В помощ на кандидат-гимназистите

Публикувай отговор
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: В помощ на кандидат-гимназистите

Мнение от Kleo »

Просто нямам думи :126

В 10.20 ч. се поздравихме с прието на четвъртото си желание дете на първо класиране. Разбира се, с възможност да подадем заявление за участие на второ класиране. Но все пак приет в 140 СУ "Иван Богоров" в Обеля 2, в паралелка Изобразително изкуство, с разширено изучаване на Рисуване и Информационни технологии. :222 329.500 точки за това училище!!!

Радостта ни обаче трая кратко. Докато изляза от консултация - и гледам! Срив в сайта на МОН! :128 Имало грешки в обявеното и публикувано първо класиране. Деца с нисък бал влезли в елитни училища и обратното - деца с висок бал влезли в неелитни училища. Майки снимали скрийншот, щели да съдят МОН.

Първо обещаха да оправят грешките до 12.30 часа. Не успяха. Сега се мъдри следното съобщение в сайта им:

Данните за класирането са временно недостъпни поради синхронизация. Данните ще бъдат актуализирани според утвърдения график до края на работния ден на 03.07.2018 г.

Така че не знам вече какво да мисля. Продължаваме да чакаме всички с притаен дъх.

Още на 20.06. съм подала заявлението с желанията онлайн. Общо 15 желани от нас училища към МОН. Приет на желание №4 на първо класиране - окей е. Ами това е засега от мен.
Последно промяна от Kleo на 03 Юли 2018, 21:34, променено общо 1 път.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: В помощ на кандидат-гимназистите

Мнение от Kleo »

За поредна година с най-висок бал се влиза в СМГ

За поредна година с най-висок бал след изпитите за гимназиите се влиза в Софийската математическа гимназия - обяви началникът на Столичното управление по образование Ваня Кастрева. Най-високият минимален бал там след първото класиране е 456 точки от 500 възможни.

На второ място се нарежда Немската гимназия с минимален бал от 440 точки, следвана от 73-то училище с минимален бал от 423 точки, Испанската с 416 точки, Първа английска гимназия - 404 точки, Втора английска гимназия – 403 точки, Френската гимназия - 386 точки.

Останалите свободни места след първото класиране са 730. 15 профилирани и 16 професионални паралелки са закрити заради недостатъчно пожелали да учат там. Второто класиране ще стане ясно на 12-ти юли.

РЕДАКТОР: ИВАЙЛО АНЕВ

Прочети още : https://www.actualno.com/education/za-p ... edium=push" onclick="window.open(this.href);return false;

© Actualno.com

Бележката моя: А ТУЕС и НПМГ къде са?!
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: В помощ на кандидат-гимназистите

Мнение от Kleo »

file:///C:/Users/user/Downloads/pr_zap-pril-2_7klas-230218.pdf - заявлението за второ класиране

http://ruo-sofia-grad.com/sites/default ... 18-19h.pdf" onclick="window.open(this.href);return false; - максимален и минимален бал на първо класиране в София

Балът на Алекс за Николай Райнов му е 305.500 точки, а минималният за там от първото класиране е 317.500 точки. Значи на второ класиране най-вероятно ще бъде приет там!!! :1216

http://bg-mam.ma/p/1047271/36993194" onclick="window.open(this.href);return false; - мое мнение в бг-мамма

П.П. На 5.7.2018 г. ще подадем заявление за второ класиране в 140 СУ с Алекс.
Последно промяна от Kleo на 04 Юли 2018, 22:04, променено общо 1 път.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: В помощ на кандидат-гимназистите

Мнение от cchery »

Деска, моя приятелка днес ми разказа за този чутовен гаф от страна на МОН. Тя също беше в ужас и се питаше сега, след като синът ѝ е приет на първо класиране с първото си желание, приет ли е всъщност?! :126 :126

Ще бъда кратка: има ли нещо в нашето образование и в МОН през последните 20 години, което да е полвияло положително българския ученик?!? МОЯТ отговор е "НЕ!!!"

