РАЗДУМКА НА ПОРАСНАЛИ МОМИЧЕТА-МЕЦАНКИ

Свобода на словото
Заключено
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: РАЗДУМКА НА ПОРАСНАЛИ МОМИЧЕТА-МЕЦАНКИ

Мнение от cchery »

Нелка, не вярвам, че отказът за официална заря разединява иначе мега обединените в мнението и отношението си към живота и света българи. И че никой с никой не се събира. И че не празнува достатъчно богато, доволно и разточително. Миналата година насред най-върлите ограничения заради ковида, община Габрово направи двучасов новогодишен концерт на площада, в който участва Миро. Така че начини да се събираме заедно на обществени места и да празнуваме има и то доста.

Целите и идеите на "Четири лапи" ги има подробно описани в сайта им - не са от вчера или от оняден. И не са само техни. И предизвикват единомислие не внезапно. Поне не и за мен. Споменавам само Хенки и 2017 година.... Ако е интересно, ще разкажа историята..
Нели написа: 01 Яну 2022, 19:51 Sapere aude! - Мисли самостоятелно или по-точно дръзни да мислиш самостоятелно
Ето това е! Когато иде реч да се откажеш от едни прости пиратки заради животно. Да не отсечеш дърво за Коледа, заради самото дърво... Да не търсиш под вола теле, а просто да направиш нещо. И не е срамно да го направиш, защото някой те е призовал... Има ли нещо нередно в това, че дойдох на лагера в Кранево под давление на твоята покана?!

Оня ден, когато ти беше пуснала поста си по темата с фойерверките, аз бях написала един много дълъг коментар. Изтрих го не за друго, а защото в същото време и Момчил беше коментирал и се получи адски тъпо - все едно сме някакви бълхи и вървим и спамим наред в профила ти. Много неща бях споменала, ама едва ли имат чак такова значение..... Но сега стана въпрос и аз наистина недоумявам как народ, който се пени, че данъците и токът му били много скъпи, дава хиляди левове за телешки кефове като пиратки и други гърмежи, но вижда проблем, че някой го призовава да се откаже от тях?! И още нещо недоумявам - чувства се мега вайръл зад лозУнга "Не искам да се ваксинирам, щото не знам какво си вкарвам в тялото!", ала сам си откъсва пръстите и си избожда очите, губи си слуха с пиротехника........

Мисля, че няма никакъв смисъл да продължавам по темата. Навремето и доматите са ги яли зелени, защото се страхували, че червени са отровни.
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Нели
Философска система
Мнения: 1466
Регистриран на: 23 Авг 2010, 19:49

Re: РАЗДУМКА НА ПОРАСНАЛИ МОМИЧЕТА-МЕЦАНКИ

Мнение от Нели »

А официалната заря какво общо има с това? Пиратки, харчове, откъснати пръсти? Това не е официалната заря и ти го знаеш.
И не търся под вола теле. Просто виждам повече от повърхността. Но така да е. Още една тема, която да избягваме. Никого в нищо не мога да убедя и вече не искам. Аз просто знам.
"Когато всички мислят еднакво, никой не мисли достатъчно" Уолтър Липман
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: РАЗДУМКА НА ПОРАСНАЛИ МОМИЧЕТА-МЕЦАНКИ

Мнение от cchery »

Здравейте. Чудя се... от много време Ванчето не е писала тук - дано всичко е наред с нея и семейството. Цони отдавна не съм чувала и виждала... Ние с Нелката си пишем и на мен и така ми е добре, и се надявам да даваме пример, че... общуването не е демоде :923 .
Нели написа: 01 Яну 2022, 22:48 Още една тема, която да избягваме.
Нужно ли е наистина?! И коя е другата, която избягваме? Дори в случая със зарята не сме и на различни позиции що се отнася до персоналните пиротехнически средства. Но и да сме на различни мнения, аз считам, че това не е причина да не водим разговор и дори спор.
Нели написа: 01 Яну 2022, 22:48 Просто виждам повече от повърхността.
В такъв случай съм убедена, че си наясно какво е общото на кампанията на "Четири лапи" с официалната заря.

Аз написах, че няма да пиша повече по темата, защото изказах мнението си. Ти твърдиш, че "Четири лапи" има съмнително финансиране, че е политическа маша и т.н. - не смея да мисля, че всичко това не е подплътено с реални факти, които можеш да посочиш - примерно в годишните им финансови отчети или конкретни договорки между фондацията и някоя политическа партия, скрепени с реални документи. Аз такава информация нямам.

Апропо..., в известен смисъл ми се щеше фондацията да е политически подкрепена, защото криминализирането на насилието и престъпленията над животни в България датира от 2011 година!!!!!!!!!!!!!!! "Четири лапи" работи активно в сферата на превенцията на това насилие. И колко осъдени тиквеници има за този период?!?!?!

