"най-евтиното и некачествено месо купуват именно ОДЗ-тата"

Представяне на организацията контрапункт на нездравословното хранене; инициативи; съвети; идеи
Публикувай отговор
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Re: "най-евтиното и некачествено месо купуват именно ОДЗ-тат

Мнение от dexter »

VAlrus, а защо настоятелството не върши работа? Не му дават или има друга причина?
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: "най-евтиното и некачествено месо купуват именно ОДЗ-тат

Мнение от cchery »

Петя, благодаря много за ангажираността! :923 :923 Не знаеш колко приятно ми стана от тази ангажираност. Както и на всички други. Вече имаме точния адресат и хората, които искаме да копираме.
Едно нещо ме притеснява - ние няма да подаваме конкретен сигнал за нарушения. Не че не можем и това, но нямаме информация, а се осланяме на инфото от думите на министъра. Аз лично от нашата градина едва ли мога да измъкна такава информация, просто защото съм и без това в пререкание с директорката. Но и да оставим това настрана, част от въпросите ни покриват точно този проблем: нашият безпрепятствен достъп до информация, а след това и за прокотролиране. Та си мисля, че дори и да нямаме конкретни сигнали, пак сме в правото си да питаме агенцията.

emi-1 написа:Писмото определено ми хареса.Четейки го,се замислих за качеството на храната,която се продава в магазините.Май започнаха някакви проверки,но става въпрос само за София.Тук в провинцията ми се струва,че липсват подобни инициативи... :126
Това винаги ме е ядосвало. София се разглежда отделно от България. Което нямаше да е лошо, ако не се разглеждаше така, че все едно България да е София..........
vihrogonche написа: Само че аз гледам седмичното меню в градината на Алекс и като цяло почти нямам забележки за това какво точно им приготвят. Разнообразно е. Общо взето си е и здравословно. Единствено като количество знам, че му е малко малко порционът, но тази година включиха още една междинна закуска между сутрешната закуска и обяда.
За качеството на храната в градината - контролира се от ХЕИ, така ни казват на родителските срещи. Медицинската сестра запазвала от всяко ястие малка порцийка и я носят за контрол. Така че затова твърдя, че аз лично като цяло се чувствам незасегната от този проблем, като в същото време не отричам сериозността му. Мисля, че в някои градини положението е доста по-трагично в сравнение с други. ... А ако се самозалъгвам и детето ми наистина е яло боклучаво месо всичките тези 4-5 години?! :126
Деска, дано не счетеш че се заяждам. Аз даже не искам и да те убеждавам в моята позиция. Едно нещо искам да рязясня: понятието здравословна храна!!! Няма да търся определения от нета и от дебелите книги. А това, което аз считам за здравословна храна:

1. Разнообразна, т.е. да включва в състава си суровини от трите големи групи - мазнини, белтъчини и въглехидрати.
2. Балансирана - не само да включва храни от 3-те групи, но и в подходящо съотношение.
3. Максимално съдържание на витамини, микроелементи и ензими в естествен вид!!!!
4. Невключване на консерванти, оцветители, глутамат, аспартам и т.н. вещества, които са определени от международни организации за увреждащи здравето.
5. Месо без антибиотици!!!

Има и още, но да речем че това е минимума. Можеш ли ти като родител да ми кажеш по отношение менюто на Алекс в детската градина: каква е каймата, от която готвят кюфтетата например?!? И да гарантираш, че в нея няма: свински кожички, сланина, соеви протеини че дори и примеси от остарели колбаси?!? Както и да гарантираш, че това не е кайма в края на срока си на годност, което предполага по-ниска цена само и само да бъде продадена? За пилешкото месо: можеш ли да кажеш, че в него няма АБ срещу болестите по пилетата или растежни хормони за ускоряване растежа на пилетата и скъсяване на растежния период от време?!?! За плодовете: дали цитрусите не са инжектирани или обработени с вещества, които да ускоряват зреенето им, в същото време да предотвратяват гниенето поради дългия траспортен период?!?! И т.н......... ред въпроси. Ако отговорът на всички тези въпроси е "Да", то.... за каква здравословна храна говорим.....

Валче, и твоите въпроси са добри. Ето какво мисля аз. Без да съм проверила, разбира се, мисля, че таксите, които плащаме ежемесечно не формират само храната на нашите деца!!! Т.е. от тия 60 лв на месец, то някакъв процент отива в хранодена за Бела, останалата сума до 1.20 лв (ако това е стойността на хранодена в София) се допълва от общинското субсидиране. В този ред на мисли, трябва да се знае този процент и или да се промени и той, или да се увеличи пропорционално за двете страни: община и родители.

