url=http://www.vdahnovenia.bg/]Вдъхнови се за голямата промяна![/url]
Аватар
bobichan
От писане глава не боли
Мнения: 827
Регистриран на: 20 Авг 2010, 12:02
Обратна връзка:

Re: Здравословно хранене на децата. Как се справяме.

Мнение от bobichan »

Но пък аз не бързам :)
[url=http://www.vdahnovenia.bg/]Вдъхнови се за голямата промяна![/url]
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Здравословно хранене на децата. Как се справяме.

Мнение от Kleo »

Бобка, цитирам една част от твой горен постинг, с която не съм съгласна:

И нещо друго - децата по природа са вегетарианци и суровоядци! Ние ги обременяваме с правила - сега трябва да ядеш това, а после еди какво си! И хоп много лесно стигаме до хранителни разстройства, истерии и т.н. Кому е нужно това? Като се замисля, май само на производителите на адаптирани млека, каши и пюрета. Факт е че дацата могат и без тях, но щом педиатъра ни е казал, че трябва, занчи трябва!

И по-конкретно, първото изречение. Според биологията човекът е ВСЕЯДНО животно, тоест яде смесена храна, както вегетарианска, така и месна. Помисли, имаме си дори и КУЧЕШКИ зъби, едва ли са случайно в устите ни. Така поне мисля аз де. А и аз лично имах едно много ящно бебе, апетитът му си беше голям, и повярвай ми, без капка насилие от моя страна, ядеше с апетит и зеленчуковите, и плодовите, и месните пюрета, и млечните каши, абе всичко :)
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
bobichan
От писане глава не боли
Мнения: 827
Регистриран на: 20 Авг 2010, 12:02
Обратна връзка:

Re: Здравословно хранене на децата. Как се справяме.

Мнение от bobichan »

Ехх, Деси имала си късмет с това всеядно дете. Моите и двамата са много специални. Цвети иска от всичко да опита, но не всичко и харесва, което всъщност е нормалко. Докато с Митенцето всичко ми беше зор. За вегетарианството обаче си мисля, че ако не за всички деца то важи за много голяма част от тях. Знам и за доста други деца, които са отказвали месото и то е било въвеждане насилствено. А знам, че има деца, които се раждат вегетарианци и никога не се научават да харесват месо! И сега като се замисля 5-6 месец си е раничко за месо. Ако захранвам сега дете бих го дала смело след годинка, разбира се ако то само не поиска дотогава.
Основната идея на предишния ми пост беше, че не трябва да се бърза и да се насилват нещата. Много често правим грешка - щом трябва, значи трябва без да се съобразяваме с индивидуалността, а не може да се постравят нещата под общ знаменател.
[url=http://www.vdahnovenia.bg/]Вдъхнови се за голямата промяна![/url]
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Здравословно хранене на децата. Как се справяме.

Мнение от Kleo »

Съгласна съм, че е важно да се гледа ИНДИВИДУАЛНОСТТА на детето и да се зачитат неговите желания на отделна ЛИЧНОСТ! Против съм НАСИЛИЕТО при хранене (вече)! Ако един прекрасен ден имам второ дете, бих го отглеждала с много по-МАЛКО на брой "ТРЯБВА!" :)
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Нели
Философска система
Мнения: 1466
Регистриран на: 23 Авг 2010, 19:49

Re: Здравословно хранене на децата. Как се справяме.

Мнение от Нели »

vihrogonche написа:Съгласна съм, че е важно да се гледа ИНДИВИДУАЛНОСТТА на детето и да се зачитат неговите желания на отделна ЛИЧНОСТ! Против съм НАСИЛИЕТО при хранене (вече)! Ако един прекрасен ден имам второ дете, бих го отглеждала с много по-МАЛКО на брой "ТРЯБВА!" :)
Момичета, аз предполагам, че именно това имате предвид, но все пак да си кажа: ненасилието означава да не караме детето да яде месо, ако не иска, но също така и да не му го забраняваме, ако го иска. Ани си беше месарче като малка, а сега я наблюдавам, че почти не иска месо. ;)
"Когато всички мислят еднакво, никой не мисли достатъчно" Уолтър Липман
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Здравословно хранене на децата. Как се справяме.

