За книгите

Аватар
Нели
Философска система
Мнения: 1466
Регистриран на: 23 Авг 2010, 19:49

Re: За книгите

Мнение от Нели »

Kleo написа: 20 Апр 2020, 18:43 "Малкият принц" в оригинал на френски език е невероятно прекрасно четиво! Това го пиша специално за Нелката, заради споделеното от нея в общата ни темичка :) Така че ми стана интересно коя от трите ви ще го прочете първа на френски?
Деси, изгледите са това да е Ани. Тя от детската градина има някакво специлано отношение към Франция и всичко френско, някакъв самопородил се интерес, който не зная откъде произлиза (подобно на моя интерес към Италия и най-вече към италианския). От миналата година, т.е. още от пети клас, тя твърдо е решила, че ще учи френски във IV ЕГ, т.е. френската гимназия. А Ани е овен, при нея решенията не се променят и не се отменят, а се изпълняват. Остава да видим след година и нещо какво ще стане. :954
"Когато всички мислят еднакво, никой не мисли достатъчно" Уолтър Липман
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: За книгите

Мнение от Kleo »

Това супер много ме радва!
И когато това стане, ще си имате книжката и в оригинал.
Имам предвид, на френски език :) Чудно!

"Малкият принц" беше книгата, която трябваше всеки да преведе на български език, за домашна работа, през Коледно-Новогодишната ваканция, когато бях в подготвителен клас във Френската гимназия. Беше много трудна работа за мен, но и изключително приятен процес.

Желая УСПЕХ на Ани! Поздрави я от нас! И да ти кажа, на френски език тази книга звучи великолепно!
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: За книгите

Мнение от Kleo »

Честит Световен ден на книгата

https://i.actualno.com/actualno_2013/up ... p?time=424

Днес отбелязваме Световния ден на книгата и авторското право. През 1995 година ЮНЕСКО избира датата 23 април, като целта е да се насърчи четенето, издателската дейност и защитата на интелектуалната собственост.

Като събитие обаче, този ден е стартирал още през 1923 година от книжарници в испанския град Каталуния в чест на писателя Мигел де Сервантес, който е починал на тази дата. Според Юлиянския календар на 23 април 1564 година е роден, а 54 години по-късно умира Уилям Шекспир. А според Грегорианския календар на тази дата, освен смъртта на Мигел де Сервантес, се отбелязва и кончината на Инка Гарсиласо де ла Вега. Датата съвпада още и с рождението на Морис Дрюон, Владимир Набоков и Мануел Валехо.

Независимо дали предпочитате електронни книги, или оставате верни на класическия хартиен носител - четенето е безкрайно пътешествие, което ни дава сила, вдъхновява и обогатява.

Ние ще отбележим този празник, като ви споделим 23 от най-прекрасните цитати за книгите и четенето.

"Човек, който не чете хубави книги, няма предимство пред неграмотния.", Марк Твен

"Изтичат ми очите и пак не прочитам и половината, което трябва. Колкото повече човек чете, толкова повече вижда колко много трябва да чете.", Джон Адамс

"Когато четеш хубава книга, една врата се отваря, за да даде път на повече светлина.", Вера Назарян

"Когато колекционираме книги, колекционираме щастие.", Винсънт Старет

"Дори само фактът, че една хубава книга те чака на края на дългия ден, прави деня по-щастлив.", Катлийн Норис

"Прочетох една книга един ден и целият ми живот се промени.", Орхан Памук

"Добрата книга е събитие в живота ми.", Стендал

"Ако искаш да ми разкриеш сърцето на човек, не ми казвай какво чете, а какво препрочита.", Франсоа Мориак

"Писането вероятно е най-великото човешко изобретение, обединяващо жителите на различни епохи. Книгите прекосяват границите на времето, доказвайки, че хората могат да правят магия.", Карл Сейгън

"Ако четете само книгите, които всички останали четат, ще мислите само това, което всички останали мисля.", Харуки Мураками

https://i.actualno.com/actualno_2013/up ... 33_big.jpg

"Приемете като правило никога да не давате на дете книга, която самите вие не бихте прочели.", Джордж Бърнард Шоу

"Четенето ни отнася далече от дома, но по-важното е, че ни създава дом навсякъде.", Хейзъл Рокман

