На гости в кухнята на работещата домакиня :)))

Подфорум за нещата, които готвим всеки ден
Публикувай отговор
Аватар
ellis_stoyanova
Със словото напред
Мнения: 1850
Регистриран на: 19 Авг 2010, 21:41

Re: На гости в кухнята на работещата домакиня :)))

Мнение от ellis_stoyanova »

Едно време майка ми ги правеше така,за мен като вкус нямат разлика,въпроса е дали се правят с прясно или кисело мляко,последно време взех да им правя соса на принципа на бешамеловия и определено ми харесват повече.
Снощи вкъщи сготвих свинско с картофи и гъби,салата-морков,червено цвекло и ябълка
Воинът на светлината не си губи времето, за да се опитва да играе ролята, която другите са избрали за него.-П.Куелю

[url=http://postimage.org/][img]http://s28.postimg.org/5aihn4da1/335730_priroda_zima_zakat_doroga_krasnyj_192.jpg[/img][/url]

Има само един път към щастието:

да престанеш да се безпокоиш за нещата, които не са подвластни на волята ти.



Епиктет
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: На гости в кухнята на работещата домакиня :)))

Мнение от Kleo »

Започни деня с чаша топла вода с лимон. Днес избягвай тежките храни, ще се отрази чудесно на организма ти.

Днес направих Миш Маш Деси :1062 ей така спонтанно го сготвих по следния начин:

В купа счуках 5 яйца и ги разбърках хубаво със сол. Нарязах на ситно глава лук и един морков, и ги добавих към яйцата. После нарязах на ситно 4 зелени чушки и сложих и тях в купата. Добавих около 300 грама сирене и малко шпеков салам, нарязан на ситно. Подправки - черен и червен пипер, джоджен, шарена сол и чубрица. Малко едросмляна лютеница. И разбърках всичко това много добре. Сгорещих олио на тиган и изпържих сместа, стана чудно ядене, сервирах с хляб и айран. Ако решите да го пробвате, ще се учудите колко е вкусно. Добър апетит!
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: На гости в кухнята на работещата домакиня :)))

Мнение от Kleo »

Шарени пълнени чушки с кайма и ориз на фурна - това ще вечеряме днес, още се пече :1028
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: На гости в кухнята на работещата домакиня :)))

Мнение от Kleo »

Днес за вечеря ще имаме още от чушките от снощи :1028
А за обяд всеки да се оправя сам :1062 /Хри е на Витоша с приятел, а Алекс няма да се прибере да обядва вкъщи, защото също е с приятели навън/
Колкото до мен, аз преди малко изядох едно рогче със сирене, останало ми от вчера сутринта, като го затоплих, разрязах го през средата му и добавих вътре доста лютеница и шпеков салам. Нещо като хамбургер се получи и вкусничко си го излапах :lol:
За закуска днес не правих нищо. Алекс изяде една ябълка и малко грозде, после и локум с вкус на пъпеш. И каза, че ще яде по-късно, навън нещо. Хри пи кафе с мляко с мен, още не беше гладен и излезе. И така.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: На гости в кухнята на работещата домакиня :)))

Мнение от Kleo »

Закуска: пържени филийки със сирене и лютеница.
Обед: пак всеки си се оправя сам, като вчера :mrgreen:
Вечеря: наденици на фурна с шопска салатка. Грозде и ябълки за десерт.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: На гости в кухнята на работещата домакиня :)))

Мнение от Kleo »

Най-готвените български ястия:

Изображение
Снимка: iStock

Заради вековното и наситено с история минало на България на родната трапеза са се наложили разнообразни ястия, чийто произход трудно може да бъде проследен. Някои ястия обаче, независимо дали са типично български, балкански, арабски и т. н., присъстват редовно в менюто ни, като с течение на векове са претърпели доста промени по отношение на приготвянето им. Родната кулинарна социология твърди, че ястието, което трайно е заело място в стомаха на българина, е пилето с ориз, което е и най-консумираната българска гозба.


Изображение

1. Гювеч. Това е сред най-старите български ястия. Може да бъде постен, но в повечето случаи е месен и каквито и продукти да се слагат в него, не може да бъде приготвен без картофи. Освен тях редовно се слагат лук, моркови, чушки и по желание грах, зелен боб, тиквички, патладжани и бамя. Подправките също могат да са разнообразни, но традиционно гювечът си се приготвя в глинен съд, а не в тава и се поръсва със ситно нарязан магданоз.

Изображение

2. Пиле с ориз или картофи на фурна. В този случай пилето може да е предварително сварено или запържено, оризът - да е с лук и моркови или без, a картофите - да са нарязани под каквато форма желае приготвящият ги. Това ястие обаче си е истинска класика, защото е подходящо не само за възрастни, но и за малки деца.

Изображение

3. Кюфтета. Тук вариантите са много, но независимо дали става въпрос за пържени кюфтета, кюфтета на скара или във фурна, кюфтета с бял или червен сос и т. н., те редовно присъстват на трапезата ни. Ако наистина се знае какво съдържа каймата или ако просто е смляна пред Вас от месо и не съдържа пикантни подправки, кюфтетата също са много подходящо ястие за деца.

Изображение

4. Боб. Превърнал се в национално ястие на българите, боб чорбата или боб яхнията обикновено се приготвят от всяко домакинство веднъж на една или две седмици. Няма как да не споменем и прекрасните вкусови и хранителни качества на смилянския боб, който надали има свой двойник по света.

Изображение

5. Мусака. Макар това ястие да не е типично българско, начинът по който го приготвяме ние, а именно от нарязани на кубчета картофи, си е българска заслуга. Гръцката и турската мусака са редени и включват патладжани и тиквички, а самото име на мусаката е арабско и означава изстуден.