Как да стане?!? Трябва да се намесят хората, които изчисляват тези стойности. Ние тук можем примерно да направим сумата за храна за 1 седмица на нашите деца, като им съставим меню и определим стойността му по потребителските цени, които плащаме в супермаркетите. Ако намалим тази стойност с процента, който се разрешава на супермаркети да увеличават цените на стоките, които купуват от търговците, можем да стигнем до някаква относително точна сума.

Аз не бързам да пусна писмото..... искам този път да е изпипано и да има по-широк отзвук в сравнение с Откритото ми писмо до образователния министър..... :cry: :cry: :cry:
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: "най-евтиното и некачествено месо купуват именно ОДЗ-тат

Мнение от Kleo »

Черита, нищо не мога да гарантирам за съдържанието на храните в детската градина на Алекс, но по същия начин не мога да гарантирам нищо за съдържанието на храните, които си купувам от пазара - просто много често ми се налага да карам "на доверие". Пилетата от магазините да не би да не съдържат такива АБ или пък плодовете и зеленчуците да не са обработвани? А съдейки по менюто в ДГ, минимум тези 2 точки от твоя списък са спазени: 1. Разнообразна, т.е. да включва в състава си суровини от трите големи групи - мазнини, белтъчини и въглехидрати.
2. Балансирана - не само да включва храни от 3-те групи, но и в подходящо съотношение. И аз не се заяждам с теб, просто споделям :923
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
emi-1

Re: "най-евтиното и некачествено месо купуват именно ОДЗ-тат

Мнение от emi-1 »

vihrogonche написа: но по същия начин не мога да гарантирам нищо за съдържанието на храните, които си купувам от пазара - просто много често ми се налага да карам "на доверие". Пилетата от магазините да не би да не съдържат такива АБ или пък плодовете и зеленчуците да не са обработвани?
Ето това е ВЪПРОСЪТ!!!
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: "най-евтиното и некачествено месо купуват именно ОДЗ-тат

Мнение от Kleo »

Да, за съжаление аз като майка и домакиня изобщо не съм сигурна в качеството и здравословността на продуктите, които купувам за вкъщи и които приготвям за вечеря! :126
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: "най-евтиното и некачествено месо купуват именно ОДЗ-тат

Мнение от cchery »

emi-1 написа:
vihrogonche написа: но по същия начин не мога да гарантирам нищо за съдържанието на храните, които си купувам от пазара - просто много често ми се налага да карам "на доверие". Пилетата от магазините да не би да не съдържат такива АБ или пък плодовете и зеленчуците да не са обработвани?
Ето това е ВЪПРОСЪТ!!!
Да, с една разлика..... че ние имаме предимството на избора!!! Докато доставчикът в градината е един и трябва да достави храна за 1.20 на ден и толкоз!!! Ние с Момчил купуваме или кайма Стара планина, или ни я мелят от месо в месарницата. Да, не мога и аз да кажа, че в месото няма хормони. Макар, че мога да изискам документи от ветеринарния контрол и да го занеса на ХЕИ. И при все това, с по-високата цена за колбаси и кайма "Стара планина" си гарантираме относителното спокойствие, че ядем месо. Докато с кайма от цена 2,50-3,00 за градините........ знаете отговора.

А зеленчуците и плодовете през лятото, майка ми ги праща.... и знам, че нямат нищо. И ви казвам - възможно е такова био-производство и то на нормална цена. Моята майка го прави, макар и количество колкото за ограничен пазар и за децата й! И цената на нейните домати и краставици винаги е най-ниска на пазара. А няма НИЩО в тях, дори и изкуствена тор.
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
emi-1

Re: "най-евтиното и некачествено месо купуват именно ОДЗ-тат

Мнение от emi-1 »

И моята майка ми изпраща от време на време зеленчуци,мляко и месо,които са чисти.Свеки пък е производител на плодове-абсолютно натюрел,даже не се и поливат-каквото капне от небето :221 .Но за да затворим цикъла,трябва ли и аз след някоя година да се захвана със същото :1069 :1069 :1069 :126 ?
За мен селско-стопанската работа е твърде тежка...Не е ли по-добре наистина най-после всеки да прави това,което го може най-добре,да спрат мушенничествата и да получаваме това,за което плащаме.Искаме чисто-да,ето го,струва толкова...Но наистина да сме сигурни,че нещата са точно такива...
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: "най-евтиното и некачествено месо купуват именно ОДЗ-тат

