Първа помощ: Ухапване от кърлеж

Полезни съвети ако сте болни
Аватар
Мърмори
Философска система
Мнения: 1304
Регистриран на: 19 Авг 2010, 21:51

Първа помощ: Ухапване от кърлеж

Мнение от Мърмори »

Симптоми, отстраняване и профилактика
Кърлежите са кръвосмучещи насекоми, които пренасят болестотворни микроби, причиняващи опасни инфекциозни заболявания като лаймска болест, марсилска треска, хеморагична треска, кърлежов енцефалит и др.

Симптоми на ухапване от кърлеж:

Зачервяване
Леко подуване
Лека болка
Сърбеж

За оказване на долекарска помощ са ви нужни:

Пинцети
Спирт
Памук
Топла вода
Сапун
Стъклено бурканче с капак
Хартиена салфетка
Гумени ръкавици
Найлонова торбичка



Как правилно се отстранява забит кърлеж:

Ако откриете кърлеж по тялото си, никога не се опитвайте да го отстраните с голи ръце – използвайте пинцети.
Почистете пинцетите със спирт или старателно ги измийте с вода и сапун.
Захванете главата на кърлежа колкото се може по-близо до кожата. Направете го внимателно, като се стараете да не го смачкате, защото това може да инфектира мястото на ухапването.
Издърпайте постепенно кърлежа с пинцетите, перпендикулярно на повърхността на ухапването. Не се опитвайте да го въртите и извивате. Широко разпространена практика е да се върти обратно на часовниковата стрелка, но това е абсолютно погрешно. Така кърлежът може да се разкъса и част от устния му апарат да остане в кожата, което да наложи допълнително хирургическо отстраняване. Не се опитвайте да го горите, да го мажете с вазелин или друга мазнина, защото това води до връщане на чревно съдържимо в устния апарат на кърлежа, което увеличава шансовете за предаване на евентуална зараза.
Пуснете кърлежа в бурканчето, смачкайте го с клечка или с пинцетите и го залейте със спирт.
Затворете бурканчето с капачката и го занесете за изследване или го изхвърлете. Не пускайте кърлежа в тоалетната, защото той лесно може да се измъкне от водата. Ако не разполагате с бурканче, загънете насекомото в парче плътна тъкан, напоена със спирт, смачкайте го внимателно, загънете го в найлонова торбичка, облепете го с тиксо и го изхвърлете.
Старателно измийте мястото на ухапването с топла вода и сапун, намажете го със спирт или йод.
Измийте добре ръцете си със сапун и ги дезинфекцирайте със спирт или одеколон.
Свържете се с личния си лекар и го информирайте за ухапването.

В продължение на 30 дни следете за:

- Локални прояви на мястото на ухапването – зачервяване, оток, болка.

- Общи прояви – температура, ставни и мускулни болки, главоболие, обрив по тялото.

Къде може да ви ухапе кърлеж:
Кърлежите живеят на места, обрасли с храсти и високи треви, срещат се в парковете, ливадите, горите и планините. Те могат да попаднат в дома ви по следния начин:

Чрез домашните животни
Чрез връхните ви дрехи
С букет полски цветя
С горски плодове и гъби

Как да се предпазите от кърлежите:

Избягвайте посещението на райони с гъста растителност и висока влажност. За почивка в природата използвайте утъпканите и лишени от буйна растителност места.
Носете подходящо затворено облекло - добре пристегнато около китките и глезените, в светъл цвят, с цел лесно откриване на полазилите кърлежи.
Използвайте репеленти за кожата и перметрин за дрехите.
Правете ежедневен оглед за впити кърлежи, с цел недопускане на продължителен престой върху тялото. Това е най-важният момент в профилактиката на кърлежопреносимите заболявания. Особено внимание трябва да се обръща на "предпочитаните" от кърлежите места - окосмената част на главата (особено при деца), корема, под мишниците, слабините, гънките зад коляното, под мамилите. Наложителен е и оглед на домашните кучета, както и редовното им третиране с противопаразитни средства.



Тази информация се предоставя само с образователна цел. За конкретни съвети относно диагноза и лечение се обръщайте към съответните специалисти!
Източник
Публикувай отговор