"най-евтиното и некачествено месо купуват именно ОДЗ-тата"

Представяне на организацията контрапункт на нездравословното хранене; инициативи; съвети; идеи
Публикувай отговор
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Re: "най-евтиното и некачествено месо купуват именно ОДЗ-тат

Мнение от dexter »

Чери, за пореден път се възхищавам на ентусиазма ти и активната, може би най-активната гражданска позиция, която аз познавам :326 :326
За писмото, подписвам го с две ръце. Подкрепям те напълно. Може би трябва да се включи въпрос кой персонално отговаря за контрола на храните в градините, името на човека, който е натоварен с изпълнението на съответните наредби. Ако това е РИОКОЗ - името на човека, началник на отдел или каквото има там - за всеки град. Че да знаят хората кого да търсят, като се обаждат в РИОКОЗ за информация.
Може би не знаете за личната ми кампания срещу флуорираното мляко - успях да вдигна шум и да всея смут само по телефона - госпожата от РИОКОЗ ми се обади 2 пъти, за да ми каже да не се тревожа, няма да има такова мляко в градините (може би се е изплашила да не се разсмърди работата....) Така че мисля, че ако има някакво конкретно име на някой конкретно отговарящ, който е посочен от министъра за търсене на сметка, нещата биха проработили.
Но според мен големият проблем са парите и това, че не стигат. Каквото и да си говорим, парите са малко. Лично аз не съм от хората, които мислят, че държавата им дължи нещо, но в никой случай не искам да започвам спор сега и то точно в тази тема. Но си мисля, че и родителите трябва да платят за по-добрата храна. 1.20 на ден за храна?!?!?!?!? Ами смешно е, всички го знаем. Като е така, дайте ние да дадем разликата до 3 лева или до 4 - няма да е кой знае каква сума в бюджета ни. Може да ги спестим от антибиотици например, или от имуностимуланти. Аз съм силно "ЗА" отговорна позиция на родителите, изразена и финансово. За 3-4 лева на ден може да се направи свястна храна, сигурна съм, защото го виждам по менюто на моето дете. А и е инвестиция в децата ни, а не във фармацефтиката! Сигурна съм, че при нужда всеки намира 30 лв за антибиотик, а може би няма да се налага, ако децата се хранят пълноценно.
Може би в писмото ти, Чери, трябва да залегне и искане за преразглеждане на цената на храноден на децата. И мисля, че ако има някаква петиция в нета, ще се съберат доста подписи, не само от хората във форума.
futarela
Философска система
Мнения: 1205
Регистриран на: 19 Авг 2010, 21:42
Местоположение: София

Re: "най-евтиното и некачествено месо купуват именно ОДЗ-тат

Мнение от futarela »

НЕ съм чела какво сте обсъждали , само искам да кажа ,че не съм пуснала Юлийй на ясла защото видях каква храна караха в детЦКия дом . Това е една от причините . Аз съм професионален готвач и един поглед е достатъчен за изводи. Естественно НИКОЙ НЕ МИСЛИ ЗА ДЕЦАТА ! ИСКАТ САМО ДА ПЕЧЕЛЯТ ! и ПОВЕЧЕТО ЛЕЛКИ СА УЖАСНИ! КРЕЩАТ ПРЕД ДЕЦАТА ,КАРАТ СЕ И Т. Н. ПОСЛЕДНОТО ЗА КОЕТО МИСЛЯТ Е ДЕЦАТА.Има и изключения разбира се ,но рядко
Истинското откритие е не да изнамираш нови пейзажи, а да придобиеш нови очи.[img]http://lines.ladoshki-forum.ru/showgif.php?imgfile=1_5Priroda_lines/1275646909.png[/img]
Аватар
cvety_rz
Влюбена във вятъра
Мнения: 2131
Регистриран на: 28 Окт 2010, 07:49

Re: "най-евтиното и некачествено месо купуват именно ОДЗ-тат

Мнение от cvety_rz »

Имам чувството, че се въртим в един омагьосан кръг, от който излизане няма :126 Дъщеря ми отсътва от училище, защото започна да повръща и се оказа, че е яла храна от магазина на училището с изтекъл срок на годност.Сина ми го отписах от детската ясла, заради лошата храна и болестите, които носеше в къщи от там.Искам нещата да се променят, но защо ли нямам вече вяра за това :1044 .Тъй като сега съм по майчинство и смятам да си гледам децата докато имам възможност.Чери, писмото е хубаво!Ако мога с нещо да помогна на драго сърце бих го направила.
Вярата не прави нещата лесни, прави ги възможни!
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: "най-евтиното и некачествено месо купуват именно ОДЗ-тат