Мнение от cchery »

emi-1 написа:И моята майка ми изпраща от време на време зеленчуци,мляко и месо,които са чисти.Свеки пък е производител на плодове-абсолютно натюрел,даже не се и поливат-каквото капне от небето :221 .Но за да затворим цикъла,трябва ли и аз след някоя година да се захвана със същото :1069 :1069 :1069 :126 ?
За мен селско-стопанската работа е твърде тежка...Не е ли по-добре наистина най-после всеки да прави това,което го може най-добре,да спрат мушенничествата и да получаваме това,за което плащаме.Искаме чисто-да,ето го,струва толкова...Но наистина да сме сигурни,че нещата са точно такива...
Не разбирам, Еми, защо ти трябва да си селскостопански производител след като си добра в работата, която вършиш, а има все още хора на средна възраст по селата, които се оплакват от безработица?!?! Не говорим за това. Та в България има птицеферми, свинеферми, има и все още овощни масиви, има и прозводители на български зеленчуци!!! Тези хора изнемогват..... последните по-специално. Няма ли обвързването на директни доставки от тях до детските заведения, да помогне и на двете страни?!?!
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Peteto

Re: "най-евтиното и некачествено месо купуват именно ОДЗ-тат

Мнение от Peteto »

Чери,

Това за сигналите го написах чисто информативно, смисъл цитирах отговора от Агенцията.
Не сте длъжни да имате конкретен пример за да се включите.

Да съгласна съм че този проблем не касае само София, защото деца и детски заведения както и училища има навсякъде и на мен ми се ще да действаме като едно цяло - също така се надявам да стигне до съзнанието на всички колко е важно храненето на децата ни. Относно обратната информация тя е равна на 0. Аз лично не вярвам някой да е получил конкретен списък с използваните продукти. Да слага се седмично меню - прави се да е разнообразно, но... какво ядат децата ни докато ние сме на работа кой знае със сигурност. Не че подценявам контрола на директорите, но не смятам че те имат нужната квалификация за да извършват Качествен контрол върху храните.

Та моя принос за цялата тази инициатива е да говоря с моите шефове да направим една кампания (примери - Коледата безопасна, Милост за децата) която да е обществено достояние, ако харесат идеята ще има и дискусии и още много други неща.
И се надявам наистина да стигнем до много хора да има широк обществен интерес.
За да запазим децата си здрави.



:923 :923 :923
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: "най-евтиното и некачествено месо купуват именно ОДЗ-тат

Мнение от Kleo »

Та в България има птицеферми, свинеферми, има и все още овощни масиви, има и прозводители на български зеленчуци!!! Тези хора изнемогват..... последните по-специално. Няма ли обвързването на директни доставки от тях до детските заведения, да помогне и на двете страни?!?!
УНИКАЛНА И МНОГО ДОБРА ИДЕЯ! ЧЕРИ, това да влезе като ПРЕДЛОЖЕНИЕ от наша страна в писмото! Браво на теб!!! :524 :326 :923
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
valrus

Re: "най-евтиното и некачествено месо купуват именно ОДЗ-тат

Мнение от valrus »

Дексче,ами не знам кой и какво им пречат,но налице–няма нищо свършено.Болшинството от родителите не им пука с какво се хранят децата им,важното е "месо да има в менюто".......от тук нататък какво да говорим.Дори т.нар настоятелство не допуска др родители до тяхната "дейност".Аз лично на родителски срещи съм повдигала въпроса,с какво се занимава това род.настоятелство......отговор не съм получавала.Е то един път ,втори,трети,няма да сатвам .....да се набивам на очи :1062 Но инициативата,която Чери поде и ние подкрепяме......със сигурност трябва поне процент да успее.Даже моят мъж предложи да ги атакуваме писмо след писмо,за да видят,че сме твърди зад идеите си.Чери,основното на което трябва да се наблегне е да има прозрачност пред родителите за търговете с хранителните фирми...И промяната трябва да дойде предимно на политическо ниво,а не на министърско.....т.е да се променят законите за хранене в градините.Не знам....аз така мисля.....може и да звуча некомпетентно,но това е.
Публикувай отговор