ЖИВОТЪТ в няколко реда | спам-тема

Свобода на словото
Публикувай отговор
Аватар
Нели
Философска система
Мнения: 1466
Регистриран на: 23 Авг 2010, 19:49

Re: ЖИВОТЪТ в няколко реда | спам-тема

Мнение от Нели »

cchery написа: 18 Мар 2022, 17:42
Нели написа: 18 Мар 2022, 17:04 Интересна си ми ти, не толкова книгата.
А, това вече никой не го вярва. Аз най-малко :955 .

Толкова много коментари за книга (и откъсите с нейно съдържание), която не си чела.... И накрая всичките тези сравнения между теб и авторката ѝ. Вероятно и Решма би могла да се кръсти, че не е българка от зачукан югоизточен Европейски полуостров и да се радва надменно, че е завършила Харвард, а не..... нещо друго неизвестно.
:221 :221 :221
Момичета, толкова е хубаво, че все още имаме чувство за хумор. :923
"Когато всички мислят еднакво, никой не мисли достатъчно" Уолтър Липман
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: ЖИВОТЪТ в няколко реда | спам-тема

Мнение от cchery »

И така, макар и петътвечершно, да напиша онова, което обещавам....

Нели, мисля, че ако искаш да си добронамерена, такива дребнави "уточнения" можеш да ги избягваш:
Нели написа: 15 Мар 2022, 17:59 Хе-хе, Ани, тогава няма как да споделя дали съм имала подобни прозрения и затова ще споделя дали съм имала някакви.
Аз попитах дали някой има подобни прозрения. Което не изключва да има и някакви. Това има ли огромно значение за темата на дискусията? Можеше ли да ми отговориш без това изречение по-горе?

Едва ли. Но пък има общо с долното, което ще напиша, защото смятам да финализирам един много неприятен процес.

Нели, от октомври миналата година напрежението, което тлее помежду ни тук във форума, прави средата изключително отровна и тегава. До степен, че и малцината момичета, които останаха да влизат и пишат, вероятно вече не искат да го правят. Всъщност "вероятно" май е излишна дума. Повече подхожда дефакто. Така стоят нещата. Питах веднъж. Повторих опита да разбера какво се случва в главата ти спрямо мен. Сега не ти задавам никакъв въпрос :) . За мен вече е без значение. Но вероятно за другите - има. Ако ти можеш да си позволиш тези другите да ги изгубиш като приятели, аз - със сигурност не бих платила тази цена. Цони, Цвети, Ванчето и Ели (вероятно и Еми)... Деси на каква цена и за какво оцелява в тази престрелка - вероятно сама ще си каже. А може и нищо да не казва. Както написах - за мен вече няма значение. Време е да вземеш решение и заедно да спрем отровния тон тук.

По темата за книгата - както писах това не е тип класически роман. Не е и труд в областта на клиничната психология. Не е и наръчник за здравословен живот и промяна на съществуването. Тя е за хората, които вече са открили, че възпитание, манталитет и стереотипи ги притискат животозастрашаващо и са готови да скочат по-нагоре. Елементарно е една книга да е причината за това, но пък със сигурност може да е дълго очаквания спусък. А може и нищо да не направят. Смятам, че в 21 век освен хората, много важно нещо е свободата да избираш.

Стереотипите във възпитанието при отделните полове са присъствали, както вече писах, и в моето детство. Аз бях детето с уклон към езици и хуманитарни науки. Брат ми - математик и по точните науки. Винаги е било така. И, ако ни питаш и двамата, и ние не знаем защо. Още повече, че и двамата ВИНАГИ сме били пълни отличници в училище. Винаги. Което ще рече, че аз съм имала шестици по математика, физика и т.н. (и съм се справяла с тези науки), а той е имал отличен успех (и знания и възможност за овладяване на материала) по езици, географии, биологии и т.н. Но.... и двамата сме преживели спънка - аз с математиката в университета, а той и до ден днешен - с овладяването на английския език! Не друг език - английския. И си давам сметка, че това не се дължи на умствения ни капацитет, а на заложения и обслужен (от майка най-вече) стереотип момичетата да са с вродени хуманитарни заложби, а момчетата - с инженерни......

