РАЗВОДЪТ... преди и след него... какво става с живота след развода?

Свобода на словото
Публикувай отговор
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ... РАЗВЕДЕНИ ЗАЕДНО ...

Мнение от Kleo »

Какво е продуктивна любов и как да я постигнем?

Любовта е "участвам, а не хлътвам"

Какво е продуктивна любов и как да я постигнем?

Влюбването. Онези мигове на приятни трепети, които преминават през цялото ни тяло, ум и душа. Изпитваме силна доза вдъхновение и жажда за живот – да чувстваме повече, да се наслаждаваме повече, да живеем повече – сякаш все по-интензивно и на бързи обороти, жадни за още. Стремим се да не пропуснем нищо от насладата, която носи допирът с другия. Влюбването е мотиватор. То може да ни накара да надскочим собствените си граници и представите, да излезем извън рамката, която сме начертали в главата и в живота си. Дотук добре.

Какво обаче се случва, когато първоначалната емоция утихне? Възможно е да се получи отлив и личността да се завърне обратно в рамката. Най-добрата част от нас, която сме демонстрирали, се сблъсква с онази рутинна същност, която доскоро е обитавала нашето ежедневие. Едната трябва да надделее поне мъничко и да стане водеща, за да се преодолее дълбочината на евентуалния вътрешен конфликт между тях.

И въпросът не е, че най-доброто, което сме извели на преден план, за да впечатлим възлюбения, е нереално. Въпросът е, че поддържането на най-добрата същност (с която не сме свикнали) във времето изисква много енергия, усилия и воля. Започва основното предизвикателство пред влюбването.

Дали то ще се развие в любов? Дали можем да приемем другия с неговите светлини и сенки и да го обичаме и заради двете? Дали можем да прегърнем неговия реален образ?

Истината е, че не всяко влюбване прераства в любов и не всяка любов започва с влюбване.

Влюбването е леко и еуфорично, но любовта не е нито лесна, нито съвършена, нито безпроблемна. Любовта е просто любов.

Да, тя е естествена, тя е изначално заложена в нас, но не е лесна. Моментът, в който човек се откаже от илюзията за съвършената двойка, за съвършения живот, за съвършената личност, тогава ще започне да обича много по-цялостно партньора си, живота си и самия себе си.

Да приемем, че любовта е лесна, означава да отречем необходимостта от това да полагаме усилия за нейното развитие.

Животът се движи, реалността се променя, хората също и в усилията на тази динамичност е нужно човек да полага грижи за любовта, да я разгърне и превърне в продуктивна реалност.

А какво означава да бъдеш продуктивен? Да създаваш, да твориш, да имаш принос, т.е. да внасяш нещо ново в действителността.

Именно с параметрите на продуктивната любов се занимава и известният психотерапевт Ерих Фром. Според него мнозинството вярва, че да обичаш е „проста работа“, трудното идва единствено от намирането на обект на любовта. Фром приема любовта като вътрешна енергия с активен характер. Тя демонстрира човешката сила, но само в условия на свобода.

Любовта „е участвам, а не хлътвам.“

Активният характер на любовта се изразява в способността да даваш, но не жертвайки нещо или пък очаквайки получаване в замяна. Според Фром продуктивната личност възприема даването не като „обедняване“, а като признак на сила.

В самия процес на даване човек изживява своето изобилие, своята мощ, своята пълнота. „Бедният“ човек има ли какво да раздава?

Най-ценното, което една личност може да отдаде на друга, е самата себе си, но не като акт на саможертва, а като акт на споделяне. Само когато личността сподели себе си, е възможна истинската среща с другия.

Ерих Фром извежда няколко характеристики на продуктивната любов:

Те са тези, които я отличават от псевдо-обичта и я проявяват в нейния активен характер – т.е. в способността и да създава.

Грижа – Бихте ли повярвали на жена, която твърди, че обича цветята, ако забрави да ги полива? Според Фром обичта е активна грижа за живота и за развитието. Той смята, че смисълът на любовта е да направиш нещо „да расте“. Разбира се, когато става въпрос за любов между цялостни личности, то тогава тази грижа може да се опише като загриженост за живота на другия.

