Пролет иде, с венец ароматен от дъхави, нежни цветя

Свобода на словото
Заключено
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Re: Пролет иде, с венец ароматен от дъхави, нежни цветя

Мнение от dexter »

Ver написа: Като с референдумите - как народа да взима решения за въпроси по които не е компетентен? Как баба ми, или Хасан Сиганчето ( :1071 ромчето) или аз ще се аргументираме "ЗА" или "ПРОТИВ" Южен поток например. Какво знаем ние?
Обаче моделът с пряката демокрация работи в Швейцария, например :). И ето ти я връзката - перфектно образование и участие на народа във взимане на всички решения, които го засягат :). Ха познай сега кой е луд да образова българите, че после да му се месят в управлението :)?!?!?
Аз съм много "За" пряката демокрация, но ако се прилага в едно образовано и добре информирано общество. И като казвам информирано, има пред вид обективна информация, а не 100000 мнения на Сульо и Пульо, които не информират, а дезинформират. Но това пак трябва да се случи в общество, което е научено да използва главата си не само да си закачва слънчевите очила на нея.... Ето я и връзката с качественото образование, защото всичко тръгва от детската градина.
Наскоро четох една статия за децата в Швеция (ако не се лъжа, но със сигурност беше скандинавска държава и не беше Финландия). как децата се били качили на главите на родителите си, не слушали, сами вземали решения, налагали се на възрастните и прочие. Подразних се от негативната насоченост. Но накрая имаше нещо като извод, може би с лека ирония - в смисъл как подобно възпитание явно дава добри резултати, защото въпросната държава е с много високо ниво на обществен контрол върху институциите.
Ver

Re: Пролет иде, с венец ароматен от дъхави, нежни цветя

Мнение от Ver »

Ами какво да ти кажа Декс,
освен пак да се съглася с теб.
Ама не виждам с какво анкетата на МОН прави българите по-участващи в "образователната реформа" :1062
И аз не смятам, че пряката демокрация е точно за България в този момент ...
И изобщо политиката ме отвращава и да ти кажа честно ..... дръпнах си "Спасяването на Мр. Банкс" :1062
Скоро очаквай отзиви :222
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Пролет иде, с венец ароматен от дъхави, нежни цветя

Мнение от Kleo »

Петето, честит ти рожденик Гошко, да расте жив, здрав и много щастлив! :1211
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
ellis_stoyanova
Със словото напред
Мнения: 1850
Регистриран на: 19 Авг 2010, 21:41

Re: Пролет иде, с венец ароматен от дъхави, нежни цветя

Мнение от ellis_stoyanova »

Вижте какво открих днес и което ме накраха да се усмихна широко....
https://www.facebook.com/skritipari" onclick="window.open(this.href);return false;
Воинът на светлината не си губи времето, за да се опитва да играе ролята, която другите са избрали за него.-П.Куелю

[url=http://postimage.org/][img]http://s28.postimg.org/5aihn4da1/335730_priroda_zima_zakat_doroga_krasnyj_192.jpg[/img][/url]

Има само един път към щастието:

да престанеш да се безпокоиш за нещата, които не са подвластни на волята ти.



Епиктет
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Пролет иде, с венец ароматен от дъхави, нежни цветя

Мнение от cchery »

Добро утро. За тази сутрин си казах, че ще използвам ранното излизане на Момчил и Коки, за да седна и да си попиша на спокойствие тук...... ееее, няма да е точно така - Бела вече е будна :lol: . Но пък аз съм твърдо решена да се поразходя из форума и да дам воля на мислите си.

И така - днес е изпита на Коки за първия сертификат по английски в живота му :954 . Учат по и ще го изпитват по система PEARSON. Миналата година получи грамота с оценка Отличен на финалния тест на "Училища за Европа", също провеждан по тази система, което автоматично му даваше ниво на владеене на английски Level A по систематизацията на ЕС. Тази година отново мина този финален изпит със Отличен, но днес е буквално първия му най-сериозен изпит в живота - силно се надявам и вярвам в него, че може!!! Така че..... ако прочетете това преди 11 часа, моля пратете му и вие по едно пожелание за справяне! :954

Не успях да прочета цялата дискусия назад - гледам, че МОН е активен участник :mrgreen: в нея. Не ми се ще да обобщавам и да казвам каквото и да е преди да съм изчела всичко. Това, което си мисля от едни 3 седмици, откакто прочетох какво представлява материала за първи клас в Испания (онова, което Бъни ни сподели), е че ..... има някаква генерална грешка при нас. Интересно защо, когато в страни като Испания и Русия (това пък от Марчи го знам) материала е първо повече като количество и второ - доста по-сериозен, все България е на едно от последните места по грамотност на учениците си?!? :!: :?:

