Прилошаване по време на път

Полезни съвети ако сте болни
Аватар
Мърмори
Философска система
Мнения: 1304
Регистриран на: 19 Авг 2010, 21:51

Прилошаване по време на път

Мнение от Мърмори »

Д-р Михайлов написа за вас:

"Как да не съсипем отпуската си от пътуването


Определение: Морската болест или кинетозите са състояния, болести, предизвиквани от движение.
Най-ярки са примерите за прилошаване, повръщане, гадене, загуба на равновесие при возене на кораб по време на вълнение, многократно показвани в разни филми (и Алеко Константинов го описва в „До Чикаго и назад”).
„Всякой се свил в каютата си и слухти, слухти и чува как пращи целият корпус на кораба, как с бесен шум се мятат вълните и обливат дебелите валчести прозорци, чува отчаяните охкания и гърлодрания на страдаещите, чува, някоя жена изпищи, захълца и почне да „кашле“, както си казвахме ние на смях; там някой мъж заохка, запъшка, че като захване да изригва лава, чини му се, че още малко, и този нещастник ще се раздере на две половини; или пък някое детенце, не успее, бедното, да извика „мама“ — и току се чуе един рязък звук, като че дерат холандско платно. Чува той, че горе, в салона за ядение, дрънкат вече приборите, нареждат се вкусните ядения; стомахът му се свива, но няма кураж да стане.”
Около 90% от хората понасят тежко морската болест. Но нейните симптоми може да се прояват при возене в самолет, автомобил, на разни въртележки в „Луна парк”.
Причина за това състояние е непрекъснатата промяна на тялото ни в пространството. За поддържане на равновесието ни помага вестибуларният апарат. Но когато натоварването му е голямо и той не успява да се справи със задачата си, „отмъщава” си за натоварването с прекомерна работа с морска болест.
Неприятниет симптоми на „болестите от движение” се обясняват и със сътресението на много вътрешни органи – черен дроб, сърце, очи. Хоризонталните сътресения се понасят по-добре от вертикалните и затова усещането при клатушкане в кораб или яхта е много по-неприятно при аналогично, предизвикано при возене с автомобил.

Рискова група

Морската болест се проявява в скрита и изразена форма. При скритата форма клиничната проява е за слабост, умора, понижена работоспособност, чувство за горещина, гадене, сухота в устата, тежест в главата.
При изразената форма се прибавят изразено побледняване или зачервяване, треперене на пръстите на ръцете, избиване на студена пот, възможно е да се появи засилено слюноотделяне. Често явление е ускоряване на пулса, повишаване на артериалното налягане. В по-тежките случаи започва неудържимо повръщане, втрисане или чувство за горещина, засилва се тревожността, зсегнатите стават раздразнителни, нарушава се сънят.
По-често от морска болест страдат жени. Рискът се повишава при функционални нарушения на главния мозък, заболявания на стомашно-чревния тракт.
От морска болест не страдат шизофрениците и глухонемите.

Лечение

Логично е, че след като движението предизвиква морска болест, покоят я лекува. Това е приложимо при пътуване с личен автомобил, но не и при возене в самолет, кораб или яхта.
Но можем да потренираме вестибуларния апарат, например на виенско колело и разни въртележки и други съоръжения за забавление в атракционите. Помагат плуване, гимнастика, каране на кънки, батут.

И още

Приятните занимания намалят риска от проява на морската болест – игра на табла, карти, разни електронни игри, приятен разговор, флирт.

Спешна помощ

Смучене на парченца лед (или гълтане на малки парченца лед) и шербет (чаша хладка вода с лимонов сок на вкус и малко мед, фруктза или захар) може да облекчат състоянието на пострадлия. Помага още наплискване на лицето, шията, деколтето със студена вода. Много добър ефект има бавното и дълбоко дишане – 8-10 пъти в минута.
Добре да има под ръка корен от джинджифил. Много е ефикасен. Дъвче се малко, колкото царевично зърно парченце през 15-20 минути. Може да се приготви и със захарен сироп. На кг захар се добавят 200 г вода. Това е пропорцията. Може да се приготви като се добавят 20 г вода на 100 г захар. Загрява се на котлона, докато захарта се разтопи и се поставят нарязани парченца джинджифил в захарния сироп. Да постои в загрятия сироп 10-15 минути и да пренощува в него. За пътуването да се постави в подходящо бурканче.
И още една рецепта. 30 г ситно нарязан джинджифил да се накисне в 100 мл мастика. Добра настойка се получава за 3 седмици престояване на джинджифила в мастиката. Но, ако предстои скорошно пътуване може да се прецеди и след ден-два. Приемат се по 10 капки джинджифилова настойка през 15-30 минути. Напоените парченца джинджифил може да се дъвчат както захаросаният джинджифил.

Хомеопатия

В Материя медика не е описано точно така, но хомеопатичното средство № 1 при гадене и повръщане Nux vomica 5 СН в повечето случаи е достатъчна. Приемат се 5 зрънца преди тръгване на път и по 3 зрънца, ако се явят симптоми по време на пътуване през 10-15- 30 минути.
Още по- добре действа: Вомитус Хеел (Vomitusheel), комплексен хомеопатичен препрат. Приемат се 10 к-ки преди път и повторни приеми, ако се налага по време на път през 15 минути в продължение на 2 часа.
Има още един комплексен препарат, точно за прилошаване при пътуване – Cocculine.
Профилактично се приема по 2 таблетки 3 пъти дневно в деня преди пътуването и в деня на пътуването.
С лечебна цел - по 2 таблетки на всеки час при появяване на симптомите. Приемът се повтаря при нужда.
Таблетките се държат в устата до бавното им разтваряне.
Публикувай отговор