Здравословно хранене на децата. Как се справяме.

Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Здравословно хранене на децата. Как се справяме.

Мнение от Kleo »

При мен не се е налагало да "се справям", защото не съм имала проблем с Алекс.
Той просто от малък обожава всякакви плодове и зеленчуци, предимно сурови, прясно изцедени сокове, сурови ядки, абе всичко полезно обича, май че с изключение на черния хляб, него не го харесва хич. Много обича кисело мляко, супи, варени яйца, сирене и готвено месо. На шоколад и бисквити много рядко налита, и то само ако ги има вкъщи, ако няма - не пита за тях.
Един ден му слагам в раницата обичайния сандвич за следобедна закуска, той си поиска 2-3 моркова към него, да си хрупал в училище :222
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
VIKI1023
Рицар на перото
Мнения: 495
Регистриран на: 23 Авг 2010, 13:06

Re: Здравословно хранене на децата. Как се справяме.

Мнение от VIKI1023 »

Вихрогонче,направо ти завиждам,Вики също почти не яде плодове и зеленчуци.Само сок от портокал от време на време и то прецеден и смесен с купен сок.Просто се виждам в чудо как да я накарам да яде каквото трябва.
[url=http://line.romanticcollection.ru][img]http://line.romanticcollection.ru/ba/23_13b_48FF8640_RdoCenxke_8.gif[/img][/url]
Аватар
ellis_stoyanova
Със словото напред
Мнения: 1850
Регистриран на: 19 Авг 2010, 21:41

Re: Здравословно хранене на децата. Как се справяме.

Мнение от ellis_stoyanova »

Много мислех дали да пиша в тази темичка,просто защото незнам дали въобще има какво да споделя,в смисъл,че аз за жалост невинаги се старая да предоставям на децата и семейството ми като цяло здравословна храна,защо ли????Ами защото може би все още аз не съм дорасла за този начин на хранене,или може би все още немога да се откажа от мириса на бухтички,пържени филийки или казанлъшки понички в неделя сутрин,заедно с чашата силно кафе за мен,много ми се иска децата ми да се хранят здравословно,но ето че приготвената по какъвто и да било начин салата от каквито и да било пресни зеленчуци остава неопитана от голямата ми дъщеря...например......Това,което се опитвам да правя ли????Старая се на масата да има винаги фруктиера с пресни плодове,различни според сезона,паничка с орехи,прясно сготвена манджичка и по-малко пържени храни,не ограничавам децата си(в частност каката,по простата причина,че Ивка е още бебенце)от сладко,чипс и прочие,като разбира се се опитвам да контролирам количествата,но виждам как тя сама отказва доста неща,може би тя слуша доста по добре тялото си,отколкото ние възрастните,мога да кажа,че много обича да си хапва плодове,без да я насилвам,отскоро обича и грахта в манджичките и още много такива малки успехи,които за мен са също толкова ценни....когато вижда че мама яде овесени ядки,с охото си похапва....Аз мисля,че най-важен е примера,който даваме на децата си с това,което ядем,а те най-вероятно сами ще иберат пътя,по който да тръгнат.....Много се възхищавам за начина на живот и хранене на много от вас,до сега не бях споделяла мнение по въпроса,но се радвам ч го направих :923
Воинът на светлината не си губи времето, за да се опитва да играе ролята, която другите са избрали за него.-П.Куелю

[url=http://postimage.org/][img]http://s28.postimg.org/5aihn4da1/335730_priroda_zima_zakat_doroga_krasnyj_192.jpg[/img][/url]

Има само един път към щастието:

да престанеш да се безпокоиш за нещата, които не са подвластни на волята ти.



Епиктет
Аватар
Cheva
Със словото напред
Мнения: 1526
Регистриран на: 31 Мар 2011, 11:32

Re: Здравословно хранене на децата. Как се справяме.

Мнение от Cheva »

ellis_stoyanova написа:Аз мисля,че най-важен е примера,който даваме на децата си с това,което ядем,а те най-вероятно сами ще иберат пътя,по който да тръгнат....
Това е истината и за мен ! И това правя!

