Безвредни домакински "препарати"

Жената е жена, когато пазарува....... с мярка
Аватар
Сиренце
Със словото напред
Мнения: 1652
Регистриран на: 13 Окт 2010, 13:58
Местоположение: Черни Вит

Безвредни домакински "препарати"

Мнение от Сиренце »






























Не съм много сигурна, че темата е за тук, но....

Преди известно време прочетох ето тази рецепта:


Първоначално бях доста скептично настроена, но реших да пробвам и съм очарована от резултата.
1. Не се наложи да чистя с марля на устата и да си изкашлям дробовете след това.
2. Банята заблестя, като след миене с най-скъпите препарати.
3. Цялата къща ухаеше часове наред на портокали.
4. Ръцете ми не изпръхнаха и не се напукаха като след Доместос.
5. Приготвянето на цялото количество ми струваше около 1 лв, т.е. за едно измиване - 20 ст. :plezya se
6. И не на последно място - освен банята, ми е чиста и съвестта - не съм замърсила природата по абсолютно никакъв начин!!!
Аватар
Сиренце
Със словото напред
Мнения: 1652
Регистриран на: 13 Окт 2010, 13:58
Местоположение: Черни Вит

Re: Безвредни домакински "препарати"

Мнение от Сиренце »

Ще добавя само, че аз първо сварих корите и после ги пасирах.

Та така, ако и вие имате ваши хитринки за почистване на кухни, бани, тенджери,...., моля споделяйте!
tita

Re: Безвредни домакински "препарати"

Мнение от tita »

хехе .. Сиренцеее, това ще го пробвам веднага след детокса. Толкова много портокалови кори изхвърлям. Това им приложение ми хареса МНОГО, пък дори и само за ароматизиране от използването на домашния препарат.
:222

Иначе веднага се сещам за домашен "препарат за прозорци" - 1:1 хубав ябълков оцет и вода (може и със спирт и вода). Сипва се е бутилчица с пръскалка и ... започваш да бършеш. :954


Аааа, и още нещо. :) Ябълковия оцет е идеално средство за измиване на яко загорели тенджери. Лично съм го пробвала - покрива се дъното с оцет и се слага на котлона да заври, после изчакваш да изстине и търкаш ( няма да мине без търкане :1062 )

За почистване на канала, ако е тръгнал да се запушва или мирише лошо - изсивам вътре 1 пакетче сода, поливам с половин чаша оцет и покривам с нещо канала. След 10- 15 минути изсипвам доволно количество вряла вода.

ПОЧИТВАНЕ СЪС СОДА БИКАРБОНАТ

Доста често използвам содата за хляб за почистване на разни неща не само в кухнята - от печката, съдовете от йенско стъкло и керамика, че до сребърните ми бижута. Ръсвам от содата върху домакинската гъба или в ръката ми ( за дрънкулките) и търкам. Става лесно и бързо. Освен това за сумата от 0,35 лв си имам по ръка винаги удобен и безвреден препарат.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Безвредни домакински "препарати"

Мнение от Kleo »

Невероятни сте :326
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Сиренце
Със словото напред
Мнения: 1652
Регистриран на: 13 Окт 2010, 13:58
Местоположение: Черни Вит

Re: Безвредни домакински "препарати"

Мнение от Сиренце »

Аватар
Сиренце
Със словото напред
Мнения: 1652
Регистриран на: 13 Окт 2010, 13:58
Местоположение: Черни Вит

Re: Безвредни домакински "препарати"

Мнение от Сиренце »

А ето и един списък с основните правила кой материал с какво да почистваме.

Стомана, инокс- Лимонов сок, лимонена киселина, сода бикарбонат, да НЕ се използва Оцет, защото търкането с оцет освобождава никел и алергичните към никел може да имат проблеми

Кварцов агломерат (плотове на кухни, бани) - алкохол, да НЕ се използва Оцет, лимонена киселина, всички други киселини

Алуминий- Сода бикарбонат, алкохол, да НЕ се използва Оцет, лимонена киселина

Санитарен фаянс - Оцет, сода бикарбонат, лимонена киселина, перкарбонат, Каша от “веро” и бикарбонат изтърква чудесно наслагванията

Поцинковано желязо - Алкохол, сода бикарбонат, да НЕ се използва Оцет, лимонена киселина

Теракот - Алкохол, лимонена киселина

Фаянсови плочки - Оцет, алкохол, сода бикарбонат, За фугите: не ги търкайте с каша от сода бикарбонат и вода

Паркет - Вода с няколко капки веро, да НЕ се използва сода бикарбонат

Мрамор - сода бикарбонат, да НЕ се използва Оцет, лимонена киселина

Мед - Оцет,сол, лимонена киселина, да НЕ се използва сода бикарбонат
Стъкло и огледала - Алкохол, оцет, да НЕ се използва сода бикарбонат

