Цветята на д-р Бах

Свобода на словото
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Цветята на д-р Бах

Мнение от Kleo »

Когато си мислиш, че това е краят

Илиaна Смилянова

Изображение

Когато навън се здрачава, отвътре започва да просветлява...

Ние, хората, сме много издръжливи същества. Самите ние дори не подозираме колко много можем да понесем. Една мъдрост гласи, че човек може да преживее всичко, освен собствената си смърт. Всъщност в себе си знаем, че и тя не е краят...Но всеки от нас има своя предел на поносимост, на болка. Болка не толкова физическа, колкото душевна - защото и най-силната телесна болка не може да се сравни с онова неописуемо трудно състояние, когато ни боли душата. И може би рано или късно, по-скоро за добро, отколкото за зло, всеки от нас достига този предел – не случайно и не защото нещо е или не е направил. А защото му е време да се промени.

Изображение

Точно тази промяна обаче не може да бъде формална, условна, повърхностна. Тя трябва да докосне най-дълбоката ни същност, сърцевината на онова, което сме. И да ни свърже отново с източника, от който произлизаме и към който, осъзнато или не, се стремим да се завърнем, обогатени с даровете на своите преживявания.Сред цветята на Бах има една есенция, която ни помага да преживеем именно такива трудни моменти и не само да оцелеем, а да преоткрием и да последваме светлината в „тъмната нощ на душата“. Създадена от цветовете на сладкия (ядливия) кестен, тя е лек за следното описано от Едуард Бах състояние: „За онези моменти в живота на някои хора, когато страданието е толкова голямо, че изглежда непоносимо. Когато човек умствено и физически сякаш е достигнал своите крайни предели на поносимост и ще рухне. Когато сякаш единственото, което предстои да се случи, е разруха и унищожение.“

Изображение

Това състояние е предадено много точно и от Емили Дикинсън (в превод на Цветан Стоянов):

Да се бориш на глас е храбро –
но по-голяма е храбростта,
когато се биеш вътре в сърцето си
с кавалерията на скръбта...

Да преживеем и да подпомогнем себе си в тази мъчителна борба, в тази си коренна трансформация, е болезнено, но целебно и нужно преживяване. То наподобява събличането на стара житейска кожа, на отказ от остаряла и вече вредна за нас представа за себе си и за света. Само така можем да отворим място за радостта и мира в тялото, душата и живота си. Само така ще можем след това, обновени, раними, но и силни по новому, да обновим вътрешната и външната си посока и да повдигнем себе си. А така и целия свят заедно с нас.

Изображение

Затова, когато си мислим, че сме достигнали дъното на своята болка и отчаяние, когато сме убедени, че това е краят и „от никъде взорът надежда не види“, е нужно да се от/пуснем и да допуснем да бъдем спасени. Защото всеки от нас никога не е сам, а спасението винаги е на една ръка разстояние. Една човешка и една божествена ръка. Които трябва да се срещнат.

Сериозни остри и хронични проблеми и заболявания изискват консултиране със специалист.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Цветята на д-р Бах

Мнение от Kleo »

Целебни изречения за трудни ситуации (I част)

Автор: Илиaна Смилянова

В този текст включих идеи за целебни изречения, които могат да ни подпомогнат в хармонизирането на различни разболяващи ни мисли, чувства и преживявания. В основата на изброяването е целебната система Цветята на Бах – затова всяко състояние е свързано и с определено цвете (есенция) от тази уникална, нежна и балансираща човека система.

Разпознайте онези трудности, които в момента са актуални за вас. И си направете букет от целебни слова, които да ви помогнат да си възвърнете лекотата и радостта.

1. Страхувам се от конфликти; правя ненужни компромиси, за да избегна конфронтация, и после се измъчвам. Агримония.

Осмелявам се да се покажа без маска и без грим, за да допусна истинска близост.

2. Постоянно се тревожа, без да знам защо; попивам чужди страхове. Трепетлика.

Уча се да различавам своите от чуждите предчувствия, нужните от ненужните ми страхове. Приветствам своята чувствителност към невидимото, която е дар, а не заплаха.

3. Болезнено чувствителен съм към критика, но самият аз понякога ставам свръх критичен или свръх толерантен. Бук.

Всеки недостатък, у мен или у другите, е недостиг на светлина и подсказва спящ талант – избирам добронамерено да му помогна да се пробуди и прояви.

4. Не умея да отказвам, ставам свръх услужлив за сметка на моите желания и нужди. Червен кантарион.

За да мога да служа, не трябва да слугувам. Уча се да зачитам своите желания и да заздравявам своите граници, за да не разхищавам силата си.

5. Прекомерно съм зависим от външна информация, от чуждо мнение и одобрение. Зъбна трева/Церато.

Вслушвам се във вътрешния си глас; стремя се да разпознавам и да следвам интуицията си, която винаги ми подсказва верния път.

6. Натрупвам гняв; стремя се непрестанно да се контролирам, но понякога силно избухвам. Джанка.

Уча се спонтанно и без страх да изразявам вълненията си и да не се насилвам, за да си върна свободата и смелостта.

7. Имам проблеми с концентрацията, забравям, зациклям в сходни житейски ситуации. Кестенови пъпки.

Присъствам и тялом, и духом там, където съм, за да уловя и да преживея вълшебството на настоящето и да напредна в посоката, в която искам да се придвижа.

8. Склонен съм да прегрижвам близките си, но и да се самосъжалявам; имам страх от изоставяне. Цикория.