Аз съм много доволна, че Дариа яде все повече сурови вкуснотии!
Обича житни и елдени кълнове, хрупа сезонни зеленчуци. :954

Снощи, след като се прибрахме вкъщи вече беше 20:00 и предполагам, че
е похапнала нещо у баба си, докато си дойда. Но не съм я питала,
а приготвих апетитино зеленчуково плато със сос за топкане - сурова бадемова майонеза.
Платото - моркови на къси жулиени, гулия на кубчета и по средата колелца от
зелени маслини, без костилка , поръсени с елдени кълнове.
Отстрани - чашка със сурова бадемова майонеза.
Всичко се изяде ! :222
Разбира се, много забавно беше да се топка в майонезата. :1028
"Когато няма къде да отидеш, ела на себе си!"
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Здравословно хранене на децата. Как се справяме.

Мнение от cchery »

Тъпчем децата с пици и мекици
Енергийните напитки вече са сред новите страсти на малчуганите


Учениците си купуват с охота безалкохолно с баница.
МАРИАНА ТОДОРОВА
20.01.2012


Снимки Марин Кръстев
Мазната пица е любима храна не само на малчуганите у нас.
Снимка Монитор
Много от учениците консумират поне веднъж дневно торта.
Пиците, мекиците и баничките са основна храна за всяко трето дете у нас. Това показват данните от последното национално проучване за отбелязването на Европейския ден на здравословното хранене и готвене за деца. За пета поредна година той се отбелязва и у нас с поредица от инициативи, организирани от Информационния център на ЕС в София.

Учениците, консумирали поне веднъж дневно торти или други сладки, са 20,4%, пише в представителната анкета, проведена от Националния център по обществено здраве и Медицинския университет в София.

Чипсът и снаксовете са любима храна на 12,8% от децата.

Около 20 на сто от учениците редовно пият безалкохолно със захар. Проблем има и с енергийните напитки, като фактите показват, че 7% от тийнейджърите си ги купуват често. За сметка на това пък родните специалисти отчитат, че едва 18% от децата консумират риба 1 път в месеца. Пресните плодове и зеленчуците фигурират в менюто само на 5,6 процента.

В детска и юношеска възраст се формират навиците, свързани със здравословния начин на живот, отчитат в аванс диетолозите.

“Храненето е един от съществените фактори в превантивната стратегия за намаляване на риска от хронични неинфекциозни заболявания като сърдечносъдови болести, рак, диабет тип 2, остеопороза и др.”, обяснява доц. Веселка Дулева, новият национален консултант по хранене и диететика. По думите й през последните десетилетия се наблюдават изключително негативни тенденции в храненето на българите.

„Близо 25% от децата, които има наднормено тегло, продължават да се тъпчат с тестени изделия и картофен чипс”, отчита негативните факти и проф. Божидар Попов от Българското дружество по хранене. Според него не само нездравословните модели на хранене са проблем. Ниската физическа активност е също толкова притеснителна. Оказва се, че само 24% от деца под 19-годишна възраст спортуват по едни час дневно.

Близо 35% от подрастващите са физически

активни само 2 дни в седмицата

Данните от проучване, направено през 2004 г., показват, че средно 20% от децата са с наднормено тегло, от които 5% са със затлъстяване. Към днешна дата статистиката показва, че с наднормено тегло са 30,2% от изследваните ученици, от които със затлъстяване – 12,7%. Сравнението много ясно показва тревожната тенденция за увеличаване на затлъстяването при децата в България.

Намаляване на затлъстяването е основна задача във всички стратегии, свързани с храненето и здравето на населението, приети от Европейския съюз и Световната здравна организация през последните години. Затова страната ни също е предприела мерки в тази посока. През последните години са изготвени редица препоръки, свързани с храненето и спортуването на децата в училище. Освен това ежегодно се провеждат мероприятия, фокусирани върху проблемите на свръхтеглото и затлъстяването.
123 000 получават плод с европари
Близо 123 000 деца получават плод в училище. Това сочат данните на Фонд „Земеделие”, чрез който се раздават здравословни закуски в детските градини и началните училища.