И при мен никога не е било толерирана изявата на женската ми същност. Лакове, гримове, прически.... Да не говорим, че аз самата се стараех да правя всичко, което можем да запишем в графата "мъжка работа" - оправях електрически ключове, сменях кранчета на чешмата в банята, отпушвах сифонии, изработвах си разни неща на работния тезгях на терасата - върху менгемето, а най-вече правех страхотни прашки, че и арбалети... Играех футбол с момчетата и бях много добра. Карах най-бързо колело - дори по-бързо и от момчетата.... В общи линии бях дива и недостижима. И непримирима. И никой не можеше (а и нямаше право) да ме спре. Най-вече брат ми - той и до ден днешен се опитва.

И тогава, в един страхотен летен ден на село..., едно от момчетата ми каза, че ме харесва и иска да сме гаджета (едва ли съм била на повече от 10 години). Аз... първо се засрамих. После се погнусих. А после се разгневих... как ли пък не ще му ставам гадже и да ме спре да гоня вятъра с колелото, да му отделям време, да не мога да бъда харесвана и окуражавана и от останалите момчета в бандата...... Честно - нещо в мен се преобърна. И съвсем тотално изгорих пътя, по който тръгваше да се изявява моята женственост......, защото май се уплаших, че някой иска да ме укроти, да ме зароби....

После в пуберитета напълнях жестоко... почнаха комплексите. Попаднах обаче на хора и на страхотен клас (главно от момичета)... и се чувствах добре, макар и дебела. А в университета всичко се промени... освен, че се чувствах дебела и добре :955 , бях и доста харесвана... и тогава схванах, че не иде реч за килограми..... А за нещо, което очевидно нося вътре в себе си, и съумявам да го изразя с лицето си, а и с духа си.... Имах една сериозна връзка там, но и нея прекратих пак от страх да не ме зароби някой....

Но.... все още не съм направила голямото дело, което категорично смятам, че ми е отредено да направя. И усещам, че е така. Част от причините са именно заложените в детството ми спирачки..... да не се чувствам нещо повече от другите, да не се възгордявам, да не омаловажавам останалите, да не се бъркам там, където не разбирам.... И до ден днешен майка ми ми казва следното: "Ти чуваш ли се? Как си мислиш, че можеш да станеш министър?! Хората са учили за това с години...., работили са.... Къде си ти?"

Брех!!!!! Че какво ми е, че да не мога да стана министър..... и кои "хора" са учили за министри точно?! Видяхме ги последните 30 години...... колко и за какво са учили - главно за усвояване на средства в лични сметки.... Ето затова харесвам тези новите, които в момента са на власт, като дразнят обществото с факта, че не говорят гладко, че не говорят с политически фрази, че не са лустросани политици. Ами заекват. Запъват се. И нямат готови отговори...... Но решения се надявам да имат. Иначе и те просто нямат място там, където са в момента.

Има ли нещо, на което да не съм отговорила? :954
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: ЖИВОТЪТ в няколко реда | спам-тема

Мнение от cchery »

Нели написа: 18 Мар 2022, 21:05
cchery написа: 18 Мар 2022, 17:42
Нели написа: 18 Мар 2022, 17:04 Интересна си ми ти, не толкова книгата.
А, това вече никой не го вярва. Аз най-малко :955 .

Толкова много коментари за книга (и откъсите с нейно съдържание), която не си чела.... И накрая всичките тези сравнения между теб и авторката ѝ. Вероятно и Решма би могла да се кръсти, че не е българка от зачукан югоизточен Европейски полуостров и да се радва надменно, че е завършила Харвард, а не..... нещо друго неизвестно.
:221 :221 :221
Момичета, толкова е хубаво, че все още имаме чувство за хумор. :923
Кои са тези момичета? Аз, че съм дебела - дебела съм.... но все още съм само един човек..... :1069

Нели, трябва да си заявиш позицията спрямо мен и дискусиите тук с мен.
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Нели
Философска система
Мнения: 1466
Регистриран на: 23 Авг 2010, 19:49

Re: ЖИВОТЪТ в няколко реда | спам-тема

Мнение от Нели »

cchery написа: 18 Мар 2022, 21:24 И така, макар и петътвечершно, да напиша онова, което обещавам....

Нели, мисля, че ако искаш да си добронамерена, такива дребнави "уточнения" можеш да ги избягваш:
Нели написа: 15 Мар 2022, 17:59 Хе-хе, Ани, тогава няма как да споделя дали съм имала подобни прозрения и затова ще споделя дали съм имала някакви.
Аз попитах дали някой има подобни прозрения. Което не изключва да има и някакви. Това има ли огромно значение за темата на дискусията? Можеше ли да ми отговориш без това изречение по-горе?

