Двегодишните тръгват на детска градина

Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Двегодишните тръгват на детска градина

Мнение от Kleo »

Блажени са верующите! :328
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
ekaterinak

Re: Двегодишните тръгват на детска градина

Мнение от ekaterinak »

vihrogonche написа:Блажени са верующите! :328
ааааааа не така, трябва човек да се бори за каузата си. Пък и не знам откъде ми се пръкна този подпис "една птичка пролет не прави", толкова я мразя тая мисъл - ако всеки действаше, вместо да търси оправдание в другите за собственото си бездействие, нещата щяха да са иначе.
Аватар
Сиренце
Със словото напред
Мнения: 1652
Регистриран на: 13 Окт 2010, 13:58
Местоположение: Черни Вит

Re: Двегодишните тръгват на детска градина

Мнение от Сиренце »

ekaterinak написа:Пък и не знам откъде ми се пръкна този подпис "една птичка пролет не прави"
Хахаха, пиши повечко и ще изчезне! Баба ни Мецанка ни награждава с най-различни, в зависимост от това колко поста имаме.

А относно
ekaterinak написа:ако всеки действаше, вместо да търси оправдание в другите за собственото си бездействие, нещата щяха да са иначе
мисля, че повечето сме напълно съгласни с теб.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Двегодишните тръгват на детска градина

Мнение от Kleo »

ЕкатеринаК, естествено, че съм съгласна с теб! :524
Само че ти не ме познаваш от отдавна и не знаеш що за огнено, борбено и непримиримо сърце нося в гърдите си :222
Аз съм за следното: да правя каквото трябва, тоест абсолютно всичко по силите си да дам, пък ... да става каквото ще, демек ще приема смирено крайния резултат :222
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
ekaterinak

Re: Двегодишните тръгват на детска градина

Мнение от ekaterinak »

не съм искала да обидя никого, сигурна съм, че хората, които пишат във форуми и се интересуват от случващото се в обществото, няма как да са апатични. Говоря по принцип. Какво е станало на протеста, някой има ли информация от първо лице
Аватар
metsababa
Site Admin
Мнения: 200
Регистриран на: 17 Авг 2010, 15:54

Re: Двегодишните тръгват на детска градина

Мнение от metsababa »

ekaterinak написа:.......... не знам откъде ми се пръкна този подпис "една птичка пролет не прави", толкова я мразя тая мисъл - ако всеки действаше, вместо да търси оправдание в другите за собственото си бездействие, нещата щяха да са иначе.
Здравей, Катя и добре дошла във форума! Радвам се на всеки мислещ човек, който прекрачи това място и не ни спестява позицята си.

Що се отнася до мисълта - съотнесена към различни неща, тя наистина може да накара човек да я намрази :1062 . Но за форума нещата седят така: я си представи, че има само един пишещ потребител тук :1140 :1140 ...... за какъв форум ще става въпрос?! Това й е смисълът! А и отделно от това ще ти се превърти след първите 10 мнения - и тогава пак ще има изненади с ранга :1062 .

Иначе и на мен ми е интересно какво е станало вчера на протеста. Вчера и днес имаше протести за неща, които живо ме интересуват и имам доста сериозна и оформена гражданска позиция. За съжаление не успях да се присъединя към никой от тях! Този път просто не успях! Но не съм се отказала и нямам никакво намерение да се оправдавам!
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Двегодишните тръгват на детска градина

Мнение от Kleo »

И аз проявявам интерес и загриженост :524
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
tita

Re: Двегодишните тръгват на детска градина

Мнение от tita »

Гафът със задължителното обучение на 4-годишните е заради усвояване на европейски пари, показа проучване на Академика БГ.
Комисия, назначена от министър Сергей Игнатов, е разработила концепция за ОП “Образование и наука 2014-2020″. Същата комисия е разписала приоритетна ос с мерки финансиране и изграждане на образователна архитектура за задължителното образование на 4-годишни. Концепцията вече е пусната за съгласуване и одобрение на ЕС. За да я защитят обаче авторите, им трябва законово основание. По тази причина ГЕРБ бърза да приеме законовите промени, свързани с обучението на 4-годишните, които предизвикват серия от протести на родителски организации.
На стр. 20 от този документ четем: „3.4.1. Инфраструктура в предучилищното образование.
По отношение на образователната инфраструктура за задължителната предучилищна подготовка (ЗУП) трябва да се имат пред вид организирането на предучилищни групи, ползващи базите на училищата и въвеждането на ЗУП от 4-годишна възраст (планирано за 2016 година). Важен индикатор са и протичащите демографски промени на национално ниво (броя на родените деца и очаквания размер на ученическите кохорти) и регионалните миграционни процеси.“

Според експерти с увеличаване „броя на учениците“ с включените 4 годишни деца, който е разписан като индикатор за измерване на резултати, може да се защити по-сериозно финансиране. Именно бройката на децата е подтикнала авторите на концепцията да смъкнат възрастовата граница към 4-годишните.
Концепцията не е видима в сайта на МОМН, въпреки че има обособени секции „Стратегии и политики“ и „Структурни фондове“. Може да се изтегли от тук:

http://www.minedu.government.bg/opencms ... P-NOIR.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

Има разминаване обаче между концепциите, които МОМН изготвя. В концепцията за нов закон за образованието, писана през март 2011, на стр. 20 четем: ” 6.3.1. Предучилищно образование. Предучилищното образование се провежда в детските градини и в обединените детски заведения. Задължителната предучилищна подготовка за децата, навършили 5
години, се провежда в детска градина или по изключение в училище – по избор на родителите/настойниците и при еднакви условия и подкрепяща развитието на детето среда”.
Така се дават противоречиви сигнали за възрастта, от която ще започва предучилищното образование и остава неясно дали ще е от 4 или от 5-годишна възраст. По този начин МОМН подменя заложеното в концепцията за образователен закон, който обществото познава, и вкарва в закона норми, обслужващи концепцията на комисията, назначена от Игнатов.

http://akademika.bg/2012/12/%D0%B3%D0%B ... %BA%D0%B8/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Двегодишните тръгват на детска градина

Мнение от cchery »

Не успях да разбера напълно кой какво обслужва..... сигурно аз съм си виновна, защото вече ми се спи, но няма да спра да твърдя, че тази поредна промяна е безумие, което не е от полза на българските деца! Добре, че моите вече попораснаха......
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Двегодишните тръгват на детска градина

Мнение от Kleo »

Чери, не е от полза за децата ни, сигурна съм в това!
То е добре, че нашите деца са поотраснали, но...
Какво правим със сега родените, ами ако и аз имам един ден второ?
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Re: Двегодишните тръгват на детска градина

Мнение от dexter »

Ами просто няма да изпълним закона, Вихрогонче :lol: :lol: . Да видим кой ще дойде да глобява!!! ще търсим алтернативи, вратички и прочие.Щом те така, и ние така! От ден на ден все повече се замислям какво печеля лично аз от спазването на 1001 тъпи закони, плащам данъци като поп, но не получавам нищо насреща. Не взимам детски, нито помощи за отопление, нито ползвам общинска градина. Не знам дали ще ползвам и безплатно образование за детето си. Е - защо трябва да спазвам всички тъпотии, които раждат алчните мозъци на управляващите ни?!?!?! Жалко, че в момента няма как да мина в нелегалност :lol: :lol: , единственият начин да не плащам данъци е да спра да работя, а това не е опция в момента :).
Публикувай отговор