Страница 1 от 4

Образованието по света

Публикувано на: 24 Май 2011, 17:54
от Сиренце
В тази тема бих искала да съберем информация за образователните системи в различните страни. Като начало ви предлагам представяне на същите в Австрия, Англия, Германия, Гърция, Литва и Холандия. Информацията е доста изчерпателна, но е поднесена сухо и не става ясно какво точно учат децата в различните степени. Ще съм ви много благодарна, ако допълвате темата с данни и за други държави и най-вече да споделите впечатления - ваши или на познати за това как е "при тях". По този начин ще имаме възможност да направим сравнение и да дискутираме кой е най-добрият вариант.

http://www.dynot.net/index.php?option=c ... &Itemid=83" onclick="window.open(this.href);return false;

Re: Образованието по света

Публикувано на: 24 Май 2011, 18:01
от Сиренце
Докато предишният сайт представя образователната система в съответната държава като цяло, този описва системата на средното образование в САЩ, Англия, Швейцария, Франция и Германия.

Re: Образованието по света

Публикувано на: 02 Юни 2011, 18:50
от Сиренце

Re: Образованието по света

Публикувано на: 02 Юни 2011, 19:11
от Сиренце

Re: Образованието по света

Публикувано на: 29 Сеп 2012, 16:23
от tita
Момченцата играят с кукли, момиченцата карат колички. Че какво странно има в това, пита Лота Ражалин. Директорката на детска градина "Егалия" в Стокхолм разказва какво означава "полово неутрално възпитание".
В детската градина "Егалия" в Стокхолм възпитателите избягват местоименията "тя" и "той". Вместо да говорят за "момичета" и "момчета" те използват думата "приятели". „Целта ни е да разчупим познатите всекиму клишета за ролята на мъжа и жената в обществото. За нас е важно всяко дете да се развива така, както то иска, без да му се налагат стереотипни представи. Затова от най-ранна възраст се опитваме да създадем у децата толерантност към „различните” – хомосексуалните хора, приемните семейства и самотните родители", обяснява Лота Ражалин, директорка на детска градина „Егалия” в Стокхолм.

Градината отваря врати през 2010 година и никой не подозира, че две години по-късно това ще е най-предпочитаната детска градина в Швеция. Въпреки че много родители и педагози оспорват методите, които се прилагат там, фактите са показателни – списъците на чакащите деца са пълни за една до две години напред.
Вместо класическите детски приказки като „Пепеляшка” и „Снежанка” децата четат книжки за двойка мъжки жирафи, които нямат детенце, но отглеждат крокодилче или за самотни бащи и майки. „Когато децата играят на семейство и мястото на майката вече е заето, ние предлагаме да има две или три майки. Така толерираме децата да мислят различно“, обясняват възпитателите. Играчките са еднакви за всички – с кукли, колички и „Лего” играят както момичетата, така и момчетата. Всички са „приятели” – вместо „тя” и „той” в градината се използва неутралното в шведския език местоимение „her“.
Много родители смятат подобни идеи за крайни. „На тази ранна възраст децата изграждат началната си представа за всичко, което е около тях. Един по-различен начин на мислене би ги объркал и ще им бъде трудно да се интегрират в обществото извън детската градина”, казват родителите. Някои дори обвиняват преподавателите в промиване на мозъци и екстремизъм. „Вярно е, че от съвсем ранна възраст децата имат изградено съзнание за междуполовите различия. Въпреки това подходът на учителите в „Егалия” е твърде неподходящ за тези малки деца”, тъврди психологът Петер Цимерман.
"Това е демокрация!"
Директорката на градината Лота Ражалин отговаря на критиците така: „Искаме да дадем на децата най-добрия начален тласък в живота и от „Егалия” да излязат едни силни личности. Ние отделяме особено внимание на толерантността. Важно е да знаят, че са свободни, а не са принудени да живеят сред стереотипи. След години, когато започнат работа, полът не трябва да ги ограничава в избора на професия. Това е демокрация.“

Дискусията около полово неутралното възпитание бързо се пренася и на политическата сцена. От 2008 година насам Швеция е вложила около 12 млн. евро в работата срещу въвеждането на стереотипи и съответно – дискриминацията между половете в училище. Правителството дори изисква в стокхолмските училища да има специален педагог, който да следи доколко преподавателите спазват тези правила.

Какво мислят шведите?
Темата за новия подход в детската градина е доста обсъждана в интернет форумите. Някои определят подхода в градината като „ужасяващ“. „Налудничаво е - децата се превръщат в опитни животни. Не може на едно малко дете да се дава книга за хомосексуални животни. Те всъщност нямат свободата да избират, налага им се чуждото мнение“, гласи един от коментарите в сайта 20min.ch.
Други смятат, че „училището не оспорва физическите разлики между мъжете и жените, нито техните способности. Целта на учителите е да разчупят клишетата, с които живеем. Децата трябва да знаят, че хората са различни и не трябва да ги квалифицират според наложени рамки.“
За много хора полово неутралното възпитание е шокиращо, но не са малко и тези, които защитават идеята – очевидно е, че „Егалия“ има своите „приятели“ и някои учебни заведения вече също са възприели и прилагат тази система.

Източник: http://www.dw.de/dw/article/0,,16271181,00.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Re: Образованието по света

Публикувано на: 01 Окт 2012, 08:41
от dexter
И аз съм от родителите, които смятат този модел на възпитание за краен :221 .

Re: Образованието по света

Публикувано на: 02 Окт 2012, 11:39
от cchery
Интересна информация, Титка. Благодаря, че я сподели!

Моето мнение е че това е крайност. Според мен толерантността се възпитава, а не се насажда с модели на безполовост, многоженство, безличност. Ако ще обясняваш на едно дете, че между мъжа и жената има равнопоставеност, то най-добрата идея за това не е да го правиш безполова амеба, т.е. да не използваш за него местоимение "тя" или "той".

Лично за мен тази градина си е жива люпилня на хомосексуалисти.

Re: Образованието по света

Публикувано на: 10 Яну 2013, 07:39
от Ver
Извинете ме за СПАМА, но попаднах на тази статия.
Поствам я тук, защото явно и по света нещата с образованието масово са се объркали.
Ако някой, модератор сметне за уместно, нека я премести.

Re: Образованието по света

Публикувано на: 10 Яну 2013, 09:45
от dexter
Хубава стартия.... И на мен ми попадна преди няколко дни. Колкото до курсовете, уроците, треньорите и прочие - не е само по света. Виждам го постоянно около мен. И съм в голям размисъл - къде е истината? На къде върви светът, къде ще е мястото на децата, как ще се справят с конкуренцията, нужно ли е изобщо да се справят с нея. Но постепенно стигам до извода, че не са важни толкова знанията, колкото психическата устойчивост (във всичките й проявления). Да видим това ми мнение до кога ще оцелее, отворена съм за промени :).

Re: Образованието по света

Публикувано на: 10 Яну 2013, 14:58
от Ver
dexter написа:Виждам го постоянно около мен. ллл Но постепенно стигам до извода, че не са важни толкова знанията, колкото психическата устойчивост (във всичките й проявления). Да видим това ми мнение до кога ще оцелее, отворена съм за промени :).
:524 Горе-долу и моите мисли или по-скоро усещания вървят в тази посока. Както казваш ще видим. До едно време ще решавам вместо децата си, но след това май само гледането ще ми остане ;)

Re: Образованието по света

Публикувано на: 14 Яну 2013, 17:22
от Kleo
Записче. :326