БЕЖАНЦИТЕ - криза или инсценировка?

Свобода на словото
Публикувай отговор
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

БЕЖАНЦИТЕ - криза или инсценировка?

Мнение от dexter »

Нели написа:Здравейте,като току-що завърнала се от Виена, ми се ще да споделя нещо с вас.
..................................................
Ето и малко снимки именно от една, далеч не най-добрата, детска площадка: https://goo.gl/photos/xXp9hpbweXovVpj49
Мисля, че миналата седмица чух по радиото, че Виена (отново) е обявен за най-добрият град за живеене в света (или някаква подобна класация беше). Явно има причина :).
Не съм била там, но братовчедката на мъжа ми живее във Виена със семейството си. Разказват разни интересни неща за живота. На мен най-голямо впечатление ми направи това, че децата имат по програма в училище изучаване на родния си език и култура. Часовете са финансирани от държавата! И не само за българите, а за всички етноси. На фона на истерията с бежанците от последните месеци това ми изглежда меко казано..... не знам - странно, може би. Или далновидно. Или просто австрийците са толкова уверени в себе си, че не им пречи да оставят различните от тях да бъдат такива, каквито са, или каквито искат да бъдат. Няма насилствена асимилация, няма един единствен правилен език и култура. А не са кой знае колко голяма държава, но не се страхуват, че някой ще дойде от някъде и ще ги заличи - физически и духовно.
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Re: Ярко слънце жули по неувяхващи марули!

Мнение от dexter »

cchery написа:Декс, много дипломатично си го написала :954 ...... не успях да доловя оценката ти!!!! И се чудя каква е тя?!?
Дипломат съм си аз - какво да ме правиш :221 :221 . Оценката ми е силно положителна, Чери - към отношението на австрийците към чужденците. Не знам дали това няма да се обърне и да ги захапе, но по-скоро мисля, че чужденците си умират да се приобщят :). Като се има предвид, че Австрия е доста напред като икономика (може би и като демокрация) - явно има някаква тайна, която те знаят, а иние не :).
Колкото до бежанците - не знам какво да кажа. Не съм информирана по темата, дочувам тук-там нещо. Но според мен дълго време "развитите" страни използваха "развиващите се" (по много начини, включително и чрез неглижиране на проблемите им) и това няма как да се размине.
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Ярко слънце жули по неувяхващи марули!

Мнение от cchery »

dexter написа:
cchery написа:Декс, много дипломатично си го написала :954 ...... не успях да доловя оценката ти!!!! И се чудя каква е тя?!?
Дипломат съм си аз - какво да ме правиш :221 :221 . Оценката ми е силно положителна, Чери - към отношението на австрийците към чужденците. Не знам дали това няма да се обърне и да ги захапе, но по-скоро мисля, че чужденците си умират да се приобщят :).
Декс, според мен тук грешиш. Или поне трябва да разграничим "чужденци" и "чужденци"...... някои действително желаят приобщаване и буквално забравят откъде са дошли!!! Но онези мигранти, от които ме е страх и мен, са другия тип! И те са сигурно десеторно повече!!! Тези седмици гледам част от тях по пътищата на страната...... говоря за турските гастарбайтери... Карат в пъти по-мощни и лъскави коли от нашата, но "задният" им двор прилича буквално на катун - натоварени са догоре с вскякава покъщнина - очевидно искат да си пренесат Турцията в Германия. А повечето от жените са батмани, демек увити с шалове.... ни намек за каквото и да западноевропейско приобщаване.... Като се има предвид, че в тяхната общност не е прието жените да работят, те и не го правят!!!! Но за сметка на това се приобщават твърде удобно към социалните помощи за безработни майки!!! Странно - що не го правят и когато вече са в състояние да работят?!? Защо не са като другите германки?! Въобще няма да коментирам пък онези дето идват от арабските и северноафриканските страни.... Никак даже!!! Аз съм благодарна, че ние сме страна със нисък стандарт на живот и не сме привлекателни за такъв тип чужденци, защото щяхме да сме наводнени!!! И защото..... не е приятно. Имах възможност да крача в 2 от големите европейски столици - Лондон и Париж....... там е почти невъзможно да видиш нормална европейска физиономия. Но за сметка на това е пълно с батмани, индийци, островитяни, азиатци...... и не ми изглеждат хич приобщени. Дали пък не съм крайна?!?
dexter написа:Колкото до бежанците - не знам какво да кажа. Не съм информирана по темата, дочувам тук-там нещо. Но според мен дълго време "развитите" страни използваха "развиващите се" (по много начини, включително и чрез неглижиране на проблемите им) и това няма как да се размине.
Да, това е точно така! Много дълго време имаше експлоатация на страни дори като нашата.....
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Ярко слънце жули по неувяхващи марули!

Мнение от Kleo »

Ани, в случая според мен НЕ си крайна, а си просто ... тъжно-права :???:

Ето една предесенна статия, която споделям с вас:

Нещата, които не направих това лято...
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Re: Ярко слънце жули по неувяхващи марули!