Уча се да давам толкова, колкото мога да приемам от другите – за да (се) обичам безусловно.

9. Сънлив съм, бягам във фантазии; трудно ми е да реализирам мечтите си. Повет.

Отварям сетивата си за днешния ден и се събуждам за настоящето, за да мога да материализирам бляновете на душата си.

Изображение

10. Свръхчувствителен съм към ред и чистота; затъвам в детайли и пропускам същественото. Киселица.

Приемам несъвършенството като важна част от живота; освобождавам се от излишното и се стремя да откривам божествения порядък във всичко, до което се докосвам.

11. Страхувам се, че няма да се справя с многото си задачи; идва ми да захвърля всичко. Бряст.

Уча се да се доверявам на другите и да преотстъпвам част от задълженията си; преосмислям представите си за успех.

12. Склонен съм да се обезверявам и да се отказвам от замисленото при появата на трудности – започнатото ми се струва загуба на време и смисъл.Тинтява.

Смисълът е не в резултата, а в преживяването; забавянето и трудностите по пътя ми помагат да се задълбоча и да видя нещата под необичаен, творчески ъгъл.

13. Имам хронични страдания, с които съм се примирил; не допускам, че мога да се избавя от неразположенията си. Улекс.

Надеждата не ме изоставя дори и тогава, когато аз съм забравил за нея – и ме подтиква да се пробудя за нов живот, изпълнен с радост и лекота.

14. Не обичам да бъда сам, стремя се да бъда в центъра на вниманието; обичам да говоря, основно за себе си. Калуна.

Уча се да проявявам задълбочен интерес към себе си, да се опознавам и да обиквам собствената си компания. Готов съм да порасна в собствените си очи.

15. Изпитвам ревност, завист, омраза; ставам подозрителен, злопаметен и силно раздразнителен. Джел.

Осмелявам се да призная чувствата си, свързани с нараняванията и отхвърлянията в живота ми; готов съм да се освободя от отровата в сърцето си и да го отворя за любовта.

16. Тъгувам по миналото, неудовлетворен съм от настоящето и не вярвам в него. Орлов нокът.

Готов съм да се освободя се от обезсилващата сянка на миналото и да навляза с вяра в светлината на настоящето, за да му помогна да прояви безценните си дарове.

17. Отегчен съм, липсва ми вдъхновение, усещам се изчерпан. Габър.

Уча се всеки нов ден да се пробуждам за красотата на живота, да обновявам гледната си точка и да откривам „живата вода“ точно там, където съм сега.

18. Нетърпелив, избухлив и припрян съм, страхувам се, че нямам достатъчно време. Слабонога.

Стремя се да действам не бързо, а навреме; уча се да не притискам себе си и другите и да се свързвам спокойно с ритъма на живота.

19. Имам ниско самочувствие, склонен съм да се подценявам, отказвам се от нови начинания, защото се страхувам да не се проваля. Лиственица.

Проглеждам за своята уникалност, приветствам изявата си и пробуждам силата си да увеличавам светлината в себе си и в света.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Цветята на д-р Бах

Мнение от Kleo »

Залудо не стой, но залудо и не работи!

Изображение

Автор: Илиaна Смилянова, 11.10.2019 г.

Изображение

Да влагаме енегията си и усилията си в нещо, което ни е по сърце, е споделена мечта. Тогава не работим, а творим, душата ни радостно пее, а онова, което влагаме чрез труда си, ни се отплаща многократно.

Изображение

Случва се обаче ние самите да прекрачим здравословната граница, която отделя желанието от задължението, „искам“ от „трябва“, усилието от насилието. Насилието не над друг, а над себе си. Когато сме в такова нездраво състояние, личността ни оглушава за посланията на душата ни и се опитва да действа сама според собствените си представи, правила и очаквания. Радостта, лекотата, удоволствието, насладата започват да напускат дните ни, а чувството за задължение остава основният ни мотиватор. И ние, игнорирайки нежеланието си, се роботизираме, втвърдяваме се, губим ценни сили и ресурси. И започваме да привличаме трудности и задължения.

--
Сред Цветята на Бах есенцията, която ни идва на помощ при това нехармонично състояние, е ДЪБ. Така я представя Едуард Бах:

„За онези, които полагат усилия и се борят силно, за да оздравеят или за да изпълнят задачите в ежедневието си. Те продължават да опитват отново и отново, дори когато случаят изглежда безнадежден. Продължават да се борят. Недоволни са от себе си, когато болестта им пречи да изпълнят задълженията си или да помогнат на другите. Смели хора, те могат да се борят срещу големи трудности, без да губят надежда и без да се отказват.“

Изображение

Когато насилието измести усилието, дългът – желанието, отговорността – свободата, е нужно не да притискаме себе си все повече и повече, плащайки все по-висока, често непосилна и за тялото ни цена, а да се забавим, да се изчакаме или да се върнем назад – дотам, където сме изоставили по пътя и радостта, и лекотата. Там, където сме започнали да изневеряваме на желанието си със задължението.

Нужно е да събудим у себе си спомена за умението да се щадим, да не довеждаме себе си до предела на издръжливостта си. Нужно е да съберем сили и да се освободим от капана на вътрешната принуда, от натиска на „вътрешния насилник“, на садо-мазохистичните отношения със себе си. Нужно е да опознаваме и да ценим все повече своите възможности и граници, своите здрави и неслучайни вътрешни и външни ограничения.

