Какво ли не прави човек за добрия си външен вид и ухание, а? Основното, което прави, е да се доверява. На козметика си, на фризьора си, на големите букви по етикетите, на обещанията на търговците. А когато човек се доверява, той не вижда нужда да чете и осмисля съдържанието на опаковките.
Ако и вие не четете етикетите, съветваме ви да започнете. Нещо повече. Съветваме ви мигом да изхвърлите всичката си евтина и ширпотребна козметика * – всички онези до болка познати марки, които влизат в дома ви първо през телевизора, а после и с потребителската ви кошница.
Заменете ги с органични. Но тъй като дори този бизнес не гарантира най-чисти намерения, винаги, винаги, винаги четете етикетите, и ако откриете дори едно от изродските изобретения на човешкия гений, за които сега ще прочетете, не купувайте.
Четейки етикетите ще научите и друга важна информация – дали продуктът носи обозначение по 7-ма директива за стандартите в ЕС, че не съдържа алергени. Една доста рядко срещана индикация.
Долния списък, между другото, далеч не покрива всичкия шит, който можете да купите, тъй като отбелязаните тук съединения имат различни търговски наименования, под шапката на които се крият съвсем целенасочено (например бензоената киселина (benzoic acid) може да се казва още BENZENECARBOXYLIC ACID, CARBOXYBENZENE, DRACYLIC ACID, PHENYL CARBOXYLIC ACID, PHENYLFORMIC ACID, RETARDER BA, TENN-PLAS, RETARDEX, SOLVO POWDER, SALVO LIQUID, PHENYLCARBOXYLIC ACID, BENZOATE, BENZENEMETHANOIC ACID, BENZENEFORMIC ACID, STCC 4966340, A-63, A-65, A-68, BP344, C7H6O2 или пък ACC02720), но след известна практика човек изгражда общо усещане за козметиката в ръката си, най-основното от което е
Няма как един душгел/шампоан/дезодорант/лак/червило да струва три лева и да е безопасен
И за да ви дам добър старт, бих искал също да ви кажа, че всички козметични съставки оказват два пъти по-силно въздействие върху деца и бебета. А ето ги и тях.
Какво в козметиката убива бавно, но методично
Алуминият може да проникне във вас по неизброим брой пътища, огромна част от които са свързани с хранителни продукти и въздуха, но също с аспирина (!) и ваксините (!). Най-често в козметиката се използва в дезодорантите и антиперспирантите. Удря нервната система и мозъка, и е един от основните причинители на рак на гърдата. Доказана е връзката между алуминия и болестта на Алцхаймер, като рискът при хората, които редовно ползват алуминиеви продукти, е 12 пъти по-висок.
Polyethylene Glycol (PEG) са петролни съединения, които масово се използват за омекотяване, сгъстяване, овлажняване и по-дълбоко проникване на козметичните продукти. Симулират отделянето на естроген и възпрепятстват функцията на ендокринната жлеза. Поради спецификата на производството си лесно могат да бъдат замърсени с етилен оксид и диоксан, които са силни канцерогени.
Propylene glycol индустриално се употребява за антифриз и спирачна течност, а в козметиката като овлажнител. Силен повърхностен дразнител на кожата. Води до контактен дерматит, увреждане на централната нервна система, черния дроб и бъбреците.
Sodium Lauryl Sulfate/Sodium Laureth Sulfate (SLS/SLES) са пенестите субстанции, използвани в сапуни, шампоани, пасти за зъби, кремове за лице. Индустриалното им приложение е за почистване на силно замърсени подове и двигатели на автомобили. Няма разлика във формулата им за индустриална и козметична употреба. Представляват естери на сярната киселина, често са замърсени с диоксан. Комбинацията от SLS и SLES увеличава проникването на токсини с 40%. Задържат се в мозъка, сърцето и черния дроб. Симулират отделянето на естроген.
Нитрозамините са откровено канцерогенни синтетични шитове. Освен в козметиката се използват при пестицидите. Освен че се получават при наличието на нитрити в козметичните формули, могат да се получат също при смесването на нитрити от храната със стомашна киселина, с разбиващото разкритие, че печен бекон и бира са сред основните генератори. На тях се дължат увеличените случаи на Алцхаймер, Паркинсон и диабет тип 2 в последните години.
Diethanolamine (DEA) взаимодейства с нитритите в козметичната формула и води до образуването на нитрозамини. Причинител на рак на черния дроб и бъбреците. Triethanolamine (TEA) причинява контактен дерматит и астма.
