Първи клас ще бъда аз, от сега се чудя как е в час!

Публикувай отговор
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Re: Първи клас ще бъда аз, от сега се чудя как е в час!

Мнение от dexter »

cchery написа:Това нагоре е накратко историята, а моите кратки размишления са следните - някакси това "решение" на класната не е честно. Когато някой наруши училищно правило, той бива наказан. Примерно - Бела миналата седмица е била без домашно и има забележка в бележника. Ама само тя има забележка, а не целия клас, защото нарушението си е нейно и си носи последствията. Т.е. наказанието си е за нея. Защо заради 3 деца, които нарушават правилата в училище, трябва да бъдат наказани всички останали?!? Вие какво мислите по въпроса?
Макаренко - това мисля :). Строг, но справедлив.... Един нарушава правилата - всички носят отговорност. Според споменатия господин така децата се учат на солидарност, загриженост за доброто на колектива и други подобни полезни качества. Само дето методиката му е била разработена за социалистическа Русия и вече е поостаряла. Същата методика прилагат и в нашето училище - 3 деца шумят, гонят се и се закачат в междучасието - целият клас не излиза навън за наказание. Аз лично не го разбирам, но както постоянно ми се обяснява - не съм педагог :221 :221 ! Вчера ми обясниха как не бива Яна да пише звукови модели с думи, съдържащи "я", защото щяла да го разбере грешно и после ще й е трудно да го научи вярно. Айде, добре, с това мога да се съглася до някъде, така че спираме да пишем с "я", "ю", "ь" и т.н. :).
Пак ще кажа, в отговор на Нели в другата тема - нищо лошо не казвам за нашата госпожа, и тя се радва на обичта на децата (макар че от време на време се сещам за Стокхолмския синдром... :)). Но тя просто няма други методи, за да се справи, да преподава. Вчера ми обясняваше колко трудно ще си проведе часа по роден край, в който ще говорят за семейството, защото имаме деца с разведени родители. Трудно било да се обясни защо родителите се развеждат по начин, по който да не изплаши децата, но също така да не се почустват зле тези, които вече живеят в такива семейства. Та накрая измислила да казва, че родителите се развеждат, защото не се разбират кой да плаща сметките :1215 ! Но нямало начин - трябвало в час да се говори и за това, колкото и трудно да било.... Учителката се чувства притисната от програмата, трябва да наложи дисциплина с всякакви мерки, иначе ще изостане от графика. Изобщо не искам да си помислям какво им е на децата, които не знаят буквите и тепърва хем се учат да пишат, да познават буквите, числата, да смятат... На Яна й остава едно писане и пак седим по 2 часа над домашните....
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Re: Първи клас ще бъда аз, от сега се чудя как е в час!

Мнение от dexter »

Тъкмо си довърших предния пост и прочетох статия, която нашата госпожа е публикувала на фейсбук страницата си. Статията много ми хареса, много по-добре илюстрира това, което се опитвах да кажа :)

http://reduta.bg/v2/article/%D0%BE%D1%8 ... 1%82%D0%BE
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Първи клас ще бъда аз, от сега се чудя как е в час!

Мнение от cchery »

dexter написа:Тъкмо си довърших предния пост и прочетох статия, която нашата госпожа е публикувала на фейсбук страницата си. Статията много ми хареса, много по-добре илюстрира това, което се опитвах да кажа :)

http://reduta.bg/v2/article/%D0%BE%D1%8 ... 1%82%D0%BE
Аз пък я споделих на страницата на класа ни.... това е, което и аз се опитвам да кажа от доста дълго време. И е и в пряка връзка с изразеното от мен вчера възмущение за всеобщото наказание на класа..... :1062 :1062 .
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Първи клас ще бъда аз, от сега се чудя как е в час!

Мнение от Kleo »

Мерси, Декс! :922
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Първи клас ще бъда аз, от сега се чудя как е в час!

Мнение от Kleo »

Неслучайно пиша отново в тази тема :222 Чудех се дали да отворя нова специално за петокласниците :1044 , но реших засега да не го правя, че да не си пиша сама в нея :1062

А и пети клас символично може да се разглежда като първи клас от по-висша октава :221 В какъв смисъл ли? В смисъл, че за първи път петокласниците ще имат различни учители по различните учебни дисциплини. Ще сменят класната си с нова. Някои сменят училището си. Други спират да ходят на стол и/или на занималня. Въобще - много нови неща :1028 И вълнението сякаш е голямо.

Както за първолака е свършил периодът на детската градина, така и за петокласника вече е свършил периодът на началното образование. Вече е в прогимназията. Чакат го по-трудни задачи и предизвикателства. Чака го и пубертет. Един вид - ново начало. Да видим сега има ли и други майки на петокласници в мечешкия форум или ще си остана сама с вълненията си? :923 :922
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Първи клас ще бъда аз, от сега се чудя как е в час!