Нови 238 учебни заведения, които обхващат 22 859 деца от 3 до 10 години включително, ще участват в схемата „Училищен плод” през втория срок на учебната 2011/2012. Първоначално бяха одобрени 301 кандидати. Така през първия срок близо 100 000 деца от 709 училища получиха плодове и зеленчуци.Схемата „Училищен плод” е част от политиката на ЕС за подобряване на общественото здраве. Тя се прилага на територията на цялата страна в рамките на учебната година. Бюджетът й е над 3,6 млн. лв., а средствата се осигуряват от Европейския фонд за гарантиране на земеделието и от държавния бюджет.
Хлапе тежи 190 кг


Джаки Данаилов е само на 12 години, а преди месец е тежал близо 190 кг при ръст 167 см. Момчето от с. Дерманци, Ловешко, е най-пълното дете в България. Джаки е качил килограмите в рамките на 3-4 години. Преди това момчето е спортувало активно - било футболист. След инцидент с кон обаче Джаки се уплашил и рязко напълнял в следствие на стреса, разказват родителите му. След ходене по лекари и центрове за отслабване момчето успяло да свали 20 кг за месец.

Не по-малко любопитен е и случаят на 12-годишно момиче от Враца. То тежи 127 кг. И тепърва започва да се бори с тежкото затлъстяване. Зачестилите случаи на деца със свръхтегло накараха специалистите по хранене и диететика да поискат среща с министрите на спорта Свилен Нейков и на образованието, младежта и науката Сергей Игнатов, за да се намери решение на проблема.


:424 :424 :424 :424 :424 :424 :424 :424 :424 :424 :424 :424 :424

И ако след всичко гореописано, някой ми каже, че здравословното хранене на децата ни е префътносване и халосване, ще ..... се замисля дали съм наред!!?!
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Здравословно хранене на децата. Как се справяме.

Мнение от Kleo »

Много плашещи цифри! :shock:
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
bobichan
От писане глава не боли
Мнения: 827
Регистриран на: 20 Авг 2010, 12:02
Обратна връзка:

Re: Здравословно хранене на децата. Как се справяме.

Мнение от bobichan »

Ето ме и мен с мойте малки хитринки.
Горната статия няма да я чета, защото нямам нерви вече.
Вер, кашуто можеш да го слагаш и смляно в сосове и сладоледи. Да можеш да направиш суров сладолед от банани, авокадо, праскови или кайсии. С допълнения по избор. Например на банановия слагам мед и счукани какави зърна - сурови. Получава се страхотен крънч ефект. Или банан, кашу, мед и какао (само ако е сурово го давам на децата иначе не или заменям с рожково брашно). Авокадото пак може да е с какао или със спирулина (много богат източник на протеини, успешно лекува атопичен дерматит). А кайсията направо може да си е натюр. Прасковата по желание. Най-любимия ми вариант е с кашу и малко мед.
Купих си от Метро и формички за сладолед и вече имам домашен сладолед на клечка. Еййй, скъсват се моите сладури да ядат спирулина :)
Децата се раждат естествени вегетарианци, но ние с нашите нагласи ги насилваме да започнат да ядът месо и те забравят много често за плодовете.
Митето и Цвети не спират да ядът плодове. Както и доста зеленчуци. Ядките също са на почит - в промишлени количества - източник на ценен протеин и мазнини. Естествено сурови. Още не съм въвела правилото кога се ядът плодовете, защото ми е много важно в момента да не им ги забранявам. Със соковете при Митето имаме променлив успех. Мислих си го това за парченцата плод, но така и не се наканих да го прецедя. Утре ще пробвам. С мед при нас нямаше никакъв ефект. Иначе сока от моркови, цвекло и ябълка го пие. Най-голям успех имахме когато въведохме сламките :) Но си имаме правило, ако не пие домашния сок вкъщи не купувам друг следобед. Не че му купувам всеки ден, но се случва (макар да избирам био когато мога).
Декс, микроелементите можеш да увеличиш като започнеш да добавяш хималайска сол, вместо обикновенна към ястията. Тя е много богата на минерали.
С Митето вече заедно правим бонбони. Аз приготвям сместа (смлени сурови ядки, мед, сушени плодове) и ги правя на топчета, а той ги овалва с рожково брашно или сурово какао. Последния път направихме една огромна купа. Само на края се разсея малко и последните 10 ги довърших аз. Много съм горда с него.
Чипс също си правим сами. Режем парчета обикновен или сладък картоф на тънки ленти, овкусяваме със зехтин и подправки на вкус и слагаме във фурната да сушим. Колкото на по-ниска температура толкова по-дълго време, но пък по-здравословно.
Напоследък открих и едни страхотни вафлени корички по био магазините. Мажем ги с био фъстъчено мсало (БЕЗ ДОБАВЕНИ РАСТИТЕЛНИ МАЗНИНИ!) и мед. Слепваме като сандвич и имаме готови домашни вафлички. За другите Митето знае че са развалени и не се консумират.
[url=http://www.vdahnovenia.bg/]Вдъхнови се за голямата промяна![/url]
Аватар
Cheva
Със словото напред
Мнения: 1526
Регистриран на: 31 Мар 2011, 11:32