Phtalates (фталатите) са възголемичко семейство, блъскано буквално навсякъде – в над 70% от козметичните продукти. Някои от тях, като dibutyl phtalate обикновено не се вписват в етикетите, тъй като са част от основните използвани в индустрията парфюми. Изследвания показват, че фталатите увреждат мъжките плодове при бременни жени и създават репродуктивни проблеми. Увреждат черния дроб и бъбреците.
Urea (Imidazolidinyl, Diazolidinyl, DMDM) – уреята е втората най-често срещана категория консерванти в козметиката. Отделят формалдехид. Формалдехидът е онази субстанция, в която се консервират жаби и човешки органи в музеите. Токсичен е, причинява редица заболявания на дихателните пътища и, то се знае, рак.
Talc (talcum powder) е синтетичен прах подобен на азбеста. Открива се масово в бебешките продукти, сухите дезодоранти и се използва като лубрикант в презервативите. Отговорен е за хронични заболявания на белия дроб, а при жените използващи интимни дезодоранти е доказана връзката с рака на яйчниците.
Mineral oil (petrolatum) разгражда собствените мазнини на кожата и я изсушава. Запушва порите и задържа токсините в тялото. Прави се от суров петрол, съдържащ канцерогени. Използва се масово в бебешките и детски продукти, в това число кремове, лосиони, сапуни за пране. Когато не се слага там, се използва в ракетното гориво.
Glycerin често се използва за овлажняване на кожата, но онова което обикновено се пропуска е, че при влажност на въздуха под 65%, това повърхностно овлажняване се постига за сметка на извличане на влагата от по-долните слоеве, което води до по-бързо стареене и кожни проблеми.
В частта обозначавана с обобщаващото fragrance (парфюм) влизат огромно количество неидентифицирани и необозначавани на етикетите съставки. Над 3100, за да бъдем точни. Сред тях има алергени, хормонално въздействащи фталати и токсини отговорни за проблеми с поведението и мозъчни увреждания. Обикновено става дума за микс от естествени и синтетични аромати, най-често петролни деривати. За пример, Coco на Chanel съдържа 18 такива, а Acqua Di Gio на Giorgio Armani – 24.
Methylisothiazolinone (MIT) се съдържа основно в антимикробните сапуни и почистващи препарати. Съдържа невротоксичен компонент сходен с Agent Orange. Силен повърхностен дразнител и убиец на имунната система.
Oxybenzone е химикал, основна съставна част от слънчевите кремове и балсамите за устни. Проучвания показват, че проникването му не се ограничава само до дермата, но навлиза и в кръвния поток, също и в кърмата.
Benzoic acid (бензоева киселина) съдържа бензен и толуен – канцерогени, оказващи въздействие върху ендокринната система.
Parabens (парабените) са друго любимо на индустрията семейство. В него влизат butyl, methyl, ethyl, propyl, isobutyl paraben. Използват се за консервиране. Имитират естрогените в тялото. Проникват през кожата. Редовно се откриват при рака на гърдата. Следните често използвани заместители съдържат формалдехид – известен канцероген: quaternium 15, diazolidinyl urea, imidazolidinyl urea, dmdm hydantoin, sodium hydroxy methyl glycinate, benzyl alcohol, 2-bromo-2-nitropane-1, 3-diol. Phenonip е консервиращ микс от phenoxyethanol, methylparaben, ethylparaben, butylparaben, propylparaben и isobutylparaben. Оказва действие върху работата на ендокринната система, причинител на рак.
Butylated Hydroxytoluene (BHT, E321) е синтетичен антиоксидант. Причинява раздразнение, свързан е с поведенчески отклонения и репродуктивни проблеми.
Salicylic Acid (BHA, beta hydroxy acid) или салицилова киселина изобщо не е безобидна, както дълги години много баби си мислеха, докато я ръгаха в туршиите. Освен че предизвиква синдрома на Рей и астма, тя е силен алерген, лесно водещ до анафилактичен шок. Всъщност ако все още използвате Аспирин под каквато и да е форма, прекратете безобразието веднага!
Retinol A е форма на витамин А, която във високи дози предизвиква малформации в плода на бременни жени.
Едва ли сте си представяли, че мощен, натрупващ се в тялото невротоксин, като оловото (lead) е част от козметиката ви, но при проведено изследване на 33 марки червила то се съдържа в 61% от тях, при това в количества достатъчни да увредят плод.