За да не превърнем живота си, ежедневието си от сътрудничество в борба, от танц в маршируване, от партньорство във вътрешно робство. За да не станем насилници, които, макар и с добри намерения, черпят без усет и мяра от ресурсите си, без да се зареждат. И може би бавно, но сигурно вървят към пълното си изтощение. А вместо това да развиваме умението да играем с радост и наслада играта на живота. Умението да се щадим, да си благодарим, да бъде милостиви към себе си. Да се помилваме.

За да открием, че така удовлетворението е по-близо, радостта и лекотата са верни наши спътници, а работата-творчество е и резултатна, и забавна. И че можем да завършваме и без да се довършваме.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Цветята на д-р Бах

Мнение от Kleo »

Работим ли или рОботим? Нека си отдъхнем, за да не издъхнем! :plezya se

Автор: Илиaна Смилянова, 10.01.2019 г.

Изображение

Всеки от нас, като божествено създание, има непрестанна връзка с неизчерпаемия източник на енергия и вдъхновение. Но същевременно всеки от нас, бидейки и човешко същество, е ограничен в своите възможности. Понякога забравяме това и загърбваме сигналите, които душата и тялото винаги ни изпращат навреме, за да ни предупредят за злоупотреба със себе си и за предстоящо изчерпване на силите ни. Тогава изпадаме – временно или трайно, в състояние, в което губим желание, интерес и възможност да продължим напред с радост и лекота, да изпълним поети вече ангажименти и да поемем нови предизвикателства.

Работата е начин да сбъдваме себе си, да осъществяваме мечтите си, да (си) бъдем полезни. Но е важно да помним, че почивката е неотделно свързана с работата и че без нея и най-любимото ни занимание рано или късно ще се превърне в непосилно и вече нежелано бреме. В целебната система на Цветята на Бах лекът за това нехармонично и разболяващо ни състояние е есенцията МАСЛИНА, Olive. Ето как Едуард Бах представя нуждата от нея:

За онези, които са страдали много умствено и физически и са толкова изтощени и уморени, че имат чувството, че вече нямат никакви сили за каквото и да било усилие. Ежедневието е за тях тежка работа, без никакво удоволствие.

Изображение

Въпрос на себеуважение е да познаваме и да изразходваме ергономично ресурсите си, да развиваме умението да намираме точния баланс между активност и пасивност, и да не злоупотребяваме със Силата – включително и със своята собствена. Любов към себе си, към ближните и към света е да се грижим добре за себе си, да поддържаме осъзната връзка с любящия Източник, който е неизчерпаем, да търсим подкрепа и енергия под нужната ни форма, да приемаме помощ – както свише, така и от другите.

Защото не можеш само да даваш – нужно е да умееш и да получаваш. А приемането е висша форма на доверие.

Добре е да знаем, че ни изчерпва както онова, което правим насила, макар и с убедителна мотивация, така и загърбените ни и неосъществени мечти и желания. Изтощава ни както прекомерното натоварване с наши или чужди очаквания, отговорности и задължения, които често по навик вече дори не подлагаме на съмнение, така и собственият ни нереализиран потенциал, който ежедневно пренебрегваме и изтласкваме на заден план – неосъзнато или с извинението „някога, когато му дойде времето”.

А времето никога не идва само. То идва с възможности, повикани от нашата смелост за хармонична промяна, от нашата решимост да си върнем удоволствието от изборите, които правим, от отношенията, които избираме за себе си, от интуитивните и верни стъпки, които предприемаме всеки божи ден.

Да насилваме себе си до крайно изтощение не може да бъде добър избор за никого. Защото целта никога не оправдава средствата. И всяка стъпка по ежедневния ни път, за да даде смислени, добри и благи плодове, трябва да бъде направена с любов, радост и лекота.

*Сериозни остри и хронични проблеми и заболявания изискват консултиране със специалист.

Изображение
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Цветята на д-р Бах

Мнение от Kleo »

Признанието идва с призванието!

Автор: Илиaна Смилянова

Изображение

Идвайки на тази земя, всеки от нас носи със себе си дар, съкровище, което очаква да бъде разкрито, оползотворено, споделено. Понякога сравнително рано достигаме до скъпоценното вътрешно познание къде и в какво е дарбата, силата ни. Но може и да ни отнеме немалко време и усилия това да разчетем вътрешната си карта и да се решим да проходим пътя до вътрешното ни злато, което ни зове от първия до последния ни дъх.

Трудността да открием призванието си нерядко е породена от многообразието от таланти и интереси, които притежаваме. Това многообразие може да ни носи вдъхновение, но може и да ни обърква, да ни пречи да отсеем „зърното от плявата“ и да се фокусираме върху онова занимание-призвание, което идва да ни помогне да осмислим живота си и да се себесбъднем. И да осъзнаем верността на една непопулярна максима – че колкото по-малко, толкова повече.