Re: Здравословно хранене на децата. Как се справяме.

Мнение от Cheva »

bobichan написа: Мажем ги с био фъстъчено мсало (БЕЗ ДОБАВЕНИ РАСТИТЕЛНИ МАЗНИНИ!)
Гледам тук по магазините фъстъчено масло и все се двуумя да купя ли или не. :)
С какво е полезно то ?
"Когато няма къде да отидеш, ела на себе си!"
Аватар
Сиренце
Със словото напред
Мнения: 1652
Регистриран на: 13 Окт 2010, 13:58
Местоположение: Черни Вит

Re: Здравословно хранене на децата. Как се справяме.

Мнение от Сиренце »

Веднъж купих и децата не го харесаха. Освен това на етикета пишеше, че съдържа хидрогенирани мазнини.
Иначе преди години правех един фъстъчен сос за спагети - печени фъстъци се смилаха или счукваха, не помня вече, но си мисля, че ако се добави нещо течно и се пасира, може и да заприлича на фъстъчено масло :plezya se :plezya se . А за ползата :1044 .
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Здравословно хранене на децата. Как се справяме.

Мнение от Kleo »

http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=4530451 - източникът:

Не тъпчете децата си
"Натрапчивите" майки отглеждат по-дебели деца

Майките, които карат бебетата да ядат повече по време на закуска или обяд, накрая се сдобиват с тригодишни дебеланковци, сочи американско проучване.

Публикувано в списание "American Journal of Clinical Nutrition" проучване разкрива, че такива родители накрая постигат изключване на способността на децата да слушат сигналите за ситост, излъчвани от тялото им, което е начинът, по който мозъкът казва: "време е да спреш да ядеш".

Случва се бебетата да са злояди и родителите започват да се притесняват, че децата им не ядат достатъчно. Децата са заситени и не искат да ядат повече, но родителите продължават да настояват: "Хайде, маминото, папкай още!".

В предходни изследвания се е разчитало на въпросници, докато в настоящото учените са решили да наблюдават как точно се държат майките. Те са поканили 1 218 майки в лабораторията и за записвали 10-минутното ядене на бебето. Майките са идвали три пъти: когато бебето е било на 15 месеца, после на 2 и на 3 години. По общо правило, "натрапчивите" майки имали по-дебели деца, взимайки предвид и семейните доходи и расовата им принадлежност.

"Натрапчиво" в изследването е наречено поведение, принуждаващо бебетата да ядат, а не само да им се предлага храна, с изречения като: "Зная, че го обичаш, хайде, още една хапка!".

Децата в семейства с ниски доходи и от малцинствата общо взето са подложени на по-голям риск от надебеляване, отколкото бели деца от семейства от средната класа, проучването е показало, че майките им се опитват да регулират храненето.

Резултатите се повлияват и от обстановката в лабораторията и са различни от това, което се случва у дома. Сега изследователите се готвят да проведат наблюдения на място на семейства с ниски доходи.