Едва ли. Но пък има общо с долното, което ще напиша, защото смятам да финализирам един много неприятен процес.

Нели, от октомври миналата година напрежението, което тлее помежду ни тук във форума, прави средата изключително отровна и тегава. До степен, че и малцината момичета, които останаха да влизат и пишат, вероятно вече не искат да го правят. Всъщност "вероятно" май е излишна дума. Повече подхожда дефакто. Така стоят нещата. Питах веднъж. Повторих опита да разбера какво се случва в главата ти спрямо мен. Сега не ти задавам никакъв въпрос :) . За мен вече е без значение. Но вероятно за другите - има. Ако ти можеш да си позволиш тези другите да ги изгубиш като приятели, аз - със сигурност не бих платила тази цена. Цони, Цвети, Ванчето и Ели (вероятно и Еми)... Деси на каква цена и за какво оцелява в тази престрелка - вероятно сама ще си каже. А може и нищо да не казва. Както написах - за мен вече няма значение. Време е да вземеш решение и заедно да спрем отровния тон тук.
cchery написа: 18 Мар 2022, 21:25 Кои са тези момичета? Аз, че съм дебела - дебела съм.... но все още съм само един човек..... :1069
Нели, трябва да си заявиш позицията спрямо мен и дискусиите тук с мен.
Знаеш ли, Ани, търся и не мога да намеря причина за това, което си написала. Нямам позиция спрямо теб. Не мисля, че съм създала напрежение, но ти очевидно чувстваш такова. Затова ще приема думите ти на доверие. И, тъй като не виждам какво друго да направя, ще ратоваря отровната атмосфера. Не искам в никакъв случай да прогонвам момичетата, които си изредила по-горе, нито ти да се чувстваш отровена.
"Когато всички мислят еднакво, никой не мисли достатъчно" Уолтър Липман
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: ЖИВОТЪТ в няколко реда | спам-тема

Мнение от cchery »

Нели, ти пак четеш избирателно:
Нели написа: 18 Мар 2022, 22:31 Не мисля, че съм създала напрежение,
а аз пиша:
cchery написа: 18 Мар 2022, 21:24 напрежението, което тлее помежду ни тук във форума, прави средата изключително отровна и тегава.
Това, което се случва, произлиза от двете ни. Затова и решението да не го предизвикваме трябва да е и на двете ни - всяка една поотделно. Аз не се интересувам какви биха били твоите причини.
Нели написа: 18 Мар 2022, 22:31 И, тъй като не виждам какво друго да направя, ще ратоваря отровната атмосфера.
Моето решение е в същата посока. Надявам се това да даде резултат.
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ЖИВОТЪТ в няколко реда | спам-тема

Мнение от Kleo »

Моят отговор илюстративно и философски:

Изображение

А ако съм емоционалното ми Аз, автентично и напълно честно, напрежението между вас двете го усещах доста силно през последните месеци. Но наистина приемам и обичам и двете ви, много! И смятам, че дори когато наглед и наужким сте имали противоположни позиции по доста въпроси, всъщност казвате сходни неща, по коренно различен начин /оттам идва и неразбирането една на друга/, или пък и двете сте си прави за себе си, а аз успявам да схвана и двете позиции, без проблем, просто животът е многолик и това, че А е прав не означава автоматично, че Б греши, напротив! Затова е и толкова шарено и интересно всичко във взаимоотношенията между хората. И цветно. И непредсказуемо.

Аз пък се уплаших от изказването на Нели, че "ще разтовари форума от отровната атмосфера"! Защото го усетих като излизане оттук. За да не пречи и да не бъде нечий трън в очите или ... задника. А не искам никой да излиза оттук! Прекалено много ценна енергия, сърце и ум сме вложили тук. Всяка една от нас!

