Тъжна статия за БГ образование

Публикувай отговор
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Re: Тъжна статия за БГ образование

Мнение от dexter »

Чери, мислих, мислих и не измислих какво да ти отговоря :). Продължавам да мисля защо аз не се дразня от нещата, от които ти се дразниш. Не че съвсем не ми пука, по-скоро като че ли гледам глобално (не е съвсем точна дума, но друга нямам в момента) на тези неща. кофти ми е, че по улиците е мръсно, но освен да се включа в почистването, не знам какво друго да направя. И не се ядосвам на хорската немарливост и простащината да хвърлят по улицата. Какво ще промени моя гняв? Нищо. Но мога никога да не хвърлям боклуци по улицата, да науча Яна да не го прави, да направя забележка на дете, ако го видя да замърсява. Не ми харесва да ям ГМО - не купувам соеви продукти, царевица, домати извън сезона. Вярно, не се храня особено разнообразно, но както казах - нещата си имат цена. Приела съм, че светът не е идеален и никога, ама никога няма да стане. Опитвам се да правя разлика между нещата, които мога да променя и тези, които не мога. Може би ще кажеш, че позицията ми е примиренческа или е в резултат на мързел. И може би ще си права :221 . Просто нямам толкова енергия, че да я влагам в дребни битки (четох ти блога за критикарството :329 , малко те поднасям, надявам се да не се сърдиш). А и не ми пречат особено някои несъвършенства на средата :). Освен това не помня някога да съм срещала неодобрение, че си водя детето по институции, транспорт или магазини, а съм водила Яна почти навсякъде. Даже в съда един път я черпиха бонбони :). Може би не съм обръщала внимание, защото хич не ме е грижа....
Доброто образование също си има цена, при това много висока. И не говоря само за пари. Малко хора са склонни да я платят. Още повече хора не разбират, че си струва да се плаща за образование. Няма как хем да е без пари, хем да е хубаво. Няма как да е без усилия и да се получава. Няма как да ни се даде доброволно. И понеже аз не съм много борбена, избирам по-лесния начин - да платя, за да получи детето ми качествена грижа поне до предучилищната. Да вложа труд в рамките на семейството си, за да получа приемлив резултат :). Не съм Дон Кихот и честно казано, никога не успях да го разбера до край :).
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Тъжна статия за БГ образование

Мнение от cchery »

Декс, то поне стига това, че си безумно честна! :923 :923

И аз мислих, мислих и........ в крайна сметка думите на бащата от Силистра:

"Ще я получи обаче от чужбина (дипломата за завършено образавание), защото българската система не признава домашното образование. "

са единствено в подкрепа на това, което аз мисля, а имено:
cchery написа: .................................................. но в общество, чиято "развойна среда" не е създадена за тази програма, децата ще са вечния бъг! Ето защо искам да променя обществото, не просто децата си......[/b][/color]
Точно затова считам, че промяната трябва да е глобална........ и няма как да стане, ако не почне от всеки човек! Но в един момент това просто няма да стига!

Междудругото, инстересно ми е, и ви питам: вие как си представяте нашето общество?!? Т.е. нещо като верига между отделните слоеве, професии, институции и т.н.
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Re: Тъжна статия за БГ образование

Мнение от dexter »

Какво мислите за това?

http://dnes.dir.bg/news/uchenitzi-uchil ... e-11006683" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Тъжна статия за БГ образование

Мнение от cchery »

dexter написа:Какво мислите за това?

http://dnes.dir.bg/news/uchenitzi-uchil ... e-11006683" onclick="window.open(this.href);return false;
Декс, направо ме е страх да мисля каквото и да било! :1062 :1062 Истината е, че звучи прекрасно. Особено това:

Системата за кариерно развитие включва три групи ученици:

В първата влизат децата от първи до четвърти клас. Те ще получават информация за професиите на хората в съответното населено място, в което живеят и за уменията, необходими за тях.
Учениците от пети до осми клас ще се учат как да изберат подходящо образование или професия.
Учениците от девети до 12-ти клас ще бъдат подпомагани в професионалната им реализация, съобразена с пазара на труда.


