РАЗДУМКА НА ПОРАСНАЛИ МОМИЧЕТА-МЕЦАНКИ

Свобода на словото
Заключено
Аватар
Нели
Философска система
Мнения: 1466
Регистриран на: 23 Авг 2010, 19:49

Re: РАЗДУМКА НА ПОРАСНАЛИ МОМИЧЕТА-МЕЦАНКИ

Мнение от Нели »

Току-що по БНТ, Стефан Цанев:
"Робът е осъден да мрази, свободният човек обича".

Това казва всичко за психиката и състоянието на духа на всички нас.
"Когато всички мислят еднакво, никой не мисли достатъчно" Уолтър Липман
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: РАЗДУМКА НА ПОРАСНАЛИ МОМИЧЕТА-МЕЦАНКИ

Мнение от cchery »

А моят ден започна със следното прозрение: "Светът се променя без да търси моето одобрение. Но ако съм наясно кой съм, по-лесно мога да правя моите избори."

Тези думи обясняват с голяма точност нагласата за живеене, която считам за достатъчно приемлива, за да е правдива за мен самата. :954

Цитатът е от интервю на актьора Димитър Живков - стана широко познат с ролята си на Боян в "Ол инклузив".
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Нели
Философска система
Мнения: 1466
Регистриран на: 23 Авг 2010, 19:49

Re: РАЗДУМКА НА ПОРАСНАЛИ МОМИЧЕТА-МЕЦАНКИ

Мнение от Нели »

Чери, истината е, че нямам представа какво е "Ол инклузив" - пиеса или филм предполагам, нито кой е човекът, когото цитираш. :1062 Можете да ми се смеете на воля. :221
Във всеки случай да сме наясно кои сме е най-големият екзистенциален въпрос, който не определя изборите ни, а се определя от тях. Когато намерим отговора на този въпрос, вече няма да сме тук.
Но ми харесва това, че има хора, които си го задават. Поздравявам те за това!
"Когато всички мислят еднакво, никой не мисли достатъчно" Уолтър Липман
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: РАЗДУМКА НА ПОРАСНАЛИ МОМИЧЕТА-МЕЦАНКИ

Мнение от cchery »

Нели написа: 12 Фев 2022, 21:21 Когато намерим отговора на този въпрос, вече няма да сме тук.
Именно. Затова не трябва да губим време да си мислим, че не можем да си отговорим на него, през времето, което ни е предоставено днес и сега на тази земя. :954
Нели написа: 12 Фев 2022, 21:21 Но ми харесва това, че има хора, които си го задават. Поздравявам те за това!
Аз обаче не съм от тези хора :oops: :oops: :oops:. Аз съм съвсем различно тесто....., а може би мая..., квас... Кой знае. Нямам едно определение за себе си.
Нели написа: 12 Фев 2022, 10:05 "Робът е осъден да мрази, свободният човек обича".
Добре звучи това. Но..... трябва да си зададем въпроса кой е роб и кой свободен... И колкото хора да попиташ, все различни отговори ще получиш. Може нещо и за салам да ти проговорят :1209 .

Днес беше един много хубав ден за мен... Най-сетне сутринта след кафето не се мотах, а седнах да уча по немски. Бях писала преди време, че с Бела почнахме курс. Два часа отделих и се почуствах Бог :fan :fan :fan . Не.... не научих кой знае колко, но пък разбрах доста. Все още наваксвам и догонвам Бела - все пак тя е в немска паралелка. Но вече съм абсолютно уверена, че ще я стигна. А и този език не е като да не ми е познат.

След това с нея слязохме към центъра и направихме една широоооооока обиколка - толкова, че да можем да обядваме в една страхотна пицария, а и да си направим крачките за деня.... А, и да не забравя, да може словесният поток на Бела да намери широта на изява :221 .

Купих си чисто нов портретен обектив за Никон-а... с чувствително осветяване, за да снимам и в затворени помещения.... Сега остава да му хвана цаката. Харесах си и телескопичен обектив за бързодвижещи се обекти отново с висока осветеност, но не ми достигнаха 3990 лева, за да си го купя :1069 :1069 :1069 :1069 .......

Хубав ден беше и за английския футбол - и Евертън, и Сити биха.... и сега така да ми се спи, че е много вероятно да се отправя към покоите си.