Сред Цветята на Бах има есенция, направена от цветовете на ДИВИЯ ОВЕС, която ни идва на помощ, когато ни е време да разпознаем и да последваме себе си и таланта си в изобилието и многообразието от възможности в и около нас:

„За онези, които имат амбицията да постигнат в живота си нещо забележително, които искат да имат много опитности, да могат да опитат всичко, което животът им предоставя. Техният проблем се състои в затруднението им да решат с какво занимание да се захванат. Въпреки че амбицията им е твърде голяма, те не могат да определят каква задача ги привлича, което може да ги доведе до протакане и до неудовлетворение.“ – Едуард Бах

Изображение

Хармонизирайки тази своя ключова вътрешна честота, ние си припомняме умението да си отказваме излишното, да не бъркаме качеството с количество, да степенуваме по вътрешна важност възможностите и предизвикателствата, да разпознаваме по усет онова, което ни очаква и ни принадлежи. Така съумяваме да отворим очи, да открием „своето нещо“ – невидимо за всички останали, и с желание да му се отдадем изцяло, търпеливо и безрезервно. А то да ни помогне да опознаваме и да развиваме себе си, да даваме и да получаваме ежедневно любов, удовлетворение и признание, към което всички ние, осъзнато или не, се стремим.

Можем да бъдем признати само когато си признаем кои сме и какво искаме – и то не от другите, а от себе си. Само когато опознаем, уважим и проявим различността си и уникалността си, когато спрем да се преструваме и да правим ненужни професионални компромиси. За да не останем длъжници на себе си, като върнем обратно неизползвани богатствата, които сме донесли с раждането си тук, в този си живот. А съумеем да умножим „талантите“ си и с тях да обогатим и ощастливим и себе си, и света. И да изявим смело и искрено същността си.

Защото няма значение кои сме, ако сме истински.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Цветята на д-р Бах

Мнение от Kleo »

Център за Бахова терапия “Цветята на света”
38-ТЕ ЕСЕНЦИИ – ОПИСАНИЕ
Терапията с цветни есенции на Д-р Бах

Център за Бахова терапия - Цветята на света - цък! :524

Методът на д-р Бах въздейства върху умственото и етерното тяло на човека. Въздействията са по-незабележими, но са по-цялостни от органните и билковите лекарства.

„Тъй като умът е най-деликатната и чувстваща част от тялото, той показва много по-определено, отколкото тялото, атаката и направлението на болестта, така, че умът е избран за показател на това, какво лекарство или лекарства са необходими. Не обръщайте никакво внимание на болестта, мислете само за мирогледа на онзи, който страда." - Д-р Бах

Всякa от 38-те цветни есенции на д-р Бах е свързана с определени емоционални състояния. За да си изберете своите цветя, помислете си какви сте по характер и как се чувствате в момента. Необходимо е да бъдете максимално обективни и критични към себе си. Въпреки, че е най-добре да се обърнете към бахов терапевт, ако нямате такава възможност си помогнете с теста. Може да се нуждаете от няколко цветя в дадения момент или само от едно.

Все пак, не прекалявайте – едновременното приемане на повече от 6 есенции не е за препоръчване. Най-добре е да започнете даже с 2-3 отначало. С тези, които описват най-силните емоционални състояния в момента. Приемайте по 4 капки 4 пъти дневно под езика до настъпване на желания ефект.

Постепенно емоциите ви ще се балансират и ще започнете да се чувствате по-хармонично и уравновесено. Тялото, както и емоциите, могат да минат през очистителна реакция, но тя по правило е мека и е първите 2-3 дена.

При децата баховите есенции имат може би най-бърз и видим резултат, тъй като те са най-непредубедени, чисти и освободени от емоционалните проблеми и натоварвания на възрастните.

Тук са изброени 38-те бахови есенции с техните основни характеристики. Тъй като има достатъчно информация в интернет, се постарахме в съкратен вид да дадем най-полезното за практическото използване на цветята.

Има приложена и таблица за седемте групи емоции, която също е много лесна за ориентиране.

1. Agrimony /Камшиче/ – крие проблемите си. Цветето на честността. Основни симптоми: крие се зад маска на безгрижие и веселие. “Продължавам да се усмихвам, въпреки грижите и проблемите”. То е за хора, които крият своите страхове, мъки и тревоги под маската на доброто настроение, приятелско отношение и хумор. Сдържани и потайни. Те не говорят за своите проблеми и мразят кавгите. Те търсят облекчение от вътрешната си болка в компанията на други, в пушене, пиене и други пристрастявания. Нощем обикновено не спят заради своите тревоги.

2. Aspen /Трепетлика/ – неопределен страх и безпокойство от непознати неща. Цветето на предзнаменованието. Основни симптоми: Аспен помага при чувства на страх и безпокойство без определена причина, например мисълта, че нещо ужасно ще се случи, или страхът от тъмното. Добро лекарство е за чувството на страх, което остава след преживян кошмар. Трепетликата е необходима в случай на страх от непознатото и необяснимото, който изведнъж ви обхваща, причинявайки нервни оплаквания и дори паника. Тези неопределени и необясними страхове могат да преследват нощем или денем. Страдащите често се страхуват да говорят за тяхното безпокойство пред другите.

3. Beech /Бук/ – нетърпимост. Цветето на толерантността. Основни симптоми: Прекалена критичност, нетолерантност към другите. Липса на смирение, критичност, взискателност. Предразсъдъци. Хора, които не могат да приемат, че някой следва различен път и живее живота си по собствен начин. Буковите личности са много преценяващи, предубедени и даже арогантни. Вечно критикуват и търсят навсякъде негативното. Те считат собственото си виждане за най-правилно и не могат да признаят собствените си грешки и недостатъци. Сурови са и непрекъснато се оплакват за дреболии.

