ТАРО и сайтът 78 истории :)

Свобода на словото
Публикувай отговор
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ТАРО и сайтът 78 истории :)

Мнение от Kleo »

Таро картата ми за деня :524 - хахаха, изтеглих самата себе си, дворцовата Дама Чаши

Авторът на Таро рубриката е Илиана Смилянова.

КРАЛИЦА ЧАШИ

Изображение

Днес е вероятно да срещнете нежна, чувствителна жена, която може да ви разбере, да съпреживее вашите болки или просто притеснения. Тази тенденция може да се прояви и чрез срещата ви с хора и обстоятелства, които изискват от вас да проявите такива качества, да бъдете грижовни и любящи, разбиращи и състрадателни, прозорливи и проницателни, усещащи прилив на творческа енергия у себе си. Но можете да бъдете и твърде зависими, прекалено податливи на думи и променливи настроения, да губите лесно почва под краката си, както и обективен поглед върху ситуацията.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ТАРО и сайтът 78 истории :)

Мнение от Kleo »

Таро карта на декадата

ДЕВЕТКА ЧАШИ

Изображение

ДЕВЕТКА ЧАШИ
01.03.2022 - 10.03.2022

Астрологично съответствие - Юпитер в Риби

Ключ. 9, Себеобуздаване. Да се въздържаме, без да стоим със скръстени ръце.

Идеи. Да си направим емоционална равносметка. Да зарадваме себе си, да се почувстваме добре в собствената си компания. Да заздравим емоционалните си граници.

Чувства, емоции, настроение. Себеприемане и себеуважение, доволство, удовлетворение, усещане за смисленост, за цялостност и свързаност.

Мисли. "Бъдете разумни като змиите и незлобливи като гълъбите." Матей 10:16

Аз съм всичко, което съм изпитал "на собствен гръб". Всеки тежи на мястото си.

Действия, постъпки. Да приемем и покажем своите чувства, да бъдем открити и неуязвими. В срещите си с другите да споделяме всеки своята емоционална уникалност и цялостност, да спазваме здрава дистанция.

Трудности, проблеми. Да подхранваме своя "вътрешен враг" – да отхвърляме свои чувства или преживявания, да се анестезираме емоционално, да забравяме, без да сме (си) простили. Да държим себе си гладни или опиянени, да заключим сърцето си. Да устроим емоционалното си пространство така, че да няма място за друг, и да заплатим "комфорта" си със самота.

Шансове. Да хармонизираме емоционалния си свят, да реабилитираме и осветим всеки тон от емоционалната си палитра. Да изявим творческата си природа. Да си припомним умението да се радваме на това, което имаме.

Въпроси. С коя емоция съм склонен "да препивам"? Доволен ли съм в своето недоволство? Кой е ключът към моето сърце?

Периодът в декадата на Деветка чаши (от 1 до 10 март всяка година) е подходящ да прегледате и подредите своя емоционален "архив", да си припомните свои успехи и разочарования, завоевания и загуби. Горчиви или сладки, всички те са част от емоционалната ви "витрина", тухличките на вашия емоционален свят, които пълноправно участват в изграждането му.

Сдобрете се емоционално с човека, с когото сте свързани най-много и когото познавате най-добре – самия себе си. Проверете способността си да отстоявате своята гледна точка, да пазите чувствата си – и отвън, но най-вече "отвътре", от собствените си недоволство и униние, от желанието да отхвърлите или забравите част от себе си и от своята емоционална биография.
Посетете интересен спектакъл, премиера, изложба – станете "съавтор" в радващо и хранещо сетивата представление. Както и съвременната физика твърди, "наблюдателят е част от експеримента" – присъствайте добронамерено в преживяванията си.

Погрижете се за себе си – вие най-добре знаете какво искате. Бъдете своята "златна рибка", своята "вълшебна лампа". Стъпили здраво на земята, "уловете" своя звезда-мечта и си я подарете, дарете си светла емоция. Почувствайте се добре "в кожата си". За да можете да приемете и другите такива, каквито са. И да споделите без страх съкровищата на сърцето си.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ТАРО и сайтът 78 истории :)

Мнение от Kleo »

Таро картата ми за деня :524

Авторът на Таро рубриката е Илиана Смилянова.

ДЕСЕТКА ЖЕЗЛИ

Изображение

Днешният ден може да ви изправи пред разрешаването на множество проблеми, пред поемането или отхвърлянето на много ангажименти - предвидени или неочаквани, приятни или обременяващи. Всичко това ще изпита на дело вашата способност да преценявате реално силите си, да отсявате важното и неотложното от ненужното и несъщественото, да поемате и отхвърляте задължения и отговорности, оставайки верни на своя вътрешен усет. А когато товарът се носи с вътрешна убеденост и желание, той тежи много по-малко.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ТАРО и сайтът 78 истории :)

Мнение от Kleo »

Таро карта на деня

Авторът на Таро рубриката е Илиана Смилянова.

ІХ. ОТШЕЛНИКЪТ

Изображение

В този ден имате възможност да предприемете своеобразно бягство навътре в себе си, да подложите на анализ и преценка преходни и непреходни истини, да потърсите отговорите на важни за вас въпроси в самия себе си. Но тази нагласа може да се изживее и като прекалена изолираност и дистанцираност, като бягство от хората и проблемите, да доведе до "фалшиви" прозрения.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ТАРО и сайтът 78 истории :)

Мнение от Kleo »

Таро карта на декадата

ДЕСЕТКА ЧАШИ

Изображение

ДЕСЕТКА ЧАШИ
11.03.2022 - 20.03.2022

Астрологично съответствие - Марс в Риби

Ключ. 10/1, Един за всички, всички за един/Любов. Да осъзнаем съучастието си в създаването на обща емоционална атмосфера, която ни подкрепя и пази, но и ни ограничава и задължава.