Butylated hydroxyanisole/Butylated hydroxytoluene (BHA/BHT) са синтетични антиоксиданти използвани за консервиране на червила, овлажнители и други. Причиняват алергични реакции и покрай другото са канцерогени. Продължителната им употреба дава отражение върху черния дроб и бъбреците, създава тумори.
Fluoride – онова, с което уродите по соца ни тъпчеха в училищата и години наред беше част от доктрината „за здрави зъби“. Флуоридът е отговорен за 10 000 смъртни случая от рак годишно, 40 милиона случая на артрит, зъбни деформации у 8 милиона деца и алергични реакции в 2 милиона души. Флуоридът предизвиква тумори, образува ракови клетки и ускорява развитието им.
Alcohol – водите за уста със съдържание на алкохол >25% са сочени за причинител на рак на устата, гърлото и езика, а данните са потресаващи – 60% от мъжете и 90% от жените използващи вода за уста имат реален риск от развитие на такова заболяване.
Hydroquinone е избелващ агент. Канцероген. Причинител на промени в пигментацията и дебелината на кожата. В телата на значителна част от изследваните субекти са открити повишени дози живак.
Triclosan се използва в антибактериалните сапуни, пасти за зъби и гелове. Регистриран пестицид от ранга на диоксините. Причинява кожни раздразнения и рак. Продължителната употреба води до проблеми с жлъчката, бъбреците, белите дробове, сърцето; потиска имунната система. Натрупва се в организма и околната среда.
Изкуствени оцветители означавани като FD&C или D&C последвани от цвят и номер (например FD&C Red No. 6). Изработени от катрани, често съдържат тежки метални включвания от рода на арсен и олово. Причинители на рак.
Синтезиран списък с канцерогени – видите ли ги на етикета, беж!
- Acrylate
- Acid orange 3
- Acrylate copolymers
- Amorphous silicates
- Benzyl acetate
- Blue 1,2,4
- Bromonitrodioxane
- Bronopol
- Butyl benzylphthalate
- Butylated hydroxyanisole
- Butylated hydroxytoluene
- Ceteareth-3
- Chlorhexidine
- Choleth-24
- Chrystalline silica
- Coal tar dyes
- DEA
- DEA-Cocamide & Lauramide & Oleamide condensates
- DEA-MEA/Acetame
- DEA-Sodium lauryl sulfate
- Diaminoanisole
- Diaminophenol
- Diaminotoluene
- Diazolidinyl urea
- Diethanolamide-cocamide, lauramide & oleamide condensates
- Dioctyl adipate
- Disperse blue 1
- Disperse yellow 3
- DMDM-Hydantoin
- Ethoxylated alcohols
- Ethyl alcohol
- Fluoride
- Formaldehyde
- Glutaral
- Green 1,2,3
- Hydroquinone
- Imidazolidinyl urea
- Lanolin
- Laureth’s
- Methacrylate copolymers
- vMetheneamine
- Methylene chloride
- Morpholine
- Nitrophenylenediamine
- Nonoxynol
- Oleth’s
- Padimate-O (octyldimethyl para-amino benzoic acid)
- PEG (polyethylene glycols)
- Polyoxymethyleneurea
- Polysorbate 60
- Polysorbate 80
- Polyvinyl acetate
- Polyvinyl pyrrolidone
- p-phenylphenylenediamine
- Pyrocatechol
- Pyroglutamic Acid
- Quaternium-15
- Quaternium-26
- Red 4, 9, 17, 19, 22, 33, 40
- Saccharin
- Sodium/Hydroxynethylglycinate
- Talc
- TEA
- vTEA-Sodium lauryl sulfate
- Titanium dioxide
- Yellow 5, 6, 8
Нещо се опетлах, я пак накратко какво не трябва да съдържа козметиката?
- алуминий
- сяра
- формалдехид
- урея
- талк
- глицерин
- петролни (суб)продукти
- парабени
- фталати
- флуорид
- изкуствени ароматизатори
- изкуствени оцветители
- BHA/BHT
- DEA/TEA
- PEG
- SLS/SLES
- Phenonip
- Triclosan
- Hydroquinone
- Oxybenzone
- Methylisothiazolinone
* за огромно съжаление, при козметиката цената и марката не са гаранция за безопасност или качество, и много скъпи брандове съдържат същите боклуци, които и двулевовите.
От източника на статията можете да изтеглите джобен списък с изброените "изродщини".