Декс, честит ви прием в училище. Май кварталното училище не ви е първо желание, но пък... ценното на тези училища са учителите. Докато в т.нар. "реномирани" има дива конкуренция за доказване кой е по-по-най, то в кварталните работят специалисти с призвание - не всички, но има страхотни попадения. Нашето квартално е пример за това що се отнася до начален образователен курс. За основния - по-добре да :1053 :1053 . Един пример ще дам - в сряда отидох да взема Бели от лятната академия в училище. И докато си лафим с другите майки на двора, а децата играят, класът на Коки излязоха да проведат часа си по физическо. Първо ми впечатление беше, че само Косето е с дрехи за физическо :1139 . Някои от мацките също го докарваха тук-таме, но поради факта, че са дошли с клинове и туники на училище и ползват въпросните клинове за спортно облекло после. 4 от момчетата не участваха въобще в часа - честно, не разбрах по какви причини. Тези четиримата през цялото време се дърпаха, пошляпваха, лигавеха и пречеха на другите, които ги изпитваха на бягане на 50 м. Госпожата по физическо така и не направи елементарно усилие да ги умири, камо ли да ги изгони. По някое време на двора се появява бившата им класна (настояща на Бела) и дойде да ги види. Фокусира поглед върху тези четиримата ииииииии ако щете вярвайте, но само този поглед беше достатъчен те да се надигнат от земята, където се въргаляха и да застанат прави като млъкнат. Тя пита "Къде са ви дрехите за физическо?!", отговор отначало не дойде. После единият се престраши - "Ами, госпожо, забравих ги!". Но определено наведе поглед - нещо не беше наред с отговора му. И така - още някакви реплики бяха разменени между госпожата и тях и вярвайте ми, нямаше нито лигня, нито смехове, нито нищо нередно.... децата стояха респектирани и въведени в ред само с един поглед. Та се попитах за пореден път защо се получава така в нашето училище?! 4 години началните учители дават всичко от себе си, за да научат децата на ред, дисциплина, последователност и т.н., а после - все едно нищо не е било.... Според мен е въпрос на желание..... Така си мисля.

И да се върнем в реалността - днес трябваше да съм на пилатес-уикенд в Ковачевица. :???: :???: Е, не съм там - по вече ясни за всички причини. Както се казваше в "Ало-ало" - "Стана голЕм издън!" :lol: , но за моя сметка. Ще я плащам тази сметка - няма какво друго да правя. Ми дано по-бързо да минава всичко, че лятото вече хлопа на вратата. Тук при нас от 2 дена не е валяло. Ама наблягам на думата "дена", щото не може да се каже същото за нощите. :D

Засега е това от мен - живи и здрави, утре пак. :954 :954
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Пролет иде, с венец ароматен от дъхави, нежни цветя

Мнение от Kleo »

Днес е Черешова Задушница. С мисъл за отишлите си вече от този свят приготвих жито. И се зачетох в ето това:

Почитаме мъртвите
Днес е Черешова задушница
На този ден живите се молят за напусналите този свят

Днес е Черешова задушница, която се отбелязва в съботния ден преди големия християнски празник Петдесетница. Денят е свързан с поверието за прибирането на душите на всички покойници, които са били на свобода след Велики четвъртък.

Православната църква е установила на този ден специално богослужение в памет на починалите християни. Тази обща панихида познаваме като Черешова задушница.

На Черешова задушница християните посещават гробовете на близките си покойници, почистват ги, прекадяват, преливат ги с вода и с червено вино. Запалват свещ и раздават житото, хляба и първите череши, дали името на тази панихида.

На този ден живите се молят за отишлите си от този свят, защото телесната смърт не прекъсва единството между вярващите, сочи църквата.

В памет на покойниците, наред с молитвите, от нас се изискват и дела на благотворителност. Благотворителен характер имат и общите трапези, които вярващите правят на Черешова задушница. Приготвят се жито, хляб, вино, плодове и други храни, които се раздават.
По публикацията работи: Красимир Ангелов


http://www.dnes.bg/obshtestvo/2014/06/0 ... ica.228168 - материалът е взет оттук.

[img]http://novinar.bg/data/2013-06-07/20130606_0052.jpg[/img]
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Пролет иде, с венец ароматен от дъхави, нежни цветя

Мнение от Kleo »

ellis_stoyanova написа:Вижте какво открих днес и което ме накраха да се усмихна широко....
https://www.facebook.com/skritipari" onclick="window.open(this.href);return false;
Благодаря, че сподели с нас, Елисче, веднага харесах страничката.
Аз пък регистрирам кодове от шоколади Своге, барем спечелим 1 кг лакомства или по-добре, екскурзията, която организират от компанията :1216
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Ася

Re: Пролет иде, с венец ароматен от дъхави, нежни цветя

Мнение от Ася »