[img]http://m4.netinfo.bg/media/images/23157 ... liubov.jpg[/img]

Отговорност – това е състояние, което Фром описва като да „бъдеш в готовност да отговаряш“, да откликваш, да си насреща, когато другият има емоционалната нужда от подкрепа. Отговорността означава, че съзнателно си избрал да се свържеш с друго човешко същество и да достигнете до една цялостност докато запазвате своите индивидуалности.

Уважение – Фром посочва, че коренът на думата, произхожда от латински (respicere) и означава „гледам към“. Той описва уважението като способността да се види личността такава, каквато е и да се приеме и оцени като уникална индивидуалност. Уважението изключва необходимостта да се променя партньора, за да се превърне в това, от което човек има нужда или в обект на ползване.

Познание - Грижата, отговорността и уважението не биха били възможни без познанието, без възможността да усетиш и приемаш човека такъв, какъвто е. Стремежът към познание е свързан с желанието да разгадаеш „тайната на личността“. Но тъй като всеки човек се променя непрекъснато, съобразно събитията и взаимодействията в живота му, то пълното познание е невъзможно. Въпреки това Фром извежда едно друго ниво на познаване, отвъд рационалното. Това е единението с другия по пътя на любовта. Тогава човек опознава себе си и другия, но не чрез ума, а чрез сърцето.

Възможна ли е продуктивната любов? Не просто е възможна, но тя е пътят към истинската взаимност.

Автор: Жени Тодорова, психолог и трансперсонален терапевт

Припомнете си още:
Забрави онзи, който те нарича „кукличка” и се отдай на този, за когото си „съкровище”
Записки под завивките
Поколение отличник
Вкусът на желанията
Опитомяване – да излезеш от дупката
Истината и спестените мръсни чорапи
Здравословният егоизъм да обичаш
На задния фон нещо ново
Има съдба, която ни направлява. Има бъдеще, което ни очаква...


[img]http://m.netinfo.bg/media/images/23157/ ... liubov.jpg[/img]
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ... РАЗВЕДЕНИ ЗАЕДНО ...

Мнение от Kleo »

cchery написа:
Kleo написа:И друго нещо ми хрумна, ако може да помоля Чери, да даде на тази тема още месец съществувание. През това време всеки, който иска да пише в нея, да ми пише. И след това да й тури ключа. За мен тя вече е изчерпана тема. Време е да я оставя да потъне назад, но най-добре като че ли да бъде заключена, като затворена страница. Да не се трие, но да не е отворена за писане.
Деси, интересна е идеята ти и разбира се, че ще я заключа, щом така искаш. Моля те само да ми напомниш. :)
Моля те вече за ключе, Ани! И мерси много! Обичам те много и ти благодаря от сърце, че беше с мен при всички перипетии и критични сърдечни ситуации през миналите години :922 Не ми спестяваше критика, съвети, но си оставаше истинска ПРИЯТЕЛКА!!!
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ... РАЗВЕДЕНИ ЗАЕДНО ...

Мнение от Kleo »

Тъй като темата ми е отворена отново, реших да драсна още няколко реда по нея :222 Пък който го вълнува, да чете. Който не е свободен да подмине поста ми.

И така, октомври 2019 година сме си все така заедно с Хри. Щастливи сме. Още се учим как да се обичаме по-подходящо за другия. Много сме различни. Но сме си все така разведени заедно :)

Преди няколко сутрини изведнъж се сепнах в съня си. Сънувах, че Хри ми е паднал на колене и слага на пръста ми годежен пръст :1062 Беше толкова сладко и едновременно смешно това!

Като му разказах, и той се засмя. Пръстен, разбира се, няма. От негова страна де. От моя - също. Аз втори път брак на един и същ мъж не предлагам! :fan

Виж, ако той предложи - тогава ще му мисля. Засега няма такива изгледи обаче :1044 ... Хм, днес е 13 октомври - преди 6 години на тази дата се нанесох да живея на село при таксиметровия. А днес се ровя нарочно в миналото си и си правя житейските изводи.

От март 2014, когато се върнах последно при него, до октомври 2019, са изминали вече цели 5 години и половина. Вече зная, че съм взела вярното решение за мен, за него и за Алекс :954

И така, живот и здраве, сега през 2020 година на 1 март ще станат точно 23 години от запознанството ми с него :222
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ... РАЗВЕДЕНИ ЗАЕДНО ...

