Кажете рецепти с лимец

Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Кажете рецепти с лимец

Мнение от dexter »

Момичета, имам 1 кг лимец, който смятам да употребя в някакви манджи. За сега съм се сетила за пълнени чушки. Много ще ми помогнете, ако споделите ваши рецепти :954 .
Аватар
bobichan
От писане глава не боли
Мнения: 827
Регистриран на: 20 Авг 2010, 12:02
Обратна връзка:

Re: Кажете рецепти с лимец

Мнение от bobichan »

Декс, лимеца си е жито - караш си по рецептите за жито.
Допълнително от мен:
Най-удачния вариант на лимеца е да го сложиш да покълва и да го направиш на десерт с мед и орехи. Можеш да добавиш и малко ванилия и лимонов сок/кора, ако искаш. А можеш и да го пасираш с малко вода и да стане като кремче.
Покълнал лимец можеш да добавиш и в готовата супа (вместо ориз) или в салата.
Вариант за здравословни пълнени чушки - накисваш сушени чушки в малко топла водичка. Пълниш с покълнал лимец, предварително налкиснати орехови ядки и стафиди. Ако желаеш може да добавиш някаква зеления - магданоз, копър, рукола; какро и някакъв сос. Ето този например.
Също можеш да го смелиш с кафемелачката и да изпечеш питки, палачинки, пици и каквото пожелаеш. Става малко едро, но ако обичаш хлеб от рода на 100 зърна ще ти допадне.
От покълнал лимец можеш да изсушиш във фурната здравословни крекери.
Да продължавам ли?
[url=http://www.vdahnovenia.bg/]Вдъхнови се за голямата промяна![/url]
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Re: Кажете рецепти с лимец

Мнение от dexter »

Мерси, Боби, насочваш ме в каква посока да мисля :).
Само да уточня, че аз не съм много по здравословните гозби :). Т.е не готвя, защото няма кой да ги яде, а нямам сили да превъзпитавам мъж ми (той даже не иска да меси хляб само от пълнозърнесто брашно, не му бил мек и вкусен....) Жито не съм правила до сега (може би с 1-2 изключения, но не съм сигурна). Правила съм чушки с булгур и май е това.
Но за супи не се бях сетила, ще пробвам.
Като казваш "да покълне" какво имаш пред вид? Да излязат зелени стръкчета или просто да се накисне във вода до омекване? Знам, че звуча глупаво, но нямам опит :954 .
Аватар
bobichan
От писане глава не боли
Мнения: 827
Регистриран на: 20 Авг 2010, 12:02
Обратна връзка:

Re: Кажете рецепти с лимец

Мнение от bobichan »

Накисваш го за 8 до 12 часа. След това отмиваш водата и само изплакваш сутрин и вечер. Лимеца покълва до 24 часа обикновенно - зависи колко ти е топло/студено в стаята. Няма да чакаш да пусне големи кълнове, още повече зелени клонки (понници). Като омекне, а лимеца много бързо омеква, бъркаш с мед и орехи и си имаш перфектна закуска и/или десерт.
dexter написа:Само да уточня, че аз не съм много по здравословните гозби
Никога не е късно да знаеш. Вкусовете се променят и възпитават. Той и моя мъж не сядаше без месо (свински врат) на масата, а сега самия той често ме кара да вечеряме само салата. Дори след по-дълги празнични трапези отбелязва, че не може толкова много да се яде - а ние определено не преяждаме от много време сме се разделили с този навик.
[url=http://www.vdahnovenia.bg/]Вдъхнови се за голямата промяна![/url]
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Re: Кажете рецепти с лимец

Мнение от dexter »

Мисля, че не се справих особено успешно с лимеца. Чушките си станаха вкусни, Яна яде с голяма охота :). Но ми се струва, че не беше съвсем сготвен. Накиснах го във вода за около 6 часа, може и малко повече. След това го варих 30-40 мин, но според мен беше суров. Или поне нямаше нищо общо на външен вид със сварено жито.
Чудя се дали е възможно от него да ми се подуе стомаха - вчера се чуствах издута като балон, а няма друга причина. Днес съм си съвсем наред. Но пък другите не са се оплакали от проблеми със стомаха.
Ще пробвам пак със супа, този път ще го накисна във вода за по-дълго време.
Казаха ми и рецепта за сърми - лимец + ориз, лимецът като заместител на каймата :).
Аватар
bobichan
От писане глава не боли
Мнения: 827
Регистриран на: 20 Авг 2010, 12:02
Обратна връзка:

Re: Кажете рецепти с лимец

Мнение от bobichan »

Декс, лимеца няма нищо общо с житото, което познаваме. Според мен е бил повече от сготвен. Щом може да се яде суров след накисване за едва 10 часа! Никога не съм го готвила - ям го покълнал или на хляб, но според мен 15 минути готвене би трябвало да са му достатъчни.
Корем не би трябвало да те боли от него. Той е с много по-ниско съдържание на глутен (който е алерген) от съвременната пшеница - т.е. няма какво да ти дразни.
[url=http://www.vdahnovenia.bg/]Вдъхнови се за голямата промяна![/url]
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Re: Кажете рецепти с лимец

Мнение от dexter »

Боби, мерси за инфото за лимеца - подразбрах, че няма да е като житото и ориза :). Колкото до подутия ми стомах - мистерията се разкри на следващия ден - бях яла гулия, а тя причинявала подобни симптоми :lol: :lol: . Но аз от къде да знам.... Така че на следващия ден изядох още една, за затвърждаване на откритието :plezya se .
Публикувай отговор