Съгласна съм с Ани, че нещата не идват само от едната или само от другата. Усеща се напрежение между двете ви. Без да казвам, че има някоя крива или някоя права. Различни сте, момичета. И в същото време - толкова сходни/еднакви. Непримирими със злото. С неправдата. Всяка учителства по нейния си начин. Чери някак е по-драматична, войнствена, Нели - по-академична. Но всяка от вас майсторски си служи със словото. А като заговорихте за книги, писане, политика, министри - пак ще бъда максимално откровена:

И двете имате необходимите качества, дарби, таланти, знания и умения, както да напишете книга, така и да се включите в управлението на страната ни! А ако работите в екип - още по-добре. Като свърши дърлянето, идва сътрудничеството! Плодовете накрая ще са сладко-горчиви, богати на сокове, питателни, изстрадани и много здравословни. И родени в Истина и Приятелство. Неслучайно десетки пъти ви писах и сега отново ще се повторя - на една и съща ОС сте, чисто астрологически. Оста Овен-Везни. Аз-Ние. Моето-Нашето. Егото-Двойката. Борбата-сътрудничеството. Смелостта-съпричастието. Индивидуализъм-работа в екип. И всяка от вас е права. И която от нас не е в тази ос, може да усети както борбата помежду ви, така и огромното сходство, което ви свързва.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ЖИВОТЪТ в няколко реда | спам-тема

Мнение от Kleo »

Изображение

Изображение

Честита и Щастлива Пролет, да бъдем Здрави всички! :940

Изображение

Изображение
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: ЖИВОТЪТ в няколко реда | спам-тема

Мнение от cchery »

Деси, имам въпрос към теб - с какво основание си дописваш следното (удебеленото в цитираните по-долу твои думи):
Kleo написа: 20 Мар 2022, 14:30 Аз пък се уплаших от изказването на Нели, че "ще разтовари форума от отровната атмосфера"! Защото го усетих като излизане оттук. За да не пречи и да не бъде нечий трън в очите или ... задника.
Питам, защото в изразената от мен позиция и взетото от Нели решение:
cchery написа: 18 Мар 2022, 21:24 Време е да вземеш решение и заедно да спрем отровния тон тук.
Нели написа: 18 Мар 2022, 22:31 И, тъй като не виждам какво друго да направя, ще ратоваря отровната атмосфера.
аз такова нещо не виждам.

Може и да не ми отговаряш всъщност, защото точно това от теб го очаквах. Както и очаквах да си единствената, взела отношение по този въпрос.

И въпреки това аз ще затворя страницата на всичко това с един въпрос към всички, които останаха (или бяха останали) на това място само допреди няколко дни - повод за него ми дават думите на Деси:
Kleo написа: 20 Мар 2022, 14:30 напрежението между вас двете го усещах доста силно през последните месеци.
Защо си позволихте толкова дълго време някой да отравя преживяването ви в този форум? .......

И то при положение, че Деси е безкрайно права за следното:
Kleo написа: 20 Мар 2022, 14:30 (ако) А е прав не означава автоматично, че Б греши
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: ЖИВОТЪТ в няколко реда | спам-тема

Мнение от cchery »

Едно от нещата, които най-много харесвам в живеенето, е щърбавият баланс.... Какво имам предвид ли? Ами......

Има дни, в които се чувствам тотално "под водата", смазана и удавена. Дори мисля, че чувствам и чисто физически натиск... Все едно някой е направил модел на мен от ония парцалените кукли, които се ползват при разни вуду и други ритуали, и се бодат с игли... като се вярва, че така управляват енергиите на човека-модел.

И точно в такива моменти на сцената излиза щърбавият баланс :954 :954 :954 ...., който недвусмислено ме повежда за ръка..... и ме предава пред олтара на волното щастие.

Днес е точно такъв ден. И точно по темата - ЖИВОТЪТ В НЯКОЛКО РЕДА.

Изображение
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
ellis_stoyanova
Със словото напред
Мнения: 1850
Регистриран на: 19 Авг 2010, 21:41

Re: ЖИВОТЪТ в няколко реда | спам-тема

Мнение от ellis_stoyanova »

Привет от мен!
Е,ако кажа,че не се е усещало напрежение ще бъде тотална лъжа.Ако пък кажа,че това ме е отказало да пиша тук-няма шанс.За мен това място е уникално и неповторимо,без значение през какви етапи минава "съжителството"тук.За мен "мецата"е пристан...далечен от всяка реалност,то е като малка капчица роса,затворила в себе си свой собствен свят.Тук е моята малка вселена...
Нямам идея през какво минавате,но знам че всеки има такива периоди,които просто отминават,тогава човек се променя може би,осъзнава се или се преоткрива.За мен всичко просто ще изтече и ще дойде ново.
Иначе...аз съм в болничен,карам грип,не много тежко слава Богу,ремонта продължава вкъщи,но както казах и на Ани...имам кухня-такава,за която винаги съм мечтала,функционална и просторна-събрахме трапизария и кухня(които от преди бяха събрани)с терасата,като само махнахме вратата и прозореца.Там по принцип ми беше печката,но това отваряне и затваряне ме влудяваше,особено като мъкнех горещи тави.Сега това го няма и имам ...въздух.Ще се опитам да кача снимка...или пак не става директно.
После пак ще пища че ми излезе спешна работа....прегръдки за всички
Воинът на светлината не си губи времето, за да се опитва да играе ролята, която другите са избрали за него.-П.Куелю

