Нахут (Леблебия)

Подфорум за непознатите храни
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Нахут (Леблебия)

Мнение от cchery »

bobichan написа:Само да споделя, че пробвах и с яйце и не станаха по-вкусни, дори напротив. Така че, ако искате да опитате се придържайте към първия вариант. И внимавайте да не ги прегорите, защото почват да горчат малко. Чери, Бела и Мони на Марчи много ги харесаха :)
Бобиииииииии, пробвах и за маааалко ги попрепекох, да му се...... :???: :???: , но въпреки това Момчил каза, че са много вкусни, а Бела ги яде с удоволствие. Честно казано....... аз бих ги изяла и без печене :1062 :1062 . Сложих смляни орехи и лешници, защото това имах вкъщи. Пускам моя вариант на рецептата, който нарекох "подобрен", ама реално си е "покварен" :1062 щото добавих прясно мляко, а то.... малко не върви със здравословните идеи. Но пък е вкусно, та вкусно. :lol:


НАХУТЕНИ БОНБОНИ - ПОДОБРЕНИ


Продукти:

• 2 ч.ч. нахутено брашно
• 1/2 ч.ч. пречистено масло Гхи (може и обикновено масло)
• прясно мляко - 100-200 мл
• 1 ½ ч.ч. кафява захар
• 1 супена лъжица смлени ядки (кашу, фъстъци, бадеми или други)


Начин на приготвяне:

На много слаб огън се разтопява маслото. Не трябва да се загрява много, а само докато се разтопи, така че да може да се смеси с брашното. Без да се засилва огъня, бавно се добавя брашното при постоянно бъркане. Бърка се докато замирише на вкусно - тази миризма не може да се обърка - чувствате как ви се прияжда онова, което бъркате в тенждерата :D . Когато цялото брашно е употребено, се добавя прясното мляко - количеството му зависи от вида на консистенцията в тенждерата - целта е да не стане кашава, а да запази твърдия си вид. Сипва се и захарта.

Смлените ядки се добавят след като тенджерата се свали от огъня. Ако сте прекалили с млякото и сместта е кашава, именно с количеството смлени ядки, можете да коригирате консистенцията.

Оформят се топчета, които се пекат на слаба фурна (150-200 градуса) около 20-30 минутки. Ползвайте хартия за печене, с която да постелите тавата.

Тези бонбони могат да се ядат и сурови, но внимавайте, т.к. нахутът е газообразуващ иии да не се чудите откъде идват коликите в стомаха ви. :221
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
bobichan
От писане глава не боли
Мнения: 827
Регистриран на: 20 Авг 2010, 12:02
Обратна връзка:

Re: Нахут (Леблебия)

Мнение от bobichan »

Бравоооо, бравооо Чери, :326 :326 :326
Виж за лешниците не се бях сетила. Те са много ароматни. :326 :326 :326 За препичането наистина трябва да се внимава.
За без печене виж оригиналната рецепта на бонбони Ладу.
А аз последния път сложих бадемово брашно и се получи доста плътно тесто, с което може да се работи и по формата на бисквитките, което до сега определено беше проблем.
Ароматизирането на млякото с няколко власинки шафран също е доста добър вариант, но трябва да се нагрее.
Хайде ще чакам още варианти. Представям си Марчи какви ще ги забърка :221 Дано да се включи с идейки.
[url=http://www.vdahnovenia.bg/]Вдъхнови се за голямата промяна![/url]
lindorina
Цветна долина в омая
Мнения: 724
Регистриран на: 23 Авг 2010, 09:54

Re: Нахут (Леблебия)

Мнение от lindorina »

Чакай да видим -ще успея ли да си напиша коментара.
Боби,тези бонбони Ладу,ми се сториха интересни.Но имам въпросче-понеже в момента нямам нахутено брашно-може ли да си смеля аз от моят нахут?И друго обаче,което ме притеснява малко / всъщност не съм се ровила много -може и да е споменато някъде / -
нали бобовите по принцип трябва де се накисват,а ако смеля брашното ще е сурово-няма ли да вреди по някакъв начин :roll:


А за кюфтетата от нахут - нищо спрециално.Много ми харесват -сухи,не сухи :1062 Всъщност,като са топли са много хрупкави,а като са студени,може да се ползват вместо хляб-много насищат.И незнам тази рецепта сигурно е сборна :1062 не помня вече.Та:

Накисвам за около 20-24 часа нахута.Даже го държах в хладилника накиснат.След това го изплаквам обилно-няма нужда да се бели.Прочетох наскоро,че е хубаво /а и всички бобови/да се измие със сода и да се изплакне.Така.После с пасатора набързо го правя на каша-не съвсем фина.И-вече фантазията ти започва да работи-кой-каквото "сака" :1062 Аз добавих-ситно нарязан лук,чубрица,копър,тарос,овесени трици,белени слънчогл.семки,предварително накиснати поне за час,малко люто,черен пипер,куркума/и ще те питат -колко яйца сложи :1062 /сол на вкус,2-3-4с.л.мазнина,ако имаш хранителна мая 1л...........и не се сещам друго май нямаше.Разбъркваш хубаво и оформяш тънки кюфтенца,които слагаш в/у хартия за печене и във фурната-предварително загрята на около 200град.-така 5-6мин.и посля намалям.Като се зачервят от едната страна-и обръщам на др.
Ако някой пробва-приятно хапване.рецептата търпи промени според вкуса. :923
Преди шансът да ви награди с голям успех,той първо ви изпитва в трудности!

http://img.wallpaperstock.net:81/spring-feeling-wallpapers_5137_1024x768.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
[img]http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcT8jVF4RfE3CJOqLOnIe4FC6dOMme1PC45jE5g2z4F9cUYwNzrkPA[/img]
Аватар
bobichan
От писане глава не боли
Мнения: 827
Регистриран на: 20 Авг 2010, 12:02
Обратна връзка:

Re: Нахут (Леблебия)

Мнение от bobichan »

Линди, има си термична обработка. "Загряваш на котлона докато почне да мирише на вкусно." И ти като мен си го пропуснала :D Нали точно затова направих и бисквитките на които Черита е голям фен. последния път ги направих с шафран. Много вкусни станаха.
Кифличките от етикета на брашното също бяха страхотни. В къщи всички много ги харесаха.
И да ви кажа тази супа от блога В кухнята на моето семейство въобще не я правете, защото води до пристрастяване!
За това дали ще можеш да си направиш брашно не знам. Пробвай. Любопитна съм да разбера. И аз имах такива идеи, но намерих готово брашно и се отказах.
Мерси за твоята рецепта. Аз в моите слагам и булгур, но ще пробвам твоята натюр и тогава ще импровизирам.
[url=http://www.vdahnovenia.bg/]Вдъхнови се за голямата промяна![/url]
lindorina
Цветна долина в омая
Мнения: 724
Регистриран на: 23 Авг 2010, 09:54

Re: Нахут (Леблебия)

Мнение от lindorina »

НАХУТЕНИ БОНБОНИ - ІІ-и вид


Ехоо,здравейте - минавам само набързо да споделя,че вчера наистина се "вихрих" :954 в кухнята.Наред със суровата торта,която приготвих,направих и бонбоните Ладу и едни супер-страхотни крекери от нахут.
За бонбоните да споделя,че направих половин доза-за проба :222 Смелих си сама брашно,но наистина нахута трудно се мели и по-добрия вариант е готовото такова.Както и може да се очаква от мен,попромених рецептата. :954 Първо си приготвих гхи,че нямах,след това се замислих дали няма да е по-добър вариант,предварително да се припече брашнто и после започваме следващите стъпки-добавяме гхи-то,ядките и захарта.Др.път може би така ще процедирам.Та,стигнах до прословутото"докато замирише на вкусно" :221 Изчаках да поизстине,като свалих от котлона и добавих кафявата захар,но от онази,която е наистина много кафява и лепкава,след това около 2с.л.смлени орехи и реших да сложа и около 3-4с.л смляно кашу+щипка сол.А,да и малко ванилия/черна/Всичкото хубаво,ама стана такава сместта,че не можах да оформя лесно топчета,защото бе по-рохкава.Затова добавих малко бадемово мляко,което сутринта си бях правила.........и готово.Понеже не ми се правих топчета наистина :lol: вземах една празна кутия от шоколадови бонбони,поръсих вътре със сурово какао и запълних килийките-и в хладилника.Да-сууууУУУУУУУУУПЕР СТАНАХА :954 :954

КРЕКЕРИ ОТ НАХУТ

А за крекерите - просто сместта,от която правя кюфтета,разстелих в тавичка в/у хартия за печене на тънък слой-и готово.Домързя ме да правя кюфтета,но Господ помагал на мързеливите :221
Преди шансът да ви награди с голям успех,той първо ви изпитва в трудности!

http://img.wallpaperstock.net:81/spring-feeling-wallpapers_5137_1024x768.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
[img]http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcT8jVF4RfE3CJOqLOnIe4FC6dOMme1PC45jE5g2z4F9cUYwNzrkPA[/img]
Ver

Re: Нахут (Леблебия)

Мнение от Ver »

Току що написах подобно рецепта в другата тема на Чева :)
Бисквитите стават страхотни :524
Аз не ги пека :1028
Аватар
Cheva
Със словото напред
Мнения: 1526
Регистриран на: 31 Мар 2011, 11:32

