Нашите малки МАТЕМАТИЦИ са най-големите умници!

emi-1

Re: Нашите малки МАТЕМАТИЦИ са най-големите умници!

Мнение от emi-1 »

Сиренце написа:
Здравейте момичета,
Цони,имам нужда от твоето съдействие-една задачка цял ден я мъча,но не можах да намеря начин да я преборя.Ако имаш възможност,моля за помощ.Пиша тук,защото аз лично поща рядко посещавам :221 .
Диагоналите на успоредник са 10 и 16 см,а острият му ъгъл е 45 градуса.Намерете лицето му.
/в момента са на тригонометрични функции-sin i cosin +лица на фигури./
Опит за описване на решението:

Нека успоредника е ABCD. Построяваме височината DH. В триъгълник AHD, който е равнобедрен, т.к. има ъгъл 45 градуса, прилагаме питагорова теорема и изразяваме височината DH чрез страната AD. Последователно прилагаме косинусова теорема в триъгълниците ABD и ADC. Изваждаме почленно получените равенства и получаваме, че AD.AB= 39. корен от 2 и изразяваме AB чрез AD. След това използваме старата, позната формула за лице на успоредник S=AD.DH, които вече имаме изразени чрез AD. След съкращаване се получава 39 кв.см.

Еми, дано успееш да я разбереш!
Омотах я.Как стигна до намирането на AD или АН,или DH-нищо не знаем за тях.знаем само,че диагоналите на успоредника са 10 и 16 и ъгъла 45 градуса,следователно другия ъгъл е 135 градуса :1044
Аватар
Сиренце
Със словото напред
Мнения: 1652
Регистриран на: 13 Окт 2010, 13:58
Местоположение: Черни Вит

Re: Нашите малки МАТЕМАТИЦИ са най-големите умници!

Мнение от Сиренце »

Аватар
Нели
Философска система
Мнения: 1466
Регистриран на: 23 Авг 2010, 19:49

Re: Нашите малки МАТЕМАТИЦИ са най-големите умници!

Мнение от Нели »

http://harta-bg.info/statia/99
Не е точно за малки дечица, но ми се стори много интересно
"Когато всички мислят еднакво, никой не мисли достатъчно" Уолтър Липман
Аватар
Cheva
Със словото напред
Мнения: 1526
Регистриран на: 31 Мар 2011, 11:32

Re: Нашите малки МАТЕМАТИЦИ са най-големите умници!

Мнение от Cheva »

"Когато няма къде да отидеш, ела на себе си!"
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Нашите малки МАТЕМАТИЦИ са най-големите умници!

Мнение от cchery »

Цони, ще ти бъда много благодарна, ако успееш да ми помогнеш за нещо. :329

Искам да давам на Коси през лятото да решава тестове от минали т.нар. "олимпиади" по математика за 3-и клас. Това са задачи от СМТ, кенгурутата и други такива. За съжаление не съм много сигурна къде в нета има качени такива, за да ги сваля оттам?
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
tita

Re: Нашите малки МАТЕМАТИЦИ са най-големите умници!

Мнение от tita »

Чери, ще изпреваря Цони с моя отговор на молбата ти към нея (надявам се да не ми се разсърди) ;)

http://math-bg.com/" onclick="window.open(this.href);return false; - това е сайта, който аз съм ползвала за подготовка на дъщеря ми. Тук има събрани и систематизирани задачи и отговори от почти всички математически състезания за всеки клас. :)
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Нашите малки МАТЕМАТИЦИ са най-големите умници!

Мнение от cchery »

tita написа:Чери, ще изпреваря Цони с моя отговор на молбата ти към нея (надявам се да не ми се разсърди) ;)

http://math-bg.com/" onclick="window.open(this.href);return false; - това е сайта, който аз съм ползвала за подготовка на дъщеря ми. Тук има събрани и систематизирани задачи и отговори от почти всички математически състезания за всеки клас. :)
Тита............. :329 :329 :828 :828 :828 .
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
danid
Философска система
Мнения: 1121
Регистриран на: 14 Сеп 2010, 12:54

Re: Нашите малки МАТЕМАТИЦИ са най-големите умници!

Мнение от danid »

Момичета, явно сте на ти с математиката и искам да ме посъветвате и вие.

Дъщеря ми ще кандидатства в събота в СМГ след 4 клас, но не съм съвсем сигурна струва ли си ако я приемат да я запиша. На кантар съм, а шансовете и са добри - на последните 3 пробни изпита е в 100-цата. Според мен там е добре да се запишат онези 20-30 деца от набор, които са наистина много математически надарени, а другите 70-80 са фон и не знам дали искам да е фон...

Моля ви за коментари, ако имате познати дечица там също ще ми е полезно да знам мнението на родителите им сега след като заветния прием е минал. За мен СМГ след 4 клас е някаква мода предимно сред майките, не знам дали съм права...

Благодаря ви предварително :922
https://picasaweb.google.com/danydinkova72/10#" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Нашите малки МАТЕМАТИЦИ са най-големите умници!

Мнение от cchery »

danid написа:Момичета, явно сте на ти с математиката и искам да ме посъветвате и вие.

Дъщеря ми ще кандидатства в събота в СМГ след 4 клас, но не съм съвсем сигурна струва ли си ако я приемат да я запиша. На кантар съм, а шансовете и са добри - на последните 3 пробни изпита е в 100-цата. Според мен там е добре да се запишат онези 20-30 деца от набор, които са наистина много математически надарени, а другите 70-80 са фон и не знам дали искам да е фон...

Моля ви за коментари, ако имате познати дечица там също ще ми е полезно да знам мнението на родителите им сега след като заветния прием е минал. За мен СМГ след 4 клас е някаква мода предимно сред майките, не знам дали съм права...

Благодаря ви предварително :922
Ами аз имам непреки впечатления за едно момиченце, което учи в СМГ след 4-и клас. Това, което съм чувала е че натоварването е нечовешко. Амбициите и съревнованието емжду децата ги карат да растат с всеки ден и да приличат на възрастни...... Иначе не знам кой е на предна позиция и кой е фон...

Лично аз не бих си записала децата там дори и след 7-и клас.
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
danid
Философска система
Мнения: 1121
Регистриран на: 14 Сеп 2010, 12:54

Re: Нашите малки МАТЕМАТИЦИ са най-големите умници!

Мнение от danid »

Благодаря Чери,

Проблема е, че тя казва че иска да учи там и ако не я запиша ще дойде ден, в който ще ми каже, че аз така съм решила... Не знам, ще видя резултата и класирането и тогава ще решаваме...

Иначе от курсовете съм много доволна, доста неща научи, реално затова и ги записахме - те са 4 дечица от класа и ни беше по-лесно и с транспорта всяка събота. Дано им остане нещо в главите и за по-натам...
https://picasaweb.google.com/danydinkova72/10#" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор