"най-евтиното и некачествено месо купуват именно ОДЗ-тата"

Представяне на организацията контрапункт на нездравословното хранене; инициативи; съвети; идеи
Публикувай отговор
valrus

Re: "най-евтиното и некачествено месо купуват именно ОДЗ-тат

Мнение от valrus »

Дексче,ами не знам кой и какво им пречат,но налице–няма нищо свършено.Болшинството от родителите не им пука с какво се хранят децата им,важното е "месо да има в менюто".......от тук нататък какво да говорим.Дори т.нар настоятелство не допуска др родители до тяхната "дейност".Аз лично на родителски срещи съм повдигала въпроса,с какво се занимава това род.настоятелство......отговор не съм получавала.Е то един път ,втори,трети,няма да сатвам .....да се набивам на очи :1062 Но инициативата,която Чери поде и ние подкрепяме......със сигурност трябва поне процент да успее.Даже моят мъж предложи да ги атакуваме писмо след писмо,за да видят,че сме твърди зад идеите си.Чери,основното на което трябва да се наблегне е да има прозрачност пред родителите за търговете с хранителните фирми...И промяната трябва да дойде предимно на политическо ниво,а не на министърско.....т.е да се променят законите за хранене в градините.Не знам....аз така мисля.....може и да звуча некомпетентно,но това е.
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: "най-евтиното и некачествено месо купуват именно ОДЗ-тат

Мнение от cchery »

valrus написа:Дексче,ами не знам кой и какво им пречат,но налице–няма нищо свършено.Болшинството от родителите не им пука с какво се хранят децата им,важното е "месо да има в менюто".......от тук нататък какво да говорим.Дори т.нар настоятелство не допуска др родители до тяхната "дейност".Аз лично на родителски срещи съм повдигала въпроса,с какво се занимава това род.настоятелство......отговор не съм получавала.Е то един път ,втори,трети,няма да сатвам .....да се набивам на очи :1062 Но инициативата,която Чери поде и ние подкрепяме......със сигурност трябва поне процент да успее.Даже моят мъж предложи да ги атакуваме писмо след писмо,за да видят,че сме твърди зад идеите си.Чери,основното на което трябва да се наблегне е да има прозрачност пред родителите за търговете с хранителните фирми...И промяната трябва да дойде предимно на политическо ниво,а не на министърско.....т.е да се променят законите за хранене в градините.Не знам....аз така мисля.....може и да звуча некомпетентно,но това е.
Валче, и аз звуча некомпетентно. И затова все търся, питам и изисквам. Няма да станем всички компетентни, но пък трябва да знаем, да имаме информация, да я получаваме лесно и без клизми! :126

Петя, олекна ми с твоето пояснение! Значи действаме и си настояваме за нашите неща. Кампания ще направим и нека има повече масовост. Аз също има към кого от медиите да се обърна за съдействие, ако нямаш против!

Вихърче, ще променя писмото тези дни отново и ще добавя наистина това искане.

Кажете въпросите за подписката харесаха ли ви?!?!
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: "най-евтиното и некачествено месо купуват именно ОДЗ-тат

Мнение от Kleo »

Да, харесват ми, но ми направи впечатление, че на затворения въпрос мога да дам само един отговор, а се оценява храната по цели 3 критерия :1044
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: "най-евтиното и некачествено месо купуват именно ОДЗ-тат

Мнение от cchery »

vihrogonche написа:Да, харесват ми, но ми направи впечатление, че на затворения въпрос мога да дам само един отговор, а се оценява храната по цели 3 критерия :1044
Права си. Поправих го така че да може да се избира повече от един отговор. :923
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
vanist

Re: "най-евтиното и некачествено месо купуват именно ОДЗ-тат

Мнение от vanist »

Здравейте! Не знам дали сте гледали новините вчера
http://www.btv.bg/news/zdraveopazvane/s ... tsata.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: "най-евтиното и некачествено месо купуват именно ОДЗ-тат

Мнение от cchery »

vanist написа:Здравейте! Не знам дали сте гледали новините вчера
http://www.btv.bg/news/zdraveopazvane/s ... tsata.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Ванист, чета статията и сърцето ми ще се пръсне от мъка, защото..... миналата година се опитах да направя нещо, писах на образователния министър, на парламента и до Бойко Борисов. Сигурна съм, че си спомняш моито отворено писмо във връзка с абсурда при промените в Закона за народната просвета и недообмисления нов закон за общественото образование.

Затлъстяването е една от причините все повече 6-7 годишни деца да заболяват от диабет, характерен до скоро за хора над 40. Причините са комплексни.

Точно това посочих и аз, че расте болно поколение, в чиито ръце ще бъде държавата ни след има няма 2 деситилетия. И че с тези промени в законите това положение няма да се промени, а ще се задълбочи. Питах, разпитвах, потворих писмата и питанията си за това къде са широкооповестените "обществени дебати" по повод промените в законите........ Йок. :328 :328 ..... Никакъв отговор!!! Само след няколко месеца законът за 5-училищното тръгване на у-ще беше приет! И точка! Нямам сили да организирам протест. Даже не знам как става. А в същото време и в тази статия има много тъжна констатация:

Вече действат новите строги изисквания за храненето в училищните столове и бюфети. Те обаче ще дадат резултати след години. В ход е и програмата „Училищен плод". В нея пък куца контролът и това позволява до децата да достигат некачествени плодове и зеленчуци.

И още една:

Според специалистите в новия Закон за училищното образование трябва да се гони повишаване интереса на децата към часовете по физическо - например със занимания по йога и различни игри.

Направо недоумявам как ще стане това с мизерните бази, с които училищата разполагат ...... И когато детето е достатъчно голямо, че да може да ходи и само на тренировки в свободното си от часове време, умните глави ще го задължат да е целодневно в у-ще до 7-и клас :126 :126 :126 . И тази новинка ще се приеме освен ако няма истински отпор......


А що се отнася до това, което ние гласим тук, то вече има мнение от една професионалистка:

Много е важно в първите месеци от живота на детето да не се злоупотребява със слота или захарта. Да се ползват повече продукти, богати на витамини и белтъчини. Да се намали количеството на мазнини и въглехидрати, обясни в bTV Новините Теменужка Мешенлиева - готвач и управител на детска кухня.

И когато министър признава, че вместо това, на детските заведения се предлага най-ниското качество месо........ за какво говорим.

Може би е време понеделник да оправя окончателно писмото, да го публикувам в блога, а който може и на други места и да почваме с подписката!!!
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
vanist

Re: "най-евтиното и некачествено месо купуват именно ОДЗ-тат

Мнение от vanist »

cchery написа:Сигурна съм, че си спомняш моито отворено писмо във връзка с абсурда при промените в Закона за народната просвета и недообмисления нов закон за общественото образование.
Помня го, разбира се. Знаеш ли с колко народ съм говорила по тези въпроси....И уж всички сме на едно мнение, пък...нищо не правим :mad:

cchery написа:Според специалистите в новия Закон за училищното образование трябва да се гони повишаване интереса на децата към часовете по физическо - например със занимания по йога и различни игри.

Направо недоумявам как ще стане това с мизерните бази, с които училищата разполагат ...... И когато детето е достатъчно голямо, че да може да ходи и само на тренировки в свободното си от часове време, умните глави ще го задължат да е целодневно в у-ще до 7-и клас . И тази новинка ще се приеме освен ако няма истински отпор......
и аз не знам точно как се организира протест, но...на тези, на които съм била - ами то полицаите бяха повече от протестиращите;
всеки ти се радва и те подкрепя, ама да има как да си седи на барчето и от там :126 :126 :126
cchery написа:Много е важно в първите месеци от живота на детето да не се злоупотребява със слота или захарта. Да се ползват повече продукти, богати на витамини и белтъчини. Да се намали количеството на мазнини и въглехидрати, обясни в bTV Новините Теменужка Мешенлиева - готвач и управител на детска кухня.