Мнение от Kleo »

Нещо се случва.
Случват се неща.
Безброй неща между мен и Хри... :1044

19 тъжни, но мъдри истини за Любовта :222

И една песен на Ивана :cry:

[youtube]DTcvj-7WlZc[/youtube]

И още две :cry: Текстовете са важни, текстовете. Не толкова мелодията и певицата. Както и да е:

[youtube]mLSLLxSbUgw[/youtube]

[youtube]or5RmohZHRc[/youtube]
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ... РАЗВЕДЕНИ ЗАЕДНО ...

Мнение от Kleo »

[youtube]PsZFRaj05HQ[/youtube]

[youtube]KtKxWl755YU[/youtube]
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ... РАЗВЕДЕНИ ЗАЕДНО ...

Мнение от Kleo »

6 години и половина от развода ни по взаимно съгласие
разсъждавам си тука, размишлявам си за някои неща
дори току-що писах в бг-мамма на една жена, искаща съвет
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ... РАЗВЕДЕНИ ЗАЕДНО ...

Мнение от Kleo »

Купи ми червена роза точно вечерта, когато аз си купих бяла китка.
Купи ми лазерен принтер, защото съм учителка и съм имала нужда.
Ами какво друго да кажа? Благодарна съм му много! :1216
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: ... РАЗВЕДЕНИ ЗАЕДНО ...

Мнение от cchery »

Kleo написа:Купи ми червена роза точно вечерта, когато аз си купих бяла китка.
Купи ми лазерен принтер, защото съм учителка и съм имала нужда.
Ами какво друго да кажа? Благодарна съм му много! :1216
:1065 :1065 :1065 :1065
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ... РАЗВЕДЕНИ ЗАЕДНО ...

Мнение от Kleo »

cchery написа:
Kleo написа:Купи ми червена роза точно вечерта, когато аз си купих бяла китка.
Купи ми лазерен принтер, защото съм учителка и съм имала нужда.
Ами какво друго да кажа? Благодарна съм му много! :1216
:1065 :1065 :1065 :1065
:plezya se :plezya se :plezya se :lol: :lol: :lol: :1062 :1062 :1062
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ... РАЗВЕДЕНИ ЗАЕДНО ...

Мнение от Kleo »

[youtube]L1XbHw_4wYo[/youtube]

Истините за брака, за които никой не ни предупреждава!

Едно от най-важните неща за връзката с партньора, които разбираме през годините, е, че вместо да се опитваме да я превърнем в съвършена, трябва да гледаме на нея като на истинска. Това означава да осъзнаем, че изграждаш живот с човешко същество, което си има своите странности, капризи и недостатъци – също като теб. И вместо очакванията, създадени от книги и филми, да се провалят пред очите ти и станат причина за разочарования, заложѝ на реалистични представи за обстоятелствата и работи върху тях.

Прекрасните моменти вървят ръка за ръка с недоразумения и кавги, които няма как да не причинят болка и на двама ви. Най-доброто решение обаче е не да ги игнорираш, а да вникнеш в причините за тях. Разровихме се за мнения на терапевти и консултанти, и подбрахме 5 ценни истини за взаимоотношенията с партньора, които се налага да приемеш, за да бъдеш по-щастлива и подготвена за предизвикателствата на брака.

Изображение

5 истини за брака, за които никой не ни предупреждава:

1. Сексът изисква работа. Или по-точно усилия за запазване на страстта, тъй като с времето той става предвидим и планиран, а с това и по-малко романтичен. Затова двойките трябва да се стремят да поддържат интимните си преживявания интересни, както и да се грижат за здравословните проблеми, които могат да повлияят на половия живот. Терапевтът от Флорида Ерин Паризи съветва да общуваш открито с партньора и да се грижиш за сексуалния си живот с оглед на своето и неговото здраве.

2. Понякога ще ти се струва, че мразиш партньора си. Обратното на любов не е омраза, твърди Паризи, а безразличие. Изводът от практиката ѝ като консултант и терапевт е, че единствено хората, които обичаш много, могат да те изкарат от кожата ти толкова, че понякога да ги мразиш.