Мнение от dexter »

cchery написа: Дали пък не съм крайна?!?
Според мен си доста крайна :) :). Зависи какво разбираш под приобщаване. Ако работят, плащат данъци, спазват законите, пускат си децата на училище - за мен няма проблем, че физиономиите им са азиатски или африкански. Или че са с чалми и бради. Ако не се опитват да налагат религията си, не са екстремисти, не искат всички да са като тях - пак нямам проблем, нека да се обличат както им харесва.
А за експлоатацията нямах предвид България. Имам пред вид как западния свят използва напр. Африканските държави (има едно филмче, ама не помня точното му име - на BBC е, преди 1-2 години пусках линк, там се вижда как 80 кила кафе от производител в Гана струват 3 паунда....); как САЩ си продават оръжията на Либия, Сирия и пр; как Великобритания учатва във войната в Ирак - примерите са безкрайни. Е, няма как това да продължава вечно - в крайна сметка и арабите, и африканците са човешки същества и все някога ще се усетят, че има и по-добър живот от техния и ще тръгнат да го търсят.
За протокола - братовчедката на мъжа ми също не работи във Виена. Май не иска :). Владее езика, има квалификация, но не работи. Както и аз не работих няколко месеца по собствен избор. Сега също не ми се налага да го правя - понякога сама си се чудя на акъла защо ли се набутах между шамарите, какво толкова не ми харесваще вкъщи :plezya se . Мисля, че ако жената иска да си седи вкъщи, да се грижи за децата си - трябва да го направи. Разбира се, решението трябва да е нейно, а не налагано от обществото (въпросът за избора е малко сложен обаче :)). Имам познати, които също не работят и се чувстват пълноценни като си гледат децата - така им харесва.
Не че не ми е разтревожено, но не се учудвам на мигрантите. Неравенството в света расте и ще дойде време нещата да се балансират. Дали ще стане по мирен начин, или с революции - надявам се на най-доброто. Но не вярвам бетонните стени да спрат хората, тръгнали да търсят по-добър живот.
И една друга гледна точка

10 хиляди исландци предложиха домовете си на сирийски бежанци

http://www.novini.bg/news/302760-10-%D1 ... D0%B8.html
Аватар
Нели
Философска система
Мнения: 1466
Регистриран на: 23 Авг 2010, 19:49

Re: Ярко слънце жули по неувяхващи марули!

Мнение от Нели »

dexter написа:
cchery написа: Дали пък не съм крайна?!?
Според мен си доста крайна :) :)
Ето нещо сериозно по темата: http://avtorski.pogled.info/article/673 ... kata-valna
"Когато всички мислят еднакво, никой не мисли достатъчно" Уолтър Липман
Аватар
Нели
Философска система
Мнения: 1466
Регистриран на: 23 Авг 2010, 19:49

Re: Ярко слънце жули по неувяхващи марули!

Мнение от Нели »

Нели написа:
dexter написа:
cchery написа: Дали пък не съм крайна?!?
Според мен си доста крайна :) :)
Ето нещо сериозно по темата: http://avtorski.pogled.info/article/673 ... kata-valna
Зачетох се. Ето нещо още по-сериозно, най-вече защото не е клишираната пропагандно-официозна гледна точка: http://svetoven.pogled.info/news/67300/ ... rce=latest
"Когато всички мислят еднакво, никой не мисли достатъчно" Уолтър Липман
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Ярко слънце жули по неувяхващи марули!

Мнение от Kleo »

Нели написа:
Нели написа:
dexter написа:
cchery написа: Дали пък не съм крайна?!?
Според мен си доста крайна :) :)
Ето нещо сериозно по темата: http://avtorski.pogled.info/article/673 ... kata-valna
Зачетох се. Ето нещо още по-сериозно, най-вече защото не е клишираната пропагандно-официозна гледна точка: http://svetoven.pogled.info/news/67300/ ... rce=latest
Чета и мисля.
Мерси за линковете.
Аз и други неща прочетох последните дни.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Re: Ярко слънце жули по неувяхващи марули!

Мнение от dexter »

Нели написа:
Нели написа:Зачетох се. Ето нещо още по-сериозно, най-вече защото не е клишираната пропагандно-официозна гледна точка: http://svetoven.pogled.info/news/67300/ ... rce=latest
Имам известни съмнения в изводите на автора. От време на време дочувам как бизнесът не само у нас изпитва нужда от квалифицирана работна ръка, та се чудя дали тълпите африканци, които сигурно едва четат на някакъв език (може би английски) и сирийци са точно тези "роби", от които Германия има нужда. Все пак сега ръчната работа почти във всички сектори на производството е сведена до минимум, а трудоемките отрасли са изнесени зад граница. За какво са им десетките хиляди хора без нужното образование и опит?
Но както казах - нямам достатъчно информация по темата, за да си правя свободни съчинения и предположения :).
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Ярко слънце жули по неувяхващи марули!

Мнение от Kleo »

Зачетох се за бежанците, ето още една статия, писана е от Руслан Трад:

Защо бежанците имат смартфони и пари?
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
metsababa
Site Admin
Мнения: 200
Регистриран на: 17 Авг 2010, 15:54

Re: БЕЖАНЦИТЕ - криза или инсценировка?

Мнение от metsababa »

Много весело..... исках да пиша по темата, щото днес цял ден я обсъждаме и на друго място, а успях единствено да направя нова тема...... Нарочно я отделих тук - надявам се да не ми се сърдите!!! За мен тя е много важна и мнението на всяка една от нас е показателно. Исках именно мненията да са синтезирани тук и да не ги губим в спама.
Публикувай отговор