Тъжна статия за БГ образование

Публикувай отговор
Аватар
Нели
Философска система
Мнения: 1466
Регистриран на: 23 Авг 2010, 19:49

Re: Тъжна статия за БГ образование

Мнение от Нели »

Е, браво! Събудихме темата и още как.
Верче, права си, не съм изненадана от статията въобще, нито съм чакала досега на нея, за да осъзная каква е ситуацията и каква е моята отговорност към децата ми. Обаче статията ми напомни за тази темичка и ми стана жалко, че е спяща.
Чери, наскоро четох в блога ти за социализацията в детските градини и докато четях статията, си мислех все за теб.
Темата реално е много по-голяма от образованието. За мен въпросът с образованието, здравеопазването (вкл.задължителното ваксиниране), контролът върху храните ако щете и задължителното им пакетиране е много по-общ - все по-силната институционална намеса в живота на хората. В края на краищата въпросът е кой решава кое е добро за мен и моите деца - аз или някоя институция? Ако аз не ваксинирам децата си, защото съм "мърляв, смрадлив маргинал" (тук цитирам един мастит доктор, национален консултант по вирусология, който каза, че такива са всички, които не ваксинират децата си), т.е. типичният жител на Солипиново, Филиповци, Максуда и др.под., съм безотговорен родител и съм от контингента на отдела за закрила на детето. Ако не ваксинирам детето си, защото съм посветила много нощни часове да търся литература и различни източници, за да си обясня и разбера за какво става дума с ваксинирането и съм взела решение на тази основа, но детето ми е очевидно по-здраво от почти всяко ваксинирано дете, от гл.т. на институциите аз съм същия безотговорен родител и отново контингент на службата за закрила на детето. Ако заведа детето си в офиса и му възложа срещу заплащане да подрежда фактури в папки, нарушавам правата на детето си и упражнявам насилие над него точно както тези родители, които принуждават децата си да просят - за службите по закрила на детето аз постъпвам по един и съши начин. В случая с офиса е дори и по-зле, защото ме санкционира и инспекцията по труда, а за просещите деца там още не са се сетили.
"Когато всички мислят еднакво, никой не мисли достатъчно" Уолтър Липман
Ver

Re: Тъжна статия за БГ образование

Мнение от Ver »

Нели написа:Темата реално е много по-голяма от образованието. .
Да, така е Нели.
Затова е трудна за обсъждане. Дори на места става и философска.
Аз понеже обичам да си опростявам нещата, за мен въпросът звучи така: как мога аз, като част от това общество, да живея по собствените си критерии и разбирания и едновременно с това да не се боря с машината наречена държава.
Ако успея да черпя от енергията на махалото (разбирайте в т.ч. бюрокрация, закони, предрасъдаци, задължителни мероприятия и пр.) и да се движа в перифрията му значи съм успяла. :524
futarela
Философска система
Мнения: 1205
Регистриран на: 19 Авг 2010, 21:42
Местоположение: София

Re: Тъжна статия за БГ образование

Мнение от futarela »

zapis
Истинското откритие е не да изнамираш нови пейзажи, а да придобиеш нови очи.[img]http://lines.ladoshki-forum.ru/showgif.php?imgfile=1_5Priroda_lines/1275646909.png[/img]
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Re: Тъжна статия за БГ образование

Мнение от dexter »

Ще чета по-късно какво сте писали :), само минавам да "оставя" нещо за размисъл и надявам се дискусия :)
http://paper.standartnews.com/bg/articl ... cle=397114" onclick="window.open(this.href);return false;
Ver

Re: Тъжна статия за БГ образование

Мнение от Ver »

Статията е интересна, Декс :)
На мен идеята ми допада.
Може би и в милата ни държавица ще започнат да признават чуждите дипломи. Аз до известна степен съм "потърпевш" от това, защото имам диплома от University of Portsmouth, но с нея не бих могла да си намеря държавна работа, за сега и не съм се засилила да си търся такава. След като завърших работих на 2 места и никъде не са ми искали дипломата.
А по темата за училището съм на мнение, че се учат купища безмислени неща. Идеята за отсяване на инфото винаги ме е вълнувала. По тази причина вкъщи нямаме телевизор от 3-4 години вече. А филмите на компа се избират от мен и мъжа ми. Така вкусовете на децата се оформят леко и без насилие. Само да знаеш колко ми е добре :524
Спомням си, че първата зима без ТВ направих следната констатация: "Абе, то тази година май нямаше грипна епидемия!" :1062
Много мога да говоря по темата :)
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Re: Тъжна статия за БГ образование