3. Ще разбереш, че част от проблемите нямат решение. Важно е да осъзнаеш, че не всеки проблем е разрешим, казва терапевтът Сара Кларк, защото подходите към двата типа са различни. Например: ако ти си по-общителна, а съпругът ти не е, това може и да не се промени. Когато спреш с опитите да се намериш изход в задънена улица и започнеш да търсиш начин да се справиш със ситуацията такава, каквато е, повече няма да гледаш на някои неща като на проблеми.

4. Не можеш да отделиш време за всичките си контакти. Обещанието бракът да не променя социалния ти кръг може и да не се изпълни. Семейният терапевт Раби Слаткин казва, че срещите с други двойки може да създадат предпоставки за сравнения с околните. Необходимо е да изградите баланс, но и да прекарвате време само двамата, като според Слаткин тези моменти трябва да бъдат приоритет, дори това да е за сметка на срещите с други хора.

5. Ти не си половинката си. Не че е нещо, което не знаеш, но това е един от ключовите моменти на осъзнаване в една връзка. В началото колкото и да си мислиш, че с половинката си приличате, се оказва, че някои от възгледите му не съвпадат с твоите. Но именно в уважението към тези различни мнения се крие ключът към успешните взаимоотношения.


[youtube]icpQgbezS94[/youtube]
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: ... РАЗВЕДЕНИ ЗАЕДНО ...

Мнение от cchery »

Деси, изчетох с интерес какво си постнала относно брака. Аз се впечатлих и ще обърна внимание на 2 от тези неща, защото се доближават много до моите разбирания.

2. Понякога ще ти се струва, че мразиш партньора си. Обратното на любов не е омраза, твърди Паризи, а безразличие.

Действително не омразата, а безразличието е най-пагубното отношение, което някога съм получава. Следствие на което е и най-тежкото усещане за бездънна пропаст, липса на смисъл и безнадеждност, проявявало се у моята душа. Познавам тази болка. Тя не подлежи на словесно описание. Съотнесено към темата на поста - действително е много добре партньорът да си зададе въпроса: мразя или ми е безразличен/на половинката ми преди да поиска да прекъсне връзката.

5. Ти не си половинката си. Не че е нещо, което не знаеш, но това е един от ключовите моменти на осъзнаване в една връзка. В началото колкото и да си мислиш, че с половинката си приличате, се оказва, че някои от възгледите му не съвпадат с твоите. Но именно в уважението към тези различни мнения се крие ключът към успешните взаимоотношения.

Да осъзнаеш, че влизайки във връзка, това не те прави половинка на едно цяло, за мен е ключов момент. И чувам сега един хор, който граква срещу мен: "Ама как така?!?!?! Нали е точно обратно - двама души като се съберат да направят едно цяло!!!!". То пък всъщност къде ли и да го чуя този хор при положение, че тук сме си само ние :lol: :lol: :lol: . Но... се замислям дали да не споделя поста на Деси във фейса. Така де - разсеях се, а искам да обясня какво имам предвид. За мен ОГРОМНА грешка е партньорите в една връзка или брак да формират цялостност като допълващи се половинки. Рядко на света могат да се открият напълно еднакви личности - под еднакви се разбира като мислене, светоусещане, възприемане на околния свят, отношения, общностност, цели, мечти, реализации. Това дори ми звучи като създаване и сплотяване на екип, а не като двойка, определяща своето съществуване по правилата на любовта. От друга страна опитът ми показва, че запазиш ли своята индивидуалност, не загубиш ли нищо от образа, който е привлякъл партньорът ти, си гарантираш да бъдеш интересен на другия дълго време. Винаги съм се чудела, когато видя двойка, които правят всичко заедно, тези хора изпитват ли удоволствие или просто живеят?

И като капак за всичко мога да отбележа: една двойка осъзнае ли, че:

3. ..... част от проблемите нямат решение.

ще бъде завинаги щастлива. Защо ли?! Защото проумях, че ние хората отделяме много повече от 50% от времето си да си блъскаме главите как да решим даден проблем... при това с посредствени резултати от тази борба. Не знам защо така е устроен човек, че вместо да прегърне хубавото, да го мултиплицира и разпространи, изпитва неистов интерес да се блъска да решава драми. На 40+ мога смело да заявя, че по-често НЕ приемам битки, които не са мои. Като пряко следствие от последното е едно проглеждане, при което видях колко много хубави неща има в живота ми, които заслужват моето време, внимание и отношение. :954
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Публикувай отговор