"Хората не четат книгите, четат себе си през тях.", Ромен Ролан

"Знаеш, че си прочел добра книга, когато щом затвориш последната страница, се почувстваш, сякаш си изгубил добър приятел.", Пол Суини

"Стая без книги е като тяло без душа.", Марк Тулий Цицерон

"Добри приятели, хубави книги и заспала съвест - това трябва да е формулата за идеалния живот.", Марк Твен

"Книгите са уникална преносима магия.", Стивън Кинг

"Няма по-верен приятел от книгата". - Ърнест Хемингуей

"Живеем за книгите.", Умберто Еко

"Множество книги са като ключове от непознати стаи в замъка на собственото аз.", Франц Кафка

"Книгите са като огледалата: ако в тях гледа глупак, не можеш да очакваш да видиш отражението на гений.", Джоан Роулинг

"Книгите са най-тихите и най-постоянни приятели. Те са най-достъпните и най-мъдри съветници, както и нашите най-търпеливи учители.", Уилям Елиът

"Ако има книга, която искате да прочетете, но още не е написана, вие сте този, който трябва да я напише.", Тони Морисън
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: За книгите

Мнение от Kleo »





Отскоро го следя, малко краен ми идва, но намирам много истина в думите му, за огромно мое съжаление.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: За книгите

Мнение от Kleo »

Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: За книгите

Мнение от Kleo »



Пуснете на 15.30 минута и го чуйте. Колко е тъжен!

"... Те остават несловесни. С неразвито въображение. ..."

А на 20-тата минута... О! Какво е преживял той самият.

Чуйте го какъв морал е имал, каква отговорност... И е свързано с пътен инцидент, с неговата кола, пийнал е бил...
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: За книгите

Мнение от Kleo »

На вълнА Милен Цветков съм, отново, гледам разни видеа с него, които /признавам си чистосърдечно/ бях пропуснала сред толкова огромния информационен поток! ... И пак ми е много тъжно за нелепата му кончина.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Нели
Философска система
Мнения: 1466
Регистриран на: 23 Авг 2010, 19:49

Re: За книгите

Мнение от Нели »

Kleo написа: 20 Май 2020, 11:21 На вълнА Милен Цветков съм, отново, гледам разни видеа с него, които /признавам си чистосърдечно/ бях пропуснала сред толкова огромния информационен поток! ... И пак ми е много тъжно за нелепата му кончина.
Така е, Деси, кончината беше абсолютно нелепа.
В този ред на мисли, както и в контекста на масовия, буквално истеричен страх от смъртта, който покрай модерния вирус лепне във въздуха, си мисля, че много хора не осъзнават колко сме близо до смъртта във всеки миг. Не зная дали тук му е мястото като тема, но ще кажа какво мисля:
Всеки ще умре и всички ще умрем, това е ясно. Въпросът тук е дали след нас ще остане празно място, дали ще липсваме. А за да липсваш, първо трябва да присъстваш. За да оставиш празно място, преди това трябва да си го заел - в нечий ум, в нечие сърце, в обществото, в някаква структура (семейство, колектив, род, клуб). За този смисъл и за тези житейски постижения рядко се замисляме, вместо това ходим на работа и купуваме вещи, но... дали не олекваме именно от гледна точка на този вид житейска "тежест"? Memento mori (помни смъртта или помни, че си смъртен), както са казвали древните. Защото само тогава, помнейки, че сме смъртни, имаме шанс да съумеем да живеем. Vita brevis (животът е кратък), нали? А човекът е не само смъртен, понякога той е внезапно смъртен (по Булгаков) - все пак в темата за книгите цитатът от любима книга идва естествено.
Последно промяна от Нели на 20 Май 2020, 17:07, променено общо 1 път.
"Когато всички мислят еднакво, никой не мисли достатъчно" Уолтър Липман
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: За книгите

Мнение от Kleo »

Да. Благодаря. Че ми отговори. Нели. Прегръдка.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: За книгите

Мнение от Kleo »

Чета книгата "Попитай мъдреца. 150 притчи за великата тайна на живота", изд. Гнездото, София, 2019 г., съставител: Калина Петрова, много ми харесва, препоръчвам я на всички ви /сборник с притчи е/.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: За книгите

Мнение от Kleo »

Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Публикувай отговор