Идеи. Да разпознаем своята група на емоционална принадлежност, да приемем да сме част от нея – с всичките й плюсове и минуси, възходи и спадове.

Чувства, емоции, настроение. Емоционална ангажираност, съпреживяване, сплотеност. Любов и съпричастие както "заради", така и "въпреки".

Мисли. "Радвайте се с онези, които се радват, плачете с онези, които плачат." Рим. 11:12 Всеки ден се къпя в реката на промяната. „Чуждите” емоции не са ми чужди.

Действия, постъпки. Да организираме или да вземем участие в семейно (колегиално, дружеско) събиране, да празнуваме заедно или просто да споделим с другите благодарността и радостта от деня, от всичко онова, което ни е дадено – и което ни е спестено.

Трудности, проблеми. Да се изолираме, да избягаме от поемането на емоционална отговорност. Да сме безразлични. Да залеем себе си и другите с негативни чувства, "да отровим" атмосферата. Да оставим тежко емоционално наследство ("След нас и потоп").

Шансове. Да разпознаем, че отношението ни към другите показва как гледаме на себе си. Да изцелим наранени роднински, приятелски, колегиални отношения. Да достигнем и проявим емоционална и творческа зрялост, да довършим значим проект.

Въпроси. Причина или следствие е радостта? Къде се чувствам "у дома"? Кое е моето семейство?

Периодът в декадата на Десетка чаши (от 10 до 20 март всяка година) е подходящ да припознаем своето място сред хора със сродна на нашата емоционална нагласа.

Творческото съпреживяване в кръг от "съчувственици" и в атмосфера на приемане и доверие увеличава емоционалното ни богатство – защото истински наши са само онези чувства, емоции и преживявания, които сме споделили. Разпознайте своята "сърдечна" честота. Потърсете кои са онези емоции и чувства, които вие привнасяте в общата атмосфера. Открийте ги в други хора и събития, близки и далечни, и усетете своето родство с тях.

Разчупете емоционалните рамки в онези отношения, в които не можете (не искате) да бъдете самите себе си, в които се чувствате зависими и не на мястото си или се опитвате да налагате на другите своя емоционален модел. Опитайте промяна на гледната точка, потърсете около себе си положителен пример за свободни и спонтанни отношения на грижа и заедност.

Проявете гъвкавост и адаптивност – приемете емоционалните (си) приливи и отливи, но не забравяйте основния център, който е извън времето и пространството и обединява всички нас навсякъде и във всеки един момент – Любовта.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ТАРО и сайтът 78 истории :)

Мнение от Kleo »

Таро картата ми за деня :524 - из Една.бг

Авторът на Таро рубриката е Илиана Смилянова.

ДВОЙКА ЖЕЗЛИ

Изображение

Днес е ден, който може да открие пред вас нови хоризонти, но може и да ви накара да се почувствате раздвоен или разколебан, разкъсан на две между хора, действия, настроения, гледни точки. Разберете трябва ли да избирате или можете да съчетаете по някакъв начин наличните алтернативи, дори те да изглеждат на пръв поглед несъвместими.

А от моите си карти си изтеглих 5 чаши права, Дяволът прав и Умереността права:

Петиците
Публикувано на 31.07.2013 от Вера

След периода на спокойствие и дори стагнация в четворките, при петиците настъпва време за борба и се сблъскваме с първите по-сериозни трудности. Макар от една страна петиците да изглеждат доста неприятни и предвещаващи лоши моменти, от друга страна именно те ни дават шанс за развитие в ситуацията, шанс да продължим напред и да постигнем повече.

Петица чаши е карта на загубата и на продължителен период на печал. Обикновено излиза в моменти, в които осъзнаваме, че сме изгубили нещо много важно за нас и се опитваме да преживеем болката и празнината. Картата е съпътствана от голяма доза тъга, а понякога дори и самосъжаление. Нещастни сме, въргаляме се в отчаянието си и не виждаме нито лъч светлина. Макар и клише, тълкуването, че две чаши все още са изправени и все още пълни, е вярно. Важното в тази карта е да се опитаме да се съсредоточим над тези две чаши – благословиите, които са ни останали, хората, които все още са около нас и ни обичат. Пак можем да продължим да скърбим, защото скръбта е логичен процес, преди да настъпи излекуването, но трябва да сме наясно, че не всичко е чак толкова черно, колкото изглежда, и когато сме готови и приключили с траура си, ще има към какво да се завърнем.