Re: Нахут (Леблебия)

Мнение от Cheva »

Ето едно мое , веган предложение:

нахутени кюфтенца със сос от тиквени семки и карфиол
nahuteni_kuftenca.jpg
(89.23 KiB) Свалено 1162 пъти
Необходими продукти:
  • 250 гр. сух нахут
    1 средно голяма глава лук
    2 - 3 скилидки чесън
    1/3 връзка магданоз
    1 - 2 с.л. смлян кимион
    1 с.л. смлян кориандър
    1 ч.л. черен пипер
    1 ч.л бял пипер
    0,5 ч.л. бакпулвер
    1 - 2 лъжици пълнозърнесто брашно
    5 с.л. студено пресовано олио
    хималайска сол на вкус
Приготвяне:

Нахутът се накисва за 10 -12 часа в студена вода.След това се изплаква добре
и се вари.Нахутът се накисва за 10 -12 часа в студена вода.След това се изплаква добре
и се вари.Готовата смес се оставя за около 30-на минути да се овкуси.
Отпочиналата нахутена смес се оформя на кюфтенца и се реди в тава , постлана с хартия за печене.Пече се на умерена фурна (около 200 градуса) за около 40 мин.
По средата на печенето могат да се обърнат, но внимателно.
Сервират се гарнирани със соса.

сос от тиквени семки и карфиол
sos.jpg
(81.96 KiB) Свалено 1162 пъти
Продикти за соса:
  • 1/2 ч.ч сурови тиквени семки
    100гр. карфиол
    магданоз
    щипка хималайкса сол
    лимонов сок
Приготвяне:
Семената се накисват предварително за 4-6 часа. В кухненски робот се смилат с малко вода, до получаване на рядка смес. След това се прибавя карфиола и ситно зарязания магданоз и се пасира, но за кратко. Овкусява се с лимонвия сок и солта.

Добър апетит!
"Когато няма къде да отидеш, ела на себе си!"
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Нахут (Леблебия)

Мнение от cchery »

cchery написа: 25 Юни 2011, 21:54
bobichan написа:Само да споделя, че пробвах и с яйце и не станаха по-вкусни, дори напротив. Така че, ако искате да опитате се придържайте към първия вариант. И внимавайте да не ги прегорите, защото почват да горчат малко. Чери, Бела и Мони на Марчи много ги харесаха :)
Бобиииииииии, пробвах и за маааалко ги попрепекох, да му се...... :???: :???: , но въпреки това Момчил каза, че са много вкусни, а Бела ги яде с удоволствие. Честно казано....... аз бих ги изяла и без печене :1062 :1062 . Сложих смляни орехи и лешници, защото това имах вкъщи. Пускам моя вариант на рецептата, който нарекох "подобрен", ама реално си е "покварен" :1062 щото добавих прясно мляко, а то.... малко не върви със здравословните идеи. Но пък е вкусно, та вкусно. :lol:


НАХУТЕНИ БОНБОНИ - ПОДОБРЕНИ


Продукти:

• 2 ч.ч. нахутено брашно
• 1/2 ч.ч. пречистено масло Гхи (може и обикновено масло)
• прясно мляко - 100-200 мл
• 1 ½ ч.ч. кафява захар
• 1 супена лъжица смлени ядки (кашу, фъстъци, бадеми или други)


Начин на приготвяне:

На много слаб огън се разтопява маслото. Не трябва да се загрява много, а само докато се разтопи, така че да може да се смеси с брашното. Без да се засилва огъня, бавно се добавя брашното при постоянно бъркане. Бърка се докато замирише на вкусно - тази миризма не може да се обърка - чувствате как ви се прияжда онова, което бъркате в тенждерата :D . Когато цялото брашно е употребено, се добавя прясното мляко - количеството му зависи от вида на консистенцията в тенждерата - целта е да не стане кашава, а да запази твърдия си вид. Сипва се и захарта.

Смлените ядки се добавят след като тенджерата се свали от огъня. Ако сте прекалили с млякото и сместта е кашава, именно с количеството смлени ядки, можете да коригирате консистенцията.

Оформят се топчета, които се пекат на слаба фурна (150-200 градуса) около 20-30 минутки. Ползвайте хартия за печене, с която да постелите тавата.

Тези бонбони могат да се ядат и сурови, но внимавайте, т.к. нахутът е газообразуващ иии да не се чудите откъде идват коликите в стомаха ви. :221
Момичета, днес направих тази рецепта.... отдавна ми се ядяха такива бонбони....... Щастлива съм. :954 :954
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Публикувай отговор