Мнение от Kleo »

Алекс има 5 на класното по БЕЛ.
Утре му е класното по математика.
Развълнувана съм, искам да има успех!
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Първи клас ще бъда аз, от сега се чудя как е в час!

Мнение от Kleo »

Алекс има 5 и на класното по математика!
Много се радвам, защото беше голям зор за него!
Доста трудни му бяха задачите, но много решава и се упражнява!
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Първи клас ще бъда аз, от сега се чудя как е в час!

Мнение от cchery »

Браво на Алекс!! :)

Коската има шестици и на двете класни, но не пълни. И преди да ми кажете, че съм максималистка, искам да уточня, че тази година пълните шестици са му много важни.... заради ВО в края на годината и кандидатстването. Защото, щом има 5 и половина, значи има някъде пропуск, който е добре да бъде наваксан преди месец май. Така че - сега работи с учителите си по БЕЛ и мат по тези пропуски.

Иначе няма начин да не го похваля.... преразказите му, които бяха негов сериозен проблем още в 3-и клас, вече са.... абе няма да му дам максимална оценка :1062 , но е претърпял изключително развитие!!! Същото мога да кажа и за Бела - това, че целия втори клас, всяка събота и неделя трябваше да пише по 1 преразказ - задание от класната, е оказало своето влияние. Да, тогава ги правехме заедно с нея, но сега правят преразкази всяка сряда в клас ииии дотук няма оценка, различна от 6, а текстовете ѝ се отличават с доста приятен български :954 :954 .
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Първи клас ще бъда аз, от сега се чудя как е в час!

Мнение от Kleo »

Браво на Коко и на Бела! :326 Пълното съвършенство е недостижимо, но е важно и хубаво да има напредък! :524 Чери, готино и приятно е родител да чувства гордост и радост от успехите на детето си, нали? :922

Имате ли вече насрочени зелени училища? Алекс - да. На 2 април заминават класа за 4 денонощия до Банско, в хотелче, с басейнче. Ще имат посещения и на къщи-музеи и други интересни места. Гледам обекти и от 100-те национални. Ще го пуснем, въпреки че финансово ни излиза малко солено - общо 200 лв. път, нощувки и храна.

Винаги съм се кефела на такива мероприятия като ученичка, сега е редно според мен да поощрявам такива и в живота на сина ми. Да не говорим, че той също ги обича много.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Първи клас ще бъда аз, от сега се чудя как е в час!

Мнение от cchery »

Нашите зелени училища се очакват да са през м. май. Поне за Бела де - за Коко тогава ще е голямата пушилка покрай ВО..... Миналата година Бели беше много доволна от прекараните дни в Родопите заедно с класа си, така че сигурно ще я пуснем и тази година.

Моят Коко тази година се метна на вълната на "олимпийското движение" :1062 :1062. Яви се на първия кръг на Олимпиадите по география, математика, биология, физика, история и БЕЛ :plezya se :plezya se :plezya se ..... Абсолютно по негово решение - аз настоявах само за математиката, т.к. учителят му каза, че.....това е вид проверка преди външното оценяване. Е, там се справи много зле - той има 10 точки, а максимумът беше някъде между 60 и 70. Не знам дали да го оправдавам или не, но най-много точки на тази олимпиада /за нашето училище, 7-и клас/, има негова съученичка - 18 точки :plezya se :plezya se .

Но пък по география се класира за втори кръг :1062 . Както и миналата година, междувпрочем.

Иначе получихме безумна оферта за бяло училище за Бела.... 260 лв. за 6 дена каране на ски с включен транспорт до Витоша, ски-учители и ски-екипировка и топъл чай. Миналата година към тези пари са се плащали и ежедневни карти за ски-влекове на стойност 12 лв на ден. Т.е., ако и тази година се плащат ежедневни ски-влек карти, то цялата сума за бялото училище ще е 332 лв.

Приятелка ми показа офертата за бяло училище на нейното дете в друго училище в Младост - 333 лв, в които е включено следното - 4 нощувки с пълен пансион (закуска, обяд, следобедна закуска, вечеря), транспорт до хотела в Беклемето, екскурзия до Троянския манастир, медицинска застраховка, ски-учител, ски-екипировка и влек. Аз..... просто съм сащисана от тази фрапантна разлика на предлаганите услуги и цените за тях.

Отделно от това - нашето бяло училище се провежда 3 последователни съботи и недели, като тръгването става в 8 сутринта от училище, т.е. ... 5 дена децата отиват в 8 часа за часове, а следващите 2 дни, които трябва да са им почивни, отиват пак в 8 часа, но за да карат ски. Офертата на детето на моята приятелка е за 4 учебни дни.
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Първи клас ще бъда аз, от сега се чудя как е в час!

Мнение от Kleo »

Чери, две неща са пълно безумие:

1. Фрапиращата разлика в цените.

2. И това че се планират точно уикендите на децата да бъдат заети.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Публикувай отговор