Изображение

Дяволът
Публикувано на 17.09.2011 от Вера

Дяволът или Цернун в тарото на Друидите и Уика
Имам една приятелка, която винаги се ужасява при вида на тази карта и истински се страхува от нея. Мен лично това малко ме озадачава, но пък от друга страна изображенията в големите аркани винаги показват ясно уязвимите места в психиката на човека – това, което приема, и това, което отхвърля. А картата на Дявола още със самото си име ни предразполага да изпитваме ужас и страх от нея, макар че лично според мен целият проблем се корени в това, че сме свикнали да мислим за дявола, като за зла сила извън нас, вместо да го разпознаем в страховете и слабостите си вътре в нас самите.
Дяволът е под влиянието на зодиакалния знак Козирог и тъй като козирозите не са лоши хора по подразбиране, значи значението на картата е на малко по-различно място. Козирогът управлява всичко подземно, а оттам и полезните изкопаеми като злато, различните скъпоценни камъни и, разбира се, нефта, което вече ни насочва на някъде. Алчността е обща човешка слабост, така че не можем да я припишем само на козирозите, но пък у тях има някаква склонност да преследват целите си прекалено отдадено и да са до такава степен амбициозни, че да са склонни да отидат една крачка отвъд морала в името на постигането им.
Дяволът, освен всичко друго, е материална карта, най-материалната от всички в колодата. Материята или тялото ни често ни подтикват към неща, които духът ни осъжда като неуместни или неправилни – имаме нагон, с който се борим, глад, който може да се превърве в лакомия, склонност да искаме пари, а понякога да трупаме алчно още и още. Но точно в това е ключът, тялото ни да е задоволено в потребностите си, без да се отива в другата крайност и да се отдаваме изцяло на преследването на тези материални блага. Защото животът ни ще е невъзможен, ако напълно игнорираме материята, все пак аскетизмът е също толкова полярно явление, колкото и затъването в лукс и себеугаждане.
Дяволът олицетворява още понятието на Юнг за Сянката. Всички онези неща, които виждаме в себе си, но понякога отказваме да ги признаем и се страхуваме до толкова от тях, че първи нападаме хората около нас, които ни ги демонстрират. Слабостите ни, пороците ни, страховете ни.

В права позиция:

Попаднали сте в неприятна ситуация, в която нещо материално ви задържа привързани, а вие просто не можете да видите изход от нея. Може би изневерявате на половинката си и се страхувате, че това може да излезе наяве. Стоите на работа, на която няма кой знае какво за вършене, но и не ви се плаща добре, защото се страхувате да напуснете сигурното убежище и да се наложи отново да се доказвате. Превърнали сте се в роб на банковите си сметки и не можете да спите нощем, защото се страхувате колко може да загубите. Има едно много точно описание на тази ситуация в „Магията на картите таро“ на Кристин Димитрова:

„Дяволът винаги дава, преди да вземе, но когато вземе, иска то да е завинаги. Това се разказва и в легендата за доктор Фауст, който подписва договор с Мефистофел и му дава душата си в замяна на всичко, което поиска. В крайна сметка Фауст получава всичко, което не му трябва, в замяна на единственото, което е имал. Дяволът е обвързаност, слепота, страдание. Той е тежката каменна сграда, в която човек сам се зазижда.“ – (ст. 190)


Дяволът в тарото на Робин Худ
Истината е, че в повечето случаи човек наистина може да излезе сам от ситуацията, точно както сам се е вкарал в нея. Само че материалното, към което е привикнал – пари, удобства, секс, власт, обикновено го държи сляп за изхода или пък все още го кара да се колебае. В някои ситуации може да прекратите пленничеството си без конкретни по-тежки усложнения. В други ще трябва да понесете последствията, но веднъж излезли от робството си, нещата ще започнат да се оправят.

Дяволът не винаги говори само за толкова лоши събития в живота ви, понякога показва и малките ви пороци – като прекаляването с кафе, сладко, висенето пред компютъра по цял ден, електронни игри и какво ли още не. В тези случаи, обикновено при ежедневно гледане, картата може да символизира борбата ви да се справите с тях и да устоите.
Освен всичко останало, тъй като вече говорихме за връзката на картата с Козирога, а негова управляваща планета е Сатурн или повелителя на кармата, понякога Дяволът може да се появява в отношения и ситуации, които са ваши кармични уроци. В такива ситуации можете да промените единствено вашия собствен подход и да се запитате защо ви се случва това, което ви се случва в момента, и какъв извод можете да си извадите от цялата ситуация.

Дяволът: Отдай се на изкушението
Публикувано на 18.06.2015 от Вера
Грешката, която всички правим като начинаещи в таро, е да разделяме картите на добри и лоши. Сещате се за какво говоря – Звездата, Умереността, Императрицата или Слънцето са добри карти, а Смъртта, Кулата, Дяволът са лошите. Това схващане силно вреди на гледането с таро, защото осакатява посланието на картите. Най-важният принцип за научаване е, че всяка карта има положителна и отрицателна светлина, в която да се прояви. Както нищо в живота не е черно и бяло (поговорката: „Прекаленият светец и Богу не е драг“), така и таро не може да бъде толкова плоско. Ако разделяме колодата на хубави и лоши карти, неминуемо ще се сблъскаме с момента, в който трябва да тълкуваме лоша карта като съвет и ще даваме глупави напътствия от сорта на 10 мечове ти казва да не гледаш толкова черногледо на нещата.

Затова реших да напиша нещо по-изчерпателно за Дявола в таро, който според мен много често е неразбран. Това е една от онези карти, в които е по-лесно да видиш тъмната страна, а светлата се губи някъде в превода. Но работата е там, че именно в светлата му страна се крият повечето радости в живота и ако изцяло го отречем, повече ще си навредим, отколкото да си помогнем. На този етап от разбирането си за таро съм достигнала до три страни на тази карта.

Първата и най-основна е Изкушението.

Дяволът в Gilded Tarot
Дяволът в Gilded Tarot
Като християни по възпитание, веднага сме готови да настръхнем при тази дума и да я възпримем като нещо изключително лошо и покваряващо. Само че забравяме да отбележим нещо много важно, а именно, че изкушението е в основата си желание да задоволим някаква потребност в нас. Най-често плътска. Да, Дяволът отговаря на елемента Земя и за разлика от Жреца или Света е не просто материя, а направо страст за материя. Ако тази страст бъде доведена до крайност и мания, това определено е лошо нещо. Но в същността си тя е просто желание за задоволяване на тялото ни. Това не винаги е нещо лошо, защото прекалената духовна извисеност също може да е крайност и потъването в нея да ни унищожи физически.