[url=http://postimage.org/][img]http://s28.postimg.org/5aihn4da1/335730_priroda_zima_zakat_doroga_krasnyj_192.jpg[/img][/url]

Има само един път към щастието:

да престанеш да се безпокоиш за нещата, които не са подвластни на волята ти.



Епиктет
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ЖИВОТЪТ в няколко реда | спам-тема

Мнение от Kleo »

cchery написа: 23 Мар 2022, 11:25 Деси, имам въпрос към теб - с какво основание си дописваш следното (удебеленото в цитираните по-долу твои думи):
Kleo написа: 20 Мар 2022, 14:30 Аз пък се уплаших от изказването на Нели, че "ще разтовари форума от отровната атмосфера"! Защото го усетих като излизане оттук. За да не пречи и да не бъде нечий трън в очите или ... задника.
Питам, защото в изразената от мен позиция и взетото от Нели решение:
cchery написа: 18 Мар 2022, 21:24 Време е да вземеш решение и заедно да спрем отровния тон тук.
Нели написа: 18 Мар 2022, 22:31 И, тъй като не виждам какво друго да направя, ще ратоваря отровната атмосфера.
аз такова нещо не виждам.

Може и да не ми отговаряш всъщност, защото точно това от теб го очаквах. Както и очаквах да си единствената, взела отношение по този въпрос.

И въпреки това аз ще затворя страницата на всичко това с един въпрос към всички, които останаха (или бяха останали) на това място само допреди няколко дни - повод за него ми дават думите на Деси:
Kleo написа: 20 Мар 2022, 14:30 напрежението между вас двете го усещах доста силно през последните месеци.
Защо си позволихте толкова дълго време някой да отравя преживяването ви в този форум? .......

И то при положение, че Деси е безкрайно права за следното:
Kleo написа: 20 Мар 2022, 14:30 (ако) А е прав не означава автоматично, че Б греши
Последното мое изречение е мое верую :922

Иначе, Ани, аз не губих време в догадки, честно да ти кажа.
Директно я попитах какво означава точно тази нейна реплика, в личен чат.
Тя потвърди, че тъй като не желае повече да отравя форума с присъствието си, а и не знае точно с какво го прави, се оттегля.
Помолих я да влиза и поне да чете, или в други теми да пише - не съм упълномощена да отговарям или да пиша вместо нея, какво ми отговори тя.
На мен Нели ми е необходима, като начин на виждане, на мислене, на писане. Нужно ми е и приятелското й присъствие и подкрепа. Без нея според мен меца-та губи. Както би губил без всяка една от нас. Както и вече е губил частици от себе си, в миналото, преди.
Така че дано Нели се върне.

Иначе,
Основание може и да нямах да си помисля точно това, но имах ясно усещане, че е имала точно това предвид.
Че се маха, за да не трови повече. Защото не желае да внася напрежение. И не иска да пречи на никого.

Относно форума, считам нещата като Елисчето. Ама едно към едно. Докато го има форумът, аз съм тук. За мен той е ключово и любимо отделно място, нещо като второ семейство. Тук съм си :922

На въпроса ти:

Защо си позволихте толкова дълго време някой да отравя преживяването ви в този форум? .......

На никого нищо не съм позволявала лично аз! :1069 :923 :329
Когато съм можела, винаги съм се опитвала да смекча нечий тон и/или позиция.
Ако съм успявала - супер. Ако не - изчаквала съм нещата да отшумят. От само себе си. Или чрез вас самите.

Моето лично преживяване във форума НЕ е било отровено,
защото си имам страшно МНОГО любими мои теми тук,
които винаги ще ме държат и връщат в МецаБабаФорума :922

П.П. Пиша чак сега поради огромна лична и професионална заетост! :940 :940 :940
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Публикувай отговор