Нелка, ти считаш, че инициативата на "Четири лапи" е медийно подкрепена. За мен това не е достатъчно. Няма чуваемост. Няма разбиране. Няма включване. Животните имат еднакви права с нас хората - време е да го признаем и реализираме на практика. Бас ловя, че едва сега, когато се отмениха официалните фойерверки в някои общини, някои хора ще разберат за този проблем, защото ще се поинтересуват защо няма заря. Дори и да ти се струва плъзгане по повърхността...., още един като мен да се откаже от личната пукотевица, ще е същината. Поне за мен.

ВиЕмУеър - бившата фирма, в която Момчил работи, са едни от партньорите на "Четири лапи" по линия на социалните проекти - така че аз специално не ги чувам за първи път. Нито техните кампании. Не без тяхна подкрепа намерихме дом на Хенки - разкошно бездомно куче от Младост 3. Сега, когато стана въпрос за тях, аз се разрових на сайта им и видях, че имат пилотен проект със Столична община за преброяване на бездомните котки. За момента се реализира само в Яворов, но смятам да им звънна, за да разбера дали можем да го направим и в Младост. Защото за мен е непоносимо да гледам животинки да се мъчат. За да се спре това, трябва активна гражданска подкрепа и инициатива. Ама наистина активна, реална - вадиш капана за котки, ловиш - кастрираш и връщаш обратно. Така че животното да не оставя поколение, но да изживее живота си по нормален начин, а не да го тровиш....

Ето, пак изписах ферман по темата. И честно казано официалната заря е само нейната повърхност. Същината е другаде. Поне за мен. И ако се окажеш права за нечисти практики, аз лично ще бъда много разочарована. Но няма да спра да давам своя принос за подобряване живота на бездомните животни.

Не знам дали помниш, но това лято като бяхме на Европейското във Варна, аз ти се обадих, че съм видяла една безпомощна чайка насред булеварда пред Двореца на спорта. И те попитах на кого да се обадя за помощ... ти не успя да се сетиш. И тук в София е така - уж много фондации, много нещо, но когато трябваше конкретно да помогнем на Хенки..., егати и зора видяхме. "Добро хрумване" - ветеринарна клиника, която също има кампания за кастриране на бездомни котки, взема по 30 лв за мъжка и по 40 за женска котка... не е без пари и при тях. Аз водих 2 котета. Изобщо бездомните животни е тегава тема за България и затова повечето българи си затварят очите. А като има такава медийна кампания, излиза, че... нещо не е наред. Но за хората като мен, които от години се опитваме по сами да направим нещо, е много важна.
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: РАЗДУМКА НА ПОРАСНАЛИ МОМИЧЕТА-МЕЦАНКИ

Мнение от Kleo »

За много години, момичета! :922
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: РАЗДУМКА НА ПОРАСНАЛИ МОМИЧЕТА-МЕЦАНКИ

Мнение от Kleo »

Моето мнение за новогодишната заря - аз съм ЗА това да има такава организирана в даденото населено място, там в центъра, на площада, на открито.
Относно частните партита с пиратки и всякакви пиротехнически средства - аз съм ПРОТИВ тях - защото са потенциално ОПАСНИ за живота и здравето, както на хора, така и на животни.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Нели
Философска система
Мнения: 1466
Регистриран на: 23 Авг 2010, 19:49

Re: РАЗДУМКА НА ПОРАСНАЛИ МОМИЧЕТА-МЕЦАНКИ

Мнение от Нели »

Kleo написа: 04 Яну 2022, 16:11 Моето мнение за новогодишната заря - аз съм ЗА това да има такава организирана в даденото населено място, там в центъра, на площада, на открито.
Относно частните партита с пиратки и всякакви пиротехнически средства - аз съм ПРОТИВ тях - защото са потенциално ОПАСНИ за живота и здравето, както на хора, така и на животни.
Деси, радвам се, че посочи първо опасността от пиратките за хората, преди тази за животните. Защото това е важно.
Колкото до организираната градска заря, не се сещаме често за многото хора, които са сам-сами на Нова година и тя е единственото, което им създава усещането за съ-единение с другите и с всеобщото празнуване. И аз не се бях сещала за това преди, но тази година, изправена пред перспективата да съм сама в полунощ на Нова година и като прочетох, че някакви си там... защитници настояват фойерверките на площада да бъдат отменени, изведнъж усетих опасността да няма заря като... безмерна вселенска пустота. Като черна дупка. И пукотевиците от съседните балкони не намаляват нито на йота това, а само увеличават пропастта.
Дори и тогава не се бях сетила точно за самотните хора, докато не го прочетох някъде. Защото Чери е права, празниците нямат смисъл, ако не се отнасят за връзката ни с другите. Но стига за това, защото вече става досасдно! :954

