Здравословно хранене на децата. Как се справяме.

Аватар
Cheva
Със словото напред
Мнения: 1526
Регистриран на: 31 Мар 2011, 11:32

Re: Здравословно хранене на децата. Как се справяме.

Мнение от Cheva »

valrus написа: Иначе постижението ми е сок от червено цвекло,
моркови и гулия+ябълка!Много съм горда.
Страхотно постижение! :954
valrus написа:вечер яде печени слънч семки пред телевизора и малкия също иска.
И ние си хапваме. Хляб ядем рядко, отделно моят мъж мина на диета и
слънчогледа му е добра, позволена занимавка. :)
Мен не ме притеснява печения слънчоглед, а солта.
Затова купувам на Корона - печен, без сол.
Бях много приятно изненадана, когато го открих в търговската мрежа. :954
"Когато няма къде да отидеш, ела на себе си!"
tatyana777

Re: Здравословно хранене на децата. Как се справяме.

Мнение от tatyana777 »

Страхотна темичка, уникални сте :923
Ver

Re: Здравословно хранене на децата. Как се справяме.

Мнение от Ver »

Много съм доволна от децата си :954
Преди седмица на мъжа ми му се дояждат пържоли. Съответно си ги приготвя по най-традиционния начин:пържени на тиган. Вкъщи се разнесе една миризма, за която имам спомен от детството си – ПРЪЖКИ :1062
Децта си откъснаха по едно парченце и казаха: "Много вкусно, но не искам ... Благодаря!" :shock: :1062 :326
Явно става! Малката беше "месарка" като малка.
Но, от година и половина някъде аз спрях да ям месо и готвя рядко (само пиле и риба).
Явно децата отвикват от някои вкусове. Вече не са им вкусни и разните там кюфтета и подобни. Последната супа топчета, бе изкусана, но ... без топчетата.
Искам да подчертая, че всичко това се случва БЕЗ НИКАКВО НАМЕСА от моя страна. Те само решиха за себе си :)
Доволна съм, че ограничихме и почти сме елиминирали месото вкъщи. :954
valrus

Re: Здравословно хранене на децата. Как се справяме.

Мнение от valrus »

ЕЕееееееее,Веркааааааа :524 :329 :1122 браво бе,това е прекрасно.
Моята приятелка,която ме въведе във вегетарианството има едно момиченце.Тя от раждането си не е яла месо.Еми,дати кажа,много здраво дете е!Не е правила почти никакви инфекции и страшни възпаления.
Мойто хайванче и то се научи покрай нас да ограничава месото,но в тази пуста градина,с това пилешко,нямам думи :126 .Някой път се хвали ,че го е отбутал настрана и аз съм много щастлива. :221
Ver

Re: Здравословно хранене на децата. Как се справяме.

Мнение от Ver »

Вале аз предполагам, че в градината не им готвят всеки ден с месо :)
Пък и тя ще свърши скоро, нали :222
Мони и Ава много обичат сокове. Обикновено им правя морков+ябълка, мандарина, портокал ... абе каквото имам. Преди време реших да има сложа червено цвекло, но тц. Не им харесвало :1055
Днес опитах пак. Мони (подозрително): "Какво е това червеното?"
Аз (подло): "Червено морковче" :1062
Милото дете се хвана :423 Много харесаха сока (още повече, че ако се пие правилно става страхотно червило :1068 ) :222
А и друг пробив имам днес :1141 : накарах милото да направи един разтоварващ ден. Това направо ми е много трудно да го повярвам още! По едно време видях, че е тръгнал да се отказва и му спретнах една салатка със зеле и моркови и спасихме положението :1062
Заболяха го ставите, бъбреците, главата ...масажирахме се. Абе, класика в жанра.
Те мъжете нали си падат малко кекави. Обгрижих го днес само и само да не си развали пречистването, то пък взе, че му хареса :1062 Убеди се, че пречистване му е майката.
Изобщо промените текат :954
valrus

Re: Здравословно хранене на децата. Как се справяме.

Мнение от valrus »

Ох,милата ми тя!!! :221 :923
И аз съм "подла"постоянно.Казвам му,че от червеното цвекло расте пилето и мускулите :221 Пък той си държи на тях...,ама колко разбира де. :221
Да ти споделя и малък трик :423 Когато изцедиш сокче от моркови и .......капни в чашката 2–3 капчици зехтин,защото вит А се усвоява по–добре с малко мазнинка.Да ти кажа честно,не се усеща.
А за мъжете ,че са кекави и лигави........ :328 :328 :328 :221 на мин ли го казваш.Имам двама– пръст да ги заболи мрънкат,а сега и трети мъж ще си имам. :221 :923 Не ми се мисли,силата е в моите ръце!!!
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Здравословно хранене на децата. Как се справяме.

Мнение от cchery »

Аз вече май имам какво да споделя тук. Коки започна първи клас, тежейки 25 кг. За 2 години в училище, т.е. първи и втори клас, той качи 10 килограма :shock: :shock: :shock: . Което ме изуми, имайки предвид, че винаги е вървял слабичък (не хилав, но слаб!). Очевидно седенето по часовете, многото минути, прекарани в пишене на домашни и никаквите часове по физическо :126 :126 си казаха думата. Защото в градината каквото и да са учели, повечето време прекарваха в игра - тичане в стаята или навън.