Обаче, като типична българка, се чудя - къде са подводните камъни тук?!? Ти на какво мнение си?
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Re: Тъжна статия за БГ образование

Мнение от dexter »

На мен хич не ми звучи прекрасно. Напомня ми на "Гатака" - сещаш ли се как децата се селектираха според гените си? И как интервюто за работа беше кръвен тест? Сега от първи клас ще "насочват" децата към "подходящи" професии, съобразно региона, в който живеят. Я колко е хубаво да си миньор, щом си се родил в Мадан! На крепостничество ми прилича, въпреки, че съзнавам колко крайно звучи. Родил си се в Добрич - земеделец, Мадан - миньор, София - министър на финансите :126 .
Много ме разтревожи коментар по тв-то, май трябваше да е положителен - иска детето да е пилот, но дали има данни за това (не разбрах кой го коментира, май някакъв "функционер"). Какво означава да има данни? Да има крака, ръце, очи? Какви данни се изискват за пилот и кой ще определи дали ги има детето в седми клас (да вземем по-голяма възраст, че не ми се мисли за първолаците)? Не трябва ли да се насърчават децата да следват мечтите си, да се трудят да ги постигнат, а не да се гледа дали имат данни за каквото и да било? Че ако иска детето ми да става певица, но не може да пее - не е ли по-правилно да научи нотите, да се научи да свири, да модулира гласа си, отколкото да й кажа - нямаш данни, я по-добре помисли за нещо друго? Къде остава стимулирането на стремежа на децата да дават най-доброто от себе си, да надскочат възможностите си, за да постигнат мечтите си? А какво излиза сега - държавата ще определя кои мечти стават и кои - не? Разбира се чрез съветване, чрез елегантна промивка на мозъка :126 :126 .
От снощи все това мисля... И колкото повече мисля, толкова повече се ядосвам. Значи все пак има пари за образование. И какво става - не се работи за подобряване на качеството на образованието, а се работи в посока да се превърнем в бели мишки. Защото за мен този проект си е чиста манипулация - какво ще съветваш едно дете в първи клас, което три пъти си мени мнението какво иска да закусва, какво остава до генералното решение за избор на професия?!?!? Ако е само за да се усвоят едни пари, ще го преглътна някак си, макар да ме е яд. Но ако е за това, за което си мисля, че е - какво да направя? Да вдигам шум по форумите и социалните мрежи?
Кажете ми - пак ли аз съм твърде мнителна? Аз ли полудявам? За съжаление напоследък все се оказвам права за разни подобни неща.
Аватар
Сиренце
Със словото напред
Мнения: 1652
Регистриран на: 13 Окт 2010, 13:58
Местоположение: Черни Вит

Re: Тъжна статия за БГ образование

Мнение от Сиренце »

Този проект е поредната глупост, сътворена от нашето министерство, за да могат едни хора, да вземат едни пари. Идеята според мен е добра, но просто знам какво ще се случи накрая.

А определено от подобни консултации има нужда. Тук не става въпрос да принудиш някого да учи това, което консултанта е казал. Правото на избор е на родителя и детето.
Болшинството от учениците, обаче, а и родителите им, нямат представа какви училища има в областта, в която живеят, знаят някои професии, но не и какво училище ги подготвя.

Декс, не се обиждай, но ти общуваш ли с хора, които са с много по-ниско интелектуално ниво и социален статус от твоя? Ако да, би трябвало да си наясно, че според повечето от тях, ако детето не е гладно и има дрехи и обувки, те са изпълнили родителския си дълг. Много са далеч от мисълта за професионална ориентация и избор на училище, да не говорим, че между тях има и неграмотни. В следствие на това, децата отиват в какво да е училище, завършват го, после нямат работа и аз и ти им плащаме социалните помощи.
Говоря от позицията на личен, професионален опит в работата именно с подобни хора.
dexter написа:Значи все пак има пари за образование.
Е, за това и аз съм свръхбясна. Понеже през 2008, с въвеждането на делегираните бюджети се спря източването на средства в образованието, сега си намериха начин с тези проекти отново да крадат безогледно. В момента стартират 4-5 проекта за около 200 000 000 лв, по мои сметки. Всеки от тях ще е толкова "полезен" на образованието ни, колкото и въпросния.
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Re: Тъжна статия за БГ образование