Изображение
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: На гости в кухнята на работещата домакиня :)))

Мнение от Kleo »

10-те най-мощни антибиотика в природата! :222

Изображение

Снимка: Pexels

Природата крие удивителни тайни методи за лечение, в които малцина са просветени. Те са активно прилагани още от древни времена, но впоследствие подценени и забравени паралелно с развитието на съвременната медицина. Естествените антибиотици не действат толкова ударно на тялото и не предивикват нежелани реакции като отслабване на имунната система. Въпреки че са обект на масово пренебрежение като средство за алтернативно лечение, те могат да бъдат изключително ефективни при борбата с редица болести.

Споделяме ви 10 естествени природни антибиотика:

Изображение

Канела :222

Изображение

Ябълков оцет :222

Изображение

Чесън :222

Изображение

Грейпфрут :222

Изображение

Джинджифил :222

Изображение

Пчелен мед :222

Изображение

Ехинацея :222

Изображение

Риган :222

Изображение

Куркума :222

Изображение

Карамфил /подправка/
:222
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: На гости в кухнята на работещата домакиня :)))

Мнение от Kleo »

Секс може да прави всяка, баница - не!

Изображение
Снимка: Istock

След като успяхме да привлечем вниманието ви с думата "секс" в заглавието, е време да поговорим за по-важния въпрос - а именно по въпроса за баницата. Защото тази вкусотия е напът да изчезне от българските земи заради масовата ни невежест по темата как ние, като жени и истински българки, потомки на българската майка юнашка, можем да разточим няколко кори и да спретнем баница, от която да си оближеш пръстите.

Ще ме извините за сравнението между интимните отношения между двама души и баницата в заглавието, но то показва по-скоро днешния ни масов манталитет, отколкото да си служи за принизяване на едно от най-популярните и обичани български ястия. Защото едва ли има нещо по-велико от баничката! И го казвам без капка ирония!

Изображение
Снимка: Istock

В днешно време всеки разбира от всичко, а много от жените смятат, че да си правиш хубаво селфи, е единственият ключ към успеха. Лайковете са се превърнали във валута, социалният статус може да се вземе под наем, а уменията на домакинята и в кухнята се смятат за пълна досадна отживелица.

Но след като са такава отживелица, защо всички продължаваме с умиление да се сещаме за вкусовете, храните и преживяванията от нашето детство? Защо децата на 80-те и 90-те са все по-депресирани, стресирани и мечтаят за завръщане към корените? Защо въздишаме с наслада при аромата на питката, направена от баба или мама? Защо винаги, когато се връщаме от дълго пътуване, си поръчваме вкъщи да ни чака баница, направена от уморените бабини ръце? Защо на празници около масата продължават да ни събират все същите "простички" храни, макар през останалото време "да ходим на суши".

Изображение
Снимка: Istock

Защото, мили мои, всяка може да поръча суши, да си купи нещо ново от мола и да си качи ново селфи от далечна дестинация, но не всяка може да направи една проста баница. И това е факт! Защото за бабината баница се искат сърце и ръце. Да научиш тънкостите, да имаш желание да направиш нещо за някой друг, а не за себе си, да имаш мерак, както се казва.

Изображение
Снимка: Istock

Ако вие имате мерак да се научите и още не сте, свържете се с най-близката до вас баба или друга роднина, която да ви предаде този ценен урок. А през това време, ви даваме и няколко рецепти за традиционни и нетрадиционни баници:

Коледно меню: Вита баница с късмети - https://www.edna.bg/vkusno/zakuska/kole ... ti-4640796

Изображение

Рецептата за традиционна българска баница с дърпани кори на Bake off: ексклузивно за Edna.bg - https://www.edna.bg/zdravoslovno/recept ... bg-4645899

Изображение

Изображение
Снимка: Istock
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
ellis_stoyanova
Със словото напред
Мнения: 1850
Регистриран на: 19 Авг 2010, 21:41

Re: На гости в кухнята на работещата домакиня :)))

Мнение от ellis_stoyanova »

За вечеря днес-руло стефани и задушени зеленчуци с масло.Салати-руска и тиквички с майонеза.Десерт-нЕма. :lol:
Воинът на светлината не си губи времето, за да се опитва да играе ролята, която другите са избрали за него.-П.Куелю

[url=http://postimage.org/][img]http://s28.postimg.org/5aihn4da1/335730_priroda_zima_zakat_doroga_krasnyj_192.jpg[/img][/url]

Има само един път към щастието:

да престанеш да се безпокоиш за нещата, които не са подвластни на волята ти.



Епиктет
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: На гости в кухнята на работещата домакиня :)))

Мнение от Kleo »

Днес закусихме в кварталната сладкарница - мъжете кренвиршки с айрян, аз чийзкейк с билков чай.
Обядвахме тиквички с ориз и моркови на фурна, останали от снощи.
За вечеря ще имаме свински вратни пържоли и шопска салата. За десерт - грозде, банани, ябълки, шоколад, сладко от смокини /който каквото си избере/.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: На гости в кухнята на работещата домакиня :)))

Мнение от cchery »

В Лидъл откриха сезона на прясното патешко месо - имат бутчета, гърди и цели патици, при това охладени, а не замразени. Ние взимаме основно бутчета, т.к. имат повечко мазнина и са ми по-вкусни. Цената не е особено приятна - 6 лв е една тарелка с две бутчета, но въпреки това човек може да си я позволи веднъж на 10 дена, примерно. Та снощи ядохме ориз с патешки бутчета - става безумно вкусно, т.к. при печенето на ориза половината течност, която му е необходима, за да набъбне, е бульона от сваряването на бутчетата :954 .
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Публикувай отговор