Мнение от cchery »

dexter написа:Чери, за пореден път се възхищавам на ентусиазма ти и активната, може би най-активната гражданска позиция, която аз познавам :326 :326
За писмото, подписвам го с две ръце. Подкрепям те напълно. Може би трябва да се включи въпрос кой персонално отговаря за контрола на храните в градините, името на човека, който е натоварен с изпълнението на съответните наредби. Ако това е РИОКОЗ - името на човека, началник на отдел или каквото има там - за всеки град. Че да знаят хората кого да търсят, като се обаждат в РИОКОЗ за информация.
Може би не знаете за личната ми кампания срещу флуорираното мляко - успях да вдигна шум и да всея смут само по телефона - госпожата от РИОКОЗ ми се обади 2 пъти, за да ми каже да не се тревожа, няма да има такова мляко в градините (може би се е изплашила да не се разсмърди работата....) Така че мисля, че ако има някакво конкретно име на някой конкретно отговарящ, който е посочен от министъра за търсене на сметка, нещата биха проработили.
Но според мен големият проблем са парите и това, че не стигат. Каквото и да си говорим, парите са малко. Лично аз не съм от хората, които мислят, че държавата им дължи нещо, но в никой случай не искам да започвам спор сега и то точно в тази тема. Но си мисля, че и родителите трябва да платят за по-добрата храна. 1.20 на ден за храна?!?!?!?!? Ами смешно е, всички го знаем. Като е така, дайте ние да дадем разликата до 3 лева или до 4 - няма да е кой знае каква сума в бюджета ни. Може да ги спестим от антибиотици например, или от имуностимуланти. Аз съм силно "ЗА" отговорна позиция на родителите, изразена и финансово. За 3-4 лева на ден може да се направи свястна храна, сигурна съм, защото го виждам по менюто на моето дете. А и е инвестиция в децата ни, а не във фармацефтиката! Сигурна съм, че при нужда всеки намира 30 лв за антибиотик, а може би няма да се налага, ако децата се хранят пълноценно.
Може би в писмото ти, Чери, трябва да залегне и искане за преразглеждане на цената на храноден на децата. И мисля, че ако има някаква петиция в нета, ще се съберат доста подписи, не само от хората във форума.
Еееееее, Декс, сега аз трябва да те поздравя! Това, което съм го подчертала е .......... все едно аз съм го писала!!!! А в червеното ..... макар че може да прозвучи на някой като упрек е самата истина!!!!!! Ако намираме средства за лекарства, защо тези лекарства не са храната на нашите деца?!?!?

1.20 е едно голямо нищо и аз също бих добавила още 2 или 3 лева, но да знам, че детето ми расте здраво, защото се храни правилно. От нас като родители в училище и в градината искат да даваме пари и да ги инвестираме в интериора на стаите!!!! А защо не съберем тези пари и да купим няколко професионални сокоизтисквачки и нашите деца всяка сутрин да получават прясно изцеден сок с витамини?!?!

Декс, ще добавя твоето искане за конкретно отговорно административно лице, когато имаме въпроси - наистина е важно кого да търсим!!!!!
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: "най-евтиното и некачествено месо купуват именно ОДЗ-тат

Мнение от cchery »

Mstar написа: За мен е виновна държавата и цялата политика по отношение на всички тези обществени заведения и тяхното финансиране!
Ако искаме да расте здраво поколение,което след време да не чака на Здравната каса да му отпуска скъпоструващи лекарства,да заплаща скъпи операции и процедури..... - омагьосан кръг - трябва да се положат усили в началото,при израстването на децата,а не после.
Ще се върна 20-25г назад: храната в ДГ беше по рецептурник и вкл. всички необходими за детето храни и напитки,които пък бяха произвеждани от наши продукти по БДС и бяха добри.От 5-6г. възраст ни се набиваше в главите:"Здрав дух в здраво тяло!" и всички деца се надпреварваха да се записват да спортуват,НО имаше много добра база,условия и беше безплатно. Провеждаха се много състезания , олимпиади, шампионати , спатракиади; дет.лагери.....А сега всичко е унищожено!
Да, Мими, права си и то доста. Забравихме, че за да сме здрави, трябва се храним пълноценно, да спортуваме и да почиваме. Вместо това...... няма ги състезанията, няма ги спортните школи, искат да ни задължат да си пращаме учениците до 7-и клас по цял ден на у-ще и в резултат, бъдещето за което ти говориш ще е поколение на ренегати...... извинявам се за силната дума, но за да си нормален, всичко което правиш трябва да е с мярка - ученето, работата и почивката.