Здравейте :954
Виждам, че се интересувате от образователни теми, вече сте наясно с ресурсните центрове, СОП и младшите/старшите учители, дайте ми тогава мнението си трябва ли директорът на дъщеря ми, който доскоро отсъстваше заради тежка продължителна болест и е ерген, в смисъл не е имало кой да се грижи за него, да се върне на работа в очевидно недобро психическо състояние, да говори пълни глупости, че и обиди към учениците на закриването на учебната година за началния курс, да ги командва да се "подравнят" и да бълва заповеди и изрази, които не сме чували от детските си години. Както коментирах пред мъжа ми, все едно е проспал 50 години и се държи, сякаш е в най-силните години на тоталитаризма. Не мога да ви предам отношението му към децата и учителите, но останахме със запнали усти, отначало реших, че се шегува, ама не би. И едва ли ще бъде сменен, заради заболяването му никой няма да го пипне с пръст. Той си беше леко не в час още когато аз бях ученичка в същото училище, тогава беше млад даскал, но сега вече е позор...
Иначе тържеството беше хубаво, дъщеря ми си каза стихчетата без проблеми, завърши трети клас с пълно отличие, на мама гордостта.
По повод записването за първи клас - не познавах класните, исках да я запиша при една прехвалена, но явно не й вдъхнах доверие и тя ми каза, че си е запълнила бройката на класа, въпреки че преди това ми беше обещала, та се оказахме в друга паралелка. Вместо да ми озвадят очите, ми изписаха веджите :1216 , класната е много добър човек и педагог, а дъщеря ми се развива чудесно под нейното влияние. И понеже славата й на невероятно будно и умно дете се носи и сред колегите, онази, която ни отказа, сега я гледа със завист, че не е в нейния клас. Съжалявам само, че не предложи да я прехвърлим при нея, за да й отговоря с едно кратко ГЛЕДАЙ СИ РАБОТАТА :221

Имам едно странично питане, някой позлвал ли е услугите на целодневна детегледачка и колко струва това удоволствие? Майка ми, пенсиониран педагог, прие да гледа през лятото бъдещ първолак, син на моя колежка и приятелка, но засега не сме говорили за пари, та искам да имам представа.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Пролет иде, с венец ароматен от дъхави, нежни цветя

Мнение от Kleo »

Леле, Ася, разказът ти за директора ми прозвуча направо ... хм, зловещо?! :oops:
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Ася

Re: Пролет иде, с венец ароматен от дъхави, нежни цветя

Мнение от Ася »

Деси, децата стоят и се туткат, разбира се, не са подредени. Изтъпанва се директорът пет минути преди обявения начален час и започва с: "Ако ви чакаме да се ПОДРАВНИТЕ, може и до утре да чакаме", нещо от сорта. Ние мислим, че се шегува, ама не, той продължава с команди към учителките, все едно са деца и те, хока ги как не успели да се строят. Криво-ляво, строяват се. Директорът започва със слово към четвъртокласниците (които малко преди това крещяха с пълни гърла ЕДНО-ДВЕ-ТРИ-ЧЕТИРИ-УУУУУУУУУУУУУУУУУУУУУУУУ, както абитуриентите). Та казва им, че не е трябвало така да се радват, защото много работа ги чака и това било само едно стъпало от всичко, което ги чака в бъдеще. Това е така, няма спор, но не мога да предам назидателния тон и саркастичния вид. От всичко, което каза, беше умно само последното му изречение - да си четат книжките през лятото наравно с игрите и наесен живи и здрави пак да са в класните стаи.

Съжалявам, че не го записах, но бях толкова сащисана, не успях да реагирам. Като си помисля, че исках да работя в това училище :1044
Аватар
cvety_rz
Влюбена във вятъра
Мнения: 2131
Регистриран на: 28 Окт 2010, 07:49

Re: Пролет иде, с венец ароматен от дъхави, нежни цветя

Мнение от cvety_rz »

Здравейте :954
Бързам да пожелая на Чери скорошно и безпроблемно възстановяване :940 Предполагам не ти е никак леко, но помни "И ТОВА ЩЕ МИНЕ".И да вземеш да си починеш малко :)
Празника за първи юни смея да кажа, че мина много добре.Имаше около 100 деца.Тичането и напрежението бяха големи, но си струваше :!:
А за концерта на Ваня и Боян.....ами нямам просто думи....Такива гласове, такова излъчване.....Упсях и да се снимам с тях, но още на съм си получила снимката.Тази седмица пък чакаме един ученически хор от менонити.Интерсно ми е да ги чуя как пеят и да се запозная с хора, които имат по различно виждане за живота.Райчето завърши успешно с отличен 4 клас, но се върна от зелено училище с гнойна ангина та си я лекувахме.Записах Симчо вече за първи клас при все, че имаме още дна година.Мислех си, че подранявам с тази дейност, но колко голяма беше изненадата ми, когато видях колко много деца са вече записани.Изместиме се на Стражец.Имам си вече интернет и ТВ :mrgreen: Не, че ми остава много време за тях, но ей така за душевен комфорт :mrgreen: Животът на село е по различен.По спокоен, няма я динамиката и напрежението, в магазина можеш да пазаруваш дори и ако нямаш пари в момента.Записват те в една тетрадка и като вземеш заплата си плащаш тогава.Спокойна съм, когато децата са на улицата да рисуват на асфалта или да карат колело или новата си лагерна количка, която им направи тати.В града това няма как да стане и въпреки това ми е малко трудно.Самата аз не мога дори да кажа кое точно не ми е на място.......Но очаквам рано или късно да съм в хармония със себе си :954
Вярата не прави нещата лесни, прави ги възможни!
Заключено