Мнение от cchery »

Нели написа:
vihrogonche написа:Съгласна съм, че е важно да се гледа ИНДИВИДУАЛНОСТТА на детето и да се зачитат неговите желания на отделна ЛИЧНОСТ! Против съм НАСИЛИЕТО при хранене (вече)! Ако един прекрасен ден имам второ дете, бих го отглеждала с много по-МАЛКО на брой "ТРЯБВА!" :)
Момичета, аз предполагам, че именно това имате предвид, но все пак да си кажа: ненасилието означава да не караме детето да яде месо, ако не иска, но също така и да не му го забраняваме, ако го иска. Ани си беше месарче като малка, а сега я наблюдавам, че почти не иска месо. ;)
Бела по същия начин ми се оформя като "веге", т.е. почти не обича месо - честно казано май само луканката й харесва, топчетата от кайма като направя супа топчета и..... това е. А си беше всеядна като бебенце и малко дете - не съм я насилвала за разлика от батко й - нещо от което не се срамувам, защото е продукт на обществото и даденото ми възпитание, но пък съжалявам, че твърде късно прочетох статията на Лидия Ковачева за детското хранене...... твърде късно, за да си спестя тревогите, че детето ми ляга да спи ненахранено и ..... може да му се случи нещо.
vihrogonche написа:Ако един прекрасен ден имам второ дете, бих го отглеждала с много по-МАЛКО на брой "ТРЯБВА!" :)
Деско, това горното е едно страхотно мото... за бъдещите майки! :923 :923
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
bobichan
От писане глава не боли
Мнения: 827
Регистриран на: 20 Авг 2010, 12:02
Обратна връзка:

Re: Здравословно хранене на децата. Как се справяме.

Мнение от bobichan »

Нели написа:
vihrogonche написа:Съгласна съм, че е важно да се гледа ИНДИВИДУАЛНОСТТА на детето и да се зачитат неговите желания на отделна ЛИЧНОСТ! Против съм НАСИЛИЕТО при хранене (вече)! Ако един прекрасен ден имам второ дете, бих го отглеждала с много по-МАЛКО на брой "ТРЯБВА!" :)
Момичета, аз предполагам, че именно това имате предвид, но все пак да си кажа: ненасилието означава да не караме детето да яде месо, ако не иска, но също така и да не му го забраняваме, ако го иска. Ани си беше месарче като малка, а сега я наблюдавам, че почти не иска месо. ;)
Разбира се Нели, това е основната идея. Както винаги много добре обобщаваш нещата. :923
cchery написа: vihrogonche написа:Ако един прекрасен ден имам второ дете, бих го отглеждала с много по-МАЛКО на брой "ТРЯБВА!" :)



Деско, това горното е едно страхотно мото... за бъдещите майки! :923 :923
:524 :524 :524
[url=http://www.vdahnovenia.bg/]Вдъхнови се за голямата промяна![/url]
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Здравословно хранене на децата. Как се справяме.

Мнение от Kleo »

Нели написа:
vihrogonche написа:Съгласна съм, че е важно да се гледа ИНДИВИДУАЛНОСТТА на детето и да се зачитат неговите желания на отделна ЛИЧНОСТ! Против съм НАСИЛИЕТО при хранене (вече)! Ако един прекрасен ден имам второ дете, бих го отглеждала с много по-МАЛКО на брой "ТРЯБВА!" :)
Момичета, аз предполагам, че именно това имате предвид, но все пак да си кажа: ненасилието означава да не караме детето да яде месо, ако не иска, но също така и да не му го забраняваме, ако го иска. Ани си беше месарче като малка, а сега я наблюдавам, че почти не иска месо. ;)
Естествено, Нели :)
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Публикувай отговор