Mstar написа:Не знам какво е решението в настоящият момент - всичко е обвързано като брънки от една верига - и....повечето родители едва смогват да плащат високите такси/особено в провинцията и в селата/ и не виждам от къде ще се вземат средства, за да се подобри качеството на продуктите, използвани в ДГ. Защото става въпрос за пари!
Значи аз също не мога да предложа конкретна схема, но примерно директното снабдяване със суровини от производителя ще прескача търговеца, т.е. ще прескача едно оскъпяване! Та точно на село и в малките градове, заобградени с много села около им, зеленчуците и плодовете могат да са евтини. Дори и брашното - би могло да се купува директно от кооперацията, която стопанисва земеделските земи наоколо. Сигурна съм, че има начин.
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Сиренце
Със словото напред
Мнения: 1652
Регистриран на: 13 Окт 2010, 13:58
Местоположение: Черни Вит

Re: "най-евтиното и некачествено месо купуват именно ОДЗ-тат

Мнение от Сиренце »

На 13.01 Парламентът е приел окончателно Законът за Българската агенция по безопасност на храните. По този начин ще се обединят всички служби, които отговарят за качеството на храните. Законът още не е обнародван и не успях да намеря текста му, за да разберем дали е регламентиран вече контрола, за който говорим.

Бях обещала предложения, но изпаднах в патова ситуация като влязох в конкретика. Нещата са толкова навързани и заплетени, колкото само у нас могат да бъдат. И лошото е, че не намерих изход!
Защото никой не може да задължи доставчика да снабдява с качествени продукти. Директора можел да ги откаже!!! И като един ги откаже, те ще ги занесат при друг, дето няма да обърне внимание. И като е върнат продукта, доставчика пред кого отговаря, че изобщо се е опитал да го пробута? Светнаха ме и за още една далавера - дава се безплатно месо на домина и директора и те си затварят очите за качеството на продуктите. А когато те си мълчат, кой ще ни светне нас, родителите с какво ни тровят децата?
Но си мисля, че и родителите трябва да платят за по-добрата храна.
Няма да го направят, Декс, някои - защото наистина нямат възможност, а други.... те не ми се коментират. Няма да ги коментирам, но ще ти разкажа за децата им.
В нашия стол се предлага, смея да твърдя, доста качествена храна. Не е на 100%, но е добра. Спазваме изискванията на наредба 37 - плодове, зеленчуци, мляко, яйца, два пъти в седмицата пълнозърнест хляб - всичко според предписаните количества. И следва изненадата - децата не искат да ядат такава храна - изхвърлят прясното мляко, а после си купуват газирана напитка, пълнозърнестия хляб не го докосват. Децата не са виновни, просто у дома не им е сервиран такъв. Ако всяка вечер на масата имаме газирано, логично е децата да мислят, че това е доброто за тях, защото мама и тате са го сложили там.

Ето затова се захванах да възпитавам у децата култура на хранене, защото те са утрешните родители за техните деца няма да е непознат пълнозърнестия хляб.
Да, ония горе трябва да бъдат атакувани непрекъснато, за да си развалят малко рахатлъка на следобедното кафенце и подкрепям Чери с две ръце. Скъпа, за пръв път срещам човек като теб, с активно отношение и отстояваща позициите си.И ти се възхищавам! Продължавай в същия дух и ние, мецанките, ще те подкрепяме.
А аз ще продължавам бавно и полека по моя си начин / нали съм Слоуфудски човек :222 /
vanist

Re: "най-евтиното и некачествено месо купуват именно ОДЗ-тат

Мнение от vanist »

Чери, прочетох отвореното писмо. Подкрепям те и аз с две ръце!
Писала съм и съм говорила по този въпрос доста.... но и на вас ще кажа
Моето дете не ходи на ясла и не му вземам храна от детската кухня - просто един поглед е достатъчен,
за да стане ясно колко е мазна...... И всеки ден за десерт крем нишесте!!!СЛАДЪК! :126
Била разнообразна, вкъщи не можело да му дадем необходимото! ГЛУПОСТИ!!!
Нямало време да готвим???ГЛУПОСТИ! За кафе намираме време, ама една зеленчукова супа не
можем да сготвим! Стига бе!!!

А в детската градина? За закуска кренвирш, който дори и котките не искат да ядат и половин прозрачна филийка.
На обяд - манджа със съмнително месо и плодове ЗА ДЕСЕРТ!!!
Следобед - вафла с боза!!! :126
И аз за какво се пъна да науча детето си на здравословно и правилно хранене???

За училищата пък нямам думи! То дори и да иска детето да си купи плод от лавката няма как да стане! Ама хайде,
за там може и от къщи да му пращам. Но... до тогава ще са му разбили понятията за здравословна храна!