4. Centaury /Червен кантарион/ – слаба воля, отстъпчивост. Цветето на благоразположението. Основни симптоми: Слаба воля, прекалена отзивчивост към нуждите на другите, неумение да се казва „Не“. Те са много мили, услужливи хора, които често жертват собствените си желания или дори години от своя живот, за да служат и задоволяват нуждите на други. Стават по-скоро слуги, отколкото помагащи приятели. Тяхната доброта често се използва от консумативни личности със силно собственическо чувство. Страх да не бъдат отблъснати или да не ги одобрят.

5. Cerato /Цератостигма/ – отричане на собствената интуиция, съмнение в себе си. Цветето на интуицията. Основни симптоми: не вярва, че е способен да взема решения сами. Никакво доверие в интуицията си. Те всъщност знаят кое е добро за тях, но не слушат своята вътрешна мъдрост и интуиция. Вместо това постоянно търсят съветите на другите и ги следват, въпреки че и от самите съвети могат да се объркат. Винаги търсят одобрение за своите действия от други хора. Така често тръгват в „грешна посока”.

6. Cherry Plum /Дива Джанка/ – страх от загуба на съзнание или на контрол, включително загуба на самоконтрол. Цветето на безгрижието. Основни симптоми: Страх да не изгуби контрол над себе си и да не бъде обзет от разрушителни сили. Тя е лекарство за много напрегнати хора на ръба на нервно разстройство. Те могат да са тежко депресирани, при което да мислят дори за самоубийство. Есенцията помага и при много емоционални изблици на агресия, истерия и импулси на невъздържаност, където хората се страхуват да не изгубят контрол и да наранят или убият себе си или други, страх от полудяване.

7. Chestnut bud /Пъпка от конски кестен/ – не се учи от собствения си опит или грешки. Цветето на научаването. Основни симптоми: Повтаря все същите грешки, без да ги осъзнава и без да си вади поука. Необходимо им е много повече време, за да разберат и научат уроците от всекидневния живот. Есенцията от кестенова пъпка помага на деца, които заучават трудно, както и на възрастни, които имат същото поведение и действия, въпреки че те им причиняват проблеми или физически оплаквания. За тези хора е трудно да разберат връзката между своите действия и резултатите.

8. Chicory /Цикория/ – личността се стреми да манипулира. Цветето на майчината любов. Основни симптоми: Лекарство, необходимо в случай на собсвеническа, консумативна, манипулативна и условна любов. “Ще те обичам, ако…”. Личността се стреми да манипулира и да прави другите зависими. Чувства се недостатъчно оценена и обичана. За тези, които са много внимателни към нуждите на другите: те имат наклонност да са премного загрижени за деца и роднини, приятели и непрекъснато намират нещо, което трябва да се оправи. Те непрекъснато поправят това, което считат за лошо и правят това с голямо удоволствие. Те имат желание тези, които обичат да са близо до тях. Цикорията е добро лекарство за деца, нуждаещи се от безпричинно голямо внимание.

9. Clematis /Клематис, Повет/- мечтателност, разсеяност. Цветето на реализма. Основни симптоми: Хора, проявяващи слаб интерес към всичко, което го заобикаля, настроени са мечтателно и са много разсеяни. За тези, които са сънливи, не могат да се събудят напълно, нямат голям интерес към ежедневния живот. Тихи хора, които не са щастливи в заобикалящите ги обстоятелства, живеят повече в бъдещето, отколкото в настоящето. Живеят с надеждата за по-щастливи времена, когато техните идеали могат да се сбъднат. Те са разсеяни, липсва им съсредоточеност и имат лоша памет. Предпочитат да са сами със своите мечти, вместо на практика да са тук и сега. Имат нужда от много сън и са сънени през деня. Клематис може да се използва в случаи на припадъци или кома /в такива случаи - лекарството се накапва на и около устните на пациента/. Полезно е и ако има усещане за лекота в главата, като да не се чувстваш напълно тук и сега.

10. Crab apple /Киселица/ Дива ябълка – чувстваш се мръсен, усещане за самоненавист. Цветето на чистотата. Основни симптоми: За хора, които имат чувството, че са нечисти или мръсни; това може да е физическо усещане, например заради екзема, но и чувство или мислена идея за нечистота, като да мразиш себе си за “мръсните” си мисли или желания. Тези хора прекаляват в чистенето на себе си или на своите домове и имат фикс идея за ред и чистота. Те обръщат прекомерно внимание на малки подробности, които могат да направят цялото несъвършено. Тези хора са много съвестни и прецизни. Прекаляват почти до педантизъм, насилвайки се да правят всяко нещо перфектно. Характерите дива ябълка ще направят всичко, за да се освободят от това, което смятат за нечисто. Често се използва при настинки, когато има секрети за изчистване.

11. Elm / Бряст/ – внезапни чувства на неспособност. Цветето на отговорността. Основни симптоми: Брястът е добро лекарство за чувството, че не можеш да се справиш със задачите и да управляваш своите отговорности. Това е временна фаза в живота на способни и отговорни личности, чийто работен товар е твърде голям. Те отделят твърде малко време на себе си, губят своето вътрешно доверие и самоувереност. Понякога преживяват периоди на потиснатост, когато чувстват, че това, което са предприели, е твърде трудно и не е по силите на нито едно човешко същество.

12. Gentian / Тинтява /- лесно обезкуражаване и песимизъм. Цветето на вярата. Основни симптоми: Тези хора чувстват много силно съмнение във всичко и всеки. Те са големи скептици и песимисти. Хората тип Тинтява лесно се депресират и обезкуражават в дадена ситуация. Те могат да имат положително развитие при болест и прогрес в ежедневния си живот, но всяка малка пречка и забавяне на напредъка им причинява съмнение и скоро ги обезсърчава. Депресия от разочарования и пречки.