Огледално стъкло, опушено стъкло - Алкохол, оцет, да НЕ се използва сода бикарбонат
Аватар
bobichan
От писане глава не боли
Мнения: 827
Регистриран на: 20 Авг 2010, 12:02
Обратна връзка:

Re: Безвредни домакински "препарати"

Мнение от bobichan »

Благодаря за темата.
Този препарат за баня ми звучи супер. Ще се пробва. Макар че и с чиста сода и обикновен оцет светва идеално. Проблемът е, че много бързо се научихме да ни продават готови решения. Смрадта на Доместос ме преследва с дни след чистене, разяждането на ръцете ми дори не го коментирам, което не ми пречеше да го употребявам дълги години.
Аз за чинии използвам един био препарат, който е 7 лева литъра. Стига ми за година поне. С него мия и пода и каквото се сетя. Майка ми го използва като препат за петна и му е голям рекламист :)
tita написа:Аааа, и още нещо. :) Ябълковия оцет е идеално средство за измиване на яко загорели тенджери. Лично съм го пробвала - покрива се дъното с оцет и се слага на котлона да заври, после изчакваш да изстине и търкаш ( няма да мине без търкане :1062 )
Аз добавям и яко сода за хляб. стават като нови. Доста тенджери съм спасила :lol:



Препарат за миене на чинии и всякакви повърхности можете да си направите и от останалите ви сапунени ядки. АКо ползвате такива за пране. След повторно изпиране ги варите на слаб огън около 30 минути и имате напълно безплатен препарат. Казвам напълно безплатен, защото цената за електроенергия се компенсира от тройното използване на сапунените ядки.
[url=http://www.vdahnovenia.bg/]Вдъхнови се за голямата промяна![/url]
Аватар
metsababa
Site Admin
Мнения: 200
Регистриран на: 17 Авг 2010, 15:54

Re: Безвредни домакински "препарати"

Мнение от metsababa »

Момичета, вдигнах темата тук, защото ми се струва интересна и много важна и не искам да я търсим постоянно някъде надолу из темите.
Аватар
mari_ko
Форумна палавница
Мнения: 1135
Регистриран на: 19 Авг 2010, 21:43

Re: Безвредни домакински "препарати"

Мнение от mari_ko »

Браво Цони, темата е изключително интересна и полезна.
metsababa написа:Момичета, вдигнах темата тук, защото ми се струва интересна и много важна и не искам да я търсим постоянно някъде надолу из темите.
:524
На първо четене се сещам: Петна от кръв върху дреха се почистват много добре с кислородна вода - изпробвано лично.
Петна от червено вино се почистват, като се залеят с бяло вино - неизпробвано, поради категорична забрана този метод да бъде прилаган у нас :1062
[url=http://line.romanticcollection.ru][img]http://line.romanticcollection.ru/ba/7_43b_47911350_Rviki_0.gif[/img][/url]
Аватар
bobichan
От писане глава не боли
Мнения: 827
Регистриран на: 20 Авг 2010, 12:02
Обратна връзка:

Re: Безвредни домакински "препарати"

Мнение от bobichan »

Сетих се още нещо. Лимонов сок. Това чудо е убиец. Така разгражда цветни или мухлясали петна, че чак скърца от чистота. Открих го случайно. Беше ми се боядисала цитрус пресата от някакви "качествени" портокали. наложи ми се да изцетя един лимон. След това поразтърках малко и боята падна.
Петна от червеникави плодове се изчизтват с кисеело мляко.
За почистване на банята/кухня - сода за хляб и оцет.

Малко извън темата, но много близко до нея:

ДОМАШЕН ДЕЗОДОРАНТ

Сребърна вода на спрей,
1 ч.л. хималайска сол,
2-3 капки кокосово масло,
2-3 капки етерично масло (примерно от лимон или портокал)
По желание (попрепоръка на Мари) Спирт за изпаряване на течността.

Смесвате всичко, разклащате и ползвате.
[url=http://www.vdahnovenia.bg/]Вдъхнови се за голямата промяна![/url]
Аватар
mari_ko
Форумна палавница
Мнения: 1135
Регистриран на: 19 Авг 2010, 21:43

Re: Безвредни домакински "препарати"

Мнение от mari_ko »

bobichan написа:По желание (попрепоръка на Мари) Спирт за изпаряване на течността.
Тъй де, да си става и за пиене :plezya se :1062
И въобще не е извън темата.
Линди беше писала някъде рецептата си за собственоръчно правена паста /смес/ за зъби. Ще я издиря да се отчете и тук.
[url=http://line.romanticcollection.ru][img]http://line.romanticcollection.ru/ba/7_43b_47911350_Rviki_0.gif[/img][/url]
Публикувай отговор