Дяволът в ежедневието е в същността си истинската наслада от живота. Той е вкусна, калорична храна, приготвена с много масло, вместо спаружена салата. Той е отлежало, червено вино от Кианти, вместо гола вода. Той е поредния ден, в който ви чакат хиляди задачи, но решавате вместо това да го прекарате по пижама на дивана и пред телевизора. Дяволът е да се отдадеш на сексуалното изкушение, вместо на въздържанието. Ако това поведение се превърне в норма, да, Дяволът ще бъде проблем. Но ако не си позволявахме подобни неща поне от време на време, животът щеше да е истинско изтезание. Тоест като съвет, картата ще нашепва: „Отпусни я тази душа малко“. Точно все едно имате картбланш от таро да послушате червеното дяволче на рамото си. Ако прекалим с изушенията обаче, например отдадем се на алкохол или наркотици, безразборен секс, редовно преяждане или пък се чувстваме вързани за омразна работа, трябва да знаем, че ние сме тези, които правим лош избор. Няма дявол или зъл дух в бутилката, нито пък всички жени/мъже са развратни, шефът ни не е гадняр и не пълнеем от въздуха. Просто предпочитаме да приписваме Дявола на външни неща, за да не разпознаем ленноста или липсата на решителност вътре в нас самите.

Оглеждайте се за околните карти, те ще ви насочат в каква посока е нужно да тълкувате картата.

До обърнати 3 и 9 чаши, Кралица пентакли или Императрицата, Дяволът може да е сигнал, че сте прекалили със себеугаждането. Но…
Заедно с Асо и 9 пентакли, обърнати Асо жезли и 2 пентакли, малко от енергията на Дявола няма да ви бъде никак излишна.
Следващият нюанс на картата е Отдаване.

Дяволът в тарото на Робин Худ
Дяволът в тарото на Robin Wood
Отдаването е доброволен отказ от нещо в името на това да се сдобием с нещо друго. Това е нюансът на Дявола, който най-често се среща при въпроси за връзки. Обикновено тук виждаме само сенчестата страна – контрол и зависимости. Но пропускаме да видим положителната, а именно вричането в някого, необходимостта от обвързване, обещанието, че ще бъдеш с един-единствен човек, докато смъртта ви раздели. Повечето хора свързват тези неща с картата на Влюбените, но на мен ми се струва, че нещата стоят малко по-различно. За мен Влюбените е карта, която показва зараждането на връзката, моментът, в който усещаш, че с този човек някак сте свързани и просто знаеш, че искаш да си с него, а не с който и да било друг от милиардите възможности на Земята. Това е избор, който правиш ден след ден, но все още ти избираш, ти си този, който решава дали да бъде с този човек, или не. С Дявола вече идва бракът :D Ти доброволно се вричаш на някого, че ще останеш с него, докато смъртта ви раздели, без значение какво се случва и как се променяте през това време. Даваш клетва в замяна на това, че партньорът също обещава да бъде до теб в добро и зло и да се грижи за теб и общите ви деца. Това е вече материята, необходимостта от стабилност и подсигуреност. Необходимостта да усещаш, че притежаваш някого.

Като съвет за връзка Дяволът ще бъде сигнал, че трябва да поработите над отдадеността. Ако показва проблем, картата най-вероятно говори за това, че единият партньор е по-свободолюбив, а другият е по-земен тип, който търси истинско обвързване и сигурност, че партньорът му принадлежи. Така свободолюбивият вижда другия като Дявола – контролиращ и обсебващ. Но не е лошо да се запита, ако не може да даде на другия това, което той или тя търси, дали не е направил погрешния избор (Влюбените). Дали не трябва да бъде с някой по-широко скроен като него, който не търси брак или сериозно обвързване. Също така и каква е истинската причина да се страхува (Дяволът) от обвързване. Тоест отново – Дяволът не е външна сила или зла личност, а нашата лоша преценка или резултат от погрешни избори.

Това важи и за останалите сфери на живота. Например, в работата трудовият договор може да бъде Дяволът. Виждаме само онази част, в която ни използват и сме принудени да се занимаваме с неща, които мразим, защото сме подписали договор. Но забравяме, че договорът в същността си е отдаденост и на двете страни, в която ние се отказваме от свободното си време срещу заплащане. Можем да напуснем по всяко време, но ние оставаме заради парите. А избор почти винаги има. Просто не този, който на нас ни се иска. Защото в такава ситуация имаме два варианта: или да мразим работата си, но да останем защото ни блазнят парите и материалните придобивки (Дяволът), или да изберем свободата (Влюбените), но да се лишим от доход. Дяволът не е нещо срамно, всеки има нужда от пари и никой не може да живее на фотосинтеза. Просто трябва да осъзнаем, че той не е някаква нечиста сила вън от нас, а избор, също като Влюбените, който правим всеки ден.

Като чувство за обсебеност и тежест бих очаквала Дяволът да се появи заедно с обърнатите Влюбени или обърнат Страшен съд, 8 мечове, 10 жезли, обърната 9 пентакли, Обесеният и обърната Кралица чаши, ако партньорът е склонен на емоционални манипулации, а задно с Крал пентакли, ако има силно чувство за притежание.

Когато темата е проблеми с обвързването, Дяволът би могъл да е в комбинации основно с жезли – обърнати 4, 7, 9 или Рицар жезли. Също така и с Отшелника.

Третият нюанс на тази карта е Сянката.