В края на краищата имах красива Нова година! Бях в залата до 19:30 ч. с хора, които ми носят радост. Пораздвижихме се, видяхме се, посмяхме се. Прибрах се към 20 ч. и докъм 22:30 ч. вечерях, излежавах се и гледах филм. Бях си приготвила нещо вкусно и празнично, но нямаше как да прекаля. Много ми хареса факта, че не прекарах тази част от празника на маса! Трапезно ориентираната култура винаги ми идва в повече. :1062
После си приготвих техниката, взех бутилка пенливо вино и пластмасови чашки и отидох при входа на Вили да взема част от младежката компания. Те бяха седмина, затова се разпределихме в две коли - моята и на едно момче от компанията (той не беше пил нищо, защото имахме план) и отидохме на терасата на яхтклуба - мястото, което си бях набелязала за наблюдение на зарята. Оказа се чудесен избор - отдалечено от сгради, открито и с видимост към официалните фойерверки на три варненски кметства - Одесос (централната част), Приморски и Аспарухово, без близък шум и пукотевици и с чист морски въздух. Приказка! Снимах, отворихме шампанското, децата изигрха дунавско хоро.
От яхтклуба излезе компания да наблюдава зарята и видях своя позната - шефката на Ветроходната академия "Кор Кароли". Покани ме вътре при тях, влязох само за пет минути да ги видя и... получих парче от баницата с късмети, предвидено за тяхната компания. Парчетата бяха нарязани и прихотвени, но... имаше едно повече (за мен)! Представяте ли си? Аз всъщност иначе изобщо нямаше да имам баница с късмети. Впрочем, много се зарадвах на срещата, но още веднъж си дадох сметка, че не бих искала да прекарам Нова година така - на маса с ядене и пиене.
Към 0:30 ч. се прибрахме - младежката компания на Вили се върна в нейното жилище, а аз - у дома. Свалих си снимките, мааалко ги обработих, гледах концерта, който даваха по телевизията и като се уталожи емоцията от красивата вечер, си легнах.

Сега, като се замисля, това е най-хубавата ми Нова година от много години насам, дори не помня от кога. Точно така си представям празника - аз през цялото време бях там, където се чувствам добре, бях с хората, с които се чувствам добре и правих нещата, които исках да правя. Бях сама, когато това ми носеше спокойствие. Бях с Вили навръх Нова година, бях навън, сред красотата на фойерверките, яхтите и морето. С фотоапарат в ръка. :954
"Когато всички мислят еднакво, никой не мисли достатъчно" Уолтър Липман
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: РАЗДУМКА НА ПОРАСНАЛИ МОМИЧЕТА-МЕЦАНКИ

Мнение от Kleo »

Чудесно, Нели!
Какъв ти беше късметът?
Момичета, тази нощ е вълшебна, магична, на стар български обред, Водици, ще си наречете ли вода?
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Нели
Философска система
Мнения: 1466
Регистриран на: 23 Авг 2010, 19:49

Re: РАЗДУМКА НА ПОРАСНАЛИ МОМИЧЕТА-МЕЦАНКИ

Мнение от Нели »

Деси, не помня точно какъв беше, нещо като "много поводи за празнуване". А това с наричането на водата... не съм убедена, че е стар обичай. Той се появи в последните години покрай "Стопанката на Господ" на Розмари Де Мео. Четох някъде, че е художествена измислица.
"Когато всички мислят еднакво, никой не мисли достатъчно" Уолтър Липман
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: РАЗДУМКА НА ПОРАСНАЛИ МОМИЧЕТА-МЕЦАНКИ

Мнение от Kleo »

Не е художествена измислица, Нелка.
Вече няколко сравнително млади човека, израснали на село, ми пишат, че от малки знаят и правят този обред с водата. Мълчана и наричана след това.
Обаче с мънички вариации в различните места из България. А иначе аз Розмари Де Мео много я уважавам.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Нели
Философска система
Мнения: 1466
Регистриран на: 23 Авг 2010, 19:49

Re: РАЗДУМКА НА ПОРАСНАЛИ МОМИЧЕТА-МЕЦАНКИ

Мнение от Нели »

Имахме... екшън тази вечер... Или почти тази вечер. Ще разказвам после, сега ще легна да се наспя. Имам голяма нужда от хубав, здрав сън!
"Когато всички мислят еднакво, никой не мисли достатъчно" Уолтър Липман
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: РАЗДУМКА НА ПОРАСНАЛИ МОМИЧЕТА-МЕЦАНКИ

Мнение от Kleo »

Нели написа: 07 Яну 2022, 00:06 Имахме... екшън тази вечер... Или почти тази вечер. Ще разказвам после, сега ще легна да се наспя. Имам голяма нужда от хубав, здрав сън!
Когато се наспиш и си тук - пиши - че те мисля, Нели! :922 :922 :922
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Заключено