И сега към теб - класирането на Алекс всъщност валидно ли е?! И какво ще гоните с подадената молба за второ класиране?!

А по въпросите, които вчера-оня ден коментираме с теб тук:
Kleo написа:Явно детето няма амбициозни родители, нито самото то е амбициозно.
Kleo написа:Само че през годината той като цяло правеше основно две неща - рисуваше и риташе футбол навън. И пак същото - рисуване и футбол.
Деси, за амбициозност, липса на амбиция ли става въпрос или за мързел?!.... Не знам - много ми е трудно, а и бих казала е излишно да давам квалификации, но мен ме е яд - яд ме е за това, че ти намираш оправдание и за теб и Хри, и за Алекс. Ако не беше точно ти, ако не те познавах - личност, изграден характер, човек с изключителни интелектуални и умствени възможности, едва ли щях да си позволя да пиша. Деска, колкото и да пишеш за това, че Алекс е с развито дясно полукълбо и да се чудиш къде да търсиш проблема с нежеланието му да учи, аз искам да ти кажа следното - той е ТВОЕ дете и няма да се метне на комшията. Действително - вероятно е творческа натура предвид това, че рисуването му се отдава - резултатите, които изкара го доказват. Но това не означава, че не може и да учи и да се развива в други области. Според мен просто.... така му е по-лесно, а вероятно и на теб самата, защото е много трудно да го натискаш. Особено пък когато вече е пораснал.

Знам какво имаш предвид с това, че вие с Хри не сте амбициозни. Аз самата съм доста саркастична към амбициозните майки, които карат децата си на всяка цена да кандидатстват в СМГ - не пропускам да ги "захапя". Но.... лично себе си не откривам сред редиците им. За моето дете исках ГЛАВНО да СМЕНИ СРЕДАТА на основното си училище! Исках да попадне сред други деца, да имат общи цели за постигане, общи желания и виждания за бъдещето си, да се учат взаимно на навици, на труд на това да учат дори, а не да се самообучават как да пушат, да плюят, да псуват и да щипят съученичките си по дупетата........ има огромна разлика.

По време на своя 7-ми клас Коки ходеше на английски, на уроци по математика, БЕЛ и 4 пъти на тренировка по футбол като всяка събота беше и титуляр за отбора си в мачовете за шампионата на БФС....... издържа. Без да мрънка, без да се оплаква. И той като мен имаше амбиция и цел - и те съвсем не бяха моите. И ги осъществи. А кое мозъчно полукълбо на Коко е по-развито, аз все още не знам, но мога да те уверя, че той въобще не е като мен - още първия срок в новото си училище получи двойка точно на класното по математика...... и въобще успехът му "дръпна" назад, но не виждам да страда от това и да го приема като неуспех. Той наистина не е като мен. Пиша го, за да ти обясня, че и моето дете не е сред гениите, които майка България ражда, но просто..... имаше мечта, която искаше да осъществи. Аз пък съм много доволна от средата в ТУЕС - мисля, че това беше най-доброто за него и най-доброто училище в София. Най-малкото, защото не е към МОН......

Аз не спирам да се чудя - наистина ли мислеше, че ти можеш да го подготвиш за НВО по математика!? Предвид, че така трудно я усвоява и не му се занимава с нея? От познаните ми деца на мои приятели мога да посоча само едно, което успя и се подготви за НВО за 7-и клас напълно само - вкъщи.Това е Дарена на Зори. Не само се подготви сама, но и влезе по първото си желание на първо класиране в най-елитното училище на Варна. Но..... Дарена все пак нямаше съпротива да учи. При Алекс е било различно. Отделно - не са случайни тези пробни изпити, които ги правят по школите - там пресъздават на 100% обстановката и атмосферата по време на изпита, така че децата да не се чувстват притеснени в деня на самото НВО. Коки се подготвяше при частни учители и по двата предмета. И въпреки, че те му бяха правили някакви пробни изпити по време на заниманията с тях, аз го записах на такива към 2 софийски школи и той се беше явявал на по два пробни изпита по двата предмета... Знам, че е всичко това е машина за пари, аз съм гневна на тази ситуация, но още тогава приех реалността такава, каквато я усетих - трябваше да отговоря на изискванията на системата, защото друго просто не съществува. Пък дали я харесвам или не..., дали не искам да я запаля...... това е друга тема.