TheDevil
Дяволът в Steampunk Tarot
Това като че ли е аспектът на Дявола, за който най-малко се говори. Той побира в себе си всички онези малки срамни тайни, които не искаме да интегрираме в личността си, защото се срамуваме от тях. Примерно някаква сексуална фантазия, която ни се струва перверзна, но тайно си мечтаем да изживеем. Фактът, че сме били алкохолици или наркозависими, който крием от колеги и познати от страх, че след като научат, никога повече няма да погледнат на нас със същите очи. Синини от побой, скрити зад тъмните очила, за да не ни съжаляват. Да не разберат, че съпругът ни ни малтретира и това да ни направи жалки и недостойни за уважание. Фактът, че сме били жертва на изнасилване. Изоставили сме дете, не сме се погрижили за близък, откраднали сме пари от касата – всички онези тайни факти, които крием и дори понякога отказваме да видим в себе си. Отказваме да разберем, че и ние сме хора, не сме светци, допускали сме грешки и сме далеч от съвършенството. Обикновено това се получава, когато се отхвърли елементът Земя – въобразяваме си, че сме безкрайно духовни и съвършени, а не сме и не е казано, че трябва да бъдем. И просто трябва да го приемем, за да интегрираме сянката. Колкото повече се опитваме да го крием, толкова повече се появява отрцателната страна на Дяволът – страх, паранои, прекалено осъждане на другите, които си извършват същите прегрешения. Колкото повече крием и лъжем, толкова по-голяма сила даваме на тази тайна, докато в един момент тя просто не започне да поглъща цялата ни енергия. Но престрашим ли се да си признаем, да излезем на светло, изведнъж ни залива облекчение. Ако си позволим да се откажем от идеята за съвършеност и неопетненост, чудовището, което толкова дълго ни е измъчвало, изведнъж се стопява на дневната светлина. Въпросът е да се откажем от идеята за съвършенство и да я пуснем.

За такъв тип послание на Дявола, околните карти може би биха били Луната, 9 и 10 жезли, 2 мечове, обърната 3 мечове, 7 и 9 мечове, обърната 3 пентакли.

Умереността
Публикувано на 12.09.2011 от Вера
Този пост ми отне доста време на търсене в интернет и четене на други мнения относно картата на Умереността, защото, честно да си призная, нямам или може би нямах много точна идея за какво става дума в тази карта. Истината е, че донякъде я обърквах със Звездата, тъй като и на двете карти имаме вода и фигурата я разлива в разни съдове. Най-интересното е, че Умереността е под знака на Стрелеца, моята зодия, и въпреки това ми оставаше съвсем няма пред очите, още повече, че най-често срещаните тълкувания изобщо не ми пасваха на вижданията, нито за картата, нито за Стрелеца.


Умереността
Най-честата ключова дума, споменавана тук, е баланс, но аз лично не виждам никакъв баланс в картата, поне не и в смисъла, в който се употребява като поддържане на отношения и т.н., това си е запазена територия за Справедливостта и Везните. Стрелецът от друга страна е всичко обратно на това, което се споменава за Умереността. Той не просто не е умерен, той винаги отива една стъпка по-далеч, винаги преувеличава, в никакъв случай не е скромен и рядко може да се мисли за него, като за някой, който поддържа балансирани отношения с другите хора, не, той винаги е краен и директен, без да е злонамерен разбира се и все пак…

Това, което не разбирах, беше защо има толкова много вода в тази карта, приличаше ми повече на някой воден знак, отколкото на огнен. Но ако мислим за водата различно от боя чаши и съответно чувства и емоции и я свържем с водата, която е край нас, ще се сетим, че това е универсалната среда, без която не би могъл да се зароди животът и това е един ключ към значението. Умереността е под номер 14 в колодата таро, тя не е 2 или 11, за да си говорим за поддържането на някакъв баланс и среда, макар да има известни общи мотиви с това. Но не, тя се редуцира до номер 5, а петицата е символ на второ, различно ниво. Първоначално сме имали четерите природни стихии – огън, вода, въздух, земя и после идва петото – човешкият дух и преминаваме в съвсем ново измерение. Същото е и с Умереността, при нея наистина има баланс, но той е по-скоро като дозиране, откриване на правилното количество съставки, които ще ни позволят да смесим добре двете субстанции, за да извлечем нова, трета. Сетете се за дъгата, която присъства на почти всяка карта – тя е именно това – смесване на светлината от слънцето (огън) с дъждовните капки (вода). А Стрелецът е точно това – комбинация на привидно несъвместими неща, червено (огън) и вода (синьо) и получаваме цветът му – лилавото.

В права позиция:

Първият ми „Аха!“ момент с Умереността беше при едно ежедневно теглене, когато все още опознавах картите. Погледнах я с интерес, но тъй като не ми говореше нищо, бързо я забравих и си продължих деня, без да мисля много за нея. В същия този ден обаче ремонтирахме вкъщи и стигнахме до момента с боядисването на стените. И докато си висяхме с майка ми в банята, смесвайки упорито белия латекс с червения оцветител и не успявахме да улучим съотношението, за да се получи предишния цвят, изображението на картата изникна само в главата ми и ме накара да се засмея (на него фигурата действително смесваше някаква червена течност). Картите понякога могат да са удивително буквални, особено когато става дума за ежедневно теглене. Умереността е именно това – смесване на две коренно различни неща, за да се получи трето. При това не е необходимо непременно да става дума за цветове, може, а и най-често именно така се получава, да става дума за човешки отношения. Ако ви предстои брак или пък живот на семейни начала, също е вероятно да се появи тази карта, за да представи прехода от две семейства, които се сливат в едно ново, на по-високо равнище. Балансът тук се появява до токлкова, до колкото сте склонни да правите компромиси със себе си в името на благото на всички заедно.