Върхът на недоволството ми от покачващите се килограми дойде тази пролет, когато видях на кантара 36 кила! Е, да, той расте, възмъжава....... ама все пак! Отпусна коремче, бедрата разшириха обиколките и за първи път махнах дрехи от гардероба му поради това че ...... са тесни :???: :???: , а не къси! И .... въведох един по-стриктен контрол на яденето - особено закусването. Ако досега е ял по 2 филийки и е искал трета, вече няма такава песен. 2 принцеси и точка! Вечер, макар и да не му харесват много супите, поне 2 дни в седмицата има супа. С пържолата или кюфтетата, които той много обича върви прясна салата - домати! Започна да тренира футбол!

И снощи кантарът показваше 34 кг :954 :954 :954 ! И това при положение, че лятото израстна поне 3 на височина, което предполага и допълнителни килограми! Замени на тлъстинките на коремчето и краката с мускули от футбола (3 пъти в седмицата по час и половина-два са тренировките!!) и самият той се чувства много горд от усилията, които положи. А той наистина положи много усилия. И най-вече разбра защо трябва да се храни здравословно, защо трябва да избягва МакДоналдс. Защо шоколадът в големи количества е вреден. И защо движението е живот!
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Re: Здравословно хранене на децата. Как се справяме.

Мнение от dexter »

Днес съм в писателско настроение :221 :221 .
Никак не се справям със здравословното хранене, както се оказва. Яна продължава да отказва да яде всякакви плодове, сок не е помирисвала през живота си. Пие чай и вода, но ако е билков чая, плодов не приближава. Подозирам, че проблемът е психологически, но нямам идея как да се справя. Пробвахме игнор - без ефект, не си поиска, макар в къщи постоянно да има плодове и ние си ги ядем. На градината всеки ден децата ядат плодове, мислехме, че поне там ще започне, но не би! Пробвах със заплахи, подкупване, докторът й каза, че ако не яде плодове, все ще е болна - нула ефект. Сега пак сме на игнориране на проблема, не я караме, не говорим за това.
Мислех, че поне храната, която готвя е здравословна, но е доста еднообразно. Прочетох разни статии из нета за това как храната ни е бедна на минерали и др. подобни и самочувствието ми се спихна. Макар плодовете и зеленчуците ни да са собствено производство (на свекитата, за да сме точни :954 ), останалите неща ги купуваме от магазина. Просто нямам време и сили да измислям разнообразни манджи, готвенето не ми е любимото занимание (може би защото все бързам), пък и никога не съм обръщала голямо внимание на храната, не ми е била важна. Още един стереотип от миналия ми живот, с който трябва да се справям :221 :221
Аватар
Нели
Философска система
Мнения: 1466
Регистриран на: 23 Авг 2010, 19:49

Re: Здравословно хранене на децата. Как се справяме.

Мнение от Нели »

Декс, по въпроса за соковете аз миналата зима (чак към пролетта) най-сетне открих как да накарам Ани да пие сок сутрин преди детската градина. Оказа се много просто - прецедих го и му добавих малко мед, за да не й е кисел. Става въпрос за сок от цитруси. Започнахме с портокал и мандарина, че са по-сладки, но сега вече и от грейпфрут пие, но зависи от сорта, някои горчат много, колкото и да се посдлаждат. Оказа се, че основната причина да не иска сок е било това, че усеща малки парченца от плода. После така свикна, че започна да си го търси и не иска да ходи на градина, ако не е пила сокче.
"Когато всички мислят еднакво, никой не мисли достатъчно" Уолтър Липман
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Re: Здравословно хранене на децата. Как се справяме.

Мнение от dexter »

Нели, проблемът на мояата ми дъщеря е, че тя категорично отказва да опита каквото и да било, което е, мирише, напомня, има нещо общо с плод, различен от банан :lol: :lol: . Пример - не ще плодови псти за зъби (има напъни за повръщане), добре, че има една на Чико без флуор, с бананов вкус; сърди се когато ние ядем плодове, защото й миришем :126 ; не иска и да опита бонбони, които са плодови. За това казвам, че при нея проблемът е психологически - не иска дори да пробва. Имахме уговорка - ако хапне парче ябълка, да й дам шоколад (най-любимото й нещо на света, още повече, че не може да го яде често) - е, не проработи.
Чудя се и се мая как се стигна до тук, никога не сме я насилвали. Може би защото в самото начало обърнахме твърде голямо внимание на това. Но после спряхме изобщо да говорим, а ето вече втора година тя кара само на банани.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Здравословно хранене на децата. Как се справяме.

Мнение от Kleo »

При мен не се е налагало да "се справям", защото не съм имала проблем с Алекс.
Той просто от малък обожава всякакви плодове и зеленчуци, предимно сурови, прясно изцедени сокове, сурови ядки, абе всичко полезно обича, май че с изключение на черния хляб, него не го харесва хич. Много обича кисело мляко, супи, варени яйца, сирене и готвено месо. На шоколад и бисквити много рядко налита, и то само ако ги има вкъщи, ако няма - не пита за тях.
Един ден му слагам в раницата обичайния сандвич за следобедна закуска, той си поиска 2-3 моркова към него, да си хрупал в училище :222
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Публикувай отговор