13. Gorse /Прищеп/ – безнадеждност, отчаяние. Цветето на надеждата. Основни симптоми: Прищеп е показан в случай на крайна безнадеждност и отчаяние. Отчаяние за възстановяването. За тежко, продължително боледуване. За хора, които са обзети от тотално отчаяние, напълно са се примирили и са убедени, че животът няма никакъв смисъл, всъщност са се отказали. За да ви угодят, те могат да опитат някаква терапия, но всъщност не вярват, че нещо вече може да им помогне, само “чудо” може да им помогне, мислят те.

14. Heather /Kалуна/ – егоцентризъм. Цветето на самоличността. Основни симптоми: Егоцентризъм, непрекъснато окупира вниманието на околните. „Говоря, следователно съществувам“. Хора, прилепващи се към всеки, който желае да слуша, за да привлекат внимание. Много добри говорители, но много лоши слушатели. Тези хора са неспособни да бъдат сами и постоянно търсят компания. Те считат себе си за много важни и преувеличават своите проблеми. Егоисти и егоцентристи.

15. Holly / Джел, Самодивски чемшир / – ненавист, ревност, подозрителност. Цветето на универсалната любов. Основни симптоми: Много раздразнителен и избухлив. Лекът за мисли на завист, ревност, ненавист, силен гняв, отмъщение и подозрителност. Често тези хора не са имали любов в живота си и затова са затворили сърцата си. Вътре в себе си те страдат силно, често и когато няма никаква истинска причина за нещастието им. Често помага за отваряне на случая.

16. Honeysuckle /Нокът/ – живеене в миналото, тъгуване за миналото. Цветето на миналото. Основни симптоми: Завладян от носталгия по миналото, непрестанно съжалява за отминалите възможности и отказва да живее в настоящето. За хора, които предпочитат да живеят в миналото или държат на миналото, например след загуба на партньор или добра работа. Те считат за трудно да „преработят“ това минало и да го пуснат; те не очакват добри неща от настоящето и бъдещето. Това е и добро лекарство за носталгия.

17. Hornbeam / Обикновен габър – умствена умора. Цветето на умственото разтоварване. Основни симптоми: Умствена умора и изтощение при хора, които се претоварват и не редуват напрегнатата си умствена работа с физическо разтоварване (временно или като постоянен навик) напр: месеци учене. За тези, които чувстват, че нямат достатъчно сили (умствени и физически), за да продължат да носят бремето на живота върху плещите си. Те мислят, че им липсва сила да преодолеят деня, но веднъж да започнат, и могат да го направят. Те често са отегчени от ежедневната рутина и ако започнат да правят нещо по-различно, техните оплаквания изчезват.

18. Impatiens /Импацианс, Недопирка/- нетърпеливост, избухливост, психическо напрежение. Цветето на търпението. Основни симптоми: Голяма нетърпеливост и лесна раздразнителност, реагира на всичко много остро. Този тип хора са забързани и искат всичко да бъде направено веднага и ако не стане, те се дразнят и нервират. Често избухват заради забавените реакции на околните и затова предпочитат да си свършат сами нещата в техния си ритъм.

19. Larch / Лиственица/ – липса на самоувереност, страх от грешки. Цветето на вярата в себе си. Основни симптоми: Изобщо не вярва в себе си и страда от комплекс за малоценност, затова винаги очаква да се провали. Хората тип Larch са убедени, че са неспособни на нищо, и дори не се опитват. Те изпитват много дълбок страх от грешка, прерастващ в липса на самоувереност или даже в комплекс за малоценност.

20. Mimulus /Мимулус/- всякакъв страх от известни причини. Цветето на куража. Основни симптоми: Много притеснителен и несигурен човек, който се бои от всичко, което го заобикаля и категорично отказва да се конфронтира със света. Mimulus помага срещу специфични страхове или фобии от конкретни причини, като страх от доктор или зъболекар, страх от болка или болест, някои животни, говорене пред публика, човешки същества, и т.н. Тези хора тихичко и тайно носят своя страх и не говорят свободно за него пред другите.

21. Mustard /Див синап/ – дълбоки чувства на депресия без особена причина. Цветето на ведростта. Основни симптоми: Периодично изпада в състояние на дълбока меланхолия, без каквато и да е видима причина. Mustard е за внезапно тежко чувство на депресия, изведнъж сякаш човек е хванат в плътен черен облак от тежка депресия и е невъзможно да избяга от него или да намери разумно обяснение за него. Всичко, което може да направи, е да чака, докато тези тежки чувства изчезнат спонтанно. При тия условия почти е невъзможно човек да се прави на щастлив и весел.

22. Oak /Дъб/ – изморен, но продължаващ да се бори. Цветето на упоритостта. Основни симптоми: Силен и издръжлив човек, който непрекъснато и въпреки всички трудности и пречки продължава да води всекидневните си битки, без да се предава. Oak е за силни, смели, предани и отговорни характери, притежаващи голямо упорство и сила на волята, които винаги се борят да направят нещо с живота си или да преодолеят болестта. Въпреки че са изтощени, те никога няма да се предадат. Те винаги запазват надеждите и идеалите си, и ще направят всичко възможно, за да успеят. Винаги се радват да помагат на другите и са недоволни от себе си, ако болестта им попречи да изпълнят задълженията си.