При Умереността 1+1 е равно на 3
Публикувано на 08.07.2016 от Вера
Смело мога да кажа, че от всички Големи аркани Умереността винаги е била онази карта, която ме е препъвала и никога не ми е била напълно ясна. Теоретично я схващах донякъде, но не напълно. (Между другото, обръщайте внимание на картите, които са ви наистина трудни за разбиране. Обикновено те ви сочат някаква част от житейския опит, която все още не сте успели да усвоите. Или поне ви е трудно да интегрирате в себе си.)

За мен определено уроците на Умереността са трудни. Но да карам по същество.

Иска ми се да започна от факта, че Умереността е под номер 14 в таро, което се редуцира до 5 и препраща за сравнение към Жрецът. Това е добре за мен. Този пич го познавам от близо, житейският ми път е под номер 5 на Жреца, справях се доста добре в училище, обикновено висях с учителите, а не със съучениците си, уважавам авторитетите и обичайната йерархия при придобиване на знания. С две думи, този урок ми е по-лесен, по-близък ми е.

Жрецът и Умереността в Стиймпънк таро (Steampunk Tarot)
Жрецът и Умереността в Стиймпънк таро (Steampunk Tarot)
Ако на вас не ви е чак толкова близък, ето какво си мисля, че може да ви помогне.

Представете си пътешествието на Глупака от самото начало. Вие сте него, една неориентирана душа, която се ражда в човешко тяло и всичко е едновременно непознато, но и вълнуващо. Това е Глупакът. След това идва Магът или личната ви воля, намерението, проявлението на вашата душа във физическия свят, превръщането на онова, с което разполагате, в средство за постигане на волята ви. Следва Висшата жрица, която е интуитивното ни познание, всичко онова, което някакси знаем как да направим, макар да не сме сигурни откъде точно го знаем. Това ви е нещо като дънната платка :) После е Императрицата – образът на майката, но и на грижата, храната, любовта и материалния комфорт. След нея се запознавате с Императора – бащата или правилата и сигурността, които трябва да следвате, ако искате да се опазите жив. Също така различните ограничения, с които ще се сблъсквате, както и способността да бъдете силен и непоколебим, когато обстоятелствата го налагат. Чак след него идва Жрецът – вече сте достатъчно големи и ви изпращат на училище. Какво ви чака там? Първият ви сблъсък с обществото, с хората, които са извън семейството. Научавате се как да принадлежите към група, как това води след себе си различни правила като йерархията, например. Как, ако спазвате правилата, ще получите ключа (бил той към приемането в групата или към получаване на знание, на know-how как да оцелявате сред природата и т.н.) Жрецът е онзи, който не само пази практическото познание на рода, но е отговорен и за предаването му по-нататък на поколенията.

Умереността отново засяга темата за обществените групи, познанието и мъдростта, но на следващото ниво.

Най-важната промяна, според мен, е отпадането на йерархията. При Умереността вече нямаме един учител, който стои на най-високото ниво и предава опита си, а другите го слушат. Не, при Умереността всички участници са в кръг и допринасят за общото дело, макар и по различен начин. Вече си говорим за синергичност или обединяване, чийто ефект е по-голям от сбора на двете части.

Тук пак ще се върна на астрологическата препратка към зодиакалния знак Стрелец. Негов символ е Кентавърът, а именно полу-кон, полу-човек. Обаче, забележете, не е без значение кои точно части от коня и човека. Синергията е точно това – главата и ръцете на човек, които носят със себе си знание и интелект, и краката на коня, които дават бързина и сила. Така се получава много мощна комбинация, която надхвърля двете части, включени в нея.

Допреди последните две Пълнолуния в Стрелец тази карта ме мъчеше много, просто защото почти нямах опит с нея. Често съм била в ситуации на Жреца, но почти никога в такива на Умереността, защото не съм добър отборен играч и честно казано, не вирея добре в групи. Но напоследък тази карта започна да ми излиза в гледания и се замислих колко подвеждащо може да е обичайното ѝ изображение. Ние все се фокусираме върху фигурата на картата, която е една, но може би ключът не е в ангелската фигура толкова, колкото в двете чаши и обмена, който се извършва между тях. Именно този обмен променя участващите страни като едновременно компенсира слабостите им и усилва положителните им страни. Но я има и ролята на медиатора, който насочва енергията на отделните участващи страни в групата по начин, който да е полезен за общата им цел. Защото едно от основните неща в Умереността, според мен, е именно общата цел, общата посока на движение, за която всеки допринася по начин, който му се удава. Ако тя отсъства, никакъв медиатор не може да спои нещата. Също така в сенчестото си проявление (или обърната) показва по-скоро съюз, в който хората вадят на показ само най-лошото в другия, вместо взаимно да се подобряват.

GW-Temperance
Умереността в Таро на Зелената вещица (Green Witch Tarot)
В паганистичните колоди таро и такива, които търсят препратки към връзката с природата, обикновено Умереността е представена като ритуал на смесване на магически съставки, бъркане на някакви отвари при Пълнолуние и т.н. За мен това е много красива метафора за магията, която се случва, когато много различни хора от всякакъв произход се съберат на едно място и просто си взаимодействат хармонично, увеличавайки енергията на групата много над нормалните нива.