И когато министър признава, че вместо това, на детските заведения се предлага най-ниското качество месо........ за какво говорим.
и друго, голяма част от майките нямат тази култура, или просто ги мързи, аз писах по-нагоре за това - най-лесно е да му дадем пюре от буркан или мазна и солена манджа от детската кухня. Аз мога да кажа, че никога не съм давала на детето си купена храна - нито пюре, нито от кухня, нито от буркан - е не отнема толкова труд и време, даже хич! Ама и аз съм с предимство - имам селски зеленчуци и плодове, от собствената градина. Но дори да нямах градина, пак щях да търся градински, поне са расли на слънце....ама айде, че се отплеснах.

cchery написа:Може би е време понеделник да оправя окончателно писмото, да го публикувам в блога, а който може и на други места и да почваме с подписката!!!
Давай! Ще го пусна и във фейсбук и в другия форум....
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: "най-евтиното и некачествено месо купуват именно ОДЗ-тат

Мнение от cchery »

Момичета публикувах ОТВОРЕНОТО ПИСМО в блога си. Петя, не промених адресата, а имено министъра с шефа на Агенцията по безопасност на храните. И ще ти кажа защо (дано да не съм избързала със заключенията си). Ето какво прочетох като се поразтърсих за инфо за тази агенция - информация на агенция фокус от 27 януари тази година:

Устройственият правилник на Българската Агенция по безопасност на храните (БАБХ) е готов и негов проект е публикуван на официалната електронна страница на Министерство на земеделието и храните (МЗХ), съобщиха от ведомството.
Преди дни Законът за Българската Агенция по безопасност на храните беше публикуван в Държавен вестник, като там е разписано, че в срок до един месец след обнародването му, трябва да бъде изготвен устройствен правилник и съответно одобрен и приет от Министерски съвет.
Самият закон разписва функциите, структурата и основните органи на управление на агенцията, както и източниците на финансиране и имуществените отношение.
Устройственият правилник подробно разписва функциите и правомощията на централното управление, областните дирекции по безопасност на храните, центъра за оценка на риска и лабораториите в системата на агенцията, както и йерархичните взаимовръзки помежду им.
С одобрението на Устройствения правилник и обнародването му, Българската агенция по безопасност на храните ще започне да работи пълноправно.
До влизането в сила на правилника, административните структури, чиято дейност ще премине в агенцията, продължават да осъществяват дейността си по досегашния ред.


От горното става ясно, че тази комисия ще почне да работи както трябва след около месец. Ето защо адресирах писмото до министъра, но копирах и шефа на комисията. Мисля днес преди да си тръгна от работа да пратя писмото на електронните пощи. Или евентуално утре.


БЛАГОДАРЯ НА ВСИЧКИ, КОИТО ВЗЕХА ПРИСЪРЦЕ ТОЗИ ПРОБЛЕМ И ДАДОХА МНЕНИЕТО СИ! РАЗЧИТАМ, ЧЕ АКО СЕ СТИГНЕ ДО НЯКАКВА ФОРМА НА ОТПОР, ЩЕ СМЕ ОТНОВО ЗАЕДНО!

Моля, разпространявайте го както намерите за добре, но нека има масовост!
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
vanist

Re: "най-евтиното и некачествено месо купуват именно ОДЗ-тат

Мнение от vanist »

Подписах писмото, пуснах линкове в профила си във facebook.
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: "най-евтиното и некачествено месо купуват именно ОДЗ-тат

Мнение от cchery »

vanist написа:Подписах писмото, пуснах линкове в профила си във facebook.
Давай, Ванист. Нека да събира популярност. Аз го изпратих където трябва, т.е. до адресатите му. След малко смятам да го пусна до сутрешни блок на бТВ, където министърът е направил това изказване.
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: "най-евтиното и некачествено месо купуват именно ОДЗ-тат

Мнение от cchery »

Момичета, днес на лична бележка в блога ми получих информация от представител на в. "Република", че проявяват интерес към нашето ОТВОРЕНО ПИСМО и по всяка вероятност ще публикуват материал за него. Човекът пита също така дали имаме някакви снимки, които да показват каква храна ядат децата ни в детските градини?!?! Ако някоя от вас има такава снимка, нека я прати на бележка или на мейла ми!
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Публикувай отговор