Мнение от dexter »

Държавата няма да се промени по собствена инициатива, защото хората, които я представляват, т.е държавната администрация, си живеят добре и не виждат нужда от промяна. Държавата трябва да бъде заставена да се промени - с революция, със силен обществен натиск, или пък бавно и полека. Инициативата никога не е идвала от държавата - като администрация, колкото и да се бият политиците в гърдите. Пък и някой трябва да работи в заводите, не може есички да са интелектуалци, щото ще умрем от глад :221 :221 . Ето я философската страна на проблема :). И аз действам като Вер - избирам си битките и си нося отговорността за изборите си.
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Re: Тъжна статия за БГ образование

Мнение от dexter »

Забравих нещо, което исках да кажа по повод поста на Чери (ей, така и не се научих да "цитирам"....). По повод, че децата ще се сблъскат с реалността като тръгнат да си търсят работа. Исках да кажа, че това изобщо не е задължително. Не е задължително да се работи в учреждение, нито в голяма фирма. Даже ако може да се избегне - най-добре :221 . Именно за това ми се струва важно децата да се възпитават в уникалност, за да намерят призванието си. Да започнат да печелят пари с това. Ако могат да мислят, ще намерят начин да се реализират. Ако ги научим да са устойчиви - мракът навън няма да ги победи (ех, ама и аз съм един философ днес..... :221 ). Вярвам го това, защото го виждам по себе си :).
Ver

Re: Тъжна статия за БГ образование

Мнение от Ver »

dexter написа:(ей, така и не се научих да "цитирам"....). .
:1024 Избираш си мнението, което искаш да цитираш и натискаш "quote". Ako не ти трябва цялото изтриваш излишното, ако ти трявба просто пишеш след цитата ;)
Няма да ти коментирам последното мнение, защото сякаш сме си плюли в устите ;)
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Тъжна статия за БГ образование

Мнение от cchery »

dexter написа:Забравих нещо, което исках да кажа по повод поста на Чери (ей, така и не се научих да "цитирам"....). По повод, че децата ще се сблъскат с реалността като тръгнат да си търсят работа. Исках да кажа, че това изобщо не е задължително. Не е задължително да се работи в учреждение, нито в голяма фирма. Даже ако може да се избегне - най-добре :221 . Именно за това ми се струва важно децата да се възпитават в уникалност, за да намерят призванието си. Да започнат да печелят пари с това. Ако могат да мислят, ще намерят начин да се реализират. Ако ги научим да са устойчиви - мракът навън няма да ги победи (ех, ама и аз съм един философ днес..... :221 ). Вярвам го това, защото го виждам по себе си :).
То аз казах, че ще се дообясня, ама...... не ми стигна времето :D :D . Всъщност, аз съм много далече, че мракът ще превземе децата ни! И го вярвам, и се радвам като ви чета... Уверена съм! По-скоро имах предвид, че децата ще минат по нашия път, ще водят нашите битки, което е за мен безсмисленото! И аз няма да спра да обяснявам защо мисля различно и как съм стигнала до това! Но проблемът не е само в работата, която децата ще работят. Ние живеем в институциално общество! Навсякъде има институции, които са формирани и работят по стандартите и правилата на "люпилнята". Ето това е проблема, който аз виждам.