УСПЕХ на второто класиране - стискам плаци мечтите на Алекс да се материализират!!! Сигурна съм, че това за него е много важно и много би му помогнало в утвърждаване на характера, който носи. Сигурна съм, че той вътрешно е убеден, че всичко става с труд..... просто не трябва да се плаши от него. В живота си ще има време за всичко, особено в следващите 5 години.
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: В помощ на кандидат-гимназистите

Мнение от Kleo »

За липса на амбиция и за липса на мотивация. За усещане за пълна безсмисленост. За тези неща става въпрос предимно. Оттам - нежелание да учи по математика и мързел и претупване до известна степен. Ние като цяло не желаехме училище към МОН. Мечтите и досега са му другите три гимназии, към Културното министерство. Проучихме, че там нещата са доста по-различни по време на петте години учене. И малко или много са излезли от общата матрица. И в тях се влиза само и единствено чрез изпита по рисуване! Затова хвърли всичките си усилия там. Върху рисуването. Всъщност е просто.

Да, вярвах, че мога да го подготвя до добро ниво по математика, точно защото на няколкото пробни матури изкарваше по 40-45 точки. Неяснотите ги разяснявах, помагах му много, решавахме много задачи. Вкъщи подготовката трябваше да му бъде достатъчна. Домашните му проверявах, давах му допълнително задачи по математика и т.н. Но виж - това за нас вече е минало. Край. Затворена страница. На матурата е показал по-малко от това, което може.

Сега на главните ти въпроси, които си ми задала първо :923 :923 :923

"И сега към теб - класирането на Алекс всъщност валидно ли е?! И какво ще гоните с подадената молба за второ класиране?!"

Слава Богу, класирането вече го оправиха. При Алекс няма промяна в сравнение със сутринта. Засега си остава приет на четвъртото си желание, а именно в паралелката Изобразително изкуство в 140 СУ "Иван Богоров" в Обеля - 2, с разширено изучаване на изобразително изкуство и информационни технологии, с бал за това училище 329.500 точки.

Ще гоним придвижване в класирането на предните му желания, особено на първото му желание, което е паралелката Компютърна графика в ПГИИ "Проф. Николай Райнов" с изучаване на английски език и много специални предмети. За там балът му е 305.50 точки. Не му достигнаха точно 12 точки, за да влезе още на първо класиране там. Но шансът му на второто класиран да бъде приет по първо желание е наистина голям. Сега ще чакаме резултатите от второто класиране, които ще бъдат изнесени до 12 юли. Ами това е.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: В помощ на кандидат-гимназистите

Мнение от cchery »

Kleo написа:Но виж - това за нас вече е минало. Край. Затворена страница.
Наистина ли?! Имам предвид не конкретния изпит по математика, а нещата "зад него". Сега за Алекс предстои съвсем ново начало - тези 12 точки, които не са му достигнали на 1-во класиране са повече от преодолими и една врата пред него се отваря широко..... Компютърната графика е необятна област, а фотошоп не е глупава песен на глупава певица. ПОСЛЕДНО и спирам дотук - само първата ми лекция в ИТ Степ за фотошоп, въвеждащата, беше с дължина 74 страници А4 на английски... после имах още 11 такива, част от тях дори и по-дълги. И това само за фотошоп 1-ва част.

Чакам с огромно нетърпение да кажеш, че Алекс е приет в тази желана специалност :954 и се надявам да осъзнае, че нещата са сериозни и изискват учене, но и... дават сериозна възможност за развитие. Има поне 3 или 4 ниши в областта на компютърната графика и дизайн, в които в момента има огромни възможности за работа и развитие, за бързо намиране на работа и хубаво заплащане, НО трябва да си кадърен.
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: В помощ на кандидат-гимназистите

Мнение от Kleo »

Наистина :922 да.