Мнение от dexter »

Сиренце, сигурно си права за необразованите хора и липсата на идея какво се случва с децата им. Обаче си мисля, че тези пари могат да се използват за повишаване на качеството на образованието като цяло в бедните региони на България. Да се работи срещу отпадане на децата от училище. Да се оборудват класните стаи с прогресивни помагала за обучение. Знам ли и аз какво още... Но не - ще се отворят едни кабинети, за да се казва на децата как могат да станат шивачки и сервитьори, защото техният регион предлага такъв тип трудова заетост.
Сега ми хрумва, че тези пари могат да се използват за проекти за подготовка на учебна програма, съобразена с нуждите от работна сила. Защото съм чувала и съм виждала как работодатели се оплакват от липса на качествена работна ръка. Т.е. не че децата не могат да се ориентират, но просто в региона им има такива и такива училища, и да искат не могат да учат друго, освен ако не се преместят. И друго се чудя - каква ще е файдата от такъв консултант, ако в региона изобщо няма трудов пазар.
Ясно ми е, че образователната система произвежда безработни. Но дали причината е в липсата на консултант, който да насочи децата? Или пък в напълно неадекватната ни образователна система?
Ядосана съм, защото вместо да се мисли как децата ни да станат по-умни и по-образовани, по-мобилни и адаптивни към изискванията на съвременния пазар на труда (какво клише!), да се работи за промяна и раздвижване на статуквото, то един вид от първи клас се работи децата да се привържат към родното си място. Какво сега - Европа да не се изплаши от евтината работна ръка, която се излива от България, та дава пари да ни консултират как да се реализираме тук?
Не съм сигурна, че се изразявам съвсем ясно. Просто като чуя нещо такова, което според мен е насочено към ограничаване свободата на личността, дори и по такъв завоалиран начин и веднага се ядосвам. А най-вече ме подразни това изказване по новините за пилота - може да иска, но да няма данни :126 .
Дали общувам с хора с по-нисък социален статус и интелектуално ниво? Случва ми се :), макар и не всекидневно. Знам какво мисли напр. братовчедка ми за образованието и ме боли сърцето като гледам племеника ми как с ентусиазъм тръгна в първи клас, но нямаше кой да го подкрепи.
Дано да съм параноична и дано от всичко това да има полза за децата. Или поне да няма вреда за обществото като цяло. А за усвоените пари - майната му, няма да са първите, нито последните. Спомням си, че преди години имаше програма за интеграция на ромите, имаше проекти и пари. И какво? Нула резултат! Полза няма, но вредата е явна. Дано и сега не стане така.
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Re: Тъжна статия за БГ образование

Мнение от dexter »

Всъщност може би реагирам пресилено :). Сега слушам "Стената" на Пинк Флойд - и през седемдесетте години хората са се вълнували накъде отива светът, а той си е още тук :). "Hey you, out there on the wall, always doing what you're told, can you help me......." :954 Така че ще заема по-оптимистична позиция и ще си пускам тв-то направо за "Лека нощ, деца".
Поздрав за вас, които може би четете за моите терзания :).

" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Нели
Философска система
Мнения: 1466
Регистриран на: 23 Авг 2010, 19:49

Re: Тъжна статия за БГ образование

Мнение от Нели »

dexter написа: Къде остава стимулирането на стремежа на децата да дават най-доброто от себе си, да надскочат възможностите си, за да постигнат мечтите си?
:524 :524 :524
"Когато всички мислят еднакво, никой не мисли достатъчно" Уолтър Липман
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Тъжна статия за БГ образование

Мнение от Kleo »

dexter написа: ... Не трябва ли да се насърчават децата да следват мечтите си, да се трудят да ги постигнат, а не да се гледа дали имат данни за каквото и да било? Че ако иска детето ми да става певица, но не може да пее - не е ли по-правилно да научи нотите, да се научи да свири, да модулира гласа си, отколкото да й кажа - нямаш данни, я по-добре помисли за нещо друго? Къде остава стимулирането на стремежа на децата да дават най-доброто от себе си, да надскочат възможностите си, за да постигнат мечтите си? А какво излиза сега - държавата ще определя кои мечти стават и кои - не? Разбира се чрез съветване, чрез елегантна промивка на мозъка :126 :126 ... И какво става - не се работи за подобряване на качеството на образованието, а се работи в посока да се превърнем в бели мишки. Защото за мен този проект си е чиста манипулация - какво ще съветваш едно дете в първи клас, което три пъти си мени мнението какво иска да закусва, какво остава до генералното решение за избор на професия?!?!? Ако е само за да се усвоят едни пари, ще го преглътна някак си, макар да ме е яд. Но ако е за това, за което си мисля, че е - какво да направя? Да вдигам шум по форумите и социалните мрежи? Кажете ми - пак ли аз съм твърде мнителна? Аз ли полудявам? За съжаление напоследък все се оказвам права за разни подобни неща.
Декс, не мога да подмина току-така този твой постинг :1045 Сега ще се опитам да ти отговоря. Ето моето мнение по въпроса:

Разбира се, че децата трябва да се насърчават да следват мечтите, желанията и съкровените си желания, независимо какви са те и дали имат талант и дарба, за да ги реализират наистина успешно и добре! Обаче с едно "но" според мен, а именно това да стане без да се губи връзката с реалността, с действителните умения, заложби, качества на самото дете! Тоест то може да иска да стане певица, ама ако пее наистина фалшиво, да подхранвам нейната мечта възприемам по-скоро като нещо нечестно спрямо нея, отколкото като нещо добро и стимулиращо я. Не знам дали се изказах разбираемо :1044 Мисълта ми е, че според мен просто трябва да се отчитат и самите реалии. А колкото до примера за пилота, ами за да станеш пилот, трябва да учиш страшно много математика, да имаш добра пространствена ориентация, също така и техническа мисъл, и освен това да покриеш дадени физически изпитания (примерно вестибуларният апарат да ти е ОК и разни други неща). Знам, защото близък приятел от детинство е пилот и ми е известно какво премина през годините като изпитания, за да стане такъв. И не, не полудяваш, нито си прекалено мнителна, защото за другите неща, които пишеш, съм напълно съгласна с теб, и на мен някак ми "мирише" всичко това... Поздрави, прегръщам те :923
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Re: Тъжна статия за БГ образование

Мнение от dexter »

Вихрогонче, то всяко нещо може да се изроди в грешната посока - както убиването на мечтите, така и нереалните очаквания. Не мога обаче да се съглася мечтите и желанията на децата да се валидират и насочват от държавни чиновници. Примерът с пеенето беше твърде драстичен, исках само да кажа, че децата трябва да се стимулират да се стараят да се развиват в посоката, която им е на сърце.
Братовчед ми много искаше да стане пилот. Приеха го да учи в Долна Митрополия, но му откриха шум на сърцето. Пилот не стана поради това ограничение, но пак работи нещо, свързано със самолети. Самата реалност му наложи да се откаже, но опита, скъса се от учене и успя поне до някъде. Добре че никой не му каза като беше на 18 - не ставаш, заеми се с друго. Животът постоянно ни поднася разочарования, някак не мога да приема да спрем да опитваме, само защото някой е взел решение вместо нас.
Много философско стана :lol: :lol: . Дано напразно да се психясвам и параноясвам :)! Обаче тоталното промиване на мозъци, което върви в момента по медиите (визирам турските и други сериали в прайм тайма, различните видове риалитита, както и жълтата "преса") не могат да не ме навеждат на мислите, които споделих.
Публикувай отговор