Но вероятно е възможно картата да показва и начин, по който можем да накараме две противоречащи си качества у нас самите да заработят заедно, в една посока. Като човек, който има квадрат на Слънце и Луна в картата, искрено се надявам последното да е възможно. Но скептикът в мен все още чака доказателство от практиката на живота, за да повярва.

Накрая за малко да забравя една друга важна тема, която аз виждам в тази карта, а именно интеграцията на всякакви маргинализирани по моралните устои на Жреца групи. Приемане на различните като част от цялото. Търсене на общото, въпреки различията. Докато при Жрецът нещата са на ниво – „ти споделяш нашите ценности, затова заповядай, ела в нашата група“, при Умереността хората обикновено са настроени тип „различията ни са просто проява на едно и също нещо“. В този смисъл Умереността е толерантност към чуждата истина и готовност да приемем, че не е задължително всичко онова, което не съвпада с нашите виждания, да е грешно. Вероятно именно защото на мен това все още ми е труден урок за научаване, срещам и толкова трудности с истинското разбиране на картата.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ТАРО и сайтът 78 истории :)

Мнение от Kleo »

Таро картата ми за деня :524

Авторът на Таро рубриката е Илиана Смилянова.

КРАЛИЦА ЧАШИ

Изображение

Днес е вероятно да срещнете нежна, чувствителна жена, която може да ви разбере, да съпреживее вашите болки или просто притеснения. Тази тенденция може да се прояви и чрез срещата ви с хора и обстоятелства, които изискват от вас да проявите такива качества, да бъдете грижовни и любящи, разбиращи и състрадателни, прозорливи и проницателни, усещащи прилив на творческа енергия у себе си. Но можете да бъдете и твърде зависими, прекалено податливи на думи и променливи настроения, да губите лесно почва под краката си, както и обективен поглед върху ситуацията.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ТАРО и сайтът 78 истории :)

Мнение от Kleo »

От новата ми колода Таро - ОШО Зен Таро - ме развълнува една точно определена карта, а именно тази:

Изображение

The Master

The Master Osho Zen is not a teacher for others, but he is a teacher for himself. Every single word and act he makes, it reflects the enlightenment. He neither has any personal purpose nor desire for anything, but always lets thing happens as it should be – there is nothing to strive for. Even though his surrounding disciples are not always beside him, yet they feel his presence and be inspired by his actions.

The master is the last barrier on the path. The love for the master is difficult to drop. One can drop everything – one can renounce the whole world, one can renounce himself – but unless the last thing also is dropped, that small clinging with the master remains the base for your ego.

Gautam Buddha has said, "If you meet me on the way, immediately cut my head." He is talking metaphorically. Because when you are meditating everything will disappear, but finally, you will see the master is there. When the whole world has disappeared the master is there. That is your last love, and it is so satisfying, so gratifying, that one wants to be in that state forever.

Only the master can say, "This is not the goal. One step more: remove this attachment with the master too, so you are absolutely unattached." In absolute unattachment the ego disappears. The disappearance of the ego is not the disappearance of you. The disappearance of the ego is really the appearance of you for the first time; the false disappears and the true comes to revelation.

It is difficult, but it has to be made possible. It is not impossible because many have done it. And you are not doing it against the master; you are fulfilling the last message of the master. Let the ego disappear. But it will disappear only when there is no attachment. And the moment there is no ego at all, for the first time you are. Then you will feel grateful towards the master forever because if he had not been insistent, you would have remained in that beautiful state. But there is something beyond, more; and the master would not like you to be stuck on the path.

The master wants you to be totally liberated, liberated from everything; he is included in that `everything´.

As it turns out this months card pulled after shuffling was The Master. I have a feeling therefore there was a good reason to be drawn to this deck this month as this card is not in other decks.

So The master card is all about recognising the master within us, that we are the leader and creator of our own lives when we view them from a high level, from our higher selves perspective. The spiritual part of ourselves leads us forward in life and shows us towards experiences that develop us and point out to us where we need to release our more earth based sense of control more. Sometimes when we think about creating our own reality we think only of the ideas to do with what we have materially, or what we are doing physically. Creating our reality is much more than this, this can be part of it – but if we get caught up in this aspect we can loose sight of the ideas that our reality is how we experience life – not so much about what we have or what job we do – but how we experience the events and situations we find ourselves in. Our quality of experience is the part we have the most control over and the part that we can develop ourselves the most from.

So this card brings this to our awareness, we are our own master, we choose how we respond to situations and when we feel compelled to respond in a particular way we can ask ourselves is the compulsion from our heart of from fear – if the latter then there is something we can face, acknowledge or understand at a deeper level that will lead us to have more choices about to to respond available to us. So we might find ourselves challenged this month to own our own feelings and response and to look within for our highest self and master to guide us forward with integrity. As we master ourselves we become complete.

It can also mean we may have contact with those who have achieved a self-mastery beyond our own and by being in their presence we find ourselves draw towards being better versions of ourselves. We may find we are also doing this for others. It is not a conscious teaching position necessarily, but that inspiration through contact and connection. We may meet someone on a bus and we exchange a few words than part ways, not to see them again, and in that short space of time what they have said or how they have been triggers a sense of clarity and a stepping out of the mental turmoil we were in at the beginning of the conversation. It is often meetings like this that we are shown our next steps – we are taught profoundly and we move forward. Sometimes we unknowingly provide this for others too.

So this month rest knowing everything is as it should be – there is nothing to strive for, that by simply being the best you can be in the moment you are on your path. Learn from those who cross your path but do not cling. Allow yourself to step out of the earthly striving and seek your highest perspective in all things. As you do so you cultivate the conscious connection with your Self as your master.


