Ваканция УРА!

Публикувай отговор
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Ваканция УРА!

Мнение от Kleo »





Малко смях в края на учебната година :221 :1209 :1069
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Ваканция УРА!

Мнение от Kleo »

Току-що приключилата работна седмица беше много изтощителна, тежка и трудна за мен :plezya se
Чак не мога да повярвам, че зорът :plezya se вече приключи :1209
Вчера сутринта изпратихме абитуриентите в двора на гимназията, а след това мина и дългият педагогически съвет.
Всички мои около 300 ученици са вече окончателно оценени и оформени.
Учебният материал е вече изцяло преподаден.
Хубаво ми е.
Много ми е хубаво днес!!! :) :954
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Ваканция УРА!

Мнение от Kleo »

Честита Лятна Ваканция :954 :954 :954

Колкото до мен, утре ще съм квестор от 7 ч. сутринта до 20 ч. вечерта, в гимназията, където преподавам. Налага се, защото утре ще бъде изпитът по рисуване на учениците след 7. клас, които кандидатстват при нас.

Така че още малко напъни, още малко работа... преди моренцето!!!
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Ваканция УРА!

Мнение от cchery »

Деска, вече си официално във ваканция, а? :1028 :1028

Винаги ме е вълнувала учителската професия. Все си мисля, че от мен щеше да излезе добър учител.

Желая ти приятни ваканционни дни. Дано наесен наистина всички тръгнем на училище с песен... при това наживо.
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Ваканция УРА!

Мнение от Kleo »

cchery написа: 30 Юни 2020, 16:20 Деска, вече си официално във ваканция, а? :1028 :1028

Винаги ме е вълнувала учителската професия. Все си мисля, че от мен щеше да излезе добър учител.

Желая ти приятни ваканционни дни. Дано наесен наистина всички тръгнем на училище с песен... при това наживо.
Официално - да, практически - не все още.

И мен винаги ме е вълнувала. Както виждаш - никога не е късно. Защо пък от теб да не излезе добър учител?

Знаеш, че преподавам само от 2 години насам. Така че всичко е възможно да се случи тепърва и при теб!

Благодаря, искрено се надявам на есен - на песен - на живо, да има прегръдки и сълзи от радост, че се виждаме и чуваме, и че отново сме заедно - учители, ученици, цялото училище, всички училища!
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Ваканция УРА!

Мнение от cchery »

Kleo написа: 30 Юни 2020, 21:26 Както виждаш - никога не е късно. Защо пък от теб да не излезе добър учител?

Знаеш, че преподавам само от 2 години насам. Така че всичко е възможно да се случи тепърва и при теб.
Деска, а не се ли изисква педагогическо образование, за да си учител?
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Ваканция УРА!

Мнение от Kleo »

cchery написа: 05 Юли 2020, 09:28
Kleo написа: 30 Юни 2020, 21:26 Както виждаш - никога не е късно. Защо пък от теб да не излезе добър учител?

Знаеш, че преподавам само от 2 години насам. Така че всичко е възможно да се случи тепърва и при теб.
Деска, а не се ли изисква педагогическо образование, за да си учител?
Педагогическа правоспособност, тоест ценз - да, със сигурност.

Моята аз придобих по време на следването си в Университета, специалност Психология. Далеч не всичките ми колеги в 4 и 5 курс записаха учебния предмет Педагогика, който завърши с практика (реално преподаване на ученици в 2 столични училища), но лично аз записах и не съжалявам, че преминах през тази дисциплина. Сега определено ми е от полза.

Обаче мисля, че дават възможност понастоящем на всички висшисти да изкарат педагогически курс, завършващ с изпит, който да дава правото да преподават. Няколко месеца е. Може би е към Катедрата по Педагогика към СУ. Наистина не знам повече.

С тоя все повече нарастващ недостиг на учители, особено на по-млади такива, мисля, че се отварят вратите за по-голям кръг от хора, желаещи да работят в сферата на образованието. Не пречи да разучиш как стоят нещата. Ако ти е мерак де ;)
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Ваканция УРА!