Черко, Алекс все още иска висшето му образование да е спортно. Цели се в НСА. Голямата му страст, първата му любов си остава футболът. Само че той САМ се отказа да влиза още сега в спортно училище. Каза, че държи СРЕДНОТО образование да си го изкара в ХУБАВА СРЕДА :222 Загрял е. Че е от голямо значение къде точно ще изкара тези пет последващи години. Затова се ориентирахме към ВТОРАТА му голяма любов - изкуството, по-конкретно РИСУВАНЕТО.

Веднага щом открихме, че в цели ТРИ гимназии ИЗОБЩО НЕ СЕ ИНТЕРЕСУВАТ от оценките му от матурите /НВО по БЕЛ и по математика/, за него станаха най-най-исканите и желаните. Знаеш кои са - Художествената гимназия, Приложното и Фотографското. Всяко от тези училища си има свой собствен изпит по рисуване на обемни тела. Знаеш му и трите оценки към всяко от тях. Той наистина искаше да излезе от матрицата на МОН :razz: Засега май че не успя, не е приет на първите две класирания към тези три гимназии. Затова вперихме поглед към класирането на МОН днес. И все пак гледаме кои са му първите желания към МОН. На първо класиране е взет по четвъртото си желание, но определено има шанс да влезе в Райнов /компютърната графика/ на второ класиране. А тези 12 точки, които не му достигат, ги смятахме - ако госпожата му по БЕЛ му беше писала 5 за годината, а не 4, щеше да влезе от раз в Райнов. САМ проумя, че ако беше учил повече, ако беше изрешавал повече пробни матури, ако беше написал повече преразкази, учителката щеше да му пише 5 за годината. За мен е важно той САМ да стига до важните изводи. Защото иначе само вика: "Добре, добре..." и си прави каквото си знае. Не знам всъщност защо трябва да се обяснявам толкова надълго и нашироко. Сякаш ти се оправдавам. Но истината е, че аз не чувствам вина като родител. Смятам, че той НАВРЕМЕ трябваше да си даде сметка за крайната борба за всяка една точка, както се казва... но си взима поука сега. Той просто много разчиташе на изпитите по рисуване. Вътрешно беше убеден, че ще влезе в някоя от гимназиите на Културното министерство. Може би това точно го / ни подведе да не се терзаем чак толкова много за предстоящите НВО и за годишните оценки. Благодаря ти, че се вълнуваш заедно с нас! Лека нощ. До ново писане. Ще те държа в течение, разбира се.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: В помощ на кандидат-гимназистите

Мнение от cchery »

Kleo написа:Наистина :922 да.

Черко, Алекс все още иска висшето му образование да е спортно. Цели се в НСА. Голямата му страст, първата му любов си остава футболът. Само че той САМ се отказа да влиза още сега в спортно училище. Каза, че държи СРЕДНОТО образование да си го изкара в ХУБАВА СРЕДА :222 Загрял е. Че е от голямо значение къде точно ще изкара тези пет последващи години. Затова се ориентирахме към ВТОРАТА му голяма любов - изкуството, по-конкретно РИСУВАНЕТО.
Деска, кой нае какъв акъл ще му дойде на Алекс докато стане време за висше образование.... Нищо чудно и да щипне към щатите да завършва визуални изкуства..... всичко е възможно. Аз лично не съм особен фен на образованието, което НСА дава....
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: В помощ на кандидат-гимназистите

Мнение от Kleo »

То дай първо да влезе в гимназия, пък ще видим по-натам :922
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: В помощ на кандидат-гимназистите

Мнение от Kleo »

http://bg-mam.ma/p/1048748/37043377" onclick="window.open(this.href);return false;
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: В помощ на кандидат-гимназистите

Мнение от Kleo »

Приет и успешно записан в рамките на един ден:

http://bg-mam.ma/p/1044587/37063651

http://bg-mam.ma/p/1044587/37063607

http://bg-mam.ma/p/1050228/37063720

Много, много, много сме щастливи вкъщи!
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Публикувай отговор