23. Olive /Маслина/ – пълно изтощение, вътрешна празнота. Цветето на обновлението. Основни симптоми: Тотално изтощение на физическо, емоционално и умствено ниво. Лекарство за пълно изтощение – както физическо, така и духовно; не са останали никакви резерви. Това лекарство е за хора, които страдат дълго време от болест или които губят цялата си енергия при тежки или враждебни обстоятелства. Това е пълна загуба на жизненост и интерес. Ежедневният живот за тях е уморителна работа, без никакво удоволствие, искат само да ги оставят да спят. Често това е добра есенция за майки, които се грижат за малките си деца сами и се чувстват на края на силите си.

24. Pine /Бял бор/ – тежко чувство на вина. Цветето на приемането на себе си. Основни симптоми: Прекалено и неоправдано чувство за вина, прекалена самокритичност и липса на смелост. Защото сте направили грешка, защото считате себе си за неспособни, поради чужди действия, за които се считате отговорни и т.н. Тези хора често се извиняват. Те се чувстват лесно обвинявани и често се самообвиняват. Те приемат, че не заслужават доброта, приемат грешките на другите. Даже когато успеят, те все мислят, че биха могли да достигнат повече или да извършат работата по-добре и никога не са доволни от своите усилия или от резултатите си.

25. Red schestnut /Червен кестен/ – силно безпокойство за другите. Цветето на отделянето. Основни симптоми: Вечно се безпокои за съдбата на близките си хора и се чувства много тясно свързан с тях. Тези хора винаги се страхуват, че нещо може да се обърка с близките им, за които постоянно са загрижени. Често те са престанали да се притесняват за самите себе си, но за онези, които обичат, те могат да страдат много, очаквайки, че нещо лошо може да им се случи.

26. Rock rose /Обикновен желтак/ – дълбок ужас и паника. Цветето на куража. Основни симптоми: Временно състояние на шок, паника или силен страх. Спасително лекарство. Лекарство за спешни случаи, дори когато изглежда, че няма надежда. При нещастен случай или внезапна болест, когато пациентът е много уплашен, ужасен или ако обстоятелствата са достатъчно сериозни, за да причинят много силен страх у тези, които са наоколо. Паниката те обхваща, правейки те неспособен да мислиш ясно или да действаш адекватно. Ако пациентът е в безсъзнание, устните могат да се намокрят с лекарството.

27. Rock water /Скална вода/ – строг към себе си, твърдост. Цветето на гъвкавостта. Основни симптоми: Живее според строги и утвърдени правила, потиска нуждите си и е прекалено суров към себе си. Rock water помага на тези, които са твърде строги към себе си като резултат от техните високи морални и етични стандарти в техния стремеж към съвършенство. Само по себе си е добре, ако обръщаш внимание на своите идеали и принципи, но не и ако станеш фанатик, отричайки се от удоволствията на живота или ако идеалите ти станат прекалено твърди. Освен това ще се разочароваш, ако твоите житейски принципи са твърде високи или изискващи много време и не можеш да ги наложиш на другите.

28. Sclerantus /Едногодишна хрущялка/ – разкъсван между две възможности, две противоположни настроения или емоции. Цветето на равновесието. Основни симптоми: Често се колебае между две възможности, без да може да избере. Не може да постигне равновесие. Мнението и настроението се променят бързо. За тези, които страдат много от това, че не могат да избират между две неща – първо едното им се струва правилно, след това другото. Обикновено те са тихи хора и сами носят тази си трудност, тъй като не са склонни да я разискват с другите.

29. Star of Bethlehem/Витлеемска звезда/гарвански лук – за всички реакции на шок или травма. Цветето на успокоението. Основни симптоми: Преживян шок на физическо, емоционално или умствено ниво, независимо дали това се е случило отдавна или съвсем наскоро. Няма значение кога е бил шокът: преди години (или дори при раждането) или вчера. Когато не е преодолян психологическият шок, не е разрешен енергийно, той може да се прояви в някакъв вид вътрешно вцепенение /притъпяване или във физически оплаквания. Но всъщност шок може да се получи при всички видове физически болести. Често случаите, при които не действа показаната терапия изискват Вителеемска звезда, понеже забравена травма/шок блокира процеса на оздравяване. За хора в голямо изтощение под влияние на обстоятелства, които причиняват огромно нещастие.

30. Sweet chestnut / Сладък кестен/ – голяма умствена депресия, не може да понесе повече, всичко е опитано и няма надежда. Цветето на освобождението. Основни симптоми: Чувства се на края на силите си и е обзет от дълбоко отчаяние. Sweet chestnut е за пълна депресия на хора, които мислят, че не могат да понесат повече. За моменти, когато мъката е толкова голяма, че е почти непоносима. Когато умът или тялото чувстват, че са търпели до крайния предел на способността им да понасят и че сега повече не могат. Когато им се струва, че нищо не остава освен разрушението и унищожението. Границите на психологическия товар, който могат да поемат, са достигнати. Те са се борили много силно, но всичко се е провалило и сега се чувстват сякаш са притиснати до стената. Няма минало и бъдеще, само тъмно и безнадеждно настояще. Има само непоносима скръб и страдание и чувство, че всеки – дори Бог, ги е изоставил.

