Безвредни домакински "препарати"

Жената е жена, когато пазарува....... с мярка
Аватар
mari_ko
Форумна палавница
Мнения: 1135
Регистриран на: 19 Авг 2010, 21:43

Re: Безвредни домакински "препарати"

Мнение от mari_ko »

bobichan написа:По желание (попрепоръка на Мари) Спирт за изпаряване на течността.
Тъй де, да си става и за пиене :plezya se :1062
И въобще не е извън темата.
Линди беше писала някъде рецептата си за собственоръчно правена паста /смес/ за зъби. Ще я издиря да се отчете и тук.
[url=http://line.romanticcollection.ru][img]http://line.romanticcollection.ru/ba/7_43b_47911350_Rviki_0.gif[/img][/url]
Аватар
mari_ko
Форумна палавница
Мнения: 1135
Регистриран на: 19 Авг 2010, 21:43

Re: Безвредни домакински "препарати"

Мнение от mari_ko »

Нели също имаше един много интересен пост по темата. За "разликата" между обикновената морска сол и специалната сол за съдомиялни. Както и други "разлики" между препарати и подръчни материали /освен цената разбира се/.
[url=http://line.romanticcollection.ru][img]http://line.romanticcollection.ru/ba/7_43b_47911350_Rviki_0.gif[/img][/url]
Аватар
Сиренце
Със словото напред
Мнения: 1652
Регистриран на: 13 Окт 2010, 13:58
Местоположение: Черни Вит

Re: Безвредни домакински "препарати"

Мнение от Сиренце »

Домашното веро е приготвено и изпробвано върху тенджера, тиган с мазнина, стъклени чаши и порцеланови чинии. Мие перфектно!!! Ако успеете да преодолеете това, че не се пени, ще имате един чудесен еко препарат за миене на съдове. Аз определено приключих с конвенционалните препарати.
Аватар
Сиренце
Със словото напред
Мнения: 1652
Регистриран на: 13 Окт 2010, 13:58
Местоположение: Черни Вит

Re: Безвредни домакински "препарати"

Мнение от Сиренце »

Препарат за полиране на дървени мебели

Смесват се равни части лимонов сок и зехтин. Нанася се с кърпа и се полира със суха такава.
Аватар
Сиренце
Със словото напред
Мнения: 1652
Регистриран на: 13 Окт 2010, 13:58
Местоположение: Черни Вит

Re: Безвредни домакински "препарати"

Мнение от Сиренце »

Почистване на фурна

Загрейте фурната на точно 100 градуса. Сложете в метална тавичка или чиния сока на 3 лимона. Оставете за 15 минути и изгасете. Като изстине фурната, почистете само с гъба (и вода). Сваля практически всички наслагвания. Още по-добре става с микрофибърна кърпа, има ги и по супермаркетите.

Бързо и екологично, а и как хубаво ухае :)



Това трябва да се пробва задължително!!! Няма начин да е толкова лесно! :fan
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Безвредни домакински "препарати"

Мнение от cchery »

Цони, да се сещаш за рецепта за направата на домашен течен сапун, за да спра да купувам химиите?!

Иначе си събирам и замразявам кори от лимони и мандарини - ще си правя домашните препарати, към които ти пусна линк. :954
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
tita

Re: Безвредни домакински "препарати"

Мнение от tita »

Чери, в студентските ми години сме варили сапун в химическия факултет ( по стара рецепта на баба, така да се каже :D ) от сода каустик ( NaOH) и мазнина. Процеса и в химията се нарича осапунване. Може да пробвам вкъщи и ще пиша. :222 Ахам, добра идея даваш. :221
П.П. Предупреждавам, че реакцията е силно екзотермична, да не се пробва без предварителна подготовка.