Мнение от Kleo »

Още месец и мъничко - ваканция.
После - нова учебна година. Доста неясна...
Радвам се на всеки един ден. Грабя алчно от тази СВОБОДА.
Но ... кой да знае, че на 23 юли ще разбера, че 15 септември вече няма да си честитя с радостно-горчива тръпка новата учебна година?!
И сега ми е едно такова... в понеделник се връщам в гимназията, в която зная, че вече няма да преподавам... чогло, тъжно, неприятно. От 17 август до 14 септември - по 2-3 часа дневно в училището, по договор. И чао.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Ваканция УРА!

Мнение от Kleo »

Още 17 дни - лятна ваканция.
Много неизвестни за предстоящата нова учебна година.
Засега - присъствено начало, пък да видим дали няма да преминем отново в дистанционна форма.

Лилия Дюлгеров: много смела и хубаво написана статия! - Когато твоето дете остава последното в градината.

:524 :524 :524
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Ваканция УРА!

Мнение от cchery »

Kleo написа: 28 Авг 2020, 10:58 Лилия Дюлгеров: много смела и хубаво написана статия! - Когато твоето дете остава последното в градината.

:524 :524 :524
Деска, съвпадение е, че точно в момента чета книгата "Така го правят датчаните" на британската хурналистка Хелън Ръсел. На нея и на съпруга ѝ се налага да заминат да живеят в Дания в началото на 2015 година, т.к. съпругът започва работа в "Леголенд". Тя пък от своя страна продължава да практикува журналистика на свободна практика, т.е. вкъщи. Една от темите, които изследва докато живее в Дания, е защо датчаните са най-щастливата нация в света. :954 Когато забременява след над 2 години опити да забременее на Острова, множество изследвания, хапчета и процедури инвитро, които не ѝ помагат, на Хелън ѝ става интересно как функционира датската система на детски ясли, градини и училища. И ѝ посвещава цяла една глава в книгата си. Причината в Дания децата да се вземат около 15 часа (тук авторката на статията, която ти ни препоръча, е точна) е че там масово се работи от 8 до 14 часа. И още нещо много важно, ще цитирам: "Всичко тук (в Дания - бел. моя) е насочено към семейството."

Учудвам се, че дамата, която е списала този текст, изобщо не е вникнала във философията на живота в Дания, защото тогава изобщо нямаше да пише нещо подобно. Дания е много социална държава - най-късото работно време в ЕС. Най-дълъг годишен отпуск. НАПЪЛНО безплатно образование - основно, гимназиално и висше и т.н. Но най-характерното за датчаните е да изпитват хюга. Няма точен превод на понятието хюга, но то е свързано с времето и с храната. Времето, отделено за дома и семейството. Храната, споделена отново по същия начин - у дома, със семейството и с приятелите. Всъщност датчаните не отиват на работа, за да градят небивала кариера. Реално погледнато за тях такова нещо по-скоро няма. В техния живот по-висшата ценност е да имат достатъчно време за семейството, децата и ...... пак голямо противоречие с авторката - за лично време. Това лично време е вечер след 17 часа и не е вярно, че те се превръщат в едни отдадени детегледачки. Напротив - датчаните гледат себе си и на връзката между двама души като нещо много сериозно и важно. Но това се отклони от темата. Завършвам я само с още един цитат от споменатата от мен по-горе книга:

"Шарлот (персонаж от книгата) ми разказа, че на развитието на децата се гледа много сериозно в Дания и че когато те започват да посещават ясли, родителите не просто ги оставят там и отиват на работа, както правят в някои страни. Това е планиран, постепенен процес, при който родителите оставят децата си сами първия ден в продължение на десет минути, а в следващите дни - двайсет минути и така нататък, докато не останат сами за цял ден.
...................................................
Много родители се чувстват виновни за това, че са далеч от децата си заради работата си, и затова се стараят да отделят повеч евреме за тях."

С две думи - има причина децата в Дания да не седят на детска градина до последно. Но човек трябва да живее по датски, за да го разбере....
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Ваканция УРА!

Мнение от Kleo »

Ето този твой пост ми изясни картинката тогава!
И ето ЗАЩО там нейното дете остава сред последните.
Ами АКО далеч НЕ ВСИЧКИ датчани работят толкова до рано?
Иначе те разбрах кристално ясно.
Обаче от друга страна, ако си има работно време за ясли и градини, и то не се спазва от персонала там, не мисля, че родителите са виновни, а зададеното работно време.
Нещата винаги са комплексни и истината почти винаги е някъде по средата. За ХЮГА зная и много ме кефи!
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Публикувай отговор