Обаче...тези проблеми май минават незабелязано между глупостите и скандалите, с които ни занимават всички.
И за съжаление...сме едни и същи и тук, и в блоговете, и на протестите....шепа хора.
Това писмо да го получат колкото се може повече медии, барем някой го прочете и се заинтересува!!
valrus

Re: "най-евтиното и некачествено месо купуват именно ОДЗ-тат

Мнение от valrus »

Чери,подкрепям те и аз.А относно допълването на градинския бюджет за храна, съм повече от да.Но пък дайте да се замислим,дали ние няма да доплащаме ,а някой така научен ....от персонала,да си усвоява и храните ...или средствата :1044 Къде мога да се подпиша от името на цялото ми семейство,че е време да не храним децата си с отрови :126 :126 :126 Само като си го помисля и полудявам,извинете ме ,че съм толкова рязка.....
valrus

Re: "най-евтиното и некачествено месо купуват именно ОДЗ-тат

Мнение от valrus »

Да,да,да.........точно така Вани,тези тъпи градини,това жестоко насилване да се яде храната,тотално разваля културата на хранене у децата ни.Пресен пример:моят син се хранеше невероятно културно/гледах си го 3г и 4 м/,тръгна на градина и понеже е по 8 часа там,начинът му на хранене се измени коренно–спря да ми яде манджите и искаше само филии със салам.......познайте защо....ами обичайната им закуска.... :126 Как ще можем ние,които сме толково малко,да успеем да раздвижим този проблем,като дори медиите не успяват да ги впечатлят.........
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Re: "най-евтиното и некачествено месо купуват именно ОДЗ-тат

Мнение от dexter »

Момичета, има светлина в тунела :). Обаче е трудно и според мен ще стане, ако проблемът не спира да се раздухва по къде що има медия, парламентарна комисия, РИОКОЗ, детска градина и т.н. по цялата верига. Ако родителите искат и упражняват контрол, а освен това и плащат за по-качествена храна, смятам, че нещата ще се получат. Няма как директор на градина да ми каже - няма пари за свястна храна, ако аз от моя джоб доплащам за дневно меню за 3-4 лева. Даже не са необходими и всички родители, за да се упражни този контрол, стигат и няколко ентусиасти да мътят водата :lol: .
Сигурно съм споменавала, че моята дъщеря я отписах от държавната и я записах в частна градина. Една от причините беше и храната - потресох се когато един ден Яна донесе някаква тесто с мармалад отгоре - от следобедната закуска...... Освен таксата плащаме и по 3 лева на ден за храна, носят я от една частна детска кухня във Варна. Всяка седмица по мейла ни изпращат менюто за седмицата. Доста е разнообразно, по мое мнение. И предполагам е вкусно, щом и Яна прояде :lol: . А и не й се промениха навиците, не иска да пие нищо газирано, нито сок от кутия, нито вафли - не ги вижда нито там, нито у нас. От градината направиха родителска среща, в която да обсъдим какво да ядат децата за следобедна закуска. Предложенията за колбас се отхвърлиха единодушно. Сега децата имат 1 ден, я който след обед ядат плодове и зеленчуци. Не вярвам 1 банан или 2 моркова да струват повече от вафла и боза. Ядат филийка с масло и краставичка, или топъл сандвич с кашкавал, хлябът е само пълнозърнест (не съм сигурна каква е разликата в цената между белия и пълнозърнестия, но за 1-2 филийки едва ли е кой-знае колко). Всеки родител може да иде в градината и на място да провери какво се случва с детето му, включително и с храната.
Така че ако родителите вдигат пушилка за това, което се случва в градините, а освен това и плащат - няма как нещо да не тръгне към по-добро. Така че дайте да раздухаме писмото на Чери, да подкрепим инициативата - както знаем, и най-дългият път започва от първата крачка :954
Чери, може би освен до министъра, да сложиш копие до всички големи медии, включително и вестниците.....
vanist

Re: "най-евтиното и некачествено месо купуват именно ОДЗ-тат

Мнение от vanist »

valrus написа:............ Как ще можем ние,които сме толково малко,да успеем да раздвижим този проблем,като дори медиите не успяват да ги впечатлят.........
Да ме прощават, обаче и голяма част от медиите не се интересуват от това, повечето са заети
да обслужват и възхваляват определена партия или политик! :mad:
dexter написа:Така че дайте да раздухаме писмото на Чери, да подкрепим инициативата - както знаем, и най-дългият път започва от първата крачка
Ще го направим! Права си!!
Публикувай отговор