Изображение

Като разцветка спада към Големите Аркани, тоест точно тази колода разполага с цели 23 големи таро-карти, вместо с 22.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ТАРО и сайтът 78 истории :)

Мнение от Kleo »

Таро картата ми за деня :524

Авторът на Таро рубриката е Илиана Смилянова.

ХІ. СПРАВЕДЛИВОСТТА

Изображение

Ден, който може да провери вашето чувство за справедливост. Може да станете свидетели на прояви на законност или беззаконие, да съдите или да бъдете съден - буквално или преносно, да бъдете нечий или свой собствен защитник или обвинител. Възстановяване или нарушаване на баланса или реда в някаква област от живота ви.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ТАРО и сайтът 78 истории :)

Мнение от Kleo »

Влизам да се похваля - вече съм сертифициран Таролог. Завърших курс на обучение в Таро Школа Лилит, за което получих и съответната диплома. Курсът на обучение, през който преминах успешно, включва задълбочено теоретично познание на всичките 78 аркана в колодите Таро, както и придобиване на реални умения за работа на практика с различни подредби, въпроси на клиенти и интерпретация на изтеглените карти. Хубаво ми е, още една мечта е изпълнена, реализирам все повече потенциала си, и то за благото на всички заинтересовани :954 Освен астрологически и психологически консултации, вече провеждам и тарологични.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ТАРО и сайтът 78 истории :)

Мнение от Kleo »

Таро карта на декадата

ДВОЙКА ЧАШИ

21.06.2022 - 01.07.2022

Астрологично съответствие – Венера в Рак

Ключ. 2, Радост. "Винаги се радвайте." І Солуняни 5:16

Идеи. Да отворим сърцето си. Да дарим онова, което искаме да дойде при нас.

Чувства, емоции, настроение. Откровеност, непосредственост, доверие, симпатия и емпатия, споделяне, спокойствие.

Мисли. Да обичаме не "заради...", не "въпреки...", а "независимо от", безусловно.

"Възлюбете се усърдно един други от чисто сърце." І Пет.1:22

"Любовта, която освобождава, е тази, която ни привързва едни към други." Едуард Бах

Действия, постъпки. Да се погрижим за партньорите и партньорствата си, да споделим радости и трудности, да се доверим и свържем емоционално.

Трудности, проблеми. Да загубим радостта си. Да обърнем гръб, да игнорираме. Да използваме партньора като средство към желана цел. Да бягаме от обвързване или да развием емоционална зависимост. Да се страхуваме да се видим през очите на „другия” и от чувствата си.

Шансове. Да посрещаме с радост онова, което идва при нас във всеки един момент. Да преоткриваме откритията си и да се влюбваме отново и отново. Да се отворим за даровете на творението. Да открием и да посрещнем своята цялостна „половинка”.

Въпроси. Трябва ли да харесвам някого, за да го обичам? Даването и получаването едно и също ли са? Умея ли да се радвам? Тъгата антипод ли е на радостта?

Периодът в декадата на Двойка чаши (21 юни – 1 юли всяка година) е подходящ да посрещнем открито и с радост онова, което идва при нас.

Бъдете себе си, с обич се покажете такива, каквито сте. Посрещнете и другия – такъв, какъвто е сътворен, приемете го в неговата уникалност и цялостност. Допуснете появата на нещо ново и различно, разпознайте в срещите си с хора и събития именно онова, от което се нуждаете и което ви допълва, покажете своята искрена добронамереност. Отворете се за сътрудничество на всяко ниво – лично, професионално, духовно, емоционално.

Благодарете за "любовите" в живота си, благословете ги, не ги приемайте за даденост, по-грижете се за тях и ги преоткривайте ежедневно.

Запитайте се как посрещате своите и чуждите чувства и емоции, умеете ли да съпреживявате и да споделяте. Осъзнайте какво носите със себе си и какво търсите, какво ви липсва и към какво се стремите, готови ли сте да го дарите и да го приемете.

Разпознайте емоционални манипулации, в които сте активни или пасивни съучастници. Открийте страха, който ги поддържа, споделете чувствата си. Уравновесете емоционалния обмен, който създавате, балансирайте процеса на даване и получаване.

Обичайте по своя уникален начин и позволете да бъдете обичани – по начина, по който другият умее това. Защото партньорът е онова, което сме забравили за себе си.

Какво е Таро карта на декадата?
Времето има своето не само количествено, но и качествено измерение, което "ражда" съответни на това качество хора, срещи и събития. В картите таро това качество на времето е “скрито” до голяма степен зад 36 карти от т.н. младши аркани, всяка от които онагледява възможностите и задачите на десетина дена от календарната година.

Принципът на действащата Таро карта на декадата ни помага да се ориентираме в предизвикателствата на съответния времеви период, в неговите трудности и шансове, задава ни "тон", с който да резонираме, посока, която да следваме, за да подпомогнем себе си в подреждането и хармонизирането на вътрешния и външния ни свят, в затварянето на стари и отварянето на нови врати, в създаването и адекватното изразяване на нужните идеи, мисли, чувства, емоции и постъпки. По този начин, бидейки съответни на качеството на времето, синхронизираме това, което е вътре в нас, с това, което ни заобикаля, това, което е било и ще бъде – с това, което е. И така, на принципа на холограмата, служим не само на себе си, а и на голямото цяло, от което сме неизменна част. За да няма раздор вътре в нас и в живота ни.

Изображенията на Universal Waite Tarot DE са с любезното разрешение на Königsfurt-Urania Verlag © 1990 U.S.Games Systems, Inc./2003 AGMüller Urania.


Изображение
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Публикувай отговор