Ще направя една аналогия, чийто призрак ме преследва от снощи :1062 :1062 :1062 :1062:

Знаете ли какво е необходимо на един софтуерен код, за да тръгне и работи като програма?!? Освен, естествено програмист, който да го напише вярно :1062 , е необходима т.нар. "развойна среда"/ "транслатор"/"асемблер". Не го пиша, за да се правя на интелигентна и да вадя част от лекциите, които съм посещавала или по-често пропускала май :1062 :1062 :1062 преди години! А имам предвид следното:

нашите деца са програмите! писането на програмата е това, което всички се съгласяваме, че правим: предаваме знанията, които ние считаме за уместни! но в общество, чиято "развойна среда" не е създадена за тази програма, децата ще са вечния бъг! Ето защо искам да променя обществото, не просто децата си......
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Тъжна статия за БГ образование

Мнение от cchery »

vihrogonche написа:.................................................
Но ЗАЩО и аз ЧАК сега проглеждам КОЙ е истинският ВИНОВНИК?!?!?! А именно, НЕ ДЕТЕТО МИ и неговият темперамент, а системата, обществото с насадените тъпи програми и очаквания!!! Ама истински се ядосах ви казвам, истински се разбеснях :126
П.П. Вкъщи нямаме кабелна ТВ. Отдавна. Липсват ми само 1-2 чужди програми. Нищо друго!
Деска, в момента, в който стигнах до твоя извод, вярвай ми, чувствах се по същия начин..... Не беше много отдавна, не беше и съвсем скоро, но си дадох такава ясна сметка за грешките ми, че...... после ти самата ме попита много пъти защо са ми черни краските в блога :1062 :1062 :1062 :1062 ........ ами аз така беснея, като пиша! :1140 :923 :923

Вкъщи имаме кабелна. Лично аз и Момчил гледаме.......... "Фиеста ТВ" :oops: :oops: :oops: . Кабелната не ми пречи, както и двата телевизора, щото така или иначе не бърша прах :221 :221 . Единственото неудобство се появява, когато дойдат гости ни питат защо не сме си купили плазма все още?!?!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Еми.......... защото не виждам смисъл да си имам един прекрасен, голям черен правоъгълник в стаята вместо, сивия квадрат в момента. :955 Децата гледат детски програми от 8,30 до 21,45..... имат там 2 сериала, които са им любими. И това във вечерите, в които не правят нещо друго. Няма насилие, има ограничение за часа...... и няма никаква съпротива и от двамата!
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Re: Тъжна статия за БГ образование

Мнение от dexter »

Така е, живеем в институционално общество. Обаче каква е алтернативата, Чери? Сериозно те питам. Какъв социално-икономически строй предлагаш - действителен или утопичен, който би решил проблема с институциите? Аз лично не виждам алтернатива. Искам да живея в спокойно общество, в мир и толерантност, а това може да ми го гарантира силна институция - силна държава. Т.е. аз съм съгласна да спазвам определени правила, за да се гарантира социалният мир (например). Съгласна съм даже да плаща данъци, за да работи нещо като пенсионна система :221 . Съгласна съм да има държавно здравеопазване, държавно образивание, социално подпомагане. Но - всичко това си има цена. Съгласна ли съм да я платя? Донякъде. Имам много забележки, разбира се, както се вижда от дискусията. Но не мисля, че би могло да съществува съвършенно общество, просто няма начин. Комунизмът се провали, социалният капитализъм и той се проваля в Скандинавските държави, за чистият капитализъм пък да не говорим. Глобализацията също няма да я бъде, както изглежда. Е - къде е пътят тогава? Анархия? Не съм много запозната с философията на анархията, но не мисля, че ще проработи :).
Така че при положение, че се налага да живеем все пак в един несъвършен свят - какво да правим? Не бих трошила нерви за проблеми без решение. По-скоро намирам мой си път.
А това, което бих искала да се промени в държавата и което смятам, че е възможно - това е правото на избор. Да имам право да избера между няколко образователни системи, например - на МОН, домашно обучение, Монтесори, Валдорф и т.н. Да има алтернатива. Ясно е, че хората, които ще изберат алтернативата, няма да са много, т.е. няма да са заплаха за обществения ред и статуквото в държавата :221 . Но в момента държавата не дава алтернатива заради чист мързел и некадърност на чиновниците. Хора, които биха променили това, не са членовете на политическите партии. А са хора като собственичката на нашата частна градина, която вече втора година се мъчи да легализира системата Монтесори като равна с официалната. Тя не го прави от алтруизъм, а заради бизнеса си. Което според мен е много практично и правилно, а ще донесе широка полза. Просто трябва да намери някой достатъчно разбран чиновник, за да се пропука стената.
Публикувай отговор