31. Vervain /Върбинка/ – твърде много ентусиазъм. Цветето на ентусиазма. Основни симптоми: За тези, с определени принципи и идеи, които те считат за напълно прави и които твърде рядко променят. Те имат голямо желание да накарат всички около тях да възприемат техния мироглед. Стига до фанатизъм, когато е обзет от ентусиазъм при реализирането на някоя идея и иска да я наложи над другите. Те са убедени, че са прави, дават всичко за реализирането на тяхната цел, искат да се борят за нея, те чувстват, че имат мисия за изпълнение. Като мисионери те се опитват да те обърнат към своята гледна точка. Те са напрегнати хора, не могат да си почиват, пренатоварват се за добрата кауза. Те са чувствителни към несправедливостта.

32. Vine / Лоза/ – доминиране, тирания. Цветето на силата. Oсновни симптоми: Обсебен от амбиция за власт, даже тираничен спрямо околните. Строги, изградени характери, които настояват за и имат нужда от пълно подчинение на тези около тях, тип военен. Обикновено много способни, амбициозни хора с остра нужда да доминират и управляват. Те приемат тяхната гледна точка за правилна и не приемат никакво противоречие или опозиция. Дори и когато са болни, те ръководят околните си.

33. Walnut /Орех/ – защита срещу външно влияние, помага са скъсване на стари връзки. Цветето на обновлението. Oсновни симптоми: Неувереност, непостоянство и лесно поддаване на чуждо влияние, защото се намира в повратна точка на живота си. Енергията на ореха ви помага да останете на своя път по време на важни промени в живота ви. В началото на нова жизнена фаза ние сме много чувствителни и по-малко балансирани от обикновено, което ни прави по-податливи на нежелани влияния от миналото, като стари навици, начини на поведение, традиции, компании, връзки, мненията на другите. Walnut помага да се освободим от старите връзки и да вървим напред безпрепятствено към новото начало, като напр. промяна на професия, развод, преместване, пубертет, бременност, спиране на пристрастяване и др.

34. Water violet /Плавеш, Водна виолетка/ – резервираност, поддържане на дистанция. Цветето на комуникацията. Основни симптоми: Прекалена резервираност. Поради гордост и чувство за превъзходство страда от самоналожена изолация. Те предпочитат да решават сами собствените си проблеми и искат да бъдат оставени на мира.Tолерантни хора със спокойно излъчване, които са тихите мъдри съветници зад кулисите. Те са отчуждени, оставят хората сами на себе си и вървят по собствен път. Понякога губят контакт с техните колеги и близки, имат нужда да се оттеглят напълно и Water violet ще ги върне към нормалната комуникация. Често са умни и талантливи. Тяхното спокойствие и мир са благословия за околните.

35. White chestnut /Конски кестен/ – повтарящи се неспиращи мисли. Цветето на душевния мир. Основни симптоми: Непрестанен вътрешен диалог; в съзнанието на човек непрекъснато се въртят едни и същи натрапчиви мисли. Лек за повтарящи се отрицателни мисли, които не могат да бъдат спрени, за нежелано нахлуване на мисли и идеи, които се въртят из мозъка ви. Мисли, които тревожат и са настоятелни, и ако за известно време бъдат изгонени, пак се връщат. Това е чувството да бъдеш затворен и управляван от своите мисли. Присъствието на такива неприятни мисли нарушават спокойствието и пречат на човека сам да може да мисли за работата си и да се радва на удоволствията си.

36. Wild oat /Див овес/ – несигурност за жизнения път, безцелност. Цветето на призванието. Основни симптоми: Не е сигурен при определяне на целите си и остава неудовлетворен, защото не намира призванието си в живота. Това лекарство е за хора, които не могат да изберат от всички възможности, които животът им предлага. Те не знаят какво да правят, което ги прави несигурни и недоволени. Те са амбициозни, способни и искат да направят нещо важно и смислено с техния живот, но какво? Това е големият проблем. Те се местят от дейност на дейност, от работа на работа, без да намерят задоволителна задача или цел в живота си. Wild oat е и лекарство за хората, които неадекватно се опитват да се справят с твърде много неща едновременно.

37. Wild Rose / Шипка/ – апатия. Цветето на желанието за живот. Основни симптоми: Апатия, примирение, капитулация и пълен отказ да участва в живота. Те са капитулирали в борбата с живота и не се оплакват. Всичко им изглежда безсмислено. Пасивното примиряване в някоя ситуация изисква Wild Rose. “Трябва да го преживееш”. ”Късно е да…”. Ако вярвате в този вид сентенции, ако апатично се отказвате, вземете Wild Rose. Обикновено ситуацията с тези хора не е толкова безнадеждна, колкото те мислят, но те не правят опити да променят живота си към по-добро. Те се чувстват изморени и безразлични.

38. Willow /Плачеща върба/ – горчивина, самосъжаление. Цветето на съдбата. Основни симптоми: Чувства се жертва на съдбата, обзет е от огорчение и вътрешен яд. За хора, които изпитват мъка и омраза към живота, които мислят, че съдбата се отнася зле с тях, които мислят, че не заслужават това, което им се случва. Те са измъчени. Тези хора не поемат отговорност за своя живот, а приемат, че нещо лошо отвън ги наказва, тяхното положение трябва да е вина на някой друг. Характерите тип “Willow” чувстват горчивина, депресия и омраза, трудно им е да приемат това без да се оплакват или негодуват. Те не приемат успеха и щастието на другите.


Изображение
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Публикувай отговор