И призовават родителите да се вслушат в съветите им: давайте на децата здравословна храна, но ги оставете те само да преценят колко да изяждат всеки път.

Според учените малчуганите усещат колко трябва да изядат. Често децата, за които родителите се притесняват, са с нормално тегло и развитие.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
bobichan
От писане глава не боли
Мнения: 827
Регистриран на: 20 Авг 2010, 12:02
Обратна връзка:

Re: Здравословно хранене на децата. Как се справяме.

Мнение от bobichan »

Вихърче, Много хубава статия.
Когато се роди Митето аз бях точно такава майка
vihrogonche написа:Случва се бебетата да са злояди и родителите започват да се притесняват, че децата им не ядат достатъчно. Децата са заситени и не искат да ядат повече, но родителите продължават да настояват: "Хайде, маминото, папкай още!".
И си умирах от притеснение, въпреки, че моя позната (педиатър, специалист по детско хранене) все ми повтаряше, че бебетата са най-интелигентните същества и те сами знаят какво, колко и кога! Аз обаче четях всички книги за захранване, които имам, в нета също и пак не разбирах, защо моето дете отказва да яде повечето пюрета и кара на домати, сливи и грозде.
Е бавно и постепенно осъзнах, че е факт децата ядът колкото са гладни и когато са гладни. И нещо друго - децата по природа са вегетарианци и суровоядци! Ние ги обременяваме с правила - сега трябва да ядеш това, а после еди какво си! И хоп много лесно стигаме до хранителни разстройства, истерии и т.н. Кому е нужно това? Като се замисля, май само на производителите на адаптирани млека, каши и пюрета. Факт е че дацата могат и без тях, но щом педиатъра ни е казал, че трябва, занчи трябва!
Митето яде много плодове и зеленчуци, овесени ядки, ленено семе, сурояи ядки, покълнало жито, кълнове от боб муг - вече и много сурови сладоледи, бонбони, торти и т.н. Даже той самия ми помага да ги приготвим. Радвам се че осъзнах тази си грешка и успях да я поправя. Храненето от мъка се превърна в забавление. От доста време си мисля да опиша всичко това в книга - заедно с любимите ни рецепти с Митето и скоро ще започна. Имам страхотни идеи. Как да научим дедето да яде здравословни храни и да се забавлява, докато помага на мама да ги приготви.
С Цвети захранването беше също много интересно. От всички "задължителни" храни тя ядеше само безмлечните каши, направени с кърма. Всичко груго се отказваше категорично. И така 2 месеца. Захраних я късно, заради атопичния дерматит и още 2 месеца се опитвах не успешно да я захраня. Стигнахме до ситуацията в 8 месец тя да яде по 80 мл. безмлечна каша, направена с кърма и всичко останало (различно от кърма) се плюеше и буташе. И тогава тя започна да си краде храна от на Митето. Интересно че започна с покълнал нахут и авокадо. Не мога да ви опиша колко се радваше, че сама си взема парченца и си ги мачка. Беше точно като за рекламен клип. Тогава тотално си промених мнението за "трябва". Започнах да планирам менюто на Мити така че да става и за захранването на Цвети, като съобразявам всички алергени, щадящи, захранващи храни и и водех дневник.
Чак по-късно разбрах, че с Цвети сме практикували "Захранване водено от бебето". Ако знех по-рано за него, бих го практикувала по-сигурно и с двамата. С Цвети си беше риск, но аз го поех, предвид че знаех доста за детското хранене (освен как да накарам детето да изяде "сготвеното" :1069 ), а и не исках да се повтарят неприятните сцени да се гоним с лъжиците, когато се радва толкова много на храната, която тя "избира".
Пиша всичко подробно, предвид бременността на Чева. Сигурна съм че ще се справиш блестящо с това начинание, но ми се искаше да споделя за захранването водено от бебето. За мен то е по-добро и за психическото развитие на детето.
[url=http://www.vdahnovenia.bg/]Вдъхнови се за голямата промяна![/url]
Публикувай отговор