П.П.2 Сега обърнах внимание, че питаш за течен сапун. За такъв се използва не натриева, а калиева основа ... не съм сигурна дали ще намеря от къде да купя обаче.
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Безвредни домакински "препарати"

Мнение от cchery »

Тити, аз като много малка съм гледала как на село варят сапун - точно със сода каустик. В един голяяяяяям, голям правоъгълен варел и беше много готино като изстине как го режеха - точно като грис-халва :1062 :1062 . Естествено на мен не ми позволяваха да режа и въобще като цяло, когато имаша варел, в който се вареше нещо, ме държаха на метри разстояние, т.к. на 1 годинка съм опитала колко горещо може да е това нещо и белезите от тази моя любознателност си ги нося цял живот върху дланите. :plezya se :plezya se

Аз се чудя дали не може да се произведе течен сапун на база на домашното веро - с кори от цитруси, винен оцет и сол. Всъщност вместо да се ползва за веро, да се употребява като течен сапун. Може би е добре да се добави някакъв омекотяващ агент - нещо от сорта на кокосово или какаово масло?!
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Сиренце
Със словото напред
Мнения: 1652
Регистриран на: 13 Окт 2010, 13:58
Местоположение: Черни Вит

Re: Безвредни домакински "препарати"

Мнение от Сиренце »

Най-лесното, което открих е:

Сапунени ядки /Боби ги беше споменавала/ се варят във вода, добавя се някакво етерично масло според предпочитанията и VOILA - имаш готов течен сапун

Сапунени ядки могат да се намерят в био-магазините и изглеждат така:

Изображение
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Безвредни домакински "препарати"

Мнение от cchery »

Вчера си направих ДОМАШЕН ТЕЧЕН САПУН. Ползвах рецептата за и добавих ето какво:

3 лимона
400 мл вода от чешмата
100 мл винен оцет
200 г морска сол
2 с.л. кокосово масло - екстра върджин
20 капки арганово масло от аптека Вербена М


Лимоните се нарязват и почистват от семките. Пасират се с половината вода. След това се добавя каменната сол и отново се пасира. Тази смес се изсипва в тенджера и се добавят останалите 200 мл вода и оцета. Вари се около 10 минутки. Към края на варенето се допасира, за да се получи идеално гладка консистенция. Оставя се да изстине. При охладената, но не студена смес, се слагат кокосовото и аргановото масло. Разбърква се добре и се ползва с кеф :1062 .

Сега остава и да има същите онези дезинфекциращи свойства, които принципно имат сапуните, които се продават масово. Иначе не се пени - очаквано, а заради маслата след измиване остава едно леко усещане за мазно - но наистина леко. Могат да се добавят различни аромати, както и примерно чаено масло - натуралния антибиотик от природата.
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Безвредни домакински "препарати"

Мнение от cchery »

По повод домашния течен сапун имам 2 въпроса - тук май имаше химици :) :

1. Калиев хидроксид - четох, че именно калиевата основа се ползва в перилни и почистващи препарати. Тя ли е причината за тяхното измивно и противобактериално действие?! И второ - мога ли да я ползвам и в домашни условия да си приготвя течен сапун, т.к. първият, който забърках, свърши?!

2. Алтернатива на дезифенктант за ръце - ето му съставките:

5-10 капки етерично масло от лавандула
20 капки етерично масло от чаено дърво
1 супена лъжица тинктура от хамамелис
240 мл. гел от алое вера – не използвайте медикаментозния вариант в зелено, който се използва за слънчеви изгаряния
Няколко капки витамин Е – за удължаване срока на годност на продукта. Помага и за омекотяване на кожата на ръцете.


Въпросът е същия като горния - коя от тези съставки е измиващата и дезинфекциращата (противобактериална и т.н.), защото в крайна сметка е по-добре да се ползва растително етерично масло вместо калиева основа!!! За чаеното масло - знам - то е растителния АБ, което иде да рече, че именно то се бори с гадинките по ръцете ни, ама другите - лавандулата и хамамелиса?! Алое вера-гела предполагам, че е заместителя на глицерина.

"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Публикувай отговор