Лека нощ и на вас! :923
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Сиренце
Със словото напред
Мнения: 1652
Регистриран на: 13 Окт 2010, 13:58
Местоположение: Черни Вит

Re: РАЗДУМКА НА ПОРАСНАЛИ МОМИЧЕТА-МЕЦАНКИ

Мнение от Сиренце »

Ехееей, колко сте изписали, не смогвам да ви изчета :1062 .
Шегата настрана, но наистина съм се затрупала с твърде много работа. В началото на учебната година мислех, че ще се справя, но вече издъхвам. Проблемът е в това, че увеличиха часовете по математика и ИТ в пети клас, започнах да водя Компютърно модлиране в 3 и 4 клас (защото се оказа, че предишните две години колежките са го преподавали в класната стая с тетрадка и ученик, а не с компютър :126 ), освен всичко имам и две извънкласни дейности ииииии вече не издържам. Излизам за работа в 7:15 и се прибирам като пребита в 4. И съответно трябва да седна и да се подготвя за следващия ден.
Говорих с директорката за следващата година поне часовете на малките да отпаднат и тя каза: "Чудесно, но трябва да обучиш колежка, която да ги поеме". Та междувременно и това правя.
Почивните дни минават в пране, чистене, приготвяне на храна за Кеми, пък и от внимание се нуждае и тя от време на време.
Днес по изключение съм свободна от тези ангажименти, защото още вчера я закарахме в Ловеч. От 14 часа беше на областен кръг на олимпиада по химия и реши да си остане там вместо да се връща и днес пак да пътува обратно.

Искам да ви разкажа за класа на Клементина в Езиковата гимназия. Когато миналата година кандидаства там, бяха обявили за прием само 1 паралелка немски с английски език. Това по принцип е най-желаната комбинация. По тази причина учениците с най-висок бал се събраха в нейния клас. Миналата година, както знаете, се учеше само немски, български, математика и философия, като учителите по тези предмети преподаваха само на техния клас. Ясно беше, че нивото е доста високо, но все пак имаше някакво диференциране и оценките варираха в някакви граници.
Тази година обаче учителите им преподават и на други класове от випуска. Очевидно, знанията на нейния клас и тези на другите класове се различават драстично и в резултат на това средния успех на класа е 5,90. По математика, биология, география, философия, физика нямат НИТО ЕДНА ПЕТИЦА!!!
Виждам как това, че има само шестици я демотивира и се отпуска, няма го онзи хъс от миналата година да учи, за да знае повече от другите. И се чудя как бих постъпила аз на мястото на колегите. От една страна, критериите трябва да са еднакви за всички, защото накрая всички заявършват с еднакви дипломи. Но от друга страна, така не се ли забавя развитието на 27 деца, които очевидно са с възможности доста над средните.
Кеми често ми задава въпроса: "Как да разбера в какво съм най-добра, като всичко ми е лесно?"
А то е лесно, защото изискванията са занижени. Но тя не иска да приеме този факт, защото не й е изгодно и защото все пак е само на 15 :221
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: РАЗДУМКА НА ПОРАСНАЛИ МОМИЧЕТА-МЕЦАНКИ

Мнение от cchery »

Цони, как само звучи това:
Сиренце написа: 13 Фев 2022, 16:02 Кеми често ми задава въпроса: "Как да разбера в какво съм най-добра, като всичко ми е лесно?"
А то е лесно, защото изискванията са занижени. Но тя не иска да приеме този факт, защото не й е изгодно и защото все пак е само на 15...
:954 :954 :954

Всъщност наистина звучи като въпрос на дете на 15 години, което обича да си задава въпроси :) . Мисля, че това може само да те радва.

Занижени са критериите. Изискванията отсъстват. Децата блуждаят. Факти, факти, факти...
Сиренце написа: 13 Фев 2022, 16:02 Виждам как това, че има само шестици я демотивира и се отпуска, няма го онзи хъс от миналата година да учи, за да знае повече от другите.
Знаеш по-добре, от опита си на педагог, че в преходните възрасти децата нямат занимания, към които да са безкрайно отговорни и постоянни. Винаги има отпускане. Промяна на отношението. После пък - завръщане. Естествено, притеснението, че това е придобито следствие мнението на учителите, че тази паралелка е непременно най-добрата, няма да те остави. Та ти си от "кухнята" :954 . Все пак... мисля, че Кеми няма да те изненада неприятно. На 15-16 години имат да живеят и други неща, все пак :222 .

Бела е в същата паралелка в нейното училище - немски с английски и по същия начин се счита за най-силната за всеки випуск... Но ще спомена 1 единствен факт - Бела вчера ми изброи 14 деца от общо 26 в класа, които ходят на частни уроци или школа по ........................... НЕМСКИ език. :126 Самата Бела е едно от тези 14 деца. Хубавото на това, че ходим заедно на немски, е че видях, че тя реално има знания. Даже се изненадах. Лошото - понеже съм запозната с езика, съм наясно, че.... това не са знанията, които тя трябваше да има до този момент. Все пак в момента учат по учебник за В2...., а Бела има пропуски дори от А1.....

Иначе на нея не всичко ѝ е лесно в училище :221 . Радвам се обаче как виждам, че все повече се насочва към биология и химия......, защото май ще се окаже истина мечтата ѝ за ветеринарна медицина. Предстои да видим.

Цони, моля те да разкажеш какво всъщност е
Сиренце написа: 13 Фев 2022, 16:02 Компютърно модлиране в 3 и 4 клас
Какво се изучава по предмета. Какви умения (компетентности) трябва да имат децата, които имат такъв предмет в учебната си програма.

Днес се случи нещо, което.... заради което този живот ми е безкрайно интересен. И съм пристрастена към живеенето му. Както знаете, у нас фен на готвенето е Момчил. Аз се вихря, ама... малко по задължение :955 . Когато Бела попорасна взе да проявява същия интерес към нещата в кухнята, както Момчил. Беше много честа гледка да ги видиш двамата да готвят. Той или я учеше на нещата, които прави, или..... ѝ помагаше в рецепти, които тя си е харесала, и иска да направи. Един от забавните моменти е правенето на палачинки - Момчил ги обръща с хвърляне (не с шпатула). Учил беше Бела и тя така да ги прави, но тя не смееше да опита. Днес беше решила да ме изненада и ..... направи палачинки. Но за мен изненадата се състоя в нещо малко по в страни... - записала се е на телефона как обръща палачинките с хвърляне и беше пуснала клипчето на Момчил да го види.... Беше много щастлива и горда, че най-сетне се е научила, но баща ѝ го няма, за да я види. И беше измислила начин да му покаже :954 . Момчил ми звънна малко по-късно и да ви призная....... гласът му беше леко сподавен..... Със сигурност му беше станало тъжно, че не е тук с Бела, за да се смеят и радват на това...
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: РАЗДУМКА НА ПОРАСНАЛИ МОМИЧЕТА-МЕЦАНКИ

Мнение от cchery »

ЧЕСТИТ 14 февруари!

Ако мен ме питате кое е обединяващото в тази дата, със сигурност ще отговоря: лудостта и страстта. Има ги и в любовта, и във виното! Но...... и двете искат пълно отдаване, за може човек да разбере силата и могъществото им! :)

Моят ден започна с едни прекрасни бели рози...... След толкова години заедно.

Изображение
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Нели
Философска система
Мнения: 1466
Регистриран на: 23 Авг 2010, 19:49

Re: РАЗДУМКА НА ПОРАСНАЛИ МОМИЧЕТА-МЕЦАНКИ

Мнение от Нели »

Здравейте, момичета!
Тъй като имало два начина за празнуване днес, ви пожелавам първия от тях!
Изображение

Честит празник на всички!
"Когато всички мислят еднакво, никой не мисли достатъчно" Уолтър Липман
Аватар
Нели
Философска система
Мнения: 1466
Регистриран на: 23 Авг 2010, 19:49

Re: РАЗДУМКА НА ПОРАСНАЛИ МОМИЧЕТА-МЕЦАНКИ

Мнение от Нели »

cchery написа: 14 Фев 2022, 11:21 Моят ден започна с едни прекрасни бели рози...... След толкова години заедно.
Ани, предполагам, че Момчил в намерил начин да те зарадва и да ти покаже, че мисли за теб, макар да е далеч георграфски. Прекрасна изненада!
"Когато всички мислят еднакво, никой не мисли достатъчно" Уолтър Липман
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: РАЗДУМКА НА ПОРАСНАЛИ МОМИЧЕТА-МЕЦАНКИ

Мнение от Kleo »

Нели написа: 14 Фев 2022, 16:00 Здравейте, момичета!
Тъй като имало два начина за празнуване днес, ви пожелавам първия от тях!
Изображение

Честит празник на всички!
Много мило, Нели :329

Досега не съм споделяла с вас едно нещо, което малко ме терзаеше и което малко ме притесняваше, но тъй като през първите месеци на нашата връзка с Есмо, той всячески държеше нещата под контрол, а и всичките му познати го хвалеха колко благотворно му се отразяват нашите отношения..., реално заглушавах съмненията и страховете си по отношение на неговото пиене и историята с пиенето му през годините, с която бях запозната /отчасти/, но за която бях предупредена. Както и да е. С болка ще споделя тук, в нашето си местенце, че вчерашният 14 февруари не мина според очакванията ми, нито според плана, който си бяхме начертали за вечерта :328 С яд и мъка ще ви разкажа, че съм обидена, бясна, тъжна, гневна, разочарована, от държанието на Есмо през последните няколко дни :126

И че и двамата бяхме повече от сигурни и убедени, че празникът за него тази година ще представлява за първи път вариант номер едно от посочения по-горе от Нели, защото вече не е сам, вече не е самотен! Но се върна вкъщи в 20 часа на три водки, вместо в 18 часа трезвен! Върна се любвиобилен, но бая подпийнал. Отричащ проблема. Донесъл любимото ми червено вино, което искаше да отвори, но аз отказах. ... Не искам да разказвам повече в момента, само ще кажа, че в 4 часа тази сутрин беше изтрезнял напълно, пак си беше моят Есмо, говорихме без прекъсване сериозно докъм 7 часа сутринта, после се приготвих за работа и тръгнах. Уговорихме се нещо за довечера. Но аз съм взела твърди мерки в посока на това, че съпруг-алкохолик няма да търпя и това трябва да му е ясно от самото начало. Съжалявам, че ви натоварих, приятелки, но просто ... просто не зная още какво да кажа. Та, Нелка, пожеланието ти беше добро, аз бях в свети-валентинско-настроение някъде от 18 до 20 часа... след което имаше кавга, сълзи, излизане навън за 20 минути на въздух, за да си проясня малко главата... сън и за двама ни, след вечерята, след 23 часа сме заспали. Тъпо ми е, болно ми е, очите ми са подути, четох допреди малко отново за АА /анонимните алкохолици/, има сбирки и в България, както и книга за четене по темата в сайта им. Така че аз работа, сила и занимания си имам. Както и планове Б, В и Г за живот, оцеляване и лично щастие! Аз съм си важна, детето ми е важно, и ще оцелеем и ще бъдем щастливи, на всяка възможна цена. Казах. Извинявам ви се. Обичам ви. Благодаря ви. Че ви има...
Нели написа: 14 Фев 2022, 16:02
cchery написа: 14 Фев 2022, 11:21 Моят ден започна с едни прекрасни бели рози...... След толкова години заедно.
Ани, предполагам, че Момчил в намерил начин да те зарадва и да ти покаже, че мисли за теб, макар да е далеч географски. Прекрасна изненада!
:922 :922 :922 Ани, много се зарадвах за розите от Момчил вчера! Бъди честита и благословена с любовта на мъжа ти към теб! Ценна е и зная, че ти много я цениш.

П.П. Не мога да се оплача иначе от липса на внимание, ласка, грижа, отношение, секс и подаръци, от страна на Есмо. Подари ми много хубави неща, всъщност от много години вече ми подарява все неща, от които имам реална нужда и винаги ме цели на 100%. Така че не в това се крие недоволството ми в момента.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Нели
Философска система
Мнения: 1466
Регистриран на: 23 Авг 2010, 19:49

Re: РАЗДУМКА НА ПОРАСНАЛИ МОМИЧЕТА-МЕЦАНКИ

Мнение от Нели »

Здравейте, момичета!

Деси,... :cry: дори не знам какво да кажа... Знам едно: това със сигурност не е нещо, което да бъде пренебрегвано, замитано под килима и оставено да се оправи "от само себе си". По принцип, не в един или в друг конкретен случай. Ще имате работа по тази тема, но се надявам да не е нещо, което да е по-силно от вас.
Самият празник Св. Валентин изобщо, ама изобщо не е важен. Важно е това, което правите със себе си, с взаимоотношенията си и с отношението КЪМ СЕБЕ СИ.

А аз днес продължавам с медицинската сага. Сутринта Ани каза, че я боли корема и помоли да не ходи на училище. Тя по принцип не е лигла, но ѝ се е случвало да я боли корем на емоционална основа. Дадох ѝ Спазмалгон и я изпратих, макар да плачеше. Към 10 ч. ми се обади да пита дали може да вземе още един Спазмалгон, защото много я боли. Каза, че болката дори се усилила. Не бяха минали и три часа от предишното хапче и се притесних. Казах ѝ да каже на класната какво става и, ако е нужно, да я взема от училище.
По пътя към училище звъннах на личната лекарка и разбрах: 1. че днес няма никой в кабинета и 2. че трябва да идем на спешен детски кабинет. Отидохме в Спешното и, противно на новините от спешните центрове напоследък, моментално ни насочиха към съответния лекар като се обадиха за остра коремна болка на дете и ни казаха "Чакат ви". Прегледаха я, оказа се, че няма хирургична ситуация, сложиха ѝ мускулно обезболяващо и ѝ пуснаха изследвания, за да изключат бъбречен проблем и панкреатит. Слава Богу, всички изследвания бяха в норма!
Така или иначе болката отшумя чак сега, към 14-14:30 ч. Оказа се, че вероятно е тип остра болка при овулация.

След около час пък ще ходя с приятел на лекар по повод продължаваща месеци болка в тазовите стави - тазобедрени и сакроилиачни. Въобще...
"Когато всички мислят еднакво, никой